***Yardım*** Ahci ve Trim ile ilgili...

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Merhaba arkadaşlar,

Eski model bir bilgisayarım var, iyi kötü idare ediyoruz, benim sorunum, anakartım AHCI desteklemiyor, bu yüzden de SSD, TRIM özelliği olmadan çalışıyor, Harddisk Sentinel programına göre %20 performans kaybı yaşıyormuşum.

Anakartım Asus P5NT - WS
Harici pci-E sata 3 portları satılıyor AliExpress de falan, yaklaşık 80 - 100 lira bandında, bir adet alıp SSD mi ona bağlasam, AHCI ve TRIM özellikleri kazanır mıyım ? Yoksa zaten anakart desteklemediği için boşa masraf mı olur ? Almaya değer mi ? Yada başka çözüm önerisi olan var mı ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Büyük ihtimal işe yaramayacaktır çünkü AHCI desteği BIOS üzerinden açılıp kapatılabilen bir destek.

T Çevrimdışı

tkutluay 

Yeni Üye
20 Eyl 2018
16
51
Her şart altında SSD ille performans kazanacaksınız... Alışıldık bir hdd temiz sistemde diyelim misal ve birazda hayal gücümüzle 180 mb/s hız sunuyor diyelim... Takacağınız SSD Sata denetleyicinizin ulaşacağı azami değeri olan 300mb/s bariyerini sonuna kadar kullanacaksınız....

Trim komutu ise işletim sisteminizden aktif ve deaktif edeceğiniz bir komut mutlaka takip etmişsinizdir forumlardan...

Ben evde xeon 5460 işlemci (4 çekirdek+ 4hyperthreading+12 mb l2 cache+1333 mhz) kullanıyorum.. Eğer biraz daha bu mimaride kalacaksanız sizede terfide yardımcı olabilirim.... Ufak bir soket tadillatıyla takabilirsiniz...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Her şart altında SSD ille performans kazanacaksınız... Alışıldık bir hdd temiz sistemde diyelim misal ve birazda hayal gücümüzle 180 mb/s hız sunuyor diyelim... Takacağınız SSD Sata denetleyicinizin ulaşacağı azami değeri olan 300mb/s bariyerini sonuna kadar kullanacaksınız....

Trim komutu ise işletim sisteminizden aktif ve deaktif edeceğiniz bir komut mutlaka takip etmişsinizdir forumlardan...

Ben evde xeon 5460 işlemci (4 çekirdek+ 4hyperthreading+12 mb l2 cache+1333 mhz) kullanıyorum.. Eğer biraz daha bu mimaride kalacaksanız sizede terfide yardımcı olabilirim.... Ufak bir soket tadillatıyla takabilirsiniz...

Evet, trim işletim sisteminden sağlanan bir destek fakat AHCI için yapılabilecek birşey yok sanırım.:bilmiyom
Her koşulda iyi bir SSD farkını hissettirecektir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Anakartinizin Ahci destegi yoksa bunu bir aparatla kazandırmamız mumkun degil.
Ide olarak kullanirsiniz
Ust limit olan 133mb yazma,okuma hizina kadar cikabilirsiniz.
mekanik diske gore performansinizin artacagini rahatlikla soyleyebilirim.

Trim ozelligine kullandığınız os yazilimindan mudahele edebilirsiniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Anakartinizin Ahci destegi yoksa bunu bir aparatla kazandırmamız mumkun degil.
Ide olarak kullanirsiniz
Ust limit olan 133mb yazma,okuma hizina kadar cikabilirsiniz.
mekanik diske gore performansinizin artacagini rahatlikla soyleyebilirim.

Trim ozelligine kullandığınız os yazilimindan mudahele edebilirsiniz.

Hız bir yana erişim süresi kısalacağından fark rahatlıkla hissedilecektir.
Normal kullanımda kimse 500'lerde gezmiyor yani. :hihi

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Cevaplar için çok sağolun arkadaşlar, sistem zaten açılış olarak falan baya hızlandı, onu fark ettim de, TRIM olmazsa işletim sistemi SSD ye silinen yerleri göstermiyormuş, bu da SSD nin ömrünü kısaltıyormuş (diye okudum bir yerde) yine windowstan trim aktive etme ayarı varsa denerim, windows 10 kullanıyorum, kontrol edeyim o zaman... Tekrardan çok teşekkürler vakit ayıran herkese..

T tkutluay bende de q6600 3.0 overclocklu kullanıyorum, aslında sağlam bir soğutucu ile 3.8 e kadar çıkabiliyormuş işlemcim, henüz denemedim, şimdilik idare ediyor beni, ama xeonlar çok iyiymiş duyduğuma göre ve AliExpress den çok ucuza getirtiliyormuş, performans ı da neredeyse i3 kadarmış... (Diye duydum :))

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cevaplar için çok sağolun arkadaşlar, sistem zaten açılış olarak falan baya hızlandı, onu fark ettim de, TRIM olmazsa işletim sistemi SSD ye silinen yerleri göstermiyormuş, bu da SSD nin ömrünü kısaltıyormuş (diye okudum bir yerde) yine windowstan trim aktive etme ayarı varsa denerim, windows 10 kullanıyorum, kontrol edeyim o zaman... Tekrardan çok teşekkürler vakit ayıran herkese..

T tkutluay bende de q6600 3.0 overclocklu kullanıyorum, aslında sağlam bir soğutucu ile 3.8 e kadar çıkabiliyormuş işlemcim, henüz denemedim, şimdilik idare ediyor beni, ama xeonlar çok iyiymiş duyduğuma göre ve AliExpress den çok ucuza getirtiliyormuş, performans ı da neredeyse i3 kadarmış... (Diye duydum :))

Rica ederiz, kullandığınız SSD üreticisinin yazılımı varsa orada TRIM seçeneğini kolayca etkinleştirebilirsiniz.
Yoksa eğer, Wise Registry Cleaner programından yapabilirsiniz.

Dosyaları klasöre çıkarın.

WiseRegCleaner.exe'yi çalıştırın.

Sistem Ayarlama sekmesine gelin ve ayar çek butonuna tıklayın.

wiseregcleaner.jpg

T Çevrimdışı

tkutluay 

Yeni Üye
20 Eyl 2018
16
51
@tkutluay bende de q6600 3.0 overclocklu kullanıyorum, aslında sağlam bir soğutucu ile 3.8 e kadar çıkabiliyormuş işlemcim, henüz denemedim, şimdilik idare ediyor beni, ama xeonlar çok iyiymiş duyduğuma göre ve AliExpress den çok ucuza getirtiliyormuş, performans ı da neredeyse i3 kadarmış... (Diye duydum :))

Daha çok İ5 le tepişiyor hocam x5460 cpu... Utanmasam biraz overclock yapacağım ama ana kartım elvermiyor..

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Çok yaz-sil yaptınız, yapmadım diyorsanız ssd de sorun olabilir.
840 eski bir seri, ilk çıktığı zamanlarda almış olsanız geldiğiniz nokta (kullanım sıklığınıza bağlı olarak) pek anormal sayılmaz.
2012 de sanirim ilk ciktiginda almisdim sürekli kulaniyorum bu ssd den önce bir kac yil önce aldigim hdd bozuldu bile

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt