Yeni Raspberry Pi 400'ü Yakından Tanıyalım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bilenler bilir, Raspberry Pi adında bir mini bilgisayar projesi mevcut.
Amacı ekonomik bir geliştirici bilgisayarı üretmek olan bu proje, yeni ürünü 400 ile bizleri karşılıyor.

Raspberry Pi 400 Nedir?

raspberry-pi-400.jpg

Raspberry Pi 400, 4 GB Raspberry Pi 4 B modeli üzerine inşa edilmiş bir kompakt bilgisayardır.
Klavye ile tümleşik olan bu cihazda;
  • Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.5GHz işlemci
  • 4 GB LPDDR4 3200 MHz RAM
  • Çift-bant (2.4GHz and 5.0GHz) IEEE 802.11b/g/n/ac Kablosuz Ağ Desteği
  • Bluetooth 5.0, BLE
  • Gigabit Ethernet
  • H.265 (4Kp60 çözme); H.264 (1080p60 çözme, 1080p30 kodlama); OpenGL ES 3.0 desteği
  • 40 pin GPIO konnektörü (Projeleriniz için)
  • 2 adet micro HDMI çıkışı (Çift monitör, 4K 60 Hertz Progressive, ile kullanım imkanı)
  • 2 adet USB 3.0
  • 1 adet USB 2.0
  • 1 ADET USB tip c güç girişi
  • Micro SD kart slotu (İşletim sistemini kullanabilmeniz için)
Ürün 2 farklı satış seçeneği ile bizlere sunulmuş durumda.
Sadece bilgisayarı veya bilgisayar ile birlikte aksesuarları da içeren başlangıç kiti şeklinde satın alabilirsiniz.

Başlangıç kiti neleri içeriyor?
  • USB Fare
  • Micro HDMI-HDMI kablo
  • 5 Volt DC USB Adaptör
  • Önceden Raspberry Pi OS Yüklenmiş SD Hafıza Kartı

Ürünün tek başına fiyatı 70 Dolar, başlangıç kiti ile birlikte fiyatı ise 100 Dolar olarak açıklanmış durumda.

Ürünün klavyesi şimdilik 5 farklı dili desteklemekte. (İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca)
Diğer dillere desteğin de zamanla getirileceği söyleniyor.

Ürünün en az Ocak 2026'ya kadar üretileceği de paylaşılan bilgiler arasında yerini alıyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Böyle bir hazır paket haline getirmek Rassbery Pi ı limitler bence ancak Commodore64 gibi birşey olmuş bu daha çok öğretim amaçlı falan kullanılabilir. Fiyatı da gayet uygun yapılan projeye entegre etmek zor olur prototip aşamasında da aşırı pratik olmaz ama sadece kodlama eğitimi için vs. Uygun fiyatlı bilgisayar gibi kullanılabilir belki.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Böyle bir hazır paket haline getirmek Rassbery Pi ı limitler bence ancak Commodore64 gibi birşey olmuş bu daha çok öğretim amaçlı falan kullanılabilir. Fiyatı da gayet uygun yapılan projeye entegre etmek zor olur prototip aşamasında da aşırı pratik olmaz ama sadece kodlama eğitimi için vs. Uygun fiyatlı bilgisayar gibi kullanılabilir belki.

GPIO çıkışları duruyor hocam, oradan yine bir şeyler yapılabilir.
Fiyat bana pahalı geldi ama alım gücü olsa meraktan alınır kurcalanabilir.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
GPIO çıkışları duruyor hocam, oradan yine bir şeyler yapılabilir.
Fiyat bana pahalı geldi ama alım gücü olsa meraktan alınır kurcalanabilir.
Zaten fonksiyonelliğine dokunmamışlar ama boyutu büyük projede kullanmak için kaba olur yani birde prototipleme için kullanırken masada çok yer kaplar kaba olur. Pinlerde yanda nereye kablo bağlandığını görmek zor olur. Normal bilgisayar gibi kullanmak için düşünmüşler çok hafif distrolarla iş görebilir. Fiyatı normal bence 4GB Rami olan Pi zaten 40 küsür dolar bunlar birde bağlantıları arkaya taşımak için özel tasarım board kullanacaklar mecburen, klavyesiydi kasasıydı derken o fiyatı bulur. Bence güzel ürün olmuş basit bilgisayar eğitiminde filan kullanılabilir ama eğer hobi olarak birşeyler almak isterseniz LattePanda var bunun aksine x86 mimarili ve daha güçlü donanımı var zaten çoğu insanın elinde klavye vs. olacağından aynı paraya daha iyi bir geliştirme bordu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Zaten fonksiyonelliğine dokunmamışlar ama boyutu büyük projede kullanmak için kaba olur yani birde prototipleme için kullanırken masada çok yer kaplar kaba olur. Pinlerde yanda nereye kablo bağlandığını görmek zor olur. Normal bilgisayar gibi kullanmak için düşünmüşler çok hafif distrolarla iş görebilir. Fiyatı normal bence 4GB Rami olan Pi zaten 40 küsür dolar bunlar birde bağlantıları arkaya taşımak için özel tasarım board kullanacaklar mecburen, klavyesiydi kasasıydı derken o fiyatı bulur. Bence güzel ürün olmuş basit bilgisayar eğitiminde filan kullanılabilir ama eğer hobi olarak birşeyler almak isterseniz LattePanda var bunun aksine x86 mimarili ve daha güçlü donanımı var zaten çoğu insanın elinde klavye vs. olacağından aynı paraya daha iyi bir geliştirme bordu.
Lattepandan daha pahalı, bir zamanlar ilgimi çekmişti ama.
Dediğin gibi, yazılım öğretmek için çocuklara kullandırılabilir.
Bir de youtube falan iş görür. İçindeki GPU film oynatıyor rahat.
Millet Hi-Fi, HTPC için server yapıyor bunlardan.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Lattepandan daha pahalı, bir zamanlar ilgimi çekmişti ama.
Dediğin gibi, yazılım öğretmek için çocuklara kullandırılabilir.
Bir de youtube falan iş görür.
Millet Hi-Fi, HTPC için server yapıyor bunlardan.
LattePanda nın en ucuzunu 70 dolar olarak hatırlıyordum ama fiyatlarını arttırmışlar galiba, 2/32gblık olan artık satılmıyor, farklı versiyonlarını falan da çıkarmışlar. Pi 4 leri Android Box yerine alıp kullananlar da var birde SmartAssistant diye bir yazılım var sunucu olarak bunu kullanıp low power modlu Arduino lardan sensörler yaparak çok ucuza akıllı ev sistemi kurmak da mümkün. Birde meşhur Pi-hole adblock var. Kısaca kullanılacak güzel bir amaç bulunursa çok kullanışlı aletler. Eğitim için vs. bence hala Arduino daha iyi bir tercih ki onunla bile süper şeyler yapmak mümkün.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
LattePanda nın en ucuzunu 70 dolar olarak hatırlıyordum ama fiyatlarını arttırmışlar galiba, 2/32gblık olan artık satılmıyor, farklı versiyonlarını falan da çıkarmışlar. Pi 4 leri Android Box yerine alıp kullananlar da var birde SmartAssistant diye bir yazılım var sunucu olarak bunu kullanıp low power modlu Arduino lardan sensörler yaparak çok ucuza akıllı ev sistemi kurmak da mümkün. Birde meşhur Pi-hole adblock var. Kısaca kullanılacak güzel bir amaç bulunursa çok kullanışlı aletler. Eğitim için vs. bence hala Arduino daha iyi bir tercih ki onunla bile süper şeyler yapmak mümkün.
Arduino ile bu kıyaslanamaz hocam. Arduino dediğimiz basit bir mikro denetleyici.
Pi'nin ortaya çıkış amacı ucuza kodlama eğitimi verebilmek.
Sonra farklı talepler gelince proje biraz bu yöne gitti.
Arduino'da Pi'de bir şeyler öğrenmek isteyenler için güzel şeyler.
Ben internette bir firma gördüm, adamlar Pi ile retro oyun makinesi imalatına girmişler, para kazanıyorlar.
Küçük bir ekip, ufak bir imalathane de güzel işler çıkarıyor.
Dedim helal olsun. :bilmiyom

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Oyuncak ,21.ci YY oyuncağı ,alınmaz bu,kur bilgisayarına sanal makine ,at içine de linux ,al sana kod öğrenme bilgisayarı ,ısınma yok-donma yok,hatta free dos kur,çocuk komut kullanmayı öğrensin ,yazık bunlara verilen paraya :)
Haaa,illa alayım bir tane oğluma-kızıma deniliyorsa Gx6605s işlemcili al,üstelik 6 dollars ,ahan da link :)

Hatta bunu da almaya gerek yok ,git bitpazarından bir tane piko 600 al,sil yazılımını ,kur board yazılımını ,al sana kod öğrenme boardu,üstelik at uydu yazılımını kanal izle :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Oyuncak ,21.ci YY oyuncağı ,alınmaz bu,kur bilgisayarına sanal makine ,at içine de linux ,al sana kod öğrenme bilgisayarı ,ısınma yok-donma yok,hatta free dos kur,çocuk komut kullanmayı öğrensin ,yazık bunlara verilen paraya :)
Haaa,illa alayım bir tane oğluma-kızıma deniliyorsa Gx6605s işlemcili al,üstelik 6 dollars ,ahan da link :)

Hatta bunu da almaya gerek yok ,git bitpazarından bir tane piko 600 al,sil yazılımını ,kur board yazılımını ,al sana kod öğrenme boardu,üstelik at uydu yazılımını kanal izle :kiskis

Almak isteyene elbette çeşit çok ama bir topluluğunun olması da bakan kişiye yarayacaktır.
100 dolar'dan hesaplasak tanesini, şu an ki piyasa koşullarında 500 TL'ye bilgisayar bulmak inan ki zor.
100 lira edecek kasalara 1000 TL çekiyorlar emmi.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Almak isteyene elbette çeşit çok ama bir topluluğunun olması da bakan kişiye yarayacaktır.
100 dolar'dan hesaplasak tanesini, şu an ki piyasa koşullarında 500 TL'ye bilgisayar bulmak inan ki zor.
6 dollars dediğim board,yani simge ile 6$ :)
100 dollars'a 100/6=16 adet alınıp,fakir fukaraya da verilebilir,böylece kodlamayı öğrenen kesim sayısı artar ,hatta kendi işletim sistemimizi yaratabiliriz ,o oyuncağı alıp çöp olmaktansa hiç değilse 6 dollarlık oyuncak çöp olur :)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Zaten bu cihaz daha çok toplu bilgisayar olmayan sınıfa alınırsa mantıklı olur. Evde PC varsa zaten Linux falan olmasına da gerek yok şuan başlamak için en iyi dil Phython süper ücretsiz IDE lerde var böyle atraksiyonlara kodlama için gerek yok. Geliştirme kartları daha çok fiziksel proje yapmak için servo motor sensör bunları kontrol etmek için kullanışlı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Zaten bu cihaz daha çok toplu bilgisayar olmayan sınıfa alınırsa mantıklı olur. Evde PC varsa zaten Linux falan olmasına da gerek yok şuan başlamak için en iyi dil Phython süper ücretsiz IDE lerde var böyle atraksiyonlara kodlama için gerek yok. Geliştirme kartları daha çok fiziksel proje yapmak için servo motor sensör bunları kontrol etmek için kullanışlı.
Önce linux öğrenilsin ,pitona sıra mutlaka gelir ,kişi istiyor bir tıkla iş yapayım,amaç kodlama değil ki ,oyun oynamak :)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
6 dollars dediğim board,yani simge ile 6$ :)
100 dollars'a 100/6=16 adet alınıp,fakir fukaraya da verilebilir,böylece kodlamayı öğrenen kesim sayısı artar ,hatta kendi işletim sistemimizi yaratabiliriz ,o oyuncağı alıp çöp olmaktansa hiç değilse 6 dollarlık oyuncak çöp olur :)
teraspy teraspy emmi senin kart güzelmiş ama çoğu çocuğun elinde tablet telefon var istese bunlarda bile çok rahat kodlama öğrenip yapabilir ücretsiz IDE ler var. Bu Pi4 vs kartlar daha çok özellikleri falan fazla olduğu için tercih ediliyor birde fiziksel donanımlarla iletişim için bir sürü I/O pini var. Senin attığın kartın en büyük eksiği bu gibi, ancak sadece program yazılacaksa PC falan da yoksa mantıklı olabilir. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri