49UB8300 İnternet Hızı Hakkında

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Bu arada kullanmış olduğunuz Huawei Home Gateway HG255s in AC Protokolü mevcuttur, Bilgisayar, TV Box veya Tv niz AC destekliyorsa modem içerisinden 5Ghz i aktif ederek AC olarak bağantı sağlıyabilirsiniz. Yalnız 5 Ghz in duvar geçme kabiliyeti N protokolü kadar iyi değildir.
Modem ayarınız;

işte asıl soru bu;PC önemli değil,takılmıyorum zaten ve Ethernet ile Modemin yanında bağlı ve Hız sorunu v.s yoktur
25Mb için alınacak max.Mb değerini de alıyorum,Paneller veya Bluray vs de önemli değildir ve bunlar da Ethernet ile bağlı
sorun yok,WiFi ise zaten bazılarında yok dolayısıyla kullanamam!

Benim sorduğum veya bana gerekli olan tek cihaz TVBox dır ve bunun da AC desteği varmı bilmiyorum,ayrıca bakacağım
hoş cihaz bu konuda zayıfsa ki çoğu cihazlarda böyle ve okuduğum kadarıyla da bir çok yabancı kullanıcılar bunlardan dertli

Örneğin bir cihaz için inceleme yapıyorlar,alet herşeyiyle çok iyi v.s ama Net de kötü! WiFi si rezalet de olabiliyor ve tam tersi
WiFi de çok iyi hatta süper deniyor ama Ethernet ile sorunlu v.s diyorlar,belliki cihazın bu konuda kalitesi/desteği de çok önemlidir!

kullandığım cihaz linki;Beelink G1 Ultimate

sanırım 5Ghz var görünüyor?

not;"Duvar geçme" dediğiniz uzağa üst kata v.s de arada duvar olarak engel v.s den bahsediyorsanız böyle bir durum yok
Modem ile Box arası mesafe 2,2metre aynı odada duruyorlar

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Şöyle açıklamaya çalışayım;
802.11AC nin kapsama alanı diğerlerine göre daha düşüktür, ama diğerlerine göre daha hızlıdır. Ac nin tercih ediliş sebebi mesafe değil, hızdır. En basit örneğiyle; Sizin N protokolünde 2 oda ileride 5 diş alıyorsanız, AC de bu 3 dişe düşebilir ama yinede hızlıdır ;)

bunu beğendim,tam benlik:clap2

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
albanez albanez arkadaşım Sota Sota arkadaşın belirttiği gibi; 5Ghz Wifi için modeminizin AC standardını desteklemesi gerekmektedir. Modeminiz 802.11.n protokolünü destekliyor ise 2,4Ghz frekansından yayın yapıp 300Mbps hız aktarır. 802.11.AC protokolü ise geriye uyumlu 802.11.a/b/g/n destekler ve AC protokolünde 5Ghz frekansından yayın yapıp 1Gbps hızı destekler. Kısaca AC standardı her modemde olmaz ve daha hızlıdır.

(alıntı yaptığım bu kısmı yanlış anlamış olabilirim).
Diğer hız konusuna gelecek olursak siz hızınızı artırdıkça karşıdan da datanın hızlı geleceğinin garantisi yoktur. Sizin hızınız 25Mbps olduğunu ve yurtdışı speet testlerde bu hızınızı gördüğünüzü belirtmişsiniz. Ama Film izlerken bu hızı alamadığınızı belirtmişsiniz, yanlış anlamadıysam. Film izlerken 25 Mps altına düşüyorsanız 100 Mbps da olsa hızınız karşı serverın Bant Genişliği (Bandwidth) e göre hız alırsınız, yani hızınız arttı diye karşı taraf size doğru orantılı hız artırımı yapmaz. Ha şu olur, karşının gönderdiği hız 50Mbps dir, sizin hızınız 25Mbps dır, o nedenle siz düşük hız alırsınız. ozaman 50Mps e çıkarsanız tam hızını alırsınız
Edit: Ekleme yapıldı
Hocam 5Ghz bandını N ve A (gerçi bu çok eski) protokolü de destekliyor, AC yok ise 5Ghz & N ikilisi de tercih edilebilir.
Öte yandan, 5Ghz ve 2.4Ghz'nin iletim mesafesi esasında aynıdır, 5Ghz duvarlar vs,. yüzünden çabuk sönümlendiği için bize mesafesi kısaymış gibi gelir.:bilmiyom

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Bu arada kullanmış olduğunuz Huawei Home Gateway HG255s in AC Protokolü mevcuttur, Bilgisayar, TV Box veya Tv niz AC destekliyorsa modem içerisinden 5Ghz i aktif ederek AC olarak bağantı sağlıyabilirsiniz. Yalnız 5 Ghz in duvar geçme kabiliyeti N protokolü kadar iyi değildir.
Modem ayarınız;

OK şimdi p/w buldum;admin ve superonline ile girdim arayüze+
bir şeye dokunmadan çıktım ama ilk gelen menüde;

>2.4G SSID;enable
>5G SSID;SuperOnline_WiFi_5G_1033 enable

olarak görüyorum

Deimos Çevrimiçi

Deimos

VIP
6 Nis 2018
824
albanez albanez hocam önce şunu sorayım; siz wifi araması yaptığınızda kendi modeminizi bulunca 2 tane buluyormusunuz, ismin yanında 5G görüyormusunuz
Örneğin benim modem Netmaster İnfinity 401 AC desteği mevcut. Arama yapınca Netmaster-sahin ve Netmaster-sahin 5G diye iki tane bulur. Bunun birisi N protokolüdür, 5G ile biten AC dir.

Deimos Çevrimiçi

Deimos

VIP
6 Nis 2018
824
OK şimdi p/w buldum;admin ve superonline ile girdim arayüze+
bir şeye dokunmadan çıktım ama ilk gelen menüde;

>2.4G SSID;enable
>5G SSID;SuperOnline_WiFi_5G_1033 enable

olarak görüyorum
Güzel, şimdi TV box dan arama yaptığınızda "SuperOnline_WiFi_5G_103" bunu buluyorsanız AC desteği var demektir.

Deimos Çevrimiçi

Deimos

VIP
6 Nis 2018
824
Hocam 5Ghz bandını N ve A (gerçi bu çok eski) protokolü de destekliyor, AC yok ise 5Ghz & N ikilisi de tercih edilebilir.
Öte yandan, 5Ghz ve 2.4Ghz'nin iletim mesafesi esasında aynıdır, 5Ghz duvarlar vs,. yüzünden çabuk sönümlendiği için bize mesafesi kısaymış gibi gelir.:bilmiyom
Onu demeye çalışıyorum, duvardan geçemez, ama hızlıdır. Açık alanda iyidir ama araya duvar girerse kapsama alanı kısalır.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
albanez albanez hocam önce şunu sorayım; siz wifi araması yaptığınızda kendi modeminizi bulunca 2 tane buluyormusunuz, ismin yanında 5G görüyormusunuz
Örneğin benim modem Netmaster İnfinity 401 AC desteği mevcut. Arama yapınca Netmaster-sahin ve Netmaster-sahin 5G diye iki tane bulur. Bunun birisi N protokolüdür, 5G ile biten AC dir.

Hocam bunu sanırım telefon dan böyle görüyorum! 2 tane oluyor ve 5G yi de gördüm yeni telefonumla henüz bakmadım Asıs dan bunu
görmüştüm+

Benim sorduğum veya kullanacağım alet ise TVBox ve şimdi bu yazdığını okuyunca hemen Box dan Network ayarlarına girip baktım
evet en üst satır da bağlandığım ve "ozyaman" connected olanı görüyorum onun altında ki satırda ise SUPERONLINE_WiFi__5G_1033
satırı vardır

bu kadar biliyorum devamı sizden hocam:mutlu

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,371
Güzel, şimdi TV box dan arama yaptığınızda "SuperOnline_WiFi_5G_103" bunu buluyorsanız AC desteği var demektir.

evet ilk iki satır bana ait ve yazdığın gibi durum hocam üstteki "connected" alttaki ise senin yazdığın gibi bir yazı var
o satıra ne yazacağım veya onudamı aktif edeceğim? veya o kendisi zaten devreyemi giriyor?

Modem den de girip bazı ayarlarımı değiştirimek gerekiyor?

2/5 için bende portlar AUTO diye gördüm,rakamlı seçenekler de var ama Auto da o ayarlar?

Deimos Çevrimiçi

Deimos

VIP
6 Nis 2018
824
evet ilk iki satır bana ait ve yazdığın gibi durum hocam üstteki "connected" alttaki ise senin yazdığın gibi bir yazı var
o satıra ne yazacağım veya onudamı aktif edeceğim? veya o kendisi zaten devreyemi giriyor?

Modem den de girip bazı ayarlarımı değiştirimek gerekiyor?

2/5 için bende portlar AUTO diye gördüm,rakamlı seçenekler de var ama Auto da o ayarlar?
Tamam şimdi oldu, ayar değiştirmenize gerek yok hocam. Modem arayüzünde 5G ye gelip güvenlik sekmesinde wifi şifresine bakın. Değiştirmediyseniz modem altındada yazması gerekiyor, TV Box da SSID ismi olarak 5G olanı seçip şifrenizi girip bağlanın. :ok

Geri
Üst Alt