YAZILIMSAL DOLANDIRICILIK - LÜTFEN DİKKAT EDİN!

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
119
26
Değerli arkadaşlar bu aralar TV'mi yenilemek için Mediamarkt'a girip televizyonları denemek istedim. Fakat gerçekten inanılmaz seviyede bi problem var bunu bildirmek istiyorum

Şuan da satılan bir çok VPU (Video Processing Unit) APP' viewport çıkışı 1080p, evet hayretler içerisindeyim bende fakat durum bundan ibaret. Youtube'da 8K TV'niz olsa dahi viewport 1080p'de çalışıyor yani şuan TCL(AndroidTV) ve LG(WebOS) televizyonlarda deneyimlediğim sonuç buydu. Kendi youtube kanalımdaki HDR içerikleri gidip satış mağazalarında açtım fakat sonuç gerçekten korkunç size bir kaç ekran görüntüsü ile bunu kanıtlayacağım...

Televizyon alırken ciddi derece dikkat etmeniz gereken bir durum çünkü UHD olarak başlattığınız görüntü UHD şeklinde stream ediliyor fakat bu ana panele FullHD olarak yansıyor.
(MANUEL OLARAK 2160P/60 HDR SEÇİLMİŞTİR.)

20210101_140428.jpg

IMG20201121173216.jpg

OLMASI GEREKEN SONUÇ BU --- (XBOX ONE X YOUTUBE APP)

IMG20201121173725.jpg

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Çünkü lisanslı tv değiller, Google L1 sertfikası olmayan tv alınırsa istediği kadar 4K 8K olsun tv, vereceği maksimum çözünürlük 1080p olacaktır.

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
119
26
Bunu kıyaslamanın bir yolu mevcut.
Aynı uygulama PC ile açılıp HDMI'dan görüntü verilir.
Sonra uygulama ve PC'deki görüntü kıyaslanır.
Lisans sorunu da olabilir, konuya hakim değilim.

Hocam gözle görülür bir fark var, cihazın entegresindeki artık sorumluluk hangisiyse ben VPU olduğunu düşünüyorum yazılım ile konuşurken belli bir limite takılıyo. eğer sizde merak ediyorsanız, youtube üzerinden bir video açın. ve beğenme abone olma noktasında (Meraklısı İçin İstatistikler) yazan tiki seçip

Viewport kısımından çözünürlüğünüzün ne olduğunu görebilirsiniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Hocam gözle görülür bir fark var, cihazın entegresindeki artık sorumluluk hangisiyse ben VPU olduğunu düşünüyorum yazılım ile konuşurken belli bir limite takılıyo. eğer sizde merak ediyorsanız, youtube üzerinden bir video açın. ve beğenme abone olma noktasında (Meraklısı İçin İstatistikler) yazan tiki seçip

Viewport kısımından çözünürlüğünüzün ne olduğunu görebilirsiniz.
Evde bilgisayar dışında akıllı aygıt yok.
Yukarıda arkadaşın dediği gibi lisansı olmayan ürünlerde olan bir durum olabilir.
Aynısını Sony ve Philips'de test ettiniz mi?

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
119
26
Çünkü lisanslı tv değiller, Google L1 sertfikası olmayan tv alınırsa istediği kadar 4K 8K olsun tv, vereceği maksimum çözünürlük 1080p olacaktır.
Hocam bu hiç mümkün değil öyle şey olamaz, L1 sertifikalı mainboard ürünler. Flagship test ettiğim ürünler. LG C2 Evo

O söylediğiniz diye geçiyor hocam, bu ürünler destekler desteklemese dahi o ürünü IMAX vs Dolby Vision vs yazamazlar. Ürünlerin sertifikada sorun yok...

Evde bilgisayar dışında akıllı aygıt yok.
Yukarıda arkadaşın dediği gibi lisansı olmayan ürünlerde olan bir durum olabilir.
Aynısını Sony ve Philips'de test ettiniz mi?

Philips'i test edemedim fakat evimdeki en güncel yazılımlı sony fakat oda viewport 1080p

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Hocam bu hiç mümkün değil öyle şey olamaz, L1 sertifikalı mainboard ürünler. Flagship test ettiğim ürünler. LG C2 Evo

O söylediğiniz diye geçiyor hocam, bu ürünler destekler desteklemese dahi o ürünü IMAX vs Dolby Vision vs yazamazlar. Ürünlerin sertifikada sorun yok...

Philips'i test edemedim fakat evimdeki en güncel yazılımlı sony fakat oda viewport 1080p
Aynen ürünler lisanslı inceledim, enteresan.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Dediğim gibi PC'den 4K açın, görsel kıyas yapın.
Fark varsa bir şey diyemiyorum.
Ama o viewport arayüz çözünürlüğü de olabilir.
O viewport'un tam karşılığı ne ona bakmalıyız.
4K panelde 4K içerik oynatmadığınızda bariz bulanık olur görüntü.

R Çevrimdışı

robur 

Aktif Üye
3 Haz 2022
77
44
"Viewport / Frames" ile ifade edilen çözünürlük değil de, görüntüyü izlediğimiz alanın boyutu şeklinde biliyorum ben.

Mesela bilgisayarda Youtube üzerinde video izlerken tam ekran ve tam ekran olmadan "Meraklısı için istatistiklere" bakarsanız bu farkı görebilirsiniz.

Ama 55 ya da 65" bir TV için bu sayılar ne olmalı, onu bilmiyorum tabii.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
"Viewport / Frames" ile ifade edilen çözünürlük değil de, görüntüyü izlediğimiz alanın boyutu şeklinde biliyorum ben.

Mesela bilgisayarda Youtube üzerinde video izlerken tam ekran ve tam ekran olmadan "Meraklısı için istatistiklere" bakarsanız bu farkı görebilirsiniz.

Şimdi ben yazacaktım 8k ile ilgisi yok ekran boyutu ayarlıyor

Test ekranı link ⤵️

indir95178575ee2ad929.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

Panel 4K ise o bölümün 3840x2160 olması gerekmez mi?

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Panik yapıp ortalığı karıştırmanın alemi yok. 😄

Arayüzün çizildiği framebuffer'ın çözünürlüğü düşük olabilir bunun oynatılan videonun çözünürlüğü ile alakası yok. Youtube arayüzü viewport u belirler o alanı boş bırakır. Video frame'leri için ayrı bir framebuffer belirlenir oranın boyutu ve de çözünürlüğü daha yüksektir. Yüksek çözünürlüklü olarak çözümlenen frame'ler o bellek alanına VPU tarafından yazılır, Youtube uygulaması olaya müdahil olmaz. Zaten Youtube uygulaması hazır çözümlenmiş olan frame'leri dahi alıp kendisi oradaki alana render etmeye çalışsa o zayıf TV donanımlarıyla o videoları 60 fps'de akıcı olarak izlememiz mümkün olamazdı.

Son düzenleme:
EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
M metagu'nun dediği gibi, ortada bir sorun yok.

Uygulama arayüzünün çizildiği çözünürlük ile, video çözünürlüğü aynı şey değil. 4K TV'lerin ve 4K TV box'ların ezici çoğunluğunda grafik arayüzü 1080p oluyor.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136

Youtube videolarında Widevine şifrelemesi uygulanmıyor, bilgisayarlarda bile VLC'de açıp 8K olarak oynatabilirsiniz normal video dosyasından bir farkları yok.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri