Yeni Raspberry Pi 400'ü Yakından Tanıyalım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Zaten bu cihaz daha çok toplu bilgisayar olmayan sınıfa alınırsa mantıklı olur. Evde PC varsa zaten Linux falan olmasına da gerek yok şuan başlamak için en iyi dil Phython süper ücretsiz IDE lerde var böyle atraksiyonlara kodlama için gerek yok. Geliştirme kartları daha çok fiziksel proje yapmak için servo motor sensör bunları kontrol etmek için kullanışlı.
Zaten 3 çeşit kitle alıyor bu kartı.

1) Okullar
2) Birşeyler yapmak isteyen kişiler
3) Oynamak isteyen meraklılar

Asıl amacı zaten okullara ekonomik çözüm üretmek.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
teraspy teraspy emmi senin kart güzelmiş ama çoğu çocuğun elinde tablet telefon var istese bunlarda bile çok rahat kodlama öğrenip yapabilir ücretsiz IDE ler var. Bu Pi4 vs kartlar daha çok özellikleri falan fazla olduğu için tercih ediliyor birde fiziksel donanımlarla iletişim için bir sürü I/O pini var. Senin attığın kartın en büyük eksiği bu gibi, ancak sadece program yazılacaksa PC falan da yoksa mantıklı olabilir. :ok
Dediğine katılıyorum. Bilgisayarı olmayıp akıllı telefonunda yazılım öğrenmeye çalışan çocuklar bile gördüm.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Önce linux öğrenilsin ,pitona sıra mutlaka gelir ,kişi istiyor bir tıkla iş yapayım,amaç kodlama değil ki ,oyun oynamak :)
Sıfırdan linux a girmek de zor gelebilir hiç görmemiş birine. Basit konseptler bile sanal olduğu için kafa karıştırabiliyor. Arduino gibi fiziksel yanı olsa en azından bak motoru şu kadar çevirdi Ledi şu kadar kez yaktı söndürdü böyle bir döngüde vs. anlatmak ve anlamak kolaylaşıyor. Linux biraz daha pratik kısmı ilk teorisini vermek için bence daha iyi tercihler var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sıfırdan linux a girmek de zor gelebilir hiç görmemiş birine. Basit konseptler bile sanal olduğu için kafa karıştırabiliyor. Arduino gibi fiziksel yanı olsa en azından bak motoru şu kadar çevirdi Ledi şu kadar kez yaktı söndürdü böyle bir döngüde vs. anlatmak ve anlamak kolaylaşıyor. Linux biraz daha pratik kısmı ilk teorisini vermek için bence daha iyi tercihler var.
GUI yani arayüzü olan basit linux dağıtımları ile başlanabilir.
Zaten araştırmayı seven çocuk mutlaka Google'ı vs. kullanacaktır.
Tek sıkıntı masaüstüne erişemezse geri getirmesi biraz uğraştırıcı.
Hani güvenli modda vs başlatabilirse ne güzel.

Linux'u kurcalayıp hayatına devam edecek birisinin mutlaka akıllı telefonu olmalı.
En azından oradan sorabilir takıldığı noktayı.

Ya da emminin dediği gibi sanal makineye kurar Linux'u, oradan da deneyebilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
teraspy teraspy emmi senin kart güzelmiş ama çoğu çocuğun elinde tablet telefon var istese bunlarda bile çok rahat kodlama öğrenip yapabilir ücretsiz IDE ler var. Bu Pi4 vs kartlar daha çok özellikleri falan fazla olduğu için tercih ediliyor birde fiziksel donanımlarla iletişim için bir sürü I/O pini var. Senin attığın kartın en büyük eksiği bu gibi, ancak sadece program yazılacaksa PC falan da yoksa mantıklı olabilir. :ok
Nereden bakıldığına bağlı :)
Zaten 3 çeşit kitle alıyor bu kartı.

1) Okullar
2) Birşeyler yapmak isteyen kişiler
3) Oynamak isteyen meraklılar

Asıl amacı zaten okullara ekonomik çözüm üretmek.
1.ci kitle ilaç mübessilleri gibi,öğetmene bağlı ,isterse aldırabiliyor,ben bizzat şahidim :)
2.ve3 ise tamamen duygusal bana göre.En fazla 15 gün kullanır ,sonra çöp ,kazanan bunu üreten ve TR'ye sokan olur hep :)
Dediğine katılıyorum. Bilgisayarı olmayıp akıllı telefonunda yazılım öğrenmeye çalışan çocuklar bile gördüm.
Ben hiç görmedim daha,ama oyun oynayan çocuk çoook :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
İşte bu benim "çöp olur" tezimi doğruluyor sanki :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
1.ci kitle ilaç mübessilleri gibi,öğetmene bağlı ,isterse aldırabiliyor,ben bizzat şahidim
Evet. 100 Dolar yüksek bir rakam tabi, toplu alımda daha da düşebilir elbet.
Bilgisayara göre ucuz. Konumlamak istedikleri nokta bu.
Yoksa bilgisayar varken elbette fantazi olur.
2.ve3 ise tamamen duygusal bana göre.En fazla 15 gün kullanır ,sonra çöp ,kazanan bunu üreten ve TR'ye sokan olur hep :)
Sunucu yapan veya film izlemek için bile kullananlar var. Çöp de değil o kadar. :hihi

Ben hiç görmedim daha,ama oyun oynayan çocuk çoook :)
Ben de 1 tane görmüştüm zaten. Çocuklar demem hata olmuş. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet. 100 Dolar yüksek bir rakam tabi, toplu alımda daha da düşebilir elbet.
Bilgisayara göre ucuz. Konumlamak istedikleri nokta bu.
Yoksa bilgisayar varken elbette fantazi olur.

Sunucu yapan veya film izlemek için bile kullananlar var. Çöp de değil o kadar. :hihi

Ben de 1 tane görmüştüm zaten. Çocuklar demem hata olmuş. :hihi
Bende size katılıyorum sayın teraspy teraspy emmi bence biraz fazla pratik düşünüyor biraz bu işin gönül alma heves ettirme kısmı da var. Çocuklar kendini uyducu gibi hissederse biraz soğuyabilir.:haha Öğrenmek isteyene imkan çok ama öğrenmek isteyenler de ortada yok. Ne yazık ki ilgisiz,meraksız işi ve planı hazır bekleyen bir nesil yetişiyor. Biraz girişimci ruhlu adamlar lazım bu ülkeye. Son olarak da ülkemizde her okulda sayın teraspy teraspy gibi değerli öğretmenler olsa toplu taşıma yerine roket kullanırdık:cool En azından herkesin evde ucuza serverlı güzel uydu alıcısı olurdu.:krokop

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Pic basic pro ile çok pic programladık.Basitçe bir deney kartı yeterli oluyor.Hemde çok keyifli bir iş.Görsel ve uygulamalı anlatım her zaman daha etkileyicidir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri