Ado Hocayı İnternete Kavuşturuyoruz.!

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Sota Sota bende 3 sene önce 400-500 mt mesafeden bir bağlantı için bayağı araştırma yapmıştım. en sonunda bunun gibi bir sistemin fuzuli olduğuna kanaat getirip netmaster ul-140 antenle hallettim işimi. şimdi merak ettiğim şey şu ; biz hep tek taraflı alıcı olarak düşündük bu bağlantıyı, yani çanak anten gibi modeme doğru tutarız 3-4 çubuk girse kafiydi netekim öylede yaptık aldığım cihazla fakat sinyal kalitesi ve ping sorununun çözümü yok gibi çok kapsamlı bir alıcı değil yani. sizin bu sistemin şu anda sıfırdan maliyeti nedir, yani sistem kendini amorti edene kadar beklediğimize değer mi ?

Karl1 Çevrimdışı

Karl1 

Aktif Üye
17 Haz 2018
76
50
Böyle güzel bir davranış tebrik edilmez de ne yapılır. Tebrikler...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
newrophat newrophat, hocam ortama 1600mt mesafe dıger evım var 50 adet pıng attım senın ıcın :ok

sıstemın malıyetını 2 sey belırler

ağ kapasitesi, cevrede cok fazla pazarıt yapacak aynı bantta yayın yapan sey var mı

20-30mbit band genıslıgınız varsa lıte modeller yanı ado hocaya sectıgımı model ıs gorur

cevrede cok parazıt yapacak cıhaz varsa yanı sehır merkezınde ve 5ghz yogun sekılde kullanıyorsa ISO modellerı tercıh edılmelı parazıtı onleyecek canak yapısı vardır fıyatı lıte modellere gore 2kattan fazladır.

adonın fazla yuksek bant genıslıgı ıhtıyacı yoktu ve cevresınde 5ghz neredeyse hıc kullanılmadıgı ıcın lıte modelını sectık.

ortalama malıyet ıvır zıvır kablo vss derken 1000tl bulur.

ıso secersen mesala ben ıso kullanıyorum 1700-1800tl bulur.

new.png

O Çevrimdışı

OguzTurk

Yeni Üye
30 Ağu 2018
35
Sota Sota bende 3 sene önce 400-500 mt mesafeden bir bağlantı için bayağı araştırma yapmıştım. en sonunda bunun gibi bir sistemin fuzuli olduğuna kanaat getirip netmaster ul-140 antenle hallettim işimi. şimdi merak ettiğim şey şu ; biz hep tek taraflı alıcı olarak düşündük bu bağlantıyı, yani çanak anten gibi modeme doğru tutarız 3-4 çubuk girse kafiydi netekim öylede yaptık aldığım cihazla fakat sinyal kalitesi ve ping sorununun çözümü yok gibi çok kapsamlı bir alıcı değil yani. sizin bu sistemin şu anda sıfırdan maliyeti nedir, yani sistem kendini amorti edene kadar beklediğimize değer mi ?
Tek taraflı yapılmamasının sebebi esasen alıcı cihazın gücü yüksek de olsa karşı tarafın çıkış gücü yetersiz gelebilir, kaldı ki çevresel bir yayın yapan ap ile belirli bir açıyla sadece aynı cihaza yayın yapan cihaz daha farklı oluyor. Bu açıdan sevgili Sota'nin yöntemi en makul olanı.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
newrophat newrophat, hocam ortama 1600mt mesafe dıger evım var 50 adet pıng attım senın ıcın :ok

sıstemın malıyetını 2 sey belırler

ağ kapasitesi, cevrede cok fazla pazarıt yapacak aynı bantta yayın yapan sey var mı

20-30mbit band genıslıgınız varsa lıte modeller yanı ado hocaya sectıgımı model ıs gorur

cevrede cok parazıt yapacak cıhaz varsa yanı sehır merkezınde ve 5ghz yogun sekılde kullanıyorsa ISO modellerı tercıh edılmelı parazıtı onleyecek canak yapısı vardır fıyatı lıte modellere gore 2kattan fazladır.

adonın fazla yuksek bant genıslıgı ıhtıyacı yoktu ve cevresınde 5ghz neredeyse hıc kullanılmadıgı ıcın lıte modelını sectık.

ortalama malıyet ıvır zıvır kablo vss derken 1000tl bulur.

ıso secersen mesala ben ıso kullanıyorum 1700-1800tl bulur.

new.png

doların yükselişi sanki çok etkilememiş gibi, ben fiyatların 2-3 sene öncede bu aralıklara yakın olduğunu anımsıyorum, ama yanlışta hatırlayabilirim. eğer sizin gibi sağlıklı bağlantı yapılabilse ve kalıcı olacağı garanti olsa çok bir fiyatı yok hatta teknik verilerine bakınca özellikle kurumsal ölçekli firmalar için bedava gibi birşey . hocam bizim esas sıkıntı antenlerin konumlandırılması olacak sanırım. kuş uçuşu mesafe yaklaşık 1500 mt fakat arada binalar vs... var ve sizin sistem gibi çatıdan çatıya direk görecek şekilde ayarlamak için verici antenin 7-8 mt yükseğe konması lazım. ben en iyisi pazartesi telekoma baskın yapayım :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
AP tarafi 12. Katli apartmanin asansor dairesi ustune 3 ayakli direk diktim ve celik dubeller sabitledim

Client tarafi 4.katli binanin cati ustune sabitlendi.
Aradaki evlerin alayi mustakil olunca
Arazi, bina kot nedeniyle cok saglikli baglanti yaptik 1 senedir faal sekilde calisiyor sistem

Baglanti engel olacak ne var dersen cok fazla 5ghz yayini
Yayin yönünde baz istasyonu ve yuksek gerilim hatti var.
Masallah Ubnt Iso hakkini veriyor.

Ben dolar 3.6tl iken 450tl almıştım
Çifti 900tl idi
Simdi teki 800tl civarinda.

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
Ado hocama hayırlı uğurlu olsun.
Yaklaşık 2 yıldır ben de ilçemdeki yerel internet sağlayıcı firmadan aynı yöntemle internet alıyorum.zaman zaman internet hızım yerlerde sürünüyor(kısa süreli 20-30 sn.)acaba hemen yakınımda iki adet kule baz istasyon var;onlar mı sinyali mi bozuyor ?çözümü var mı?şota bizi bu sistemin verimini arttırma konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Screenshot.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ado hocama hayırlı uğurlu olsun.
Yaklaşık 2 yıldır ben de ilçemdeki yerel internet sağlayıcı firmadan aynı yöntemle internet alıyorum.zaman zaman internet hızım yerlerde sürünüyor(kısa süreli 20-30 sn.)acaba hemen yakınımda iki adet kule baz istasyon var;onlar mı sinyali mi bozuyor ?çözümü var mı?şota bizi bu sistemin verimini arttırma konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Screenshot.png

Hey gibi beeee, insanların down, up seviyelerine bak. Bir de benim seviyey bak hem de 4,5g :kop

Keşke benim olsaaaa

svkt.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Kullandıgınız accesspoıntlerın marka model bılgısını vermısınız.
buyuk ıhtımal mıkrotık stx lıte5'tır.

ap arayuzune gırıs yapabılıyorsumusunuz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri