80li yılların televizyonları -nostalji-

Hakande9 Çevrimdışı

Hakande9 

Aktif Üye
28 Eyl 2020
173
31
Sorma, Menemen'den Nazilliye kadar bu kumandalardan takmaya gitmediğim yer kalmadı ,en çok uğraştıran da philips idi ,yok direnci sök,yerine şunu tak ,olmazsa bunu tak :)
Atölyeye gittiğimde sormuştum"bu tvlerin standardı yok mu" diye ,çünkü epey uğraşılıyordu philips ile, sanırım bir de saba idi gliba,33v zeneri mi söküyorduk,yoksa 33 volt yerine farklı bir yerden mi alıyordum ,hatırlamıyorum artık :hihi

Valla adem,beni Bayraklı-çay mahallede bir tamirci beni bıçakla kovalamıştı da karakola sığınmıştım,burada yazmıştım o olayı :kiskis en zor tv itt ve ies körting idi bana göre :)
Vay be usta bende aydınlıyim demekki ben dogmamisim o zamanlar daha ?. Bizim ilk hatiladigim Schaub Lorenz televizyon vardı yıllarca kullandığımız TV çeksin diye direği bı o yana bir bu yana çevirirdik 15 metrelik direkle. Sonra işte vestel vardı en sonda Grundig LCD ve en son yine Vestel marka LED tv.Şoyle düşündüm de 2000 yılından bu yana tv sistemleri nasıl gelişmiş.Ege TV den çizgi film belgesel izlemek için az başında beklenmedik . Aytv ile ve bı kaç ulusal kanalla geçti çocukluğum şimdi herseyimiz var ama mutlu değiliz çünkü uğraş yok emek yok çevir kanalı binlerce TV kanalı var baş düğmeye YouTube Netflix var herşey tüplü TV'nin ekranının kolumuzdaki kılları citirdattigi yaşlarda güzeldi

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Tüm mesajları okudum;

Fotosunu görüp, adını okuduğum ve elimin değmediği, tamir etmediğim hiç birisi yok çok şükür.

Siyah beyaz Phılıps dahil, Yıl/yaş mantığından hareket ile Transistörlü Kırmızı düğme Phılıps olması gerek diye düşünüyorum.

Sizler burada Siyah Beyaz tv yi eski teknoloji sanıyor olsanız da, Siyah beyazlar da kendi içerisinde Lambalı ve Transistörlü diye ikiye ayrılırdı :)
Ben fotosunu bulamadım, köye gidersem ve emektar duruyorsa çekerim hocam. Fakat, sıklıkla görülecek bir model olmadığını söyleyebilirim, ekran 67, her iki yanında hoparlör var ve o dönemde içine sığabileceği vitrin vs de bulunamadı özel sipariş yaptırıldı... Bir de öyle bir ağır ki, ağırlığı ile ebatından dolayı tek kişi taşıyamıyor, bir kere arıza yapmıştı ilçedeki emektar (rahmetli) televizyoncu Yaşar tamir edemedi de peder bey söve söve İl'e götürdü... :saskin

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
1975
telev.jpg

1988
296fba3faf8f4dade.jpg

1998
festel.jpg

2010 Carrefour'dan alınma 500TL'lik 82 ekran SEG
2019 sonu Amazondan alınma 800TL'lik SEG'den daha dandik ekranlı bir regal. (janjanı cafcafı, IO'su daha iyi tabi, segde usb giriş bile yoğıdı :sirit )

EK: Festel ve seg köyde çalışmakta halen. CRT vestelin biraz "şoka" gereksinimi var gerçi. Açtıktan sonra 3-5 dakikaya alıyoruz görüntüyü. İnatla atamıyorum, Yıllar önce atılan telefunken ve itt içinse bizimkilere (hatırladıkça) içten içe gıcıklanıyorum. Bak gene..............
En üstteki tv nin program tuşları dokunmatikti ve hatta sanırım ışıklıydı. Hatırladım o tv yi :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben fotosunu bulamadım, köye gidersem ve emektar duruyorsa çekerim hocam. Fakat, sıklıkla görülecek bir model olmadığını söyleyebilirim, ekran 67, her iki yanında hoparlör var ve o dönemde içine sığabileceği vitrin vs de bulunamadı özel sipariş yaptırıldı... Bir de öyle bir ağır ki, ağırlığı ile ebatından dolayı tek kişi taşıyamıyor, bir kere arıza yapmıştı ilçedeki emektar (rahmetli) televizyoncu Yaşar tamir edemedi de peder bey söve söve İl'e götürdü... :saskin
Bizim rahmetlinin ''Olmuyor'' diye tv iade ettiğini hayatım boyunca görmedim.

Gece eve gidemezdik babam o tv yi yapana kadar. 11-12-01-02 farketmezdi, Ertesi gün bizim okul var o da farketmezdi o tv yapılacaktı. Ben o kadar sıkıya gelemiyorum açıkçası.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Herkes televizyondan bahsetmiş ama o karasal anten rüzgardan dönüp dururdu.Ondan sonra çık çatıya ayar yapmak için aşağıda biriyle bağıra çağıra sola git, sağa git, eğ biraz eğ..........
Anten kablo bağlantısı yerinden oynar karlı gösterir, rüzgarda anten döner karlı gösterir, güneşten kablo yıpranır, karlı gösterir, kışın anteni üzerine kar birikir hayli hayli karlı gösterir... :sirit

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Herkes televizyondan bahsetmiş ama o karasal anten rüzgardan dönüp dururdu.Ondan sonra çık çatıya ayar yapmak için aşağıda biriyle bağıra çağıra sola git, sağa git, eğ biraz eğ..........

Anten kablo bağlantısı yerinden oynar karlı gösterir, rüzgarda anten döner karlı gösterir, güneşten kablo yıpranır, karlı gösterir, kışın anteni üzerine kar birikir hayli hayli karlı gösterir... :sirit
Sonra uzun bir boru alınıp,otobüse binilip,herkes tutunup ve fren yapılıp, böylece tutunanlar yere düşülür :haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Evet SAR ve TELKOM markaydı TELKOM'u VESTEL üretiyor diye söylem vardı.

Tuning için 33 Volt ' ihtiyaç vardı +B üzerine 15K Çıkışına da 33 Volt zener takılıyordu.
İşte takıyormuydum yoksa bazı modellerde söküyormuydum hatırlamıyorum ,ama evde 5K ve 15K dirençleri halen duruyorlar inan :)

direncc.jpg

Marka modelini bilmem ama hatırladığım ilk tv kocaman önden ayarlamalı siyah beyaz bir tv idi

Ondan sonraki tv yi çok iyi biliyorum kapanışını 10 sene önce ben yaptırdım :)

Karşınızda Vestel Diamond 55 Ekran

fda5385c9e08b7e8bf93fe413380500e.webp

Ahanda bunun aynısı ilk kumanda ile tanışmışız star tv de renkli renkli taş devri izliyoruz sene 90 tabi

bizde yaşlanmışız mı ne :sirit
O kumanda ile yaptığım şakalar vardı ,kocaman kumanda :) ,misafirliğe gittiğimizde gömleğimin içinden rastgele tuşa basardım ,ya kanal değiştirirdi veya tv kapanırdı ,parmağım hangi tuşa denk gelirse :hihi
1975
telev.jpg

1988
296fba3faf8f4dade.jpg

1998
festel.jpg

2010 Carrefour'dan alınma 500TL'lik 82 ekran SEG
2019 sonu Amazondan alınma 800TL'lik SEG'den daha dandik ekranlı bir regal. (janjanı cafcafı, IO'su daha iyi tabi, segde usb giriş bile yoğıdı :sirit )

EK: Festel ve seg köyde çalışmakta halen. CRT vestelin biraz "şoka" gereksinimi var gerçi. Açtıktan sonra 3-5 dakikaya alıyoruz görüntüyü. İnatla atamıyorum, Yıllar önce atılan telefunken ve itt içinse bizimkilere (hatırladıkça) içten içe gıcıklanıyorum. Bak gene..............
Arkadaş köyde kullanalım diye verdi ,ama biraz yeni model tüplü tv :)
Vay be usta bende aydınlıyim demekki ben dogmamisim o zamanlar daha ?. Bizim ilk hatiladigim Schaub Lorenz televizyon vardı yıllarca kullandığımız TV çeksin diye direği bı o yana bir bu yana çevirirdik 15 metrelik direkle. Sonra işte vestel vardı en sonda Grundig LCD ve en son yine Vestel marka LED tv.Şoyle düşündüm de 2000 yılından bu yana tv sistemleri nasıl gelişmiş.Ege TV den çizgi film belgesel izlemek için az başında beklenmedik . Aytv ile ve bı kaç ulusal kanalla geçti çocukluğum şimdi herseyimiz var ama mutlu değiliz çünkü uğraş yok emek yok çevir kanalı binlerce TV kanalı var baş düğmeye YouTube Netflix var herşey tüplü TV'nin ekranının kolumuzdaki kılları citirdattigi yaşlarda güzeldi
Evet ,mutluluk konusunda haklısın ,genelde "armut piş ağzıma düş" yılları yaşanıyor maalesef ,tabii bir de sanal dünya var ki ... :ok

R Çevrimdışı

rasbay 

Yeni Üye
7 Haz 2020
47
48
Çok kumanda taktım onlara ,Birisi İzmir yapımı,sar'dı sanırım ,yoksa telkom muydu hatırlamıyorum ,hatta üretim yerine gitmiştim o yıllar,küçük bir atölye gibiydi ,içeri girince meğer uzun bir işletme imiş :)

Bir de tv önüne renkli cam koyanlar da vardı :kiskis

:haha1
1975 - 1995 Telefunken siyah beyaz tüplü televizyon kullandık. Yıllarca önünde yeşil cam kullandık.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
O kumanda ile yaptığım şakalar vardı ,kocaman kumanda :) ,misafirliğe gittiğimizde gömleğimin içinden rastgele tuşa basardım ,ya kanal değiştirirdi veya tv kapanırdı ,parmağım hangi tuşa denk gelirse :hihi
Yaşımız 18'den küçük köy kahvesine alınmıyoruz, kahveci yeni televizyon almış hava atıyor önde ihtiyarlar saf tutmuş ajansları izliyor... Kahvenin dışında dört beş arkadaş kışın soğukta titreye titreye muhabbet ederken arkadaş birden bağırdı... "Kahveci bizim televizyondan almış"

Yürü dedim, sizin eve gidiyoruz... Bir şey anlamadılar önce yolda anlattım. Evdeki kumandayı aldık geldik, bu arada ısındık tabi... Kahvenin dışından, içerideki tv'nin kanalını değiştiriyoruz çaktırmadan... Öndeki dedeler kahveciye çemkiriyor, kahveci hemen TRT'deki ajansları açıyor, iki dakika geçmeden hooop ya TRT 2'yi ya da TRT 3'ü açıyoruz zaten başka kanal da yok... :saskin

Dedeler bi taraftan, kahveci diğer taraftan delirdi, bizim şaka oldu eşek şakası itiraf da edemiyoruz işin ucunda dayak var... :cigara

Dedeler kızıp gidene kadar devam ettik kanal değiştirmeye... Bizler Ayrılırken de "yarın götür bu televizyonu aldığın yere ver, bozuk bu" diye de gaz verdik kahveciye... :yumruk

Televizyonu götürmemiş, kendi gitmiş sormuş ertesi günü durum bu ne halt etcez diye... Bu gün de dene bakalım aynı şeyi yaparsa getir demiş satıcı... Daha da üzerine gitmedik... :sirit

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
1975 - 1995 Telefunken siyah beyaz tüplü televizyon kullandık. Yıllarca önünde yeşil cam kullandık.
Bir gün rahmetli annem geldi ve "alattin,bunun önüne renkli cam takılınca tv renkli oluyormuş ,yapsana bizimkinide oğlum" dedi :)
O yıllar bizde grundig var ,siyah-beyaz ,anneme "anneciğim ,senin eski gözlüğün nerede" dedim ,getirdi verdi bana gözlüğünü ,bende camına renkli şeffaf naylonlar vardı ,defter kaplardım onlarla ,cama 2-3 parça kesip üstten yapıştırıp anneme "tak bakalım ,sonra da tvye bak ,renkli olacak mı" dedim :)
bana "aferim benim akıllı oğlum,on kere "olmaz" diye anlatacağına ,tek seferde anlatmış oldun ,komşulara da göstereyim bu gözlük denemesini" demişti :)
Nur içinde yatsın,canım anam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt