Yeni iş kuracaklara tavsiyeler

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Arkadaşlar cümleten iyi geceler Yeni iş kuracaklara tavsiyeler başlığını özellikle seçtimde başka arkadaşlarımız abilerimiz iş kuracaksa burada birlikte fikir alışverişinde bulunuruz diye düşündüm.

Malum çoğunuz beni tanıyor neler neler çektim az çok anlattım sizlere burada çok şükür geçti gitti o günler şimdi gelelim bana:

Düşündüm karar verdim kendi işimi kurmaya karar verdim bir dükkan aldım geçen hafta 1 senelikte anlaşma yaptım.

Önce güzel detaylı bir temizlik yaptım içi çok kirliydi sonra mobilyacı çağırıp ölçü aldırdım çalışma masası için sonra tesisatçı çağırdım bu hafta ikiside gelecek inşallah aklıma takılan bazı sorular var onları sizlere sormak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

Soru 1: Sizce bulaşık yapmak için normal klasik evlerde kullandığımız lavabomu yoksa tezgahmı daha iyi?

Soru 2:)ükkanda satış olarak neler bulundurmayalım?

Şimdi benim işe gelecek olursak Bilgisayar-Telefon-Tablet-İnternet işleri yapacam çok şükür gerekli takımlarım var zaten evden yapıyordum bu işi

Klavye maus getirttim başka sizlerin tavsiyeleri fikirleri nedir onları almak isterim.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Adem hocam tv için bir makine kullanıyor böyle büyüteci olan cof tamiri için olması gerekiyor. Mesela her tv tamircisinde olmayan bir cihaz ve ustalık istiyor. Sizde laptop ve anakartların bozulan harici GPU chiplerini, kuzey & güney köprü arızaları tamirini yapabilirseniz. (Bu makinenin adını bilmiyorum) Çok ekmek yersiniz diye düşünüyorum. Tabi bu konuda tecrübe çok önemli.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Adem hocam tv için bir makine kullanıyor böyle büyüteci olan cof tamiri için olması gerekiyor. Mesela her tv tamircisinde olmayan bir cihaz ve ustalık istiyor. Sizde laptop ve anakartların bozulan harici GPU chiplerini, kuzey & güney köprü arızaları tamirini yapabilirseniz. (Bu makinenin adını bilmiyorum) Çok ekmek yersiniz diye düşünüyorum. Tabi bu konuda tecrübe çok önemli.
BGA Rework / Reballing İstasyonu.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Kesinlikle.
Ben de ticarete atılmayı düşünüyorum ama pandemi nedeniyle piyasa durgun.
Vergi vs. desen ayrı muamma.

Şu pandemi bir bitse. :slap
Özel sektörde iş yok. Yada torpil lazım. Iş olsa da maaşlar belli.. Ha olsa razıyım tabiki ama.. İstikrar yok istihdam yok. İş kurayım desen sermaye lazım... Meslek yok.. Yani anlayacağın o yok bu yok.. ?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
esnaf olacak en kötü zamanı seçmişsin bu gidişle biz kapatacağız bu son yasaklar tuzu biberi oldu zaten işler durgundu bir hafta sonu birde gece iş oluyordu onuda elimizden aldılar artık dükkanda oturul sinek avlarız gündüz saatlerinde.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Fikriniz için teşekkür ederim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hayat şartları zor. İş güç Allah rast getirsin yardım etsin.. Hele birde Türkiyede..
Amin abi çok teşekkür ederim.

Kesinlikle.
Ben de ticarete atılmayı düşünüyorum ama pandemi nedeniyle piyasa durgun.
Vergi vs. desen ayrı muamma.

Şu pandemi bir bitse. :slap
Geçecek dostum evelallah.

Tamir işine hiç girme bayanlara ve çocuklara hitap eden bir iş kur
Abi 2003 yılından bu yana girmişim artık yolu yarılamışım neden böyle bi iş? tavsiye ettin.

esnaf olacak en kötü zamanı seçmişsin bu gidişle biz kapatacağız bu son yasaklar tuzu biberi oldu zaten işler durgundu bir hafta sonu birde gece iş oluyordu onuda elimizden aldılar artık dükkanda oturul sinek avlarız gündüz saatlerinde.
Abi Allah büyük kısmet bu işler zamanla düzelir herşey.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Öncelikle hayırlı olsun umarım başarılı olursunuz.

Tamir kısmına girecek iseniz öncelikle hurdacıdan filan bir miktar kadavra board alın bence. Onların üstünde lehimleme pratiği yaparsınız. Reball makinesi pahalıdır ilk başta parayı ona yatırmak yerine deneyim kazanana kadar o işe bulaşmayın derim. Zaten biraz ince bir iş. Elinizde hangi aletler var bilmiyorum ama basit aletler kaliteli bir havya, sıcak hava istasyonu, IR board ısıtıcı, multimetre, ayarlanabilir masaüstü güç kaynağı, mikroskop gibi temel aletleri toplamaya bakın ilk başta. Birde SMD parçalar için büyük SMD kitapları satılır mesela her çeşit SMD kondansatörden içinde 50 tane oluyor, bu size çok zaman kazandırır parça değişimi yaparken çabucak aradığınız komponent i bulursunuz.

Basit parça değiştirmeli işler için elinizde her parçadan bir adet çalıştığı bilinen olsun mesela bir adet test sisteminiz olur güç kaynağından şüpheleniyorsanız onu götürüp takarsınız gelen sisteme öyle denersiniz. Birde USB Tip C akım ölçer alın bir adet gelen telefon açılmıyormu yoksa ekranda mı sıkıntı var çabucak görebilirsiniz.

Dükkanda istenilen boya göre Ethernet kablosu satabilirsiniz mesela, büyük top kablo alıp müşterinin istediği boya göre RJ45 jak çakarsınız ucuna. Telefonlar için en popüler modellere ekran koruyucu, kılıf alabilirsiniz. Ucuz VDSL modemler alabilirsiniz, evde modemi bozulan genelde ne yapacağını bilemiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bir şeyler daha ekleyebilirim sonra.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Öyle bir zaman da açtın ki başlığı açan nasıl kapatırım diye düşünüyor en güzeli evinde yapmaya devam etmendi küçük reklamlarla çevrene duyurarak daha fazla iş almaya çalışsan daha iyiydi açıkcası dükkan kirası dükkanda yemen içmen vergi levhan yasal izinler derken dükkan açıp fazladan kazanmak istediğin rakam bu masraflarla cebine girmeden çıkıyor ticareti seven ve içinde olmak isteyen biriyim ailemde çoğu kişi ticaret ile uğraşıyor fakat ben özel sektörde çalışıyorum zaman zaman almış olduğum maaş lı işten onlara para bile gönderiyorum ne yazık ki bu dönemde çalışan olmak işverenden daha avantajlı umarım kısa sürede iyileşir herşey ama parametreler pekte eğilimin iyi olduğunu göstermiyor neyse genç girişimcilerimizi destekliyelim dilimiz döndüğünce bir fikir verelim şimdilik Allah utandırmasın demekten öteye gidemiyorum hayırlı bereketli işler...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Fikriniz için teşekkür ederim.

Amin abi çok teşekkür ederim.

Geçecek dostum evelallah.

Abi 2003 yılından bu yana girmişim artık yolu yarılamışım neden böyle bi iş? tavsiye ettin.

zamanla düzelirde dükkan sahibi ev sahibi kirayı bekliyor bıçak kemiğe dayandı bekliyecek takat kalmadı.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Ticaret al sat yada hizmet vermektir hizmetin sekteye düştüğü dönemdeyiz hem pandemi hem halkin maddi acidan zorlukları calistigim firmalar bile bir kac isi biriktirip tek serviste isini cozdurme yoluna gidiyolar su donemde asgari ucretle calisan insanlar ne yapsin masraflari kisma derdinde insanlar zorunlu masraflar disinda masraf yapmamaya calisiyorlar misal telefon kirildi ya 2. El yada yaptirma ya calisiyorlar madem bu ise girdiniz al sat sekline yonelmeniz mantikli olacaktir.internet satisi yapmayi da deneyin

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591

Genelde erkekler , babalar evi geçindirmek için çalıştığı için veya esnaf olduğu için kendine hiç bir şey almaz hanımına veya çocuğuna alır.
Bayanlar eşine pek bir şey almaz kendisine ve çocuğuna alır. :) Çok basit bir örnek vereyim 14 Şubat sevgililer günü yaklaştığında erkeklere hitap eden reklam görüyor musun? Kuyumcu reklamları ve tek taş yine bayana hitap ediyor. Doğum günü ve evlilik yıl dönümü vs vs hep bayana hitap ediyor.
Tamire neden girme dedim her gelen arızada led bar değişmeyecek yazılım olmayacak onarımda olacak stres olacak teknik donanım gerekecek öyle bir an gelecek emek sarf edip arıza bulunacak parça bulunamayacak ürünün arızası yapılıp farklı bir arızadan tekrar dönüş yaptığında müşteri diyecek ki usta bu yine aynı oldu. Para vermeme yoluna gidecek vs vs
Al sat işi yap.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt