Yeni bir televizyon aldık ama sizce değiştirmeli miyim?

H Çevrimdışı

hsener

Yeni Üye
26 May 2018
16
26
Uzun süredir kullanıyorduk. Bu tv yi başka bir yere taşıma sonucu daha büyük ve uyguna 4K bir televizyon alalım dedik ve Vestel 55UD8400 i 2600 tl ye satın aldık. Ancak bu üründe Sony'nin ekran kalitesini bulamadık. Fazla teknik bilgi bilmiyoruz bu memnuniyetsizliğimizi teknik açıdan açıklayabilecek var mı?
Ayrıca sizce 2600-3000tl bandında 55ud8400 den daha iyi bir vestel tv alabilir miyiz? Ürünü direk satış bayisinden dün aldık. Farkını ödesek daha iyisini alabilir miyiz yoksa kutusu açılan ürün için mağazalarda değişim hakkımız da yok mudur? (Yasal olarak iade alma zorunlulukları olmadığını biliyorum.)
55ud8400 4k çözünürlük ve 50hz. Sizce 50hz ile 60hz arasında ciddi bir fark var mı? Yoksa 60hz için değişime gerek yok mudur?
HDR özelliği de birçok yerde rastladığım konu, büyük bir eksiklik midir? Bazı yerlerde 55ud8400 ler için hdr güncellemesi olduğu yazıyordu, bir yazılım güncellemesi ile bu tv hdr özelliği kazanır mı?
Ürünü başka bir Vestel tv ile -gerekirse üstüne para ekleyip- değişmeyi kabul ederlerse değişmeli miyim? Değişin derseniz 3 bini fazla aşmayacak hangi modeli tavsiye edersiniz? Fikirlerinizi acil olarak bekliyorum şimdiden çok teşekkürler, iyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
10 Hertz size fazla birşey kazandırmaz. Sanırım beğenmediğiniz yönü hareketli sahneler, yanılıyor muyum? :hmm

H Çevrimdışı

hsener

Yeni Üye
26 May 2018
16
26
10 Hertz size fazla birşey kazandırmaz. Sanırım beğenmediğiniz yönü hareketli sahneler, yanılıyor muyum? :hmm

Evet hareketli sahnelerde var ama daha ziyade netlik ve keskinlik. Sony de her şey daha keskin ve netti. Parlaklık ve renklerdeki canlılık da öyle. bEski bir televizyon olmasına rağmen daha mutlu ediyordu. Ancak f/p ürünü olarak sanırım bu fiyata daha fazla bir şey beklememek lazım. Bu model yerine vestelin başka bir modelini tavsiye edebilir misiniz yoksa bu fiyat bandında her televizyondan yaklaşık aynı görüntüyü mü alacağız? Pek bir şey değişmez derseniz bunu kullarınız artık bir süre.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet hareketli sahnelerde var ama daha ziyade netlik ve keskinlik. Sony de her şey daha keskin ve netti. Parlaklık ve renklerdeki canlılık da öyle. bEski bir televizyon olmasına rağmen daha mutlu ediyordu. Ancak f/p ürünü olarak sanırım bu fiyata daha fazla bir şey beklememek lazım. Bu model yerine vestelin başka bir modelini tavsiye edebilir misiniz yoksa bu fiyat bandında her televizyondan yaklaşık aynı görüntüyü mü alacağız? Pek bir şey değişmez derseniz bunu kullarınız artık bir süre.

Yazdıklarınızı tekrar okuyunca önceki televizyonunuzun Full HD televizyon olduğunu gördüm.
Panelin doğal (native) çözünürlüğü 1920 X 1080

Şu an ki televizyonunuz ise 4K yani Full HD'den tam 4 kat daha fazla piksele sahip.
Panelin doğal (native) çözünürlüğü 3840 X 2160.

Eğer ki TV yayını izliyorsanız, şu an izlediğiniz yayınların çoğu 1920 X 1088'dir. (Full HD)
Bu da 4K panelin altında bir çözünürlük demektir.
O yüzden görüntülerde bulanıklık ve detay kaybı yaşamanız normal.

Sizin önceki Sony televizyonunuzdaki keskinliği almanız için 3840X2160 çözünürlüğünde içerik izlemeniz lazım.
Mesela önce TRT 4K kanalını açın, sonra da TRT 1 HD'yi açın demek istediğimi anlayacaksınız.

Akıcılık için Menü > Ekran > Gelişmiş > Film Algılayıcı kısmını "Yüksek" yapmayı deneyebilirsiniz.

TV, ürün değişimi konusunda A Ado size yardımcı olur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
resolution-png.png

H hsener

H Çevrimdışı

hsener

Yeni Üye
26 May 2018
16
26
Yazdıklarınızı tekrar okuyunca önceki televizyonunuzun Full HD televizyon olduğunu gördüm.
Panelin doğal (native) çözünürlüğü 1920 X 1080

Şu an ki televizyonunuz ise 4K yani Full HD'den tam 4 kat daha fazla piksele sahip.
Panelin doğal (native) çözünürlüğü 3840 X 2160.

Eğer ki TV yayını izliyorsanız, şu an izlediğiniz yayınların çoğu 1920 X 1088'dir. (Full HD)
Bu da 4K panelin altında bir çözünürlük demektir.
O yüzden görüntülerde bulanıklık ve detay kaybı yaşamanız normal.

Sizin önceki Sony televizyonunuzdaki keskinliği almanız için 3840X2160 çözünürlüğünde içerik izlemeniz lazım.
Mesela önce TRT 4K kanalını açın, sonra da TRT 1 HD'yi açın demek istediğimi anlayacaksınız.

Akıcılık için Menü > Ekran > Gelişmiş > Film Algılayıcı kısmını "Yüksek" yapmayı deneyebilirsiniz.

TV, ürün değişimi konusunda A Ado size yardımcı olur.

doğru bir yaklaşım, haklısınız. peki ilk mesajımdaki:
HDR özelliği de birçok yerde rastladığım konu, büyük bir eksiklik midir? Bazı yerlerde 55ud8400 ler için hdr güncellemesi olduğu yazıyordu, bir yazılım güncellemesi ile bu tv hdr özelliği kazanır mı?
sorusu hakkında bir bilginiz varsa paylaşır mısınız?

H Çevrimdışı

hsener

Yeni Üye
26 May 2018
16
26

Umut Barış Umut Barış' ın yorumuyla renk ve çözünürlük olayındaki sebebi daha iyi anladım. Şimdi baktığımda dediğiniz gibi hareketli sahnelerde ufaktan kasma hisse yaratıyor. Bu tv nin yenileme hızının 50hz olmasından mı kaynaklıdır? Sadece 4k çözünürlükte mi 50hz yenileme hızı? 1080p çözünürlükte (full hd) kanallardaki yenileme hızının kaç olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Umut Barış Umut Barış' ın yorumuyla renk ve çözünürlük olayındaki sebebi daha iyi anladım. Şimdi baktığımda dediğiniz gibi hareketli sahnelerde ufaktan kasma hisse yaratıyor. Bu tv nin yenileme hızının 50hz olmasından mı kaynaklıdır? Sadece 4k çözünürlükte mi 50hz yenileme hızı? 1080p çözünürlükte (full hd) kanallardaki yenileme hızının kaç olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

Şu an 100hz donanımsal hızı olan LG 32'' FHD bir panel inceliyorum ve kameranın yatay hareketi esnasında arka plandaki yazıların yaprak gibi titrediği aşikar. Akşam bu televizyonu monitör olarak bilgisayarıma bağlayıp WOT oynamayı düşünüyorum bakalım nasıl bir sonuç ile karşılaşacağım.

Diyeceğim o ki Sizin SONY de dahil olmak üzere titreme görmeyeceğiniz LCD tv yoktur zira LCD tv lerin teknolojisinin gereği bu dur.

SONY kalitesini tartışmam, lakin unutmamak gerekir ki o tv SONY olsa da paneli SONY değil :ok

Yalnız haklı olduğunuz husus şudur, Eski tv niz VA panel. Yeni TV niz ise IPS panel.

Yani 55UD8400 tvnizde LG IPS panel mevcuttur. Eski tv nizde ise yanlış hatırlamıyorsam SAMSUNG VA panel mevcut.

IPs panellerin panel tepkimeleri VA lara nazaran çok daha düşüktür.

Burada marka farkından ziyade teknoloji farkı nedeniyle de bir sorun yaşadığınızı düşünüyorum zira bu gün bir başka üyemize de yazdığım üzere IPS den VA ya geçenlerde de, VA dan IPS e geçenlerde de mutlaka adaptasyon sorunu olur.

Tabi kabul etmek lazım yıllarca izlediğiniz ve alışkanlık edindiğiniz bir ekrandan vazgeçiyorsunuz ve yeni bir teknolojiye geçiyorsunuz :ok

Bu arada yazılımsal yenileme hızınız açısından bakarsak da eski tv niz 400hz iken yeni tv niz 1000 hz dir :ok

Alışmanız biraz zaman alacaktır :ok

IPS in VA ya
VA nın IPSe göre avantajları da dezavantajları da vardır her zaman.

bunu daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki tabloyu paylaşayım size :ok

ips_panel_farklari-jpgea88bdb696915173.jpg

panel-karsilastirma-tablosu-jpg.jpg

panel-aci-farki-2-jpg3cdbe6929bb8364b.jpg

panel-aci-farki-jpg636cc3a4da28476c.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
doğru bir yaklaşım, haklısınız. peki ilk mesajımdaki:
sorusu hakkında bir bilginiz varsa paylaşır mısınız?

HDR özelliği konusunda size A Ado hocam bilgi verir.
HDR denilen özellik zıtlığı artırmaktan başka birşey değil bence.
Eğer güncelleme ile geldiyse veya modifiye ile açıldıysa siz de yapabilirsiniz.
İyi araştırıp, temkinli davranın yeterli.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

3D TV'ler haricinde LCD televizyonlarda yenileme hızları genelde 50-60 Hertz civarında benim gördüğüm.
3D panel döneminde 120 hatta 200 Hertz paneller vardı hatırladığım kadarıyla.
TV'de akıcılık aslında resim işleme ile ilgili bir durum.
Yani bu yazılımsal hızlandırma, HDR-WCG vs. biraz kusuru örtme üzerine kurulu.

TV'nin paneli, video işlemcisi, donanımı işleten yazılıma dair algoritmalar bu işin sonucunu belirler. (En basit haliyle.)
Bilinen o meşhur markaların bile çoğu ürünü sınıfta kalıyor maalesef.
İleride belki OLED, QLED ile birşeyler değişir.
Eskiden CRT vardı, PDP vardı.
LCD işinde mertlik gerçekten bozuldu.

sanalexpress Çevrimdışı

sanalexpress

Aktif Üye
12 Ocak 2018
79
Hocam VA panele alışkınsınız IPS çıkmış TV niz. Bende IPS e alışkınım benim UD9300 VA çıktı. Vestel in en çok eleştirel noktası bu bence. İstanbul'da iseniz değiştirelim TV leri :)))
H hsener

H Çevrimdışı

hsener

Yeni Üye
26 May 2018
16
26
Herkese değerli yorumları için teşekkür ediyorum. Sizlere bir de Subwoofer ses özelliğini sormak istiyorum. 55ua8300 versiyonunda 20W ses in yanında +12W lık Subwoofer bulunuyormuş. Sizce aradaki 200 tl lik farka bu değer mi? Ya da 200 300 tl bandında bu eksiği kapatacak bir harici ses sistemi alınabilir mi? Ayrıca özel bayilerin değişim yapıp yapmayacağı hakkında tecrübesi olan var mı? (Tv henüz 2 günlük)

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Herkese değerli yorumları için teşekkür ediyorum. Sizlere bir de Subwoofer ses özelliğini sormak istiyorum. 55ua8300 versiyonunda 20W ses in yanında +12W lık Subwoofer bulunuyormuş. Sizce aradaki 200 tl lik farka bu değer mi? Ya da 200 300 tl bandında bu eksiği kapatacak bir harici ses sistemi alınabilir mi? Ayrıca özel bayilerin değişim yapıp yapmayacağı hakkında tecrübesi olan var mı? (Tv henüz 2 günlük)
Hocam açıkçası pek değmiyor, 300-400 TL aralığında soundbar alırsanız çok daha memnun kalırsınız.:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt