Yazın hesaplı klima Kulanımı

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Merhaba .

Yaz ayında klimayı en hesaplı şekilde nasıl kullanabiliriz. Antalyada aşırı derece nem var. 25-30 m2 bütün gün güneş gören yalıtımsız bir yede kullanacağım 18 lik inverter klima . Sorularım şunlar

1-Aşağı yukarı hangi derecenin altına düşmek faturayı etkiler.
2-Fan modu nasıl olmalıdır . Belirli bir derecede sürekli tek diş fanda mı yoksa sürekli otomatik fanda mı çalışmalı yada hangisi
3-Klima ilk çalıştırıldığında turbo moduna alıp içerisi soğuktan sonra mı derece ayarlanmalıdır.

Teşekkürler

Sota Sota

Son düzenleme:
L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bir de kullandığım klima lg dual. Klima üzerinde ekonomik tasarruf modu yıldırım simgeleri vb işaretler bunların kullanımı soğutmayı ne şekilde etkiliyor. Gerçekten kayda değer enerji tasarrufu sağlıyor mu Sota Sota

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
ben izmir de arçelik 09325 9,000 btu modeli kullanıyorum 13 m2 odada 25 derece ayarlıyorum orta yüksek fan hızda ev içi 26 derece oluyor serin güzel yaşanılacak ortam oluyor

günde 2 / 3 kw tüketimi var 3 * 30 : 90 kw * 0,71 : 64 tl faturama ek yansır

sizin 18 bin btu antalya da izmirden sıcak ve nemli hesaplarsa 140 tl fark eder
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir de kullandığım klima lg dual. Klima üzerinde ekonomik tasarruf modu yıldırım simgeleri vb işaretler bunların kullanımı soğutmayı ne şekilde etkiliyor. Gerçekten kayda değer enerji tasarrufu sağlıyor mu Sota Sota

biraz verimi düşürse de % 40 artı tasarruf yaptığı söyleniyor ben kullanıyorum deneyin sizde % 60 yaqzarsa % 40 tasarrruf % 80 yazarsa % 20 tasasrruf lu çalışıyor

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Sürekli kullanım olan bir ev ise durum farklı. Gündüz çalışan kişilerin akşam gelip klima açtığı evlerde durum farklıdır.

Hangi senaryoya göre hareket edeceğiz?

Klima sürekli olarak çalışacak .. Bazı okuduğum yerlerde 5-6 saat evde yoksak bile interver klimaları kapatmak yerine 2 derece daha yükseltip 5-6 saa çalıştırmak yeniden çalıştırmaktan daha hesaplı olacağı söyleniyor. Her 1 derecdee %10 daha az yaktığını okumuştum. Olayın mantığını anlayıp ona hareket etmek istiyorum. Mesela 26 derecede çalışan bir klima tek fanda çalışınca yada otomatik fanda çalışınca fark ne oluyor.

ben izmir de arçelik 09325 9,000 btu modeli kullanıyorum 13 m2 odada 25 derece ayarlıyorum orta yüksek fan hızda ev içi 26 derece oluyor serin güzel yaşanılacak ortam oluyor

günde 2 / 3 kw tüketimi var 3 * 30 : 90 kw * 0,71 : 64 tl faturama ek yansır

sizin 18 bin btu antalya da izmirden sıcak ve nemli hesaplarsa 140 tl fark eder

biraz verimi düşürse de % 40 artı tasarruf yaptığı söyleniyor ben kullanıyorum deneyin sizde % 60 yaqzarsa % 40 tasarrruf % 80 yazarsa % 20 tasasrruf lu çalışıyor

Klima üzerinde tasarruf yüzdesi arttıkça daha mı az tasarruflu oluyor ?

%60 = %40 tasarruf
%80 = %20 tasarruf yazmışsınız

Benim kumandada

%40
%60
%80

yazıyor yani bu durumuda en tasarruflu mod %40 mı oluyor?

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Klima sürekli olarak çalışacak .. Bazı okuduğum yerlerde 5-6 saat evde yoksak bile interver klimaları kapatmak yerine 2 derece daha yükseltip 5-6 saa çalıştırmak yeniden çalıştırmaktan daha hesaplı olacağı söyleniyor. Her 1 derecdee %10 daha az yaktığını okumuştum. Olayın mantığını anlayıp ona hareket etmek istiyorum. Mesela 26 derecede çalışan bir klima tek fanda çalışınca yada otomatik fanda çalışınca fark ne oluyor.

Klima üzerinde tasarruf yüzdesi arttıkça daha mı az tasarruflu oluyor ?

%60 = %40 tasarruf
%80 = %20 tasarruf yazmışsınız

Benim kumandada

%40
%60
%80

yazıyor yani bu durumuda en tasarruflu mod %40 mı oluyor?

arçelik ile lg klima aynıdır

en tasarruflu % 60 % 40 tasarruf % 40 olamasa bile % 25 % 30 olsun ne kötü

klima sürekli çalıştırmak mantıklı inverterlerde ben sabah 8 / 9 gibi açarım gece 1 kapatırım sürekli çalışır aynı derecede

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
arçelik ile lg klima aynıdır

en tasarruflu % 60 % 40 tasarruf % 40 olamasa bile % 25 % 30 olsun ne kötü

klima sürekli çalıştırmak mantıklı inverterlerde ben sabah 8 / 9 gibi açarım gece 1 kapatırım sürekli çalışır aynı derecede

Anladım. Ben daha önce %80 sayısını %80 tasarruflu anlamında sanıyordum meğerse tam tersiymiş.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
567
Anladım. Ben daha önce %80 sayısını %80 tasarruflu anlamında sanıyordum meğerse tam tersiymiş.

%80 tasaarruf mu olur

100 - 80 % 20 tasarruf

100 - 60 % 40 tasarrruf

sen klimayı 25 / 26 dereceye ayarla fan hızını orta yüksek yap % 60 enerji tasarruf ayarla kapatma klimayı en güzeli

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Size birazdan birkaç foto paylaşacağım ve saatlerini de yazacağım.
Görsellerde setlenmiş değerlere bakın, sonra tüketim değerine bakın.

Klima kullanımında hiç bir ayar ama hiç bir ayarın asla ve asla sabit garantisi yoktur, olmaz, olamaz.

Bu nedenle sürekli kullanım olan evlerde Mayıs sonu gibi klima açılır, Eylül ortasına kadar kapatılmaz. Neden? Kütle ısısı kavramı nedeniyle.

Termodinamik kanunları doğrultusunda hareket ettiğimize ve kainatta ısı akışı her zaman sıcaktan soğuğa olduğu mantığından hareketle biz önce havayı soğuturuz zira hava aslında burada bir iletkendir. Ne konuda iletken? Isı transferi konusunda.

Biz önce nereyi soğuttuk? Havayı
Hava ne oldu? Soğudu
Duvarlar ne oldu? Halen sıcak
Termodinamik ne diyor? Sıcaktan soğuğa akar
Soğuttuğumuz hava ne oldu? Duvardaki sıcaklık ona akınca yok oldu
Klima ne yaptı? Havayı yeniden soğuttu
Döngü devam etti mi? Aynen devam etti
Havanın sıcaklığı kaç? 32
Duvarın sıcaklığı kaç? 32
Havayı kaç derece yaptık? 26
Duvarın sıcaklığı kaç? 32
Bir saat boyunca havayı 26 yaptık duvarlar halen kaç? 32
Klimayı kapattık ne oldu? 10 dakika içerisinde tüm edinilmiş haklarımız kayboldu
Neden? Kütle ısısı daha baskın da o yüzden
Kütle ısısına bizim baskın gelebilmemiz için ne lazım? Setlediğimiz sıcaklık değerine ulaşana kadar klimanın kapatılmaması lazım.

Hava sıcaklığı kaç? 32
Duvar (Kütle) Sıcaklığı kaç? 32
Klimayı kaça setledik? 26
Klima 3 gün boyunca hiç kapanmadı ve 26 da çalıştı ne oldu? Hava sıcaklığı ile kütle sıcaklığı dengelendi
Kütle nedir? Duvar, Halı, Masa, Sandalye, Televizyon tavan, taban vs vs

Tam tersi senaryo yapalım ve 3 gün boyunca enerji harcayıp (Bu arada 3 gün farazi söylemdir, duruma göre bu süre değişir) 26 dereceye getirdiğimiz odamızı veya evimizi havalandırmak için camları açalım.

Ne oldu? Dışarıdaki sıcak hava eve doldu
Nereye doldu? Havaya doldu
Kaç derece doldu? 32 derece doldu
Kütle sıcaklığımız kaç derece? 26 derece
Evi ne kadar havalandırırız? 15 dakika yeter
15 dakika sonra camları kapatınca ne olur? Kütle sıcaklığı baskın geleceği için 5 dakika sonra evin HAVASI yine 26 derece olur.

Edinilmiş haklar kanunu aklınızda olsun lütfen. 25 yıl çalışıp HAK kazandığınız emekliliğinizi kaybetmemek için nasıl mücadele ediyorsanız, 3 gün zaman harcayıp edindiğiniz soğuk havayı da hatalı kullanımlar sonucu kaybetmeyin lütfen.

Sürekli kullanım olan evlerde anlık değişkenler her zaman söz konusudur. Klimanın sadece bir saatlik çalışma sürecini gözlemleyerek ''Çok yakıyor'' veya ''Az yakıyor'' diyebilmek mümkün olmaz.

İşte bu nedenle paylaşacağım görseller bu konuda önemli.

Aynı ortam, aynı klima, aynı gün ama farklı sonuçlar.

Neden? Sıcak hava basıncı, dış cephede gelişen yüksek sıcaklık. Güneşin etkisi vs vs.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu fotolar bu gün saat 10:59 da çekildi. (Başka bir test için çekmiştim)

20200629_105912.jpg
20200629_105906.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dikkat ederseniz Saat 11:00 sularında çektiğim fotoda derece daha düşük olmasına rağmen (Yazın derece na kadar düşük ise fatura o kadar yüksektir bilginiz olsun) tüketim verileri 300 lü wattlarda iken, 19:00 sularında çektiğim fotolarda derece daha yüksek olmasına rağmen tüketim yine de 11:00 de yaptığım ölçüme rağmen yüksek.

Neden? Nedeni sonradan paylaştığım görsellerde mevcut. Saat 13:00 den sonra güneş ön cepheye düşüyor ve 19:30 a kadar gitmiyor. Hele ki saat 14:00 - 15:00 dolaylarında geçen sene yaptığım testlerde de görüleceği üzere inanılmaz bir sıcak etkisi altına alıyor ofisi zira izaolasyon yok, ön cephe komple sürgülü cam, Store dışında güneşten korunacak bir şey yok ki aslında evin ofisin içine giren güneş girmiş demektir store kullanmanın da çok ciddi derecede etkisi olmuyor.

Bu bilgilerden hareketle; Hiç bir dairenin, hiç bir bireyin, aynı marka model ve btu dahi olsalar klimalarının aynı tüketim sonuçlarını vermesi mümkün değildir.

O nedenle spesifik yerine daha genelleme bir bilgi ile şunu söylemek en mantıklısıdır;

Klimalar sezonsal kullanılmalı ve aç/kapa yapılmamalıdır. Klima tercih ederken Min BTU değeri mutlaka dikkate alınmalıdır, Daha büyük klimaya para vermek yerine daha iyi izolasyon yaptırılmalıdır. İlk 2-3 gün boyunca klimanın bazen deli gib çalışması ve bazen durmuş olmasına kafa takılmamalıdır zira klimanızın içerisinde 6 ayrı sensör mevcuttur, Bu sensörler klima çalıştıkça 24 saat boyunca iç ortam/dış ortam/basın hattı/dönüş hattı/boru sıcaklığı vs vs gibi değerleri sürekli olarak merkeze yollar ve bu verilerin bir sati bir saatini tutmaz o nedenle sistem her zaman belli bir düzende çalışmaz. Bunlara kafa takılmamalı.

Mümkünse klimanıza bir enerji monitörü takın ve bir kere START verdikten sonra bir daha ellemeyin, 3 ayın sonunda ne kadar enerji tüketmiş bakın, verdiğimiz bilgilerde haklı olduğumuzu anlayacaksınız zira o verilerde ilk 3 günün deli gibi elektrik harcadığını ancak kalan 87 gün boyunca çok güzel iktisat sağladığını göreceksiniz.

:ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Teşekkürler cevaplarınız için . Anladığım kadarıyla dış etkenler ve yalıtım çok önemli . Diğer anladığım bir konusu ise soğuğu muhafaza etmemiz gerekiyor yani fan ayarını tek kademede kullanmamak gerekiyor. Klima daha yavaş soğutacağı için istenilen soğukluğu daha geç elde edeceğiz bu da klimanın daha fazla çalışıp elektrik yakmasına sebeb oluyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri