Yoğun Klavye Kullanımı ve Parmak Ucu Ağrısı

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Neredeyse 9 yıldır günün 10 saatini klavye ile geçirmeme rağmen sadece son 4 aydır yoğun parmak ucu ağrısı yaşıyorum. Daha yumuşak Logitech K470 klavye aldım fakat netice aynı.

Bu soruna dair hiç bir dert ortağı bulamadığımdan çözüm önerisi de bulamıyorum. Klavye eldiveni araştırması yapınca da benim ihtiyacımın tam tersi çıkıyor ortaya.

Hf877c3aa0efb4bd4950ece0499e0c547Y.jpg

El terlemesi riski de almadan buna nasıl bir önlem geliştirebilirim?
Özellikle sol parmaklarımda ve en çok da serçe parmağımda olmakta bu sorun.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Donanımhaberde ilk yönetici olduğum yıllar dı, Yönetici olmanın verdiği bir stres ile ben sabahın 4 5 ine kadar kalkmazdım forum başından, Dah yeniyiz, hata yapmaktan çekiniyoruz, tüm şikayetlere dönüp mümkün olduğunca soru cevaplıyoruz vs vs vs derken aradan birkaç ay geçti baktım benim özelikle mouse kullandığım sağ elim işaret parmağım ciddi sorun baş götermeye başladı. 1-2 hafta sonra o sorun tüm parmaklara yayıldı. Uzun br süre işaret parmağı yerine orta parmak ile scroll kullandım.

Ben yoğun kullanıma bağlayıp herhangi bir önlem araştıırmasına girmedim ancak inan bana Ömerim hiç geçmedi ve bugün sana şu satırları yazarken ben halen parmak uçlarımdaki o hassasiyet hissini ve bana verdiği rahatsızlığı duyuyorum.

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz eleştirirdi beni ''Onparmak kullansana ayıp yahu'' diye yani işin kötü yanı ben on parmak llavye de kullanmıyorum. Sol elde işaret parmağı, sağ elde işaret orta ve baş parmak başka yok.

Bu parmaklar bende felç :kop

Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, konuyu takip edeceğim :ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Donanımhaberde ilk yönetici olduğum yıllar dı, Yönetici olmanın verdiği bir stres ile ben sabahın 4 5 ine kadar kalkmazdım forum başından, Dah yeniyiz, hata yapmaktan çekiniyoruz, tüm şikayetlere dönüp mümkün olduğunca soru cevaplıyoruz vs vs vs derken aradan birkaç ay geçti baktım benim özelikle mouse kullandığım sağ elim işaret parmağım ciddi sorun baş götermeye başladı. 1-2 hafta sonra o sorun tüm parmaklara yayıldı. Uzun br süre işaret parmağı yerine orta parmak ile scroll kullandım.

Ben yoğun kullanıma bağlayıp herhangi bir önlem araştıırmasına girmedim ancak inan bana Ömerim hiç geçmedi ve bugün sana şu satırları yazarken ben halen parmak uçlarımdaki o hassasiyet hissini ve bana verdiği rahatsızlığı duyuyorum.

Sevgili İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz eleştirirdi beni ''Onparmak kullansana ayıp yahu'' diye yani işin kötü yanı ben on parmak llavye de kullanmıyorum. Sol elde işaret parmağı, sağ elde işaret orta ve baş parmak başka yok.

Bu parmaklar bende felç :kop

Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, konuyu takip edeceğim :ok
Desene yandık :hoba1

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Yolun başındaysan tedavisi varmış erken tanı ilerlemesini önler ihmal etme doktora görün..

Silikon gitar parmaklık deneyecektim ama biraz kafamı da karıştırdı şimdi bu. Genel olarak ağrım yok ama sanki nasır tutsa düzelecekmiş gibi sadece kullanım anında ağrıyor. Parmak ucu ile iç kemik arasındaki mesafe ağrıyan parmaklarımda sağ elimdekilere nazaran çok daha az.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Silikon gitar parmaklık deneyecektim ama biraz kafamı da karıştırdı şimdi bu. Genel olarak ağrım yok ama sanki nasır tutsa düzelecekmiş gibi sadece kullanım anında ağrıyor. Parmak ucu ile iç kemik arasındaki mesafe ağrıyan parmaklarımda sağ elimdekilere nazaran çok daha az.
Sinir ucu hassasiyeti gibi tanımlasak doğru mu olur acaba? :alala

Forumumuzda neden doktor yok yahu :kiskis

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sen yazılım ile uğraşıyorsun devamlı klavye ile çalışıyorsun sinir sıkışması oluyor başlarda basit gelebilir.

Geçer gibi düşünebilirsin zor iş değil sen yine de işini sağlama al ne olur ne olmaz sağlık bu ihmale gelmez..

Belki sorun yoktur ama doktora gidip danışmakta fayda var sıkıntı yoksa için rahat eder varsa tedavi olursun..

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,630
59
Arkadaşlar buna tetik parmak hastalığı deniyor aynısı benim hanımda oldu ortapediye gitti bir süre iş yapmamasını söyledi bunun nedeni bilirsiniz kadınlar durmaz el işi örgü,dantel yaparlar buda ondan kaynaklı baş parmakta bu aşırı kullanma birde ip falan sarıyorlar ondan oluyormuş parmağa atel gibi birşey taktılar kullanmasın dinlensin diye evet bir süre sonra geçti ama dururmu aradan bir kaç ay geçti yine başladı örmeye sonra yine aynı sonuç şimdi işleride bitirmişti örmüyordu ama torun olunca yelek falan buna benzer giyecekler yapıyor dedim bak bu sefer yine olursa parmağını ben keserim :hihi ?tamam dedi bakalım ne zamana kadar.

Ömer Çolak omercolak, çok geçmiş olsun dikkat et parmaklarına​

Adem hocam hakikaten bir doktorumuz olsa forumda fena olmaz ama her hastalığımıza iyi gelecek:cak:mutlu:hihi

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Şaka bir yana ben bu konuda biraz tutucu bir yapıya sahibim. Belli markaların belli modelleri ile rahat ediyorum.
Mouse olarak eski ama Microsoft Sidewinder mouse'un rahatlığını kısmen Logitech G602'de bulabildim. İşim gereği mouse'un orta tuşunu çok kullanmam gerekiyor. Bu nedenle eski tip 3 tuşlu mouse en güzeli ama piyasada yok ne yazık ki. 3Dconnexion'ın mouse'u var ama kablosuz olanı denedim küçük geldi. Kablolu olan birine daha rastlayamadığm için deneyemedim. Benim mouse tutuş şeklim aşağıdaki resimlerdeki Palm veya Tip Grip arasında gidip geliyor. Bu nedenle aldığım mouse'un elime oturmasına dikkat ediyorum.

Top-3-Mouse-Gripsc2fb2ac6c3f4605c.png

Klavye ise farklı bir dünya. Tuş tipi, tuş sertliği ve bilek pozisyonlanması ince elenip sık dokunulması gerekiyor. Mesela ben laptop klavyeleri ile yazı yazarken bir süre sonra rahatsız olmaya başlıyorum. Eski membran tuşlu A4Tech klavyem ile mutluydum ama artık teklemeye başladı. Şu sıralar Logitech'in Siyah Romer-G switchli bir modelini deniyorum rahat gibi. Cherry switchli olanlar için silikon keycapler de satılıyor yurtdışında. Normalde keycapler PBT malzemeden üretilir ve dayanıklılık için serttirler. Bu silikon olanlar ise yumuşak silikondan yapılıyor ve değiştirebiliyorsunuz. Eldiven kullanımına bir alternatif olabilir belki. Ancak bilek desteği gerçekten çok önemli bir konu. Genelde bir tuşa bastığımızda dibine kadar itip onu oraya vurduruyoruz. İşte o anda parmak ucuna daha fazla bir kuvvet geliyor. Bu da zamanda hassasiyete neden olabiliyor. Bilek desteğini düzgün ayarladığınızda parmak kaslarınızın doğal haline geldiği anda tuşa basacak şekilde ayarladığınızda tuşun dibine kadar basmaya gerek kalmıyor rahatsız etmeyebiliyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Arkadaşlar buna tetik parmak hastalığı deniyor aynısı benim hanımda oldu ortapediye gitti bir süre iş yapmamasını söyledi bunun nedeni bilirsiniz kadınlar durmaz el işi örgü,dantel yaparlar buda ondan kaynaklı baş parmakta bu aşırı kullanma birde ip falan sarıyorlar ondan oluyormuş parmağa atel gibi birşey taktılar kullanmasın dinlensin diye evet bir süre sonra geçti ama dururmu aradan bir kaç ay geçti yine başladı örmeye sonra yine aynı sonuç şimdi işleride bitirmişti örmüyordu ama torun olunca yelek falan buna benzer giyecekler yapıyor dedim bak bu sefer yine olursa parmağını ben keserim :hihi ?tamam dedi bakalım ne zamana kadar.

Ömer Çolak omercolak, çok geçmiş olsun dikkat et parmaklarına​

Adem hocam hakikaten bir doktorumuz olsa forumda fena olmaz ama her hastalığımıza iyi gelecek:cak:mutlu:hihi

Arkadaşın bahsettiği tetik parmak değil. O çok farklı. Parmak hareket ederken takılı kalıyor. Açılırken zorlaman gerekiyor. Çok ağrılı olabiliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri