80li yılların televizyonları -nostalji-

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
70 li yillar sonlara dogru ilk tv miz Siyah -beyaz nordmende idi.ilk kuruldugunda Heidi seyretmistim yanlis hatirlamiyorsam.

543c5c89ef110a150c2780f05fd25d52.webp

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,567
Ben ilk renkli tv mizi yazmıştım siyah beyaz tv mizden bahsedecek olursak lambalı ZETİNA markaydı. Çalıştırınca 1Dakika kadar ısındıktan sonra önce ses gelirdi görüntü sonradan gelirdi. Sadece TRT1 vardı akşam saat 20:00 Da yayın başlardı 22:00 Da biterdi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
İlk renkli tv miz 1984 Model Vestel Fergusondu Vhs kasetli Vestel video ile birlikte almıştık yıllar sonra lcd tv alınınca tv yi ihtiyacı olan birine verdik.
İşte yılı karıştırdım ben :) ama ablama sordum bugün ,1985 başıydı dedi ,bir de bana ne dedi biliyormusun , "alo ,hatırlıyormusun, sen zorlamıştın babamı,illa vesteli al diye" dedi :haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bizde de Saba 4 sistem vardı, renkli, sonradan kumandalı, benim hatırladığım ilk buydu, tee üniversiteye bile götürmüştüm, vura vura çalıştırıyorduk, gelirken alt devrelere bırakmıştım çok severdim, ondan önce siyah beyaz da varmış ama ben hatırlamıyorum.

images-32b617a816ffd3667a.jpg
Çok kumanda taktım onlara ,Birisi İzmir yapımı,sar'dı sanırım ,yoksa telkom muydu hatırlamıyorum ,hatta üretim yerine gitmiştim o yıllar,küçük bir atölye gibiydi ,içeri girince meğer uzun bir işletme imiş :)
Çok şanslisiniz bizde ilk çıkan izmir üretimi cosmos marka tv vardı internette resmi bile yok 1987 de aldık mübarek yeşil harici renk yoktu italya 90 kupasında İtalyanın forma rengi bile yeşildi 1992 sonunda beko siesta aldıktan sonra renkli tvnin ne olduğunu gördük cosmos tvyi de 1996 da denizli de tamirciye götürdüm abi bunun renk kartı arizaliymis dedi
Bir de tv önüne renkli cam koyanlar da vardı :kiskis
80 lerden bahsediliyor, demekki ben daha yoktum ?

ihtiyarları görüyoruz şimdi ???
:haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
bizimki blaupunkt du sonradan resimdeki gibi kumandalıya çevirmişdim. sar şar telkom vs onlarca tuşlu tvye kumanda takmıştık
b9e040ff4f72e23d8c88dfeda3ea929d.jpg
Sorma, Menemen'den Nazilliye kadar bu kumandalardan takmaya gitmediğim yer kalmadı ,en çok uğraştıran da philips idi ,yok direnci sök,yerine şunu tak ,olmazsa bunu tak :)
Atölyeye gittiğimde sormuştum"bu tvlerin standardı yok mu" diye ,çünkü epey uğraşılıyordu philips ile, sanırım bir de saba idi gliba,33v zeneri mi söküyorduk,yoksa 33 volt yerine farklı bir yerden mi alıyordum ,hatırlamıyorum artık :hihi
Tüm mesajları okudum;

Fotosunu görüp, adını okuduğum ve elimin değmediği, tamir etmediğim hiç birisi yok çok şükür.

Siyah beyaz Phılıps dahil, Yıl/yaş mantığından hareket ile Transistörlü Kırmızı düğme Phılıps olması gerek diye düşünüyorum.

Sizler burada Siyah Beyaz tv yi eski teknoloji sanıyor olsanız da, Siyah beyazlar da kendi içerisinde Lambalı ve Transistörlü diye ikiye ayrılırdı :)
Valla adem,beni Bayraklı-çay mahallede bir tamirci beni bıçakla kovalamıştı da karakola sığınmıştım,burada yazmıştım o olayı :kiskis en zor tv itt ve ies körting idi bana göre :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
On numara konu olmuş ellerinize sağlık... İlk televizyonu 5 yaşında Almanya'da gördüm siyah beyazdı evde yalnız kaldığım için oyalansın diye alınmıştı. Hatta İlk açtığımda buz hokeyi maçı vardı ne olduğunu anlamadan saatlerce izlemiştim. Yani işe yaramıştı. :kas

ITT Shaub Lorenz markaydı 8 kanalı vardı Almanya'da 4-5 değişik kanal yayın vardı Türkiye'de tek kanal olduğunu düşününce bu durum da tuhaf gelmişti bana.

* * *

1984 yılında kesin dönüş yaparken peder bey 67 ekran çift hoparlöre sahip, uzaktan kumandalı devasa renkli tv getirdi. O da ITT markaydı. Teleteks özelliği vardı ve biz ne işe yaradığını yıllar sonra öğrenmiştik. Video da olduğu için evde, bütün mahalleli sık sık bizde toplanırdı.

* * *

Kendi televizyonumu 1991 Yılında Vestel comfort marka almıştım 17 yıl kullandık cortlayınca, ikinci televizyonumu da 2008 yılında Philips lcd olarak aldım.
Düşün artık ,tüplü tv 17 yıl kullanılıyor ,ledlerin ömrü 5 yıl ,veli :)
70 li yillar sonlara dogru ilk tv miz Siyah -beyaz nordmende idi.ilk kuruldugunda Heidi seyretmistim yanlis hatirlamiyorsam.

543c5c89ef110a150c2780f05fd25d52.webp
izim ilk siyah-beyaz olan grundig idi ,amcama Almanyadan gelmişti ,o da bize satmıştı ,dokunmatik kanal seçimi vardı :)
Ben ilk renkli tv mizi yazmıştım siyah beyaz tv mizden bahsedecek olursak lambalı ZETİNA markaydı. Çalıştırınca 1Dakika kadar ısındıktan sonra önce ses gelirdi görüntü sonradan gelirdi. Sadece TRT1 vardı akşam saat 20:00 Da yayın başlardı 22:00 Da biterdi.
Bir keresinde tamirine çağırmışlardı ,sanırım "körting" idi, "ies" olmadan yani , orjinaldi tv ,açtım baktım lambalı,ama felaket tv idi,o kadar tv onarımına gitmiştim ,öyle bir görüntü görmemiştim ,zaten ilk ve sondu lambalı tv benim için ,o tv ,bir daha lambalı tv ise gitmedim ,çünkü malzeme bulamıyordum Çankayada :)
Birde hatırlıyorum herkesin evinde regülatör vardı. Acayip ağır bir şeydi ?
Bende halen vardı ,geçen sene komşuya verdim ,"al sat" dedim ,ama kondansatörlerini aldım içinden ,5mf-500volt :)

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,567
Çok kumanda taktım onlara ,Birisi İzmir yapımı,sar'dı sanırım ,yoksa telkom muydu hatırlamıyorum ,hatta üretim yerine gitmiştim o yıllar,küçük bir atölye gibiydi ,içeri girince meğer uzun bir işletme imiş :)

Bir de tv önüne renkli cam koyanlar da vardı :kiskis

:haha1
Evet SAR ve TELKOM markaydı TELKOM'u VESTEL üretiyor diye söylem vardı.

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,567
Sorma, Menemen'den Nazilliye kadar bu kumandalardan takmaya gitmediğim yer kalmadı ,en çok uğraştıran da philips idi ,yok direnci sök,yerine şunu tak ,olmazsa bunu tak :)
Atölyeye gittiğimde sormuştum"bu tvlerin standardı yok mu" diye ,çünkü epey uğraşılıyordu philips ile, sanırım bir de saba idi gliba,33v zeneri mi söküyorduk,yoksa 33 volt yerine farklı bir yerden mi alıyordum ,hatırlamıyorum artık :hihi

Valla adem,beni Bayraklı-çay mahallede bir tamirci beni bıçakla kovalamıştı da karakola sığınmıştım,burada yazmıştım o olayı :kiskis en zor tv itt ve ies körting idi bana göre :)
Tuning için 33 Volt ' ihtiyaç vardı +B üzerine 15K Çıkışına da 33 Volt zener takılıyordu.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Marka modelini bilmem ama hatırladığım ilk tv kocaman önden ayarlamalı siyah beyaz bir tv idi

Ondan sonraki tv yi çok iyi biliyorum kapanışını 10 sene önce ben yaptırdım :)

Karşınızda Vestel Diamond 55 Ekran

fda5385c9e08b7e8bf93fe413380500e.webp

Ahanda bunun aynısı ilk kumanda ile tanışmışız star tv de renkli renkli taş devri izliyoruz sene 90 tabi

bizde yaşlanmışız mı ne :sirit

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
1975
telev.jpg

1988
296fba3faf8f4dade.jpg

1998
festel.jpg

2010 Carrefour'dan alınma 500TL'lik 82 ekran SEG
2019 sonu Amazondan alınma 800TL'lik SEG'den daha dandik ekranlı bir regal. (janjanı cafcafı, IO'su daha iyi tabi, segde usb giriş bile yoğıdı :sirit )

EK: Festel ve seg köyde çalışmakta halen. CRT vestelin biraz "şoka" gereksinimi var gerçi. Açtıktan sonra 3-5 dakikaya alıyoruz görüntüyü. İnatla atamıyorum, Yıllar önce atılan telefunken ve itt içinse bizimkilere (hatırladıkça) içten içe gıcıklanıyorum. Bak gene..............

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri