Yeni iş kuracaklara tavsiyeler

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Genelde erkekler , babalar evi geçindirmek için çalıştığı için veya esnaf olduğu için kendine hiç bir şey almaz hanımına veya çocuğuna alır.
Bayanlar eşine pek bir şey almaz kendisine ve çocuğuna alır. :) Çok basit bir örnek vereyim 14 Şubat sevgililer günü yaklaştığında erkeklere hitap eden reklam görüyor musun? Kuyumcu reklamları ve tek taş yine bayana hitap ediyor. Doğum günü ve evlilik yıl dönümü vs vs hep bayana hitap ediyor.
Tamire neden girme dedim her gelen arızada led bar değişmeyecek yazılım olmayacak onarımda olacak stres olacak teknik donanım gerekecek öyle bir an gelecek emek sarf edip arıza bulunacak parça bulunamayacak ürünün arızası yapılıp farklı bir arızadan tekrar dönüş yaptığında müşteri diyecek ki usta bu yine aynı oldu. Para vermeme yoluna gidecek vs vs
Hocam tamirde laptop kârlı olması lazım birde telefon. Board fiyatları çok pahalı olduğu için hem kar payını yüksek tutmak mümkün hem de Çin'den hızlı kargo parası neyse verip her türlü entegresi getirmek mevcut. Genelde bulunmayan parçalar çok özelleşmiş entegreler olabiliyor o da bozuk bir board alıp ondan sökülebilir. TV anakartlarızaten nispeten ucuz olduğu için o kadar kârlı değildir diye tahmin ediyorum. Birde laptop, telefon kartı daha karmaşık olduğundan öğrenme evresi uzun, şema okumayı filan bilmek gerekiyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sayın Koro96 Koro96 aklıma bir şey daha geldi mutlaka devre şeması okumayı öğrenin, problem bulma konusunda size inanılmaz zaman kazandırır. Şemaları internette bulabilirsiniz popüler ürünlerinki kolay bulunuyor. Elinizde şema olduktan sonra arıza aramak kolay, güç devrelerinin çıkışlarına, entegrelerin açılma pinlerine bakıp hemen bulabilirsiniz.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Öncelikle hayırlı olsun umarım başarılı olursunuz.

Tamir kısmına girecek iseniz öncelikle hurdacıdan filan bir miktar kadavra board alın bence. Onların üstünde lehimleme pratiği yaparsınız. Reball makinesi pahalıdır ilk başta parayı ona yatırmak yerine deneyim kazanana kadar o işe bulaşmayın derim. Zaten biraz ince bir iş. Elinizde hangi aletler var bilmiyorum ama basit aletler kaliteli bir havya, sıcak hava istasyonu, IR board ısıtıcı, multimetre, ayarlanabilir masaüstü güç kaynağı, mikroskop gibi temel aletleri toplamaya bakın ilk başta. Birde SMD parçalar için büyük SMD kitapları satılır mesela her çeşit SMD kondansatörden içinde 50 tane oluyor, bu size çok zaman kazandırır parça değişimi yaparken çabucak aradığınız komponent i bulursunuz.

Basit parça değiştirmeli işler için elinizde her parçadan bir adet çalıştığı bilinen olsun mesela bir adet test sisteminiz olur güç kaynağından şüpheleniyorsanız onu götürüp takarsınız gelen sisteme öyle denersiniz. Birde USB Tip C akım ölçer alın bir adet gelen telefon açılmıyormu yoksa ekranda mı sıkıntı var çabucak görebilirsiniz.

Dükkanda istenilen boya göre Ethernet kablosu satabilirsiniz mesela, büyük top kablo alıp müşterinin istediği boya göre RJ45 jak çakarsınız ucuna. Telefonlar için en popüler modellere ekran koruyucu, kılıf alabilirsiniz. Ucuz VDSL modemler alabilirsiniz, evde modemi bozulan genelde ne yapacağını bilemiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bir şeyler daha ekleyebilirim sonra.
Çok teşekkürler gayet güzel liste.

Öyle bir zaman da açtın ki başlığı açan nasıl kapatırım diye düşünüyor en güzeli evinde yapmaya devam etmendi küçük reklamlarla çevrene duyurarak daha fazla iş almaya çalışsan daha iyiydi açıkcası dükkan kirası dükkanda yemen içmen vergi levhan yasal izinler derken dükkan açıp fazladan kazanmak istediğin rakam bu masraflarla cebine girmeden çıkıyor ticareti seven ve içinde olmak isteyen biriyim ailemde çoğu kişi ticaret ile uğraşıyor fakat ben özel sektörde çalışıyorum zaman zaman almış olduğum maaş lı işten onlara para bile gönderiyorum ne yazık ki bu dönemde çalışan olmak işverenden daha avantajlı umarım kısa sürede iyileşir herşey ama parametreler pekte eğilimin iyi olduğunu göstermiyor neyse genç girişimcilerimizi destekliyelim dilimiz döndüğünce bir fikir verelim şimdilik Allah utandırmasın demekten öteye gidemiyorum hayırlı bereketli işler...
Çok teşekkür ederim iş verenlerin altında da çalışmıyor maalesef bugün tesisatcı çağırdım dükkana usta önümde resmen çocuğu dövmediği kaldı bune ya eziyet.

zamanla düzelirde dükkan sahibi ev sahibi kirayı bekliyor bıçak kemiğe dayandı bekliyecek takat kalmadı.
Allah hepimizin sonunu hayır etsin inşallah.

Ticaret al sat yada hizmet vermektir hizmetin sekteye düştüğü dönemdeyiz hem pandemi hem halkin maddi acidan zorlukları calistigim firmalar bile bir kac isi biriktirip tek serviste isini cozdurme yoluna gidiyolar su donemde asgari ucretle calisan insanlar ne yapsin masraflari kisma derdinde insanlar zorunlu masraflar disinda masraf yapmamaya calisiyorlar misal telefon kirildi ya 2. El yada yaptirma ya calisiyorlar madem bu ise girdiniz al sat sekline yonelmeniz mantikli olacaktir.internet satisi yapmayi da deneyin
Teşekkür ederim.

Genelde erkekler , babalar evi geçindirmek için çalıştığı için veya esnaf olduğu için kendine hiç bir şey almaz hanımına veya çocuğuna alır.
Bayanlar eşine pek bir şey almaz kendisine ve çocuğuna alır. :) Çok basit bir örnek vereyim 14 Şubat sevgililer günü yaklaştığında erkeklere hitap eden reklam görüyor musun? Kuyumcu reklamları ve tek taş yine bayana hitap ediyor. Doğum günü ve evlilik yıl dönümü vs vs hep bayana hitap ediyor.
Tamire neden girme dedim her gelen arızada led bar değişmeyecek yazılım olmayacak onarımda olacak stres olacak teknik donanım gerekecek öyle bir an gelecek emek sarf edip arıza bulunacak parça bulunamayacak ürünün arızası yapılıp farklı bir arızadan tekrar dönüş yaptığında müşteri diyecek ki usta bu yine aynı oldu. Para vermeme yoluna gidecek vs vs
Al sat işi yap.
Çoğunluk zaten öğle düşünüyorum

Hocam tamirde laptop kârlı olması lazım birde telefon. Board fiyatları çok pahalı olduğu için hem kar payını yüksek tutmak mümkün hem de Çin'den hızlı kargo parası neyse verip her türlü entegresi getirmek mevcut. Genelde bulunmayan parçalar çok özelleşmiş entegreler olabiliyor o da bozuk bir board alıp ondan sökülebilir. TV anakartlarızaten nispeten ucuz olduğu için o kadar kârlı değildir diye tahmin ediyorum. Birde laptop, telefon kartı daha karmaşık olduğundan öğrenme evresi uzun, şema okumayı filan bilmek gerekiyor.

Sayın Koro96 Koro96 aklıma bir şey daha geldi mutlaka devre şeması okumayı öğrenin, problem bulma konusunda size inanılmaz zaman kazandırır. Şemaları internette bulabilirsiniz popüler ürünlerinki kolay bulunuyor. Elinizde şema olduktan sonra arıza aramak kolay, güç devrelerinin çıkışlarına, entegrelerin açılma pinlerine bakıp hemen bulabilirsiniz.
Elektronik konusunda biraz daha ilerlemek lazım elimdeki ölçü aletini ve dükkanı bi ara foto çekip atacağım.

Son düzenleme:
Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Çok teşekkürler gayet güzel liste.

Çok teşekkür ederim iş verenlerin altında da çalışmıyor maalesef bugün tesisatcı çağırdım dükkana usta önümde resmen çocuğu dövmediği kaldı bune ya eziyet.

Allah hepimizin sonunu hayır etsin inşallah.

Teşekkür ederim.

Çoğunluk zaten öğle düşünüyorum

Elektronik konusunda biraz daha ilerlemek lazım elimdeki ölçü aletini ve dükkanı bi ara foto çekip atacağım.
Alet konusunda basit de olsa tavsiye verebilirim. Havya, sıcak hava vs. alacak olursanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bence ilk başta teorik bilginize yüklenin öğrenebildiğiniz her şey yanınıza kârdır. Şema okumayı, komponentleri, devre düzenlerini filan öğrenin. Al-sat ve basit parça değişimi de güzel ama bir yerden sonra sizi sınırlar diye düşünüyorum. Anakart tamiri önü ciddi açık olan bir konu, bu konuda kendinizi geliştirmeniz ileride çok iyi bir gelir kapısı olabilir.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bilgisayar telefon işini çok yapan var. Bence ekip kurup güvenlik kamerası, apartman diyafon sistemleri gibi projeler yapmak daha iyi olur.
Abi Allahın izniyle ilerleyen vakitlerde inşallah.

Alet konusunda basit de olsa tavsiye verebilirim. Havya, sıcak hava vs. alacak olursanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Bence ilk başta teorik bilginize yüklenin öğrenebildiğiniz her şey yanınıza kârdır. Şema okumayı, komponentleri, devre düzenlerini filan öğrenin. Al-sat ve basit parça değişimi de güzel ama bir yerden sonra sizi sınırlar diye düşünüyorum. Anakart tamiri önü ciddi açık olan bir konu, bu konuda kendinizi geliştirmeniz ileride çok iyi bir gelir kapısı olabilir.
Anakart tamiri önemli ufacık bir arıza anakart yoksa sistem çöp oluyor

Geri
Üst Alt