55QN90B için tavsiyeler

M Çevrimdışı

Moyed

Yeni Üye
26 Kas 2022
30
33
Büyük ihtimalle Bein Connect'ten kaynaklanıyordur, Digiturk kutudan izlediğiniz kadar akıcı ve net olmaz. TRT 4K veya Digitürk uydu alıcısı üzerinden izlediğinizde de yaparsa, görüntü ayarlarından resim seçeneklerine gidin. Motion Plus ayarlarını standarttan kişisel'e çekip titreme azaltma ayarını değiştirin.

Bence servis kaydı oluşturmayın, pahalı model bile alsanız yerine gelecek cihazda ışık sızması, bulutlanma vb. panel sorunları çıkmayacağının garantisi yok. Dertsiz başınıza dert almayın derim 🙂

İş nedeni ile geri dönüş yapamadım, kusura bakmayın. Hdmı ile kutuyu bağladıktan sonra durumu tekrardan değerlendireceğim. Yayın kalitesinden kaynaklı sıkıntıları televizyon da çok rahat bir şekilde, bu işten sizler gibi çok iyi anlamayan biri olarak anlayabiliyorum. Kalitesiz bir yayın ya da video açtığımız da tv’nin bunu kaliteli gibi göstermesini beklemek abes olur sanırım. Ayarlar kısmın da bahsettiğiniz ayarı buldum. Canlı izleyeceğim bir maçta bu ayarı anlamam daha iyi olacak sanırım. Fenerin bu gün ki maçın da hepsini deneyeceğim, teşekkür ederim.

Evet kesinlikle bu söylediklerinize katılıyorum. Tv’nin geri kalan her şeyinden çok memnunum. Panel vs konuların da hatasız çıkmış olması beni rahatlatıyor. Dediğiniz gibi gelecek ürünün de nasıl çıkacağınızı bilmiyoruz, o da çok ayrı bir risk olur. Sanırım anlamaya çalıştığım şey, bu problem ( tabi problemse ) diğer büyük ya da küçük diyebileceğiz problemler karşısın da ne kadar önemli. Cevaplarınız dan yanlış anlamadıysam, çok önemli değil.

Anormal bir durum değil ve zaten aslında yaşanan sprunların her zaman tamamı da tv kaynaklı durum değil. Tükettiğiniz içeriğin ne olduğu, bitrate değeri, codec yapısı, bant genişliği vs vs birçok değişken var etken var. Her zaman uyardığımız üzere görüntüyü sadece tv odaklı değerlendirmeyelim lütfen. bunun çekim, yayın ve aktarım döngüsündeki var olan/olabilecek bugları olduğunu da unutmamak gerekir. Kendi yaptığımız yüksek fps ve yüksek bitrate doğa ve sokak kayıtlarını tv lerde test edip, bu çekimlerimizi kendimiz değişik stillerde render ettikten sonra aynı tv ye bastığımızda olayın nasıl da sapıttığını 60hz ve 120hz tv lerde her seferinde test ve teyit ediyoruz. Mükemmel ürün demiyoruz ama üretim mantığını yerğine getiriyor diyebiliriz. Ürününüzü güzel günlerde kullanmanızı diliyorum.

Adem hocam mesajınızın temasını, videolarınızı izleyen, izahını yapmaya çalıştığınız hususları yakaladığımı düşünen biri olarak rahatlıkla anlıyor ve katılıyorum. Cevabınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,352
39
Adem Helvacı Adem Helvacı Çok güzel açıklamış.

M Moyed Estağfirullah, ben de sizin gibi bir kullanıcıyım, çok fazla teknik bilgim yok.

Ayrıca, hızlı sahnelerin haricinde benzer bir durum da ''Slow Panning Shot'' diye ifade edilen, arkada büyük objelerin döndüğü, ağır çekim kaydırmalı sahnelerde de yaşanır. Bununla ilgili bir video yükledim, inşallah telif yüzünden kalkmaz. Foruma video yüklenemediği için mecburen youtube'a eklemek zorunda kaldım.

Televizyonum Sony 55XH9077, Apple TV 4K ile kombine kullanıyorum ve kare eşitleme özelliği açık durumda yani Apple TV televizyona görüntüyü göndermeden önce kare hızını içerik ile eşitliyor. Fakat ona rağmen motion ayarlarından yumuşatmayı arttırmazsam judder oluşuyor. Yumuşatma ayarı sürekli maksimumda kalırsa bu sefer de normal sahnelerdeki hareketler doğallıktan uzaklaşıyor.

M Çevrimdışı

Moyed

Yeni Üye
26 Kas 2022
30
33
Normal yayın üzerinden uydu kanalları ya da medya içerikleri izlerken benzer problemlere hiç rastlamadım. Sadece maç izlerken topta gördüm. İki gündür hdmı ile bağladığım beın kutusu üzerinden tv kanalları ve maç izliyorum, bahsettiğim durum yok ve yayın kaliteside bir üst seviyeye geçti. Özellikle maç izlerken bu problemle karşılaştığım için daha fazla dikkatimi çekmeye başladı, özetleri izlerken dahi şu an problem yok.
Söylediğinize katılıyorum. Görüntü ayarlarını manuel yükselttiğimiz de, bu sefer bahsettiğiniz görsel farklılık çıkıyor. Bir şey düzelirken diğer yandan farklı bir şey ortaya çıkıyor. Fakat bunu artık normal karşılıyorum. Tv den çok fazla kalitede çok fazla alanda aynı etki de sonuç bekliyoruz. Üstelik bu sonucu hiç bir değişiklik yapmadan kendisi yapsın istiyoruz. Belki teknolojik açıdan bunu yapmak mümkündür fakat bu sefer de bu işin kapital pazarı yok olur gider.
Yorum yapan bir üyemiz vardı, kullandığım tv yi alıp, beğenmediği ve eksik gördüğü şeyler nedeni ile iade edip başka bir tv almış. Sonra onuda beğenmediği ve eksik gördüğü şeyler nedeni ile yine iade etmiş ve başka bir tv alacakmış. Bunun ucu bucağı yok gibi. Bir tane sıfır hatalı bir tv üretilmiş olsa böyle bir pazar oluşmaz.
Ben ilk yorumunuza geri dönerek tv nin daha önemli konularda problemsiz oluşu açısından bakacağım ve bu ortaya çıkan tek problemi olumsuzluk olarak görmeyeceğim.

Yorumlarınız ve emeğiniz için tekrardan teşekkür ederim. Samurai Unforgotten

Geri
Üst Alt