49UB8300 İnternet Hızı Hakkında

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Arkadaşlar 49UB8300 de internet hız sorunu yaşıyorum. İnternet 50Mbps ama, TV modeme 1 Mt uzaklıkta olmasına karşın kabloluda bağlansam, AC 5GHz kablosuz da bağlansam TV nin internet hızı düşük çıkıyor. TV nin hız testi 16-20 arasında çıkıyor. TV deki Netflix de 4K hızı 15 Mbps görünüyor. TV de sorun mu vardır? Aynı modeme Apple TV bağlı, Speed test sonucu 50 Mbps. Resimleri ekledim.
Saygılar..

TV hız;

vestel-hiz-jpg.jpg

Netflix Hız;

netflix-hiz-jpg.jpg

netflix-hiz2-jpg.jpg

Apple TV Hız;

aptv-hiz-jpg.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bağlandığı sunucu ile ilgili olabilir.
Onun dışında Netflix'in Türkiye'ye verdiği bit oranı düşük olabilir.
Apple TV'de Netflix'i açıp orada da değerlere bakabilir misiniz?

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
Umut Barış Umut Barış Hocam, Apple TV de Netflix içerisinde hız göstermiyor maalesef, Benim Apple TV 4. versiyon 4K olmadığı için HD göstermekte. TV içerisindeki Opera yı açıp ordan Hız Testi yaptım, ama Orda da 15Mbps i geçemedi, ve Upload testinde bekliyor öylece. Bu nedenle Sunucu odaklı olduğunu düşünmüyorum. Ekte Opera Speedtest mevcut

opera-speed-jpg.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Beyler benzer bir sorun da ben yaşıyorum,örneğin Hız testi için İstanbul veya Ankara v.s seçersem tabki max. da oluyor(25Mb lik SüperOnline var bende)
USA/Europe dan yaparsam yaklaşık benzer çıkıyor ama,evet işte işin "aması" var!

>girdiğimiz bir site(Film sitesi olsun veya benzerr bir yer)hız şak diye düşüyor! Server nerede bilmiyoruz(örneğin benimkiler
UK/Holland ve USA dır)ardından "Trafik" bilmiyoruz!

>Ben 25Mb ile Kodi üzerinden malum bazı addonlar la örneğin 4K ları neredeyse hiç açamıyorum ve sürekli Buffer var!
kısaca benim 25Mb yemiyor! NetFlix kullanmıyorum ama yemeyeceği kesin 4K lar da

Not;NetFlix olayında Server Istanbul da ise belki sorun olmaz ama Trafik yine engel olabilir,evet NetFlix /TR Server
nerede öncelikle ve heriflerin bandwidth kapasiteleri nedir bilinmiyor v.s

>Ben aynı Hız Testini Kodi nin Indigo sundan yaptığım zaman aynı sizin gibi,hızım yarıyarıya düşüyor ve 12/12,5Mb oluyor
ve haliyle 4K larda şişiyor bu hız! sanırım 35Mb beni kurtaracak diye tahmin ediyorum,ancak yukarıdaki gibi bilgileri
okuyunca 35 de hikaye olabilir hatta 50Mb bile hikaye olur diyede düşünmüyor değilim

>Ben bütün bu net işlerini "PC" den yaparsam sorun yoktur!! sorun araya sokup kullandığımız paneller veya TVBox v.s
gibi genel de dandik cihazlarla olduğunu sanıyorum! örneğin benim TVBox da Wireless rezalet hız bu sefer 1/3 oranında düşüyor!
100Mb netim olsa belki kurtarır bu derece dandik cihazın Wireless(üstelik çok da yakında duruyor Box!!)
Panellerin de bu konuda hiç iyi olmadığını biliyorum!

Not;PS4 ile komşuda bu testleri yaptığımız zaman ise,sorun yok!

Panel/Box v.s bu cihazlar da ciddi olarak etken net olayında!

Bluray de kullanıyorum(Sony de rezil ama Samy de çok iyi gibi)

>Ethernet en iyisi diyorlar ama bu da doğru değil! bugün bir inceleme okudum,USA dan

örnek vermiş adam(Hızı 200Mb lik bir tarife dir) Ethernet limiti max 100Mb olunca buna göre
aldığı değer 60Mb gibi olurken Wireless dan 96Mb görüyor! işin daha fazla teknik detaylarını ben bilmiyorum

"5Ghz" tam nedir bunu da bilmiyoırum biriniz açıklasın bana ltf??

bu adam 5Hz ile tam max.hızı alabiliyor bu arada! ama Ethernet 100Mb sınırı olsa bile 60Mb ler de kalıyor!

Ama benim Ethernet 3 veriyorsa Wireless 1 veriyor bu derece kötü ama ben bunun cihaz kaynaklı olduğunu sanıyorum ner dersiniz?

++

Şimdi Ankara dan test yapınca Çankaya ile Gölbaşı veya Keçiören ile Maltepe arası filan olursa elbette ibre tavana vurur:mutlu
bu kesinlikle insanı yanıltıyor!

TRAFIK durumunu da USA da ki arkadaşlardan öğrendim bunlar daha çok Addons/Apps lar dan v.s
o sunucuya girince belli oluyor

Örnek böyle bir siteye giriyorum bırakın 4K sını 1080 de değil 720 seçiyorum onu bile bazen açamıyor yaw!
Audio DTS-MA/5.1 v.s olunca yine şişiyor!! aynı filmi stereo türü açınca da sorun kalkıyor!!

Bu heriflerin Server ları filan hikaye yaw onun için orada insanlar sürekli Trafik diyorlar çünkü Server kapasitesi az!

Kimisi yazıyor netim "200Mb" ama açamıyorum diye varın anlayın durumu,Server+Trafik çok ciddi engel olduğu kesin!
Bir de kullandığımız cihazın Wireless kalitesi/Ethernet den gösterdiği performans da çok ciddi bir başka etkendir!

Daha evvel bir sürü TVBox kullandım şimdiki gibi kötü Wireless performansı hiç bir cihazım da almamıştım!
Panel de aynen böyle! stabil bir hızı hiç bir cihaz veremiyor gördüğüm kadarıyla!

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,259
albanez albanez, Ustam Kisaca Wifi Bahsedelim

Wifi Etkileyen Cok Fazla Faktor var
En onemli 3 tanesini yazalim

• Kullandiginiz Cihazlardaki wifi kartlarin kalitesi
  • Modem,router dagitici olarak kullanilan cihazin kanal secimi
  • Modem, router gibi vericilerin konumu
1. Durum
Ornegi netmaster kablomodemden vermek istiyorum
Kullandigi wifi kart allahin belasi bir birsey
3-5 kisi ayni anda baglanilsa yada
1 kisi yuksek hizli trafik yapsa
Aninda cortluyor
Cozum bu islere uygun router kullanmak
Mikrotik akilli swich kullaniyorim

Telefon tablet gibi mobil cihazlara 4mbit
Masaustu,notebook 8mbit veriyorum
Ayni anda 5-10 kisi girsede banamisin demez
30 cihaz bagli herhangibir kasma soz konusu degil 25mbit net var

2.Durum
Kanal secimi herseyin onunde gelir
2.4ghz yayinlar 13. Kanaldan olusur
Soyle dusun 13. Seritli otobanda herkes
1,6,11 seritler yigilmis gidiyor
Geriye kalana seritle bos ama kimse gecmiyor cunku bilmiyor nasil yapildigini
Burda sana dusen wifi analiz programiyla
Etraftaki wifilerin kullandigi kanallari tespit etmek
Analiz sonucuna gore enaz kullanilan kanala gecmek

Cok fazla ayni kanalin kullanilmasi parazit arttirir parazit bahsetmiyorum
Uydu islerine hakim birisin abim

3.Durum
Adam goturmus modemi tv sehpasinin
Icine koymus
Sinyal nasil yayilacak ?
Mumkunse hol gibi sinyalin rahat yayilacagi
Merkezi yerlere koymak tum alanlarda
Stabil sekilde cekimini saglar

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,259
2.4ghz ve 5ghz arasinda 2 temel fark var
Dalga boylari ve tasiyacagi data miktari

2.4 dalga boyu uzundur cok uzaklara erisebilir ama kullanimi fazla oldugu icin asiri parazit yapar istenen veriyi ve verimi almak mumkun degildir

5ghz dalga boyu 2.4 gore kisadir ama cok yuksek miktarda data tasir
Teorik 1+gbit suan itibariyle kullanan cihazi sayisi fazla olmadığı icin parazite fazla magruz kalmazsiniz

Bu mesajimi benim eve 1.6km uzaktan wifi uzerinden yaziyorum :rock

Bunlara ek olarak

3.ghz , 11ghz , 24ghz bulunmakta
3 ve 11ghz kullanmak icin lisans gerekir

24ghz lisans gereksinimi yoktur
Ortalama 20km menzil
2gbit veri tasima kapasitesine sahip :ok

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
valla bunların çoğunu anlamadım kardeş:hmm

ancak anladığım kadarıyla hem cevap vereyim hem de soru sorayım o zaman

1-TVBox ın WiFi kalitesi;kesinlikle dandik! veya vasat v.s diyeyim ama iyi olmadığı kesin!
>MODEM;SuperOnline nin verdiği Huawei marka cihaz model Name;Home Gateway/Model;HG255s
Router/Dağıtıcı v.s yoktur
Bir de modemin yanın da Fiber dönüştürücü dediler ondan var ufak bir kutu

>Modem Desktop masası var onun üzerinde açık bir alan da duruyor

Not;Panellerim veya Receiver v.s tüm cihazlar(toplam 4 adet cihaz bağlı)Ethernet kabloyla bağlıdır modeme!
WiFi yi sadece evde benim cep tlf bağlıdır

1.Durum dediğin olayın bende ki durumunu hiç bilmiyorum,ama böyle bahsettiğin bir kullanım da biz de söz konusu değildir

2.Durum yine çakmadığım bir konu Hocam

bu durum da işin çözümü sana kalıyor:mutlu modemin sanırım arayüzünden girip de ayarları değiştirmek v.s
hiç çakmadığım konular;daha olmadı TeamViewer ile birisi girip bunu yapacak veya tarif edilirse sanırım bende yapabilirim

3.Durum sanırım bunu anladım ve yazdığım gibi cihaz masa üstüne ve TVBox a da çok yakın(2,20mt.kadar mesafede WiFi ye göre tabi)

++

Diğer msg bana biraz zor geldi 2,4/5Ghz teorisini anladım ama pratik de benim duurm nedir bilmiyorum,ayrıca benim Modem ve TVBox da
5Ghz desteği varmı? veya hepsinde varmıdır?

++

Bu msg ı atmadan önce yine Kodi üzerinden Indigo ve ilgili SpeedTest den girip 100Mb lık kalıp bir dosya var onunla test yapıyorum
her zaman ve ilk WiFi ile denedim 15,35Mb/16,37Mb normal/average neticesi aldım(net hızım 25Mb) sonra WiFi kapattım Ethernet den
test yaptım çok enteresan bu sefer de Ethernet daha düşük çıktı 9,5/10Mb gibi:hmmbir daha denedim 12/1,5Mb çıktı ve zaten ben
genel de bu hızı alıyorum Ethernet ile(CAT7 kablo,ama 5/6 ile de aynı neticeyi alıyorum!) bir daha WiFi denedim bu sefer 14/14,5Mb
çıktı,böyle değildi yakın zamana kadar,Ethernet hep biraz üstteydi hatta WiFi de rezil derece de kötü idi!(5/6Mb gibi)

Ben şimdilik WiFi den bağladım cihazı bir süre izleyeyim bakalım ne olacak,bu arada şu ayarları da becerebilirsem belki daha iyi netice
alabilirim?

Bilgiler için teşekkürler++

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
albanez albanez arkadaşım Sota Sota arkadaşın belirttiği gibi; 5Ghz Wifi için modeminizin AC standardını desteklemesi gerekmektedir. Modeminiz 802.11.n protokolünü destekliyor ise 2,4Ghz frekansından yayın yapıp 300Mbps hız aktarır. 802.11.AC protokolü ise geriye uyumlu 802.11.a/b/g/n destekler ve AC protokolünde 5Ghz frekansından yayın yapıp 1Gbps hızı destekler. Kısaca AC standardı her modemde olmaz ve daha hızlıdır.

Ben aynı Hız Testini Kodi nin Indigo sundan yaptığım zaman aynı sizin gibi,hızım yarıyarıya düşüyor ve 12/12,5Mb oluyor
ve haliyle 4K larda şişiyor bu hız! sanırım 35Mb beni kurtaracak diye tahmin ediyorum,ancak yukarıdaki gibi bilgileri
okuyunca 35 de hikaye olabilir hatta 50Mb bile hikaye olur diyede düşünmüyor değilim
(alıntı yaptığım bu kısmı yanlış anlamış olabilirim).
Diğer hız konusuna gelecek olursak siz hızınızı artırdıkça karşıdan da datanın hızlı geleceğinin garantisi yoktur. Sizin hızınız 25Mbps olduğunu ve yurtdışı speet testlerde bu hızınızı gördüğünüzü belirtmişsiniz. Ama Film izlerken bu hızı alamadığınızı belirtmişsiniz, yanlış anlamadıysam. Film izlerken 25 Mps altına düşüyorsanız 100 Mbps da olsa hızınız karşı serverın Bant Genişliği (Bandwidth) e göre hız alırsınız, yani hızınız arttı diye karşı taraf size doğru orantılı hız artırımı yapmaz. Ha şu olur, karşının gönderdiği hız 50Mbps dir, sizin hızınız 25Mbps dır, o nedenle siz düşük hız alırsınız. ozaman 50Mps e çıkarsanız tam hızını alırsınız
Edit: Ekleme yapıldı

Son düzenleme:
Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
>MODEM;SuperOnline nin verdiği Huawei marka cihaz model Name;Home Gateway/Model;HG255s
Bu arada kullanmış olduğunuz Huawei Home Gateway HG255s in AC Protokolü mevcuttur, Bilgisayar, TV Box veya Tv niz AC destekliyorsa modem içerisinden 5Ghz i aktif ederek AC olarak bağantı sağlıyabilirsiniz. Yalnız 5 Ghz in duvar geçme kabiliyeti N protokolü kadar iyi değildir.
Modem ayarınız;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bu arada kullanmış olduğunuz Huawei Home Gateway HG255s in AC Protokolü mevcuttur, Bilgisayar, TV Box veya Tv niz AC destekliyorsa modem içerisinden 5Ghz i aktif ederek AC olarak bağantı sağlıyabilirsiniz. Yalnız 5 Ghz in duvar geçme kabiliyeti N protokolü kadar iyi değildir.
Modem ayarınız;

GHz arttıkça duvarı neden geçemiyor? :alala:bilmiyom

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
ülen anladıysam arap olayım:yeah
insan Fransız olunca olaya böyle olur tabiki

++
aklıma geldi sorayım modemin şifresi bende boş,default nedir onuda bilmiyorum 0000 girdim olmadı,kullanıcı adı;admin ama
şifremi bilmiyorum?? ya ilk zamanlarda değiştirdim yada nasıl bulunuyor bilmiyorum?

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
740
GHz arttıkça duvarı neden geçemiyor? :alala:bilmiyom
Şöyle açıklamaya çalışayım;
802.11AC nin kapsama alanı diğerlerine göre daha düşüktür, ama diğerlerine göre daha hızlıdır. Ac nin tercih ediliş sebebi mesafe değil, hızdır. En basit örneğiyle; Sizin N protokolünde 2 oda ileride 5 diş alıyorsanız, AC de bu 3 dişe düşebilir ama yinede hızlıdır ;)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri