Alana büyük gelmiş klimaya çözüm

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Hepinize merhabalar 25 metrekare salonumda 18 lik Arçelik inverter klimam var bu klimayı bilmeden bu şekilde buraya aldım fakat büyük geliyor aslında büyük gelmiyor salon kapısını açtığımda ideal oluyor ama bu sefer de klima kendini kısmıyor tüketim yüksek oluyor kapıyı kapatınca çok soğuk oluyor nasıl bir çözüm bulabilirim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,730
Sizdeki kumandayi paylasirmisiniz.
Kompresor limitleme özelliğini kullanabiliriz.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Sizdeki kumandayi paylasirmisiniz.
Kompresor limitleme özelliğini kullanabiliriz.

IMG_416618c59b8686c8136b.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,730
Enerji tasarrufu tuşuna bastığınızda ekranda 60 / 80 gibi rakam çıkması gerekir.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,647
aslında büyük değil alana ama tüketimi çok oluyor kapıyı açık tutunca yarın deneyeceğim bakalım tüketimi kaç kW ya düşüreceğim. Teşekkür ederim
Klimayı kaç derecede çalıştırdığınız da önemli 18° İse çok tüketim yapar 23° İse biraz daha az tüketim yapar içerinin sıcaklığı :) Sıcaklık diyorum çünkü teknikte soğutma diye bir şey yoktur soğutmanın açılımı maddenin, cismin üzerinden ortamdan ısının alınmasıdır. İçerinin sıcaklığı istenilen (Verilen) Değere ulaştığında inverter kopmresör dönüş hızını azaltır rölantiye geçer yani minimum devir sayısı yapar tüketim azalır. Siz 23° veya 25° Yaparsanız rölantiye geçme süresi daha çabuk olacak ve daha az elektrik sarfiyatı yapacaktır. Bu arada oda güneş ısısına maruz kalıyorsa izolasyon kötü olup ısı kaybı varsa bunlar da çok elektrik tüketimine sebep olur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
aslında büyük değil alana ama tüketimi çok oluyor kapıyı açık tutunca yarın deneyeceğim bakalım tüketimi kaç kW ya düşüreceğim. Teşekkür ederim
Klimayı kaç derecede çalıştırdığınız da önemli 18° İse çok tüketim yapar 23° İse biraz daha az tüketim yapar içerinin sıcaklığı :) Sıcaklık diyorum çünkü teknikte soğutma diye bir şey yoktur soğutmanın açılımı maddenin, cismin üzerinden ortamdan ısının alınmasıdır. İçerinin sıcaklığı istenilen (Verilen) Değere ulaştığında inverter kopmresör dönüş hızını azaltır rölantiye geçer yani minimum devir sayısı yapar tüketim azalır. Siz 23° veya 25° Yaparsanız rölantiye geçme süresi daha çabuk olacak ve daha az elektrik sarfiyatı yapacaktır. Bu arada oda güneş ısısına maruz kalıyorsa izolasyon kötü olup ısı kaybı varsa bunlar da çok elektrik tüketimine sebep olur.
Her şeyden önce hesaplama da bir hata var. Tüketim fazla oluyor diyorsunuz ancak kapıyı açtığınız zaman klimanın çalışma alanını genişletmiş oluyorsunuz. Mantık olarak aynı güce sahip bir cihazın örneğin 17 m2' yi iklimlendirmesi ile harcayacağı enerji 24 m2 alanı iklimlendirmesi ile aynı olmuş olsaydı, hepimiz isterdik. Dolayısıyla klimanın iklimlendirme alanını arttırıp daha az tüketmesini beklemek çok doğru değil. Ayrıca By_Trol By_Trol ustamın bahsettiği gibi dışarıdaki hava ile ısı farkını minimum seviyede tutarak (24-26 derece) hem tüketimi uygun hale getirip, hem de konforlu bir alan yaratabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir handikap mevcut. Hava geçişi sadece bir kapıdan sağlandığı için klimanın bulunduğu oda 24-26 dereceye ayarlanırken diğer alanlar muhtemelen 2-3 derece daha yüksek sıcaklıkta kalacaktır. Havanın ulaştığı tüm alanı aynı ayara getirmeye çalışacağı için de klima daha uzun süre çalışacaktır.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
107
39
Fatura nekadar geliyor
Klimayı haziranın 2.haftası çalıştırmaya başladım her gün günde 4-5 saat çalıştığı oluyor ve takribi 1.5 2 saat sonra civarı 300 kW da sabit kalıyor ama bu Haziran ayı için halı Yıkama makinesi kullandığım için bu ay yüksek gelir Haziran için rutinin dışına çıktım mayıs ayı için 420 gelmişti kışın kombi çalışıyordu arada klimada ısıtmada çalışıyordu kışın 650 den aşağı düşmedi. Ama bu yazıyı yazıyorum şu an klimamı saat 16 da çalıştırdım saat şu an 18 2 saattir çalışıyor. Demin 400 kW dan 300 kW ya düştüm şu an tüketim bu şekilde bakalım ne kadar fatura gelecek bu ay ama klimamın tüketimi bu şekilde

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Klimayı haziranın 2.haftası çalıştırmaya başladım her gün günde 4-5 saat çalıştığı oluyor ve takribi 1.5 2 saat sonra civarı 300 kW da sabit kalıyor ama bu Haziran ayı için halı Yıkama makinesi kullandığım için bu ay yüksek gelir Haziran için rutinin dışına çıktım mayıs ayı için 420 gelmişti kışın kombi çalışıyordu arada klimada ısıtmada çalışıyordu kışın 650 den aşağı düşmedi. Ama bu yazıyı yazıyorum şu an klimamı saat 16 da çalıştırdım saat şu an 18 2 saattir çalışıyor. Demin 400 kW dan 300 kW ya düştüm şu an tüketim bu şekilde bakalım ne kadar fatura gelecek bu ay ama klimamın tüketimi bu şekilde
Normal geliyor o kadar fazla değil o kadar olur. 3 saat çalış sonra dur yaptırmayın 7/24 aktif çalışsın 23-25° arası ayarlayın.

Geri
Üst Alt