Yazın hesaplı klima Kulanımı | Sayfa 2 | Tavsiye FORUMU

Yazın hesaplı klima Kulanımı

Adem Helvacı 

Bilinçli Tüketici Derneği Genel Başkan
Administrator
17 Şubat 2017
17,083
47
Teşekkürler cevaplarınız için . Anladığım kadarıyla dış etkenler ve yalıtım çok önemli . Diğer anladığım bir konusu ise soğuğu muhafaza etmemiz gerekiyor yani fan ayarını tek kademede kullanmamak gerekiyor. Klima daha yavaş soğutacağı için istenilen soğukluğu daha geç elde edeceğiz bu da klimanın daha fazla çalışıp elektrik yakmasına sebeb oluyor.
Fan devrini düşük tutmak her zaman hatadır.

Klimaya yakın oturacağınız zaman düşürün devri (fan üfleme sesi rahatsız eder) hiç önemli değil ancak genel kullanım olarak fan devri ne kadar yüksek ise o derece iyidir. Kompresörün de düşük frekansa erken geçmesini sağlar.

Ayrıca ''ayarlarla hiç oynamayın'' diyenlere de bakmayın, canınız ne istiyorsa anlık kullanım ayarlarını değiştirin sorun değil, dereceyi 28 yapın mesela, veya daha düşük yapın, klimayı kapatmayın yeterli.
 

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mart 2017
317
Dikkat ederseniz Saat 11:00 sularında çektiğim fotoda derece daha düşük olmasına rağmen (Yazın derece na kadar düşük ise fatura o kadar yüksektir bilginiz olsun) tüketim verileri 300 lü wattlarda iken, 19:00 sularında çektiğim fotolarda derece daha yüksek olmasına rağmen tüketim yine de 11:00 de yaptığım ölçüme rağmen yüksek.

Neden? Nedeni sonradan paylaştığım görsellerde mevcut. Saat 13:00 den sonra güneş ön cepheye düşüyor ve 19:30 a kadar gitmiyor. Hele ki saat 14:00 - 15:00 dolaylarında geçen sene yaptığım testlerde de görüleceği üzere inanılmaz bir sıcak etkisi altına alıyor ofisi zira izaolasyon yok, ön cephe komple sürgülü cam, Store dışında güneşten korunacak bir şey yok ki aslında evin ofisin içine giren güneş girmiş demektir store kullanmanın da çok ciddi derecede etkisi olmuyor.

Bu bilgilerden hareketle; Hiç bir dairenin, hiç bir bireyin, aynı marka model ve btu dahi olsalar klimalarının aynı tüketim sonuçlarını vermesi mümkün değildir.

O nedenle spesifik yerine daha genelleme bir bilgi ile şunu söylemek en mantıklısıdır;

Klimalar sezonsal kullanılmalı ve aç/kapa yapılmamalıdır. Klima tercih ederken Min BTU değeri mutlaka dikkate alınmalıdır, Daha büyük klimaya para vermek yerine daha iyi izolasyon yaptırılmalıdır. İlk 2-3 gün boyunca klimanın bazen deli gib çalışması ve bazen durmuş olmasına kafa takılmamalıdır zira klimanızın içerisinde 6 ayrı sensör mevcuttur, Bu sensörler klima çalıştıkça 24 saat boyunca iç ortam/dış ortam/basın hattı/dönüş hattı/boru sıcaklığı vs vs gibi değerleri sürekli olarak merkeze yollar ve bu verilerin bir sati bir saatini tutmaz o nedenle sistem her zaman belli bir düzende çalışmaz. Bunlara kafa takılmamalı.

Mümkünse klimanıza bir enerji monitörü takın ve bir kere START verdikten sonra bir daha ellemeyin, 3 ayın sonunda ne kadar enerji tüketmiş bakın, verdiğimiz bilgilerde haklı olduğumuzu anlayacaksınız zira o verilerde ilk 3 günün deli gibi elektrik harcadığını ancak kalan 87 gün boyunca çok güzel iktisat sağladığını göreceksiniz.

:ok


değerli bilgileriniz için teşekkürler

bende geçen de sabah klimayı açtım elektrik saatine baktım 3 saat içinde tüm ev eletrik dahil 2,05 kw tüketmiş

birde klima yı 24 saat kapatmadım gece kw baktım aynı derceede setli halde 3 saatte 2,05 kw harcamasına rağmen sabaha kadar kapanmamış halde 1,5 kw tüketim yapmış tüm ev elektrik dahilinde


klima 3 saatte harcamış olduğunu odayı soğutabilmek için ertesi gün 9 saat boyunca çalışmasına rağmen daha az tüketmiş olduğunu gördüm
 

Adem Helvacı 

Bilinçli Tüketici Derneği Genel Başkan
Administrator
17 Şubat 2017
17,083
47
Adem Helvacı @Adem Helvacı Hocam verdiğiniz çok değerli bilgilerle kendimi çok pis aydınlanmış hissediyorum şu an. :mutlu Bilginize sağlık.
Bir nebze faydası oldu ise ne mutlu bana 🥰

Şaka değil ama gerçekten klima kullanmak ciddi bir bilgi birikim ister. Bakmayın siz bizim ülkemizde insanların klimayı açıp 18 yapıp bıraktığına.

Her evin klima kullanım şekli bile değişir. Çocuklu evde klima direkt soğutmada kullanılmaz mesela, Nem alma modunda kullanılır.

Gece yatarken uyku modu aktif edilir ki sabaha karşı hava serinlediğinde klima soğutmayı durdursun yoksa uyuyan insan o soğutma ile hasta olur vs vs .
 
  Benzer konular Forum Tarih
Sogutma Modunda Kullanım 1 2,142

Benzer konular

Üst