Yeni evimiz için yardım/ kombi - petek

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Hayırlısı olsun sağlıkla mutlulukla oturun inş.

Öncelikle evde petekler dahil değil sanırsam?

Kafa karışıklığına neden olmadan kısaca her 10 m2 için 60 cm standart yükselikle 1 metre petek gerekiyor.Fazlası üzmez ama aşırı fazlasıda üzer ısıtma olarak.Bu nedenle dediğiniz gibi standart ölçüden her zaman biraz fazlası sıkıntı olmaz.Unutmayın evi ısıtan peteklerlerdir ,petekler ısıyı salacak ki ev ısınsın.

Özellikle yeni nesil yoğuşmalı kombiler de petek boyu çok önemli.Eskiden küçük evlere yoğuşmalı gerek yok derlerdi.Nedeni şudur petekler uzun olacak ki sıcak su ısısını salsın , dönüş hattı soğuk olsun , kombi soğuyan su ile daha fazla yoğuşma yapsın.

Kombi içerde ,mutfakta falan sa ses çok önemli ,eğer içerdeyse hiç kombi arama Bosch 2300i al gitsin ben aldım çok memnunum 44 db , 4500 civarına 1/8 modülasyonu olan , kaliteli sessiz başka kombi yok .

Demirdöküm ,eca uzak dur.

baymak duotech , warhmhause (yerli kaliteli marka ) enerwa plus modelllerine bakabilirsin.

önceliğin bosch buderus grubu olsun ,kime sorarsan sor sağlam arıza oranı düşük der.

buderus Bosch aynıdır buderus amiral marka algısından fiyatları biraz daha pahalıdır ama içleri birebir aynıdır içiniz rahat olsun.aynı fabrika aynı banntta üretilirler.

misal bosch 2300 ,buderus gb 0122i

gg kazananlar klübüne 4775 lira istersen benim hesabı veririm , wolrd kartta varsa 75 lira oradan gelir.

modülasyon kombinin ihtiyaç a göre kendini kısıp arttırması , gerektiğinde durmasıdır.Bu değer ne kadar düşük olursa okadar iyidir .Misal 1/4 modülasyonlu kombi 10 dk çalışıp 5 dk durursa.1/8 modülasyonu olan kombi 50 dk çalışıp 15 dk durur.Dur kalk sırasında çok fazla gaz tüketimi olur.Yüksek modülasyon ile dur kalk sayısı azalır , konfor ve tasarruf artar.

gb062 aklınızdan siliniz zira oldukça eski ve yanlış hatırlamıyorsam 1/4 modülasyonu olan bir kombidir.Buderus un piyasa da kendini kanıtladığı ve tutunduğu model olduğu için bizim ezberci ustaların diline yapışmış kalmıştır.1 yıl içinde gb012 ve gb062 modellerinin üretimi durduracağı söyleniyordu.

daikin 23 kw / 8 = 2.88 % 12.5

bosch 2300i 24 kw / 8 = 3 kw % 12.5

aradaki küsüratlara bakmayın warhmhause 1/10 da buderus gb0122 de 1/10 olarak lanse ediliyor ama hepsi min. %12.5 değeri var.Zaten piyasada bu denli yüksek modülasyonlu gaz valfi yanlış bilmiyorsam tek honeywell de var.Benim bosch ta da honeywell var.

IMG_20200318_185337.jpg
IMG_20200318_185010.jpg
IMG_20200318_185007.jpg
IMG_20200305_2309346ee6cfdbf5fb1fec.jpg
IMG_20200305_23094258a2479bddbdcdc9.jpg
IMG_20200302_190823ceed52195546b81a.jpg
IMG_20200225_1924446aa0584f79afa6f4.jpg
IMG_20200225_192054bc1cdefc75eb7c3c.jpg
IMG_20200225_19210085a7e9fafc1bc2ad.jpg
IMG_20200225_1920232c1e9f5fa1e42eb1.jpg
IMG_20200225_192017692f5bb94624f945.jpg
IMG_20200225_192029634f9d483329f427.jpg
malesef bu pekle ısınmaz benim evime aynı konumda salonda 2 adet 1000 lik (60*100) mevcut diğer odalara göre yeterli seviyede değil. şimdiki aklım olsa 1200 lük taktırıdım. yatak odası sadece ikindi güneşi alır yatak odasına 1200 lük petek taktırdım . ara odalarda 900 lük petek mevcut ısınma çok iyi .
ısınır da geç ısınır , dediğim gibi max yoğuşma verimi içinde uzun petek lazım.Mühendislik firmalarına bakmayın siz yeni mezun genç körpe gençleri ucuzuna alıp , otomasyona göre değer biçiyorlar.Otomasyonda çoğrafi bölge ısı grafiğine göre belirliyor yada çoğu kafadan sallıyor zaten.Ülkemizin kanayan yarası bilgisizlik bu sektör de de almış başını gitmiş .Ben kombinin yoğuşma giderini bile kendim çektim montajın ilk gecesinde su sızdı borudan kenarlardan hava alması lazımmış bırakmamışlar.

Neyse salonda yer yoksa tip33 petek alabilirsiniz.Demiedöküm plus iyidir.

Benim de 26 m2 salonda 2 tane 90 cm yüksekliğinde 60 cm genişliğinde petek vardı ne yaptıysam ısınamadım n11 in 11.11 kampanyasında iyi fiyata aldım değiştirdim.Şimdi kombi 40 derece de dışarısı 5 derecede bile salon 26 dereceden aşağıya inmiyor.Bu kış biraz daha ince ayar çecekeğim.Oda termostat ıda almadım 3 tane değiştirdim ciddi konforsuzluk yaratıyorlar.Isı dalgalanması oluyor.Hele benim kombi modülasyonlu termostat ve dış hava sensörü de destekliyor ama düşünmüyorum yani.

IMG-20191119-WA0035ccf8def4151bff7e.jpg
IMG-20191116-WA0002.jpg
IMG-20191118-WA0032401d34eba26ef868.jpg
valla ben değiştirdim işte hocam.n11 11.11 de 888 lirayı 444 liraya almıştım hediye çeki.

sonra bir satıcıdan buldum bu tip33 Demirdöküm plus ları 90 cm yüksekliğinde 110 cm genişliğinde ler tanesi 492 liraydı.Çıkanları da 150 den sattım gitti.Ama çok ağırlar 94 kg bir tanesi 3 arkadaş zor taktık????

Ama kışın faydasını çok gördük.Üst tavanın yarısını açık teras haliyle arada yalıtım da olsa var olan petekler yetersiz geliyordu.
Arkadaşlar panel radyatör basit hesabı böyledir-AxBxHx50/2000.Açıklaması şöyledir-AxBxH odanın metreküpüdür,50 sayısı bir kaç sayısıdır ve odanın güney mi kuzey mi,tek cam çift cam,ısı farkı ve bölge,ne odası(çocuk mu,yatak mı....) ile değişmektedir.Ben İzmitteyim ve genelde kullandığım 40-50 dir.2000 sayısıda 1mtül 600cm radyatörün ısı değeridir(ortalama DD-1970) kcalori olarak.Çıkan değerin bi üstü alırım herzaman,konfor açısından.Mesela 25m bi oda için hesaplayalım: 5x5x2.70x50/2000=1.70cm petek boyu.Ben bunu her zaman 1.80 olarak alırım.Konvansiyel(eski) kombi hesabıdır bu.Yoğuşmalı kombide genelde 20 cm büyük alınır,yani 2.00cm.
Kombiye gelince ilk sırada tavsiyem Bosch Buderus grubu,Viesmann,Vaillant ve diğerleri....
aynen doğru hocam.Ama karasal iklimin yoğun hissedildiği Edirne İstanbul gibi illerde düz hesap 10 m2 için 1 metre (60 *1000 ) söylendi hep bana.
Kaba taslak aynı şey,soğuk iklimlerde kaç sayı değişir,mesela Edirnede bu 80 dir.

hepinizin mesajlarını okudum. Net bir karar almak için sizin yardımlarınız benim için çok önemli.
Kroki yaptım elden geldiğince.
Ev Ankara’da. Katsayı kaç olmalı? Çünkü Ankara’nın en soğuk ilçesi diyebilirim. Rüzgarın çok olduğu, etrafın henüz tarla olduğu bölge.
3A94750C-4393-414A-8C44-851825E90016.jpg

Bosch 2300i’de karar kıldım gibi görünüyor kombi olarak.
Evin metrekaresi, cepheleri (öğlen 14:00’dan güneş batana kadar batı cephesinden güneş alıyor) fotoğrafta mevcut. Balkon kapısı ise kuzey cephe ama önünde bina var. Daha sonra ise cam balkon yaptırmayı planlıyorum uzuuun bir balkonu var.

şimdi sorun şu, bugün gelen mühendisler;
1. Petek 60cm yüksekliğinde, 90cm genişliğinde
2. Petek 60cm yüksekliğinde, 80cm genişliğinde.

topladığımızda 170cm yani 1,7 metre petek yapıyor.
10m2 için 1metre 60cm yüksekliğinde petek düşünürsek en az 2,5 metre petek olması gerekir. Şuanki oturduğum salon da aynı metrekarede. Petek 2 tane ve toplam 1,7 metre. Isınmıyor.
20,5 derecede odayı tutmak için 24 saatte 15m3 doğalgaz harcar net abartmıyorum.

burada anlatmak istediğimi anlatamıyor gibi hissediyorum :)
Petek uzunluğu kiriş denk geldiği için sıkıntı olabilir.
Yüksek petek taksak nasıl olur? Yoğuşmalı kombi için petek uzun olmalı dediğiniz için uzun petek takma imkanı yok. Yüksek petekte iş görür mü?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
Kaba taslak aynı şey,soğuk iklimlerde kaç sayı değişir,mesela Edirnede bu 80 dir.
Ben İzmit için örnek verdim,mesela bu Mersinde 20 dir.Mesela benim evde 5cm izolasyon var,güneye bakıyor,salon 25m,iki cam ve bende 2x1200cm radyatör var,termostatlı,yoğuşmalı kombi ve kışın ortalama 21-22 derece olarak kullanıyorum.

yukarıda attığım tip 33 ler için yorumun nedir hocam?

26 m2 salon ,ön güney , tek yan taraf batı , önde 4 m2 fransız balkon , balkona açılan 2 m2 pvc kapı ,salon yarı üstü açık teras, mantolama var .

2 adet 1100 * 90 tip 33 Demirdöküm plus 22 hatve

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
F filibe TEKNOwest TEKNOWEST meebbe meebbe

Şu mesajımdaki derdime derman lütfen :(

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Ev brüt olarak 120m² olabilir ama kışın metre cinsinden salon veya çocuk odası farketmeden 5-6 metre radyatör açmazsanız yoğuşmalı kombiyi boşa almış olursunuz. Kombiden ayarlanması gereken derece 50-55 C° olmalıdır. Radyatörler PKKP cinsinden DD Plus olmalı. Bağlantılar 1 metre üzeri için çapraz, daha düşük ölçüler için düz bağlı olmalı.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
1,petek 90cm yükseklik 90 cm genişlik
2,petek 90cm yükseklik 80 cm genişlik
demirdöküm plus serisi araştırın
Ev brüt olarak 120m² olabilir ama kışın metre cinsinden salon veya çocuk odası farketmeden 5-6 metre radyatör açmazsanız yoğuşmalı kombiyi boşa almış olursunuz. Kombiden ayarlanması gereken derece 50-55 C° olmalıdır. Radyatörler PKKP cinsinden DD Plus olmalı. Bağlantılar 1 metre üzeri için çapraz, daha düşük ölçüler için düz bağlı olmalı.

DDplus petek kullanacağım.
Tüm petekleri açık kullanacağım.

50-55dereceye ayarlayıp, oda termostatı ile kullansam verimli olur mu?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
DDplus petek kullanacağım.
Tüm petekleri açık kullanacağım.

50-55dereceye ayarlayıp, oda termostatı ile kullansam verimli olur mu?
zaten ancak oda termostat ı kullanırsan bu değerlerde kullanabilirsin hocam.55 derece yoğuşmalı kombiler için yüksek bir değer.Birde şu var yoğuşmalı kombi lerde oda termostatı yoksa mümkün olan en düşük değerde ısınmaya çalışılmalı.Misal ben geçtiğimiz kış 42 derece ile çok rahat ısındım.Zaten modülasyonlu oda termostat ı alırsanız cihaz kendi ayarlıyor.Malum forumda çok konuşuldu burada yeteri kadar üstünde durulmadı ama tekrar söylüyorum yoğuşmalı kombi alıp on off oda termostatı takmak , ferrariye tüp takmakla aynı şeydir.Bu yüzden oda termostat ı düşünüyorsanız seçtiğiniz marka nın modülasyonlu oda termostatını , kablolu kablosuz seçimi de düşünmeniz gerekli.

Yine eğer kablolu alacaksanız ana yaşam alanı neresi olacak , hangi duvara ne konulacak , buna göre de kablo alt yapısının hazırlanması gerekiyor.

Ben 3 tane oda termostatı kullandığım için ilk etapta termostat sız kullandım çokta memnun kaldık.Açıkcası çokta tasarruf / konfor ikilemin de kaldığımız için almadım.Modülasyonlu da olsa ısı dalgalanması mutlaka oluyormuş.Eşimle genel bir kanımız var petekler soğudumu içerisi isterse 26 derece olsun o soğukluk hissediliyor.Bu yüzden kombiye de petekler hep ılık kalacak şekilde ince ayar çektim servis menüsünden.Yakıt a da pek etkisi olmuyor.En brülör kilitlenme ayarı , kazan çalışma alt eşiği vs. eğey kurcaladım kombi 50 dk çalılıp 15 dk kadar duruyordu.Kombi işi böyle bela bir iş , alması ,taktırması ,montajı, gazı ,açılışı, kullanması,ayarlaması hep sıkıntı , ay sonunda gelen kabarık doğalgaz faturalarını ödemesi daha sıkıntı??

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
zaten ancak oda termostat ı kullanırsan bu değerlerde kullanabilirsin hocam.55 derece yoğuşmalı kombiler için yüksek bir değer.Birde şu var yoğuşmalı kombi lerde oda termostatı yoksa mümkün olan en düşük değerde ısınmaya çalışılmalı.Misal ben geçtiğimiz kış 42 derece ile çok rahat ısındım.Zaten modülasyonlu oda termostat ı alırsanız cihaz kendi ayarlıyor.Malum forumda çok konuşuldu burada yeteri kadar üstünde durulmadı ama tekrar söylüyorum yoğuşmalı kombi alıp on off oda termostatı takmak , ferrariye tüp takmakla aynı şeydir.Bu yüzden oda termostat ı düşünüyorsanız seçtiğiniz marka nın modülasyonlu oda termostatını , kablolu kablosuz seçimi de düşünmeniz gerekli.

Yine eğer kablolu alacaksanız ana yaşam alanı neresi olacak , hangi duvara ne konulacak , buna göre de kablo alt yapısının hazırlanması gerekiyor.

Ben 3 tane oda termostatı kullandığım için ilk etapta termostat sız kullandım çokta memnun kaldık.Açıkcası çokta tasarruf / konfor ikilemin de kaldığımız için almadım.Modülasyonlu da olsa ısı dalgalanması mutlaka oluyormuş.Eşimle genel bir kanımız var petekler soğudumu içerisi isterse 26 derece olsun o soğukluk hissediliyor.Bu yüzden kombiye de petekler hep ılık kalacak şekilde ince ayar çektim servis menüsünden.Yakıt a da pek etkisi olmuyor.En brülör kilitlenme ayarı , kazan çalışma alt eşiği vs. eğey kurcaladım kombi 50 dk çalılıp 15 dk kadar duruyordu.Kombi işi böyle bela bir iş , alması ,taktırması ,montajı, gazı ,açılışı, kullanması,ayarlaması hep sıkıntı , ay sonunda gelen kabarık doğalgaz faturalarını ödemesi daha sıkıntı??

kesinlikle petek soğuması olayına katılıyorum.
Şuanda elimdeki termostat ucuz bir malzeme, general ht400.
Fakat şöyle bir durum var;
Sıcaklık hassasiyetini 1 dereceye ayarlarsan evet petekler soğur, ama mesela 0.3 dereceye ayarlarsan petekler ılık kalıyor.
İş görür mü?

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28

Bu ölçüler için bağlantı nasıl olmalı?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,106
43
Bu ölçüler için bağlantı nasıl olmalı?
Yüksek peteklerde çapraz bağlantı öneriyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Oda termostatı ile kullanabilirsiniz ama kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Oda termostatı varken zararlı hale dönüşüyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
hepinizin mesajlarını okudum. Net bir karar almak için sizin yardımlarınız benim için çok önemli.
Kroki yaptım elden geldiğince.
Ev Ankara’da. Katsayı kaç olmalı? Çünkü Ankara’nın en soğuk ilçesi diyebilirim. Rüzgarın çok olduğu, etrafın henüz tarla olduğu bölge.
3A94750C-4393-414A-8C44-851825E90016.jpg

Bosch 2300i’de karar kıldım gibi görünüyor kombi olarak.
Evin metrekaresi, cepheleri (öğlen 14:00’dan güneş batana kadar batı cephesinden güneş alıyor) fotoğrafta mevcut. Balkon kapısı ise kuzey cephe ama önünde bina var. Daha sonra ise cam balkon yaptırmayı planlıyorum uzuuun bir balkonu var.

şimdi sorun şu, bugün gelen mühendisler;
1. Petek 60cm yüksekliğinde, 90cm genişliğinde
2. Petek 60cm yüksekliğinde, 80cm genişliğinde.

topladığımızda 170cm yani 1,7 metre petek yapıyor.
10m2 için 1metre 60cm yüksekliğinde petek düşünürsek en az 2,5 metre petek olması gerekir. Şuanki oturduğum salon da aynı metrekarede. Petek 2 tane ve toplam 1,7 metre. Isınmıyor.
20,5 derecede odayı tutmak için 24 saatte 15m3 doğalgaz harcar net abartmıyorum.

burada anlatmak istediğimi anlatamıyor gibi hissediyorum :)
Petek uzunluğu kiriş denk geldiği için sıkıntı olabilir.
Yüksek petek taksak nasıl olur? Yoğuşmalı kombi için petek uzun olmalı dediğiniz için uzun petek takma imkanı yok. Yüksek petekte iş görür mü?

kombi doğru seçim , dediğim gibi hemen alacaksanız gg hesabını vereyim 50 lira kar ınız olsun , ama bence bekleyin aceleniz yoksa gg n11 bazen indirim yapıyor.Birde biliyorsunuzudur kombilerde marka bağımsız montaj ücreti alıcıya aittir.340 500 arası takıyor tesisatçılar burada sıkı pazarlık yapın derim.Petekleri takacak kişiyle iyice sıkı pazarlık yapın.Hatta ve hatta petekleri de benim gibi internetten alın tek montaj parası verin.

proje parası müteahhit e mi ait ?

2 Fransız balkon var anladığım, ölçüleri nedir?

2 tarafın net genişliği nedir?

bu durumda siz de benim gibi tip33 alacaksınız mecbur 90 cm yüksekliğinde 3 sıralı .

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-900mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-700mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-600mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Yüksek peteklerde çapraz bağlantı öneriyorum.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Oda termostatı ile kullanabilirsiniz ama kesinlikle radyatörlere termostatik vana taktırmayın. Oda termostatı varken zararlı hale dönüşüyor.
kombi doğru seçim , dediğim gibi hemen alacaksanız gg hesabını vereyim 50 lira kar ınız olsun , ama bence bekleyin aceleniz yoksa gg n11 bazen indirim yapıyor.Birde biliyorsunuzudur kombilerde marka bağımsız montaj ücreti alıcıya aittir.340 500 arası takıyor tesisatçılar burada sıkı pazarlık yapın derim.Petekleri takacak kişiyle iyice sıkı pazarlık yapın.Hatta ve hatta petekleri de benim gibi internetten alın tek montaj parası verin.

proje parası müteahhit e mi ait ?

2 Fransız balkon var anladığım, ölçüleri nedir?

2 tarafın net genişliği nedir?

bu durumda siz de benim gibi tip33 alacaksınız mecbur 90 cm yüksekliğinde 3 sıralı .

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-900mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-700mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

n11.com'dan AİRFEL KOMPAKT TAPALI PANEL RADYATÖR DKEK (PKKPKP) 900-600mm seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

merhaba, oda termostatı sadece salonda olacak hocam. Diğer odalarda da mı termostatik vana kullanmamalıyım?

çapraz bağlantı tak olarak nasıl olmalı? Bir grafik var mı?

salon peteklerinde tip33 PKKPKP
90x90
90x80
Kullanmaya karar verdim.
Çok teşekkür ederim.

kombi olarak bosch 2300i almaya karar verdim.
Böylece bu peteklerle tam yoğuşma verimi sağlarım değil mi?

Yarın diğer odaların petek ölçülerini de oda m2’si ile paylaşacağım sizlerle.

son olarak banyodaki havlupanı nasıl yapmalıyız? Havlupanlar çok verimsiz demiştiniz.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,433
32
merhaba, oda termostatı sadece salonda olacak hocam. Diğer odalarda da mı termostatik vana kullanmamalıyım?

çapraz bağlantı tak olarak nasıl olmalı? Bir grafik var mı?

salon peteklerinde tip33 PKKPKP
90x90
90x80
Kullanmaya karar verdim.
Çok teşekkür ederim.

kombi olarak bosch 2300i almaya karar verdim.
Böylece bu peteklerle tam yoğuşma verimi sağlarım değil mi?

Yarın diğer odaların petek ölçülerini de oda m2’si ile paylaşacağım sizlerle.

son olarak banyodaki havlupanı nasıl yapmalıyız? Havlupanlar çok verimsiz demiştiniz.
çapraz bağlantı peteğin bir tarafından üstten su girerken tersi alt taraftan çıkıyor.

Ama bağlantılar benim ki gibi tek taraf alt üst olarak çekildiyse uğraşmaya değmez ilave boru ile.

IMG_20200824_212919.jpg

oda termostatı bence hemen almayın derim bu kış termostat sız deneyim.Bosch un modülasyonlu kablosuz termostatı yok malasef üst model var oda epey pahalı.Ama kablolu alacaksanız sanırsam cr 50 vardı onu alın.

2300 inanın doğru tercih daikini epey sordum arkadaşlara , tamam alanlar memnun ancak baca sorunu can sıkıcıymış.Bazen baca hatası veriyormuş.

hem 2300 ile sizin attığınız daikin aradında 1000 lira fark vardı.Hem kombi mutfakta içeride olacakmış 44 db gerçekten 2300 çok sessiz .2200 ile arasında modülasyon farkı var.2200 yanlış hatırlamıyorsam 1/5 modülasyon .İleriye dönük tasarruf konfor için 2300 mantıklı seçim.

petekler için de salonda tip33 kullanmak çok mantıklı yer sıkıntısı da varmış.Bu petekler gerçekten suyun ısısını iyi salıyor verimi yüksek.

şimdi kombiyi ,petekleri kim kaça takacak?

Elinizden geliyorsa petekleri siz takın bir arkadaşınız yardımı ile derim.petek başı 100 lira alıyorlardı Edirne de.

Geri
Üst Alt