Acer Nitro Ekran pikselleşmesi

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Merhaba,acer nitro serisi laptop kullanıyorum.Laptopu kullanırken sadece league of legends oynarken alt tab attığımda resimde gördüğünüz gibi ekranda garip bir durum oluyor.Diğer oyunların hiçbirinde ya da sistem açılırken kapanırken böyle bir sorun yok.Lol oynarken ilk girişte mouse sol tık atıp alt tab atarsam sorun olmuyor fakat oyun başladığı an mouse kullanmadan ilk alt tab attığımda ekranda pikselleşme oluyor.Bu nedenle ve bakım amaçlı servise yollamıştım ama apayrı olaylar oldu o durum da tüketici haklarına yazmıştım.Ekran kartında sorun mu var yoksa farklı bir olay mı? Windows 10 home single kurdum ve lolü sıfırdan yükledim.Windows update yapıldı sadece ekran kartının driverini kendim bulup kurdum.

Ryzen 7 3750 cpu
GTX 1650 GPU
16X1 GB DDR4 RAM

1ecab3dd9978ab524.png

20c245e7f4ac4dc8a.png

Konuyu bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.Boş yere yoracaklar uzak dursun lütfen.Teşekkürler

V Çevrimdışı

VatZ00

Aktif Üye
28 Nis 2021
86
24
Hocam çok manyak bir pikselleşme olduğunu söyleyebilirim, ekran kartı sürücüsünü tekrar yükler mısın? Olmadı sürücüyü sil ve LOL oyununu öyle çalıştırmayı dene eğer illa gpu istemiyorsa. Ve her oyunda mı oluyor bu olay? DDU kullanmayı unutma driver silme işleminde, daha temiz ve zahmetsiz olur.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Hocam çok manyak bir pikselleşme olduğunu söyleyebilirim, ekran kartı sürücüsünü tekrar yükler mısın? Olmadı sürücüyü sil ve LOL oyununu öyle çalıştırmayı dene eğer illa gpu istemiyorsa. Ve her oyunda mı oluyor bu olay? DDU kullanmayı unutma driver silme işleminde, daha temiz ve zahmetsiz olur.
Sadece lolde oluyo diye yazdım.Daha önceden ddu ile kaldırıp denemiştim olmamıştı.Zaten laptopu formatladım driveri bugün kurdum
ACER NITRO 5 INTERNATIONAL facebok grubunda da bu tarz sorun yaşayanlar görmüştüm.Ama çözümünü bilmiyorum ve söylemeyi unuttum son 4-5 aydır oluyor.Laptop 1 sene önce satın alındı.Son 4-5 aydır bu sıkıntı ve ısınma var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Farklı sürücü sürümü deneyin.
Oyun istemcisi beta sürümde ise kararlı sürüme geçin.
Tüm Ayarlar > Sistem > Monitör > Grafik Ayarları kısmından harici ekran kartınızı seçin ve tam performans ayarına geçin.
WHQL sürücü kullanın.
Her güncel sürücü sürümünü tercih etmeyin. (Özellikle AMD ekran kartları için.)

Sadece LOL'de olması sorunun yazılımsal olduğunu gösterir.
Bellekleri Başlangıç menüsüne "Bellek" yazarak, Bellek Tanılama uygulaması ile test edebilirsiniz.
Videoda Furmark testini nasıl yaptığıma bakabilirsiniz;

10-15 dakika sorun çıkartmadan çalışıyorsa sorun yoktur zaten.
Ki ben sorunun ekran kartında olmadığına adım gibi eminim.
Ekran kartında sorun olsa o LOL'den çok daha ağır olan oyunlarda babalar gibi ortaya çıkardı.
Ki Furmark'ın kendisi LOL'den de ağırdır.
Şimdiden boş yapacak ihtiyarlar için söylüyorum bunu. Not olsun buraya. :sirit

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Tüm Ayarlar > Sistem > Monitör > Grafik Ayarları kısmından harici ekran kartınızı seçin ve tam performans ayarına geçin.
WHQL sürücü kullanın.

Bellekleri Başlangıç menüsüne "Bellek" yazarak, Bellek Tanılama uygulaması ile test edebilirsiniz.

Ekran kartında sorun olsa o LOL'den çok daha ağır olan oyunlarda babalar gibi ortaya çıkardı.

Hocam bende aynı düşüncedeyim.Gta 5 cs go battlefield 1 gibi oyunları ultra ayarlarda oynuyordum servise vermeden önce tabii...
Zaten siz biliyorsunuz servisten yeni geldi.Tüketici hakem heyetine başvuru yapmıştım,furmark testi ile tüm bilgisayar yanmasın sonra hocam :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam bende aynı düşüncedeyim.Gta 5 cs go battlefield 1 gibi oyunları ultra ayarlarda oynuyordum servise vermeden önce tabii...
Zaten siz biliyorsunuz servisten yeni geldi.Tüketici hakem heyetine başvuru yapmıştım,furmark testi ile tüm bilgisayar yanmasın sonra hocam :)
Neden yansın ki? Yanıyorsa bu bilgisayarın sorunudur.
Furmark bilgisayar yakacak bir test değil.
Nitrosense ile fanları kökle, sonra testi başlat. (Ki bana kalırsa bunu yapmadan test et.)
GTA 5'de patlamayan bilgisayar Furmark'da da patlamaz bence.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
3c7ea6677cbe5ea73.png

Bu kısımda nereden tam performans seçiyoruz?
Neden yansın ki? Yanıyorsa bu bilgisayarın sorunudur.
Furmark bilgisayar yakacak bir test değil.
Nitrosense ile fanları kökle, sonra testi başlat. (Ki bana kalırsa bunu yapmadan test et.)
GTA 5'de patlamayan bilgisayar Furmark'da da patlamaz bence.
Daha önceden lol teknik destek ekibi burnintest sonuçlarını istemişti.Sadece işlemci sıcaklığının 100 derecelere kadar çıktığını söyledi.Bu nedenle servise yolladım ama daha kötü şekilde aldım maalesef
WHQL sürücü kullanın.

Ekran kartı driverı ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü son 4-5 aydır var.Güncelleme geldikçe sürüm değişiyordu yani birden fazla sürümde denedim diyebilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Daha önceden lol teknik destek ekibi burnintest sonuçlarını istemişti.Sadece işlemci sıcaklığının 100 derecelere kadar çıktığını söyledi.Bu nedenle servise yolladım ama daha kötü şekilde aldım maalesef
Toz sonucu soğutucuda tıkanma ve kuruyan termal macun buna neden olmuş olabilir.
Ryzen işlemciler 105 ve üzerinde kapatır sistemi.
Sentetik testlerin amacı tamamen yük bindirmek olduğu için gerçek kullanım senaryosundan fazlasını yaptırır bilgisayara.
Testi yaparken hem CPU hem GPU aynı anda test edildiyse bu da sebep olmuş olabilir.
Ben oyun laptoplarında oyun oynanırken her zaman fanın köklenmesinden yanayım.
Sistemin ömrünü uzatmış olursunuz.
Fan dediğimiz parça ucuz, ama GPU, CPU, Chipset, VRM tamiri daha maliyetli.
Özellikle BGA lehimlerin yenilenmesi 400-500 TL tutar yani.
Cihazı yük altında serin tutmak her zaman faydalı bence.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Bellek testi uzun sürer, sadece merakınız gitsin diye dedim.
16 gb ram 4 gb şeklinde gelince servis müşteri memnuniyeti diye 16 gb ram takmıştı ramde de sorun olduğunu sanmıyorum ama furmark sonuçlarını birazdan buraya atarım.
Flash belleğe dosya yazdırırken aynı zamanda furmark testi yapsam sorun olur mu?
bu kurulu

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
16 gb ram 4 gb şeklinde gelince servis müşteri memnuniyeti diye 16 gb ram takmıştı ramde de sorun olduğunu sanmıyorum ama furmark sonuçlarını birazdan buraya atarım.
Flash belleğe dosya yazdırırken aynı zamanda furmark testi yapsam sorun olur mu?
bu kurulu
Olmaz.
16 RAM 4 geldikten sonra tekrar gönderip 16 mı yaptırdınız o ara nasıl oldu?

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Olmaz.
16 RAM 4 geldikten sonra tekrar gönderip 16 mı yaptırdınız o ara nasıl oldu?
Hocam zaten acer servis sorunu konusunda konuşmuştuk ya.Tekrar arayıp mail atınca gönderin dediler.Gönderdiğimde müşteri memnuniyeti için rami değiştirdik dediler,zaten benim ramimde sorun yoktu ki.Bunların hepsini diğer konuya yazdım diye biliyorum :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt