Yıldırım düşmesi ve elektronik cihazlar

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Aslında Ethernet ve Coax için özel akım koruyucular var biraz pahalı oluyor bu aletlerin iyisi ama dışarıdan şebekeden gelecek tehlikeleri en aza indirir. Tabi topraklama yaptığınız yerin iyi olması gerekiyor. Ancak dışarıda sonradan çekilecek bir hat için bütçe çok sıkıntılı değilse fiber öneririm yıldırım düşmesinde risk 0 olur çünkü kablo iletken değil sadece cam elyafı. Gelecekte iki binanın arasına hat çekmem gerekecekti ondan biraz araştırmıştım en iyi izolasyon fiber ara parça bırakmak daha çok pahalı sistemlerle kullanmak iyi olur, ikinci seçenek de yıldırım için tasarlanmış özel hat kesiciler.

Öncelikle evde topraklama iyi değilse, tesisat kötüyse bu elden geçirilmeli bence.
Yıldırım nitelikli bir konu çünkü.
Kalitesiz kablo kullanmak hala moda maalesef.
Öncelikle tesisatlarda kalitesiz kablo kullanımı yasaklanmalı bence.
Ve tabi kalitesiz kablo üreticilerine kilit de vurulmalı.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Öncelikle evde topraklama iyi değilse, tesisat kötüyse bu elden geçirilmeli bence.

Serbest Piyasa Ekonomisi
Rekabette Serbestlik

Sadece bu iki madde dahi son talebini karşılamamak için yeterli Umutum :kiskis

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Yıldırımın taşıdığı enerji sebebiyle akım koruyucu kullansanız bile koruyucuya gelen kablo büyük ihtimalle zarar görecektir. Belki CAT6 kalın iletkenli bir kablo dayanabilir ama normal CAT5 genelde kömür olur zaten RJ45 Jack direk eriyip kendini porta kaynaklıyor kabloya olacağı siz düşünün. Tabi ne kadar kötü bir yüklenme olduğuna göre de değişebilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Yıldırımın taşıdığı enerji sebebiyle akım koruyucu kullansanız bile koruyucuya gelen kablo büyük ihtimalle zarar görecektir. Belki CAT6 kalın iletkenli bir kablo dayanabilir ama normal CAT5 genelde kömür olur zaten RJ45 Jack direk eriyip kendini porta kaynaklıyor kabloya olacağı siz düşünün. Tabi ne kadar kötü bir yüklenme olduğuna göre de değişebilir.

Ben daha temel bir soruna dikkat çekmek istedim hocam, yıldırıma karşı olası çözümler nedir bunu bilmiyorum.
Bilsem de ucuza olacağını sanmıyorum.
Daha tesisat konusunda belirli bir standartı temele oturtabildiğimizi düşünmüyorum.
Önce topraklama ve kalite gibi sorunları halledersek, sonra bu konuya da geliriz diye düşünüyorum.

Sıfırlama diye bir şeyle karşılaşıyoruz hala. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben daha temel bir soruna dikkat çekmek istedim hocam, yıldırıma karşı olası çözümler nedir bunu bilmiyorum.
Bilsem de ucuza olacağını sanmıyorum.
Daha tesisat konusunda belirli bir standartı temele oturtabildiğimizi düşünmüyorum.
Önce topraklama ve kalite gibi sorunları halledersek, sonra bu konuya da geliriz diye düşünüyorum.

Sıfırlama diye bir şeyle karşılaşıyoruz hala. :hihi
Kabloyu geçin kolon demirleri den az daha çalsalar topraklama için üstünden geçen elektriğe dayanamayıp kopacak adamlar gerekenden iki üç numara küçük demir atıyor sonra binalar neden çürük 35 numara beton kullanılacak binaya 15 numara alıyor oda tam tutmuyor al sana 10 numara beton yakında bina elektrikçi gelip tesisat çekmeden yıkılacak.:haha1

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Kabloyu geçin kolon demirleri den az daha çalsalar topraklama için üstünden geçen elektriğe dayanamayıp kopacak adamlar gerekenden iki üç numara küçük demir atıyor sonra binalar neden çürük 35 numara beton kullanılacak binaya 15 numara alıyor oda tam tutmuyor al sana 10 numara beton yakında bina elektrikçi gelip tesisat çekmeden yıkılacak.:haha1

Özellikle bu 1+1, 2+1 furyasında sıkça olduğunu düşündüğüm durum.
Bazı binalar var, duvarına vurmaya korkarsın. :hihi

F Çevrimdışı

fth41 

Yeni Üye
7 Şub 2020
46
44
Prize gerilim koruyucuyu tak, ona da ups cihazını tak, tv, modem pc ni bu hatta bağla. Evin kaçak akım rolesi kesinlikle en iyisinden olmalı. Benim evin rolesi yıldırımın sesini duymadan hattı kesiyor sonra ses geliyor.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Evet masaüstü bilgisayardı modemle yan yanalar zaten o bilgisayar ile tv yi smart yapıyordum cat5 kablo ile bağlıydı modeme
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kaçak akım rolesi ve toprak hattı var diye biliyorum tabi bu emin olmamam elektrikten anlamadığım için gerçi şuan biraz aydınlandım aslında elektriğe bağlı cihazlar değilde cat5 ile bağlı olan modem ve pc yandı haricinde bir problem yok bak birde apartmanın otomatiği ve zil sistemi bozuldu :) bir yıldırım bizi bir akşamda 3-4 bin tl lik masrafa soktu diyecek birşey yok

Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama yoksa araştırıp muhakkak koydurmaya çalışcam
Paratoner konusu da farklı bir konu bu sefer tüm şimşeği kendine çekiyorsun o beni daha çok korkutuyor
Parafadur yüksek voltajda elektrigi kesen KA si yuksek bir sigorta gibi düşünebilirsiniz yildirim dusmesi gibi yuksek voltajlarda acar fiyati biraz tuzludur attigi zaman yenisi ile degismesi gerekir tabi yeni tip birsey cikarmadiysalar

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
Evet masaüstü bilgisayardı modemle yan yanalar zaten o bilgisayar ile tv yi smart yapıyordum cat5 kablo ile bağlıydı modeme

Kaçak akım rolesi ve toprak hattı var diye biliyorum tabi bu emin olmamam elektrikten anlamadığım için gerçi şuan biraz aydınlandım aslında elektriğe bağlı cihazlar değilde cat5 ile bağlı olan modem ve pc yandı haricinde bir problem yok bak birde apartmanın otomatiği ve zil sistemi bozuldu :) bir yıldırım bizi bir akşamda 3-4 bin tl lik masrafa soktu diyecek birşey yok

Bunun ne olduğunu bilmiyorum ama yoksa araştırıp muhakkak koydurmaya çalışcam
Paratoner konusu da farklı bir konu bu sefer tüm şimşeği kendine çekiyorsun o beni daha çok korkutuyor
o zaman telefon hattından yıldırım yemiş olabilir.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
o zaman telefon hattından yıldırım yemiş olabilir.
Bende öyle tahmin etmiştim dışarıdan gelen telefon hattında hiçbir koruma yoksa modem ve Ethernet den anakartın gitmesi olası. Ethernete bağlı cihazlar çok etkileniyor yıldırımdan. İki ev arasındaki ağaca yıldırım düşmesi sonucu kablo kanalının içinde aradan geçen Ethernet kablosundan yıldırım yiyen networkün fotoğraflarını görmüştüm switchlere bağlı 8 cihaz zarar görmüş RJ45 jacklar girdikleri switche kaynaklanmışlar eriyip. UPS lerde telefon hattı içinde bağlantı yeri oluyor bu amaçla galiba.

Geri
Üst Alt