Alana büyük gelmiş klimaya çözüm

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Her şeyden önce hesaplama da bir hata var. Tüketim fazla oluyor diyorsunuz ancak kapıyı açtığınız zaman klimanın çalışma alanını genişletmiş oluyorsunuz. Mantık olarak aynı güce sahip bir cihazın örneğin 17 m2' yi iklimlendirmesi ile harcayacağı enerji 24 m2 alanı iklimlendirmesi ile aynı olmuş olsaydı, hepimiz isterdik. Dolayısıyla klimanın iklimlendirme alanını arttırıp daha az tüketmesini beklemek çok doğru değil. Ayrıca By_Trol By_Trol ustamın bahsettiği gibi dışarıdaki hava ile ısı farkını minimum seviyede tutarak (24-26 derece) hem tüketimi uygun hale getirip, hem de konforlu bir alan yaratabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir handikap mevcut. Hava geçişi sadece bir kapıdan sağlandığı için klimanın bulunduğu oda 24-26 dereceye ayarlanırken diğer alanlar muhtemelen 2-3 derece daha yüksek sıcaklıkta kalacaktır. Havanın ulaştığı tüm alanı aynı ayara getirmeye çalışacağı için de klima daha uzun süre çalışacaktır.
Amacım tek bir klima ile birden fazla alanı soğutmak değil. Klima bulunduğu odada çalışırken kapı ve pencereler kapatılır kapıyı kapattığım zaman içerisi bu sefer rahatsız edici soğuk oluyor klima 24 derecede orta kademe fanda çalışıyor 26 derecede ise klima bu sefer kendini kısamıyor ve komple duruyor on-off cihazlar gibi. Ama çok sıcak havalarda kapı kapalı şekilde 24 derecede çalışırken rahatsız etmiyor söylediğim örneği Bugün anlatıyorum kapıyı kapatıp 24 derecede Sota Sota nında önerisiyle kompresörü %60 la çalıştırıp deneyeceğim

Normal geliyor o kadar fazla değil o kadar olur. 3 saat çalış sonra dur yaptırmayın 7/24 aktif çalışsın 23-25° arası ayarlayın.
Şu an çalışıyor 24 de orta fan kademesinde tüketim 300 400 kW arası değişiyor dışarısı 30 derece

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Amacım tek bir klima ile birden fazla alanı soğutmak değil. Klima bulunduğu odada çalışırken kapı ve pencereler kapatılır kapıyı kapattığım zaman içerisi bu sefer rahatsız edici soğuk oluyor klima 24 derecede orta kademe fanda çalışıyor 26 derecede ise klima bu sefer kendini kısamıyor ve komple duruyor on-off cihazlar gibi. Ama çok sıcak havalarda kapı kapalı şekilde 24 derecede çalışırken rahatsız etmiyor söylediğim örneği Bugün anlatıyorum kapıyı kapatıp 24 derecede Sota Sota nında önerisiyle kompresörü %60 la çalıştırıp deneyeceğim

Şu an çalışıyor 24 de orta fan kademesinde tüketim 300 400 kW arası değişiyor dışarısı 30 derece
Inverter klimanın sıcaklığı ayarladığı zaman fan hızını düşürerek dış üniteyi yavaşlatması-durdurması sıkıntı yaratmaz. O yüzden kapalı kapı ile 26 derece uygun kullanım için bence yeterli.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Inverter klimanın sıcaklığı ayarladığı zaman fan hızını düşürerek dış üniteyi yavaşlatması-durdurması sıkıntı yaratmaz. O yüzden kapalı kapı ile 26 derece uygun kullanım için bence yeterli.
İşte kapalı kapı ile 26 derecede odaya büyük geldiği için dış ünite kendini daha fazla kısamıyor ve duruyor ama şu an 24 derecede orta fanda kapı kapalı vaziyette sıcaklık gayet iyi ama bugün hava çok sıcak olduğu için diğer günler üşütüyordu Sota Sota nın tavsiyesi üzerine şunu yapacağım diğer günler için 24 e alıp kapıyı kapatım klimayı %60 performansla çalıştıracağım

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
İşte kapalı kapı ile 26 derecede odaya büyük geldiği için dış ünite kendini daha fazla kısamıyor ve duruyor ama şu an 24 derecede orta fanda kapı kapalı vaziyette sıcaklık gayet iyi ama bugün hava çok sıcak olduğu için diğer günler üşütüyordu Sota Sota nın tavsiyesi üzerine şunu yapacağım diğer günler için 24 e alıp kapıyı kapatım klimayı %60 performansla çalıştıracağım
Cihazın en düşük frenkansı bile odanın istenilenden daha fazla soğumasını neden oluyur.
Orta fan yani 3. kademede kullaniyorsunuz değil mi.
Ortam soğuduktan sonra 26. derece fan 2 yaparmısın.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
yapabileceğiz tek şey kaldı flap yani kanatları en yukarı alıp üfleyeceği alanı azaltın.

Bu şekilde deneyerek bir denge oluşturun.
flapları en üst kademede kullanıyorum artık yapılabilecek tek şey var salon kapısını ara ara açmak ya da kompresörün %60 ını kullanmak çünkü büyük almışım sadece büyük olmasının bir avantajı var hemen soğutuyor :hihi

flapları en üst kademede kullanıyorum artık yapılabilecek tek şey var salon kapısını ara ara açmak ya da kompresörün %60 ını kullanmak çünkü büyük almışım sadece büyük olmasının bir avantajı var hemen soğutuyor :hihi
Zaten 6 yıllık olmasına rağmen dış üniteside çürüdü hem de büyük çürükler korkuyorum çürükler kompresöre kadar yürüyüp kompresörüde çürütecek diye Arçelik’in yeni klimalarını hiç anlatmıyorum bile aliminyum iç dış ünite aliminyum boru iç ve dış ünitesindeki özellikle de iç ünitesindeki düşürülmüş malzeme kalitesi servisini zaten anlatmama gerek yok 1 aydır bunlarla uğraşıyorum en sonunda vericem tüketici mahkemesine uğraşsınlar dursunlar. Yani kısacası rahmetli Vehbi Koç ile birlikte Arçelik’te öldü :uyku1

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
@TC Yıldırım Elektirik faturam bugün geldi, 650 lira bunun içerisinde halı yıkama makinemde var ve perdeleride yıkadığım için bir günde 3 4 defa çamaşır makinesi de çalıştı halı Yıkama makinesi çalışırken bununla birlikte klimada çalıştı hepsinin hesabı 650 lira. geçen ay 420 gelmişti bu söylediklerimi çıkalım sadece klimayı ekleyelim gelse gelse 460 500 filan gelir aşağı yukarı

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@TC Yıldırım Elektirik faturam bugün geldi, 650 lira bunun içerisinde halı yıkama makinemde var ve perdeleride yıkadığım için bir günde 3 4 defa çamaşır makinesi de çalıştı halı Yıkama makinesi çalışırken bununla birlikte klimada çalıştı hepsinin hesabı 650 lira. geçen ay 420 gelmişti bu söylediklerimi çıkalım sadece klimayı ekleyelim gelse gelse 460 500 filan gelir aşağı yukarı
Bana 300 TL geldi Klima almadım zamanında pişiyorum şimdi :kiskis
vantilatör ile olmuyor 650 TL bu elektrik zamları ile yine az sayılır konfor kısmını düşününce birşey değil.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Bana 300 TL geldi Klima almadım zamanında pişiyorum şimdi :kiskis
vantilatör ile olmuyor 650 TL bu elektrik zamları ile yine az sayılır konfor kısmını düşününce birşey değil.
Evet şimdi klimalar çok pahalandı Arçelik’te bile o kadar malzeme kalitesi düşmesine rağmen 13 binden başlıyor ve Arçelik’ten artık klima değil hiçbir şey alınmaz ama vantilatörün klimadan daha fazla elektrik harcadığını duymuştum bu yüzden yatak odamda vantilatör var onu kullanmıyorum klimayı kullanıyorum klima bana vantilatörden daha tasarruflu ve tabii ki de konforlu

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
LG görevini yerine getirmiş. Az yakmış çok kaçmış.

Geri
Üst Alt