Akü takviye cihazı yapmak.

ytigi Çevrimdışı

ytigi 

VIP
4 Nis 2019
435
37
Bir tanıdığım bana "aküdeki kurşun önemli" demişti,yıllar önce bir ilçeye giderken akü geri dönüşüme uğradık hanımla, sordum soruşturdum "kim buranın yetkilisi" diye.Bulduk, adam bana "abi şu şu şu markalar harbi kurşun kullanıyorlar,bunlara bir de energiser ekleyeyim" demişti,bende 2.ci aküyü o markadan almıştım bilerek değil ,sorarak :) ( bana sorma sakın diğerleri kurşun kullanmıyorlar mı diye, bilmiyorum inan) Bir de konuya çok karışmak istemedim malum nedenlerden dolayı ama bu gün yazdım işte :)
EK:
Tanıdım motor-meslekte müdür idi :)
Zamanla kursun plakalar eriyor abi ozaman sülfatlaima oluyor akü mort

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Ne diyim emmi, mecburiyetten aldım. Ne varta ne energiser... İnternet dışında 40-42 Ah için mutlu ve inciye mahkumum. Çoğu tükan satamadıkları için getirmiyor 40-42 aralığını. 45 dedi mi zati ebat büyüyor, beni aşıyor. Benim aldığım yer de servislere veriyor sanırım el altından. O yüzden elinde sürekli ve taze stok var.

Vay motor meslek; kavgalı lisemiz (nedenini hiç öğrenemedim ya, hiç bir mml'li ile de kavga etmedim zati) İAL'nin 100. yıllıklarındanım ben de. meşur idi İAL MML kavgaları :tara
MMl söylemese bilemezdim zaten, onu da evine çanak anten takınca söylemişti :) Hatta bana da akıl vermişti ,"neden dar akü alıyorsun pahalıdır" demişti ,bir daha biterse normal akü alacağım zaten çünkü akücü de söyledi" dar akü özel akü "dedi :)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
Bu arada bir soru daha: Araç çalışırken, akünün sağlıklı bir şekilde şarj olabilmesi için, multimetrede kaç volt okumalıyız? Bu gün hava 12 derece civarında iken marşa basmadan 12,64V olan yüzey voltajı, marşa basınca rölantide 13,8-13,9V oldu. Bu voltaj şarj için yeterli midir yoksa illa yola çıkıp yüksek devir mi çevirmeliyiz?
Araçta değişken gerilimli şarj teknolojisi varsa
12.7 - 14.4v arasında gerilim sürekli değişir.

Eski tip şarj dinamoları yükte 14.4v üretir.

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
Bence o akülerle uraşmayın, 20w 12v güneş paneli bağlayın, aracın güneşe bakan camına konumlandırın, gündüz durduğu yerde ufak ufak şarj olsun

Sen o aracı bana getir günde 60km şehiriçi garantisi var. :kiskis
kutup başına evlerde kullanılan otomatik sigortadan bağlayın, 40A veya 60A hem sigorta görevi yapar, hemde aç kapa anahtar ,,, beyin fışkırıyor benden beyinnn ... allahim sen daim eyle ...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
Bence o akülerle uraşmayın, 20w 12v güneş paneli bağlayın, aracın güneşe bakan camına konumlandırın, gündüz durduğu yerde ufak ufak şarj olsun

kutup başına evlerde kullanılan otomatik sigortadan bağlayın, 40A veya 60A hem sigorta görevi yapar, hemde aç kapa anahtar ,,, beyin fışkırıyor benden beyinnn ... allahim sen daim eyle ...
ilk marş esnasında çok daha yüksek amper çekilir o yüzden araya koyacağız sigorta iş görmez.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
100A ya kadar sigorta var , onuda attırmaz yani 5000cc kamyon falan değilse
DC akıma koyacağınız AC sigorta belirtilen amperde açmaz. Süre uzar tesisatı yakarsınız. DC sigortalar AC sigortalardan farklıdır ve aynı zamanda pahalıdır. Doğru hesaplanmazsa tesisatı yakarsınız. Yetersiz gelirse de arabayı calistiramazsiniz. Anahtarlama için daha ucuz anahtarlar var sigortaya gerek yok. Önerdiginiz Güneş paneli ile o şekilde şarj etmek akünün ömrünü uzun süre geçmeden bitirir.

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
DC akıma koyacağınız AC sigorta belirtilen amperde açmaz. Süre uzar tesisatı yakarsınız. DC sigortalar AC sigortalardan farklıdır ve aynı zamanda pahalıdır. Doğru hesaplanmazsa tesisatı yakarsınız. Yetersiz gelirse de arabayı calistiramazsiniz. Anahtarlama için daha ucuz anahtarlar var sigortaya gerek yok. Önerdiginiz Güneş paneli ile o şekilde şarj etmek akünün ömrünü uzun süre geçmeden bitirir.
Kutup başını sök tak yaptıği için önerdim, bence mantıklı. Hiç sigorta olmamasından iyidir.

Bilmişlik yapmak için ona buna olmaz diyorsunuz bence Boş yazıyorsunuz.

20w güneş paneli akünün neyine yetecekki akü ömrü gitsin, sadece akünün çökmesini engelleyecek , aküyü azda olsa şarjlı tutacak.
Güneş paneli kullanan seyyar satıcılar var, karavanlar var ... bunların aküsüdemi zarar görüyor. hadi güle güle hadiii işine bak ...

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Kutup başını sök tak yaptıği için önerdim, bence mantıklı. Hiç sigorta olmamasından iyidir.

Bilmişlik yapmak için ona buna olmaz diyorsunuz bence Boş yazıyorsunuz.

20w güneş paneli akünün neyine yetecekki akü ömrü gitsin, sadece akünün çökmesini engelleyecek , aküyü azda olsa şarjlı tutacak.
Güneş paneli kullanan seyyar satıcılar var, karavanlar var ... bunların aküsüdemi zarar görüyor. hadi güle güle hadiii işine bak ...

20w güneş panelinin gün içerisinde kaç volt kaç amper verdiğini bilmediğinizi anlıyorum. Akünün sağlıklı şarj edilmesi için ne lazım onunda eminim farkında değilsiniz. Bilgi olmayınca saygısızlık diz boyu oluyor tabi. Sizde haklısınız.

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
20w güneş panelinin gün içerisinde kaç volt kaç amper verdiğini bilmediğinizi anlıyorum. Akünün sağlıklı şarj edilmesi için ne lazım onunda eminim farkında değilsiniz. Bilgi olmayınca saygısızlık diz boyu oluyor tabi. Sizde haklısınız.
hepsinide biliyorum tabiki ,,, foruma her geleni kendiniz gibi cahil sanmayın ,,,

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
hepsinide biliyorum tabiki ,,, foruma her geleni kendiniz gibi cahil sanmayın ,,,
Biliyorsanız buyrun açıklayın. Lütfen cehaletimi giderin. Herkes sizin gibi orasindan burasından beyin fışkıran cinsten biri olacak değil sonuçta. Ama şunu unutmayın saygı ve edep sınırlarını aşmayın ki geldiğiniz gibi geri gitmeyin.

E Çevrimdışı

EminFirtina

Yasaklı Üye
7 Ocak 2018
47
Biliyorsanız buyrun açıklayın. Lütfen cehaletimi giderin. Herkes sizin gibi orasindan burasından beyin fışkıran cinsten biri olacak değil sonuçta. Ama şunu unutmayın saygı ve edep sınırlarını aşmayın ki geldiğiniz gibi geri gitmeyin.
saygıyı edebi size soracak değilim, sen kimsin hayırdır.
Bilmiyorsan sana nnnnhhhh bilgi veririm. git öğren.
ben burada yardımcı olacağım konularda faydam dokunurken, sizin gibilerde çıkar arada ben benci tipler, görmezden gelinirsiniz o kadar .

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
saygıyı edebi size soracak değilim, sen kimsin hayırdır.
Bilmiyorsan sana nnnnhhhh bilgi veririm. git öğren.
ben burada yardımcı olacağım konularda faydam dokunurken, sizin gibilerde çıkar arada ben benci tipler, görmezden gelinirsiniz o kadar .
Sülfatlaşmanın plaka erimesinden kaynaklandığını anlatırken zaten eksik bilginizi paylaşmışsınız. (Sülfatlaşma, plakalar üzerinde taş gibi sülfat birikimi oluşarak, plakaların elektrik iletimini azaltarak gerçekleşir. Sülfat metali eriten bir kimyasal değildir.)

Lütfen üslubunuzla ilgili yapılan uyarıyı dikkate alın. Eğer aynı üslupta devam ederseniz vereceğiniz yardımında bir ehemmiyeti olmaz. (Kaldı ki edilen yardım! yalnızca yapan kişi tarafından yardım! olarak adlandırılıyorsa)

Geri
Üst Alt