Xigmatek 650w PSU ile Rx570 GPU yardım ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cevaplar için tekrardan teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla işlemcimde yada anakartımda gömülü gpu yok, çok eski model benimkiler, o zaman onboard gpu varmıydı emin bile değilim :) zaten olası yerleşik bir GPU olsa ayrı bir VGA çıkışı olurdu sanırım, ama anakartta taktığım ekran kartı hariç başka VGA yada türevi girişi yok.

Dönüştürücü için 2 si de var, hatta Hd7770 ile DVI-I ile kullanıyodum, onda sonra çizgi + 4 nokta var,
Şu an ki dönüştürücü DVI-M sanırım, 4 noktasız, sadece çizgiyle bitiyor.

PSU nun manuel ini incelediğimde 12v1 - 12v2 - 12v3 - 12v4 diye 4 kola ayırmış 650watt ı, muhtemelen ben bütün gücü tek kanaldan çekmeye çalışıyorum diye sistem kasılıp açılmıyor, dediğim gibi dönüştürücü ile farklı kanaldan sadece GPU yu bağlayıp sonuca bakıp, ondan sonra tekrar dönüştücüye döneyim diyorum.

Bir diğer kafama takılan konu, çıkışlar 12V 18 amper sanırım, ama kart 30 amper güç istiyor, emin değilim ama belki 2 çıkışı birleştirip, 8 pin yapıp, ordan da kartı desteklemek gerekiyor olabilir. HD7770 kaç amper istiyor onu bilmiyorum, muhtemelen ona yetiyordu, ama yeni kart daha çok ihtiyaç duyuyor olabilir. Gelişmeler için bilgilendireceğim...

Sizin yaşadığınız sorun görüntü alamamak.
O dediğiniz kartı yük altına soktuğunuzda olur.
Sapphire'in dediğine göre kartın güç tüketimi 180 Watt'ın altında.
12 x 30 = 360 Watt yapar, yeni çıkan Radeon 7 o kadar tüketiyor.
RX 570'e 650 Watt PSU yetmeyeceke, 1080'i falan 1000 Watt ile beslememiz lazım.

Siz işin sürücü tarafını doğru şekilde hallettiniz değil mi?
Şu linkteki yazılımla güvenli modda eski sürücünüzü kaldırıp, AMD'nin sitesinden en güncel sürücüyü sistemi normal başlattığınızda kurun derim.

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Sizin yaşadığınız sorun görüntü alamamak.
O dediğiniz kartı yük altına soktuğunuzda olur.
Sapphire'in dediğine göre kartın güç tüketimi 180 Watt'ın altında.
12 x 30 = 360 Watt yapar, yeni çıkan Radeon 7 o kadar tüketiyor.
RX 570'e 650 Watt PSU yetmeyeceke, 1080'i falan 1000 Watt ile beslememiz lazım.

Siz işin sürücü tarafını doğru şekilde hallettiniz değil mi?
Şu linkteki yazılımla güvenli modda eski sürücünüzü kaldırıp, AMD'nin sitesinden en güncel sürücüyü sistemi normal başlattığınızda kurun derim.

O programı biliyorum DDU, ama zaten güvenli modda dahi açamadığım için PC yi, driver kurma kısmına gelemedim. Yani pc açılsa da görüntü gelmiyor. Yada eski kartı takıp DDU ile driverları silip, o şekilde yeni kartı takıp açmayı deneyeyim. O zaman olabilir. Bunu da deneyeceğim, sağolun

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O programı biliyorum DDU, ama zaten güvenli modda dahi açamadığım için PC yi, driver kurma kısmına gelemedim. Yani pc açılsa da görüntü gelmiyor. Yada eski kartı takıp DDU ile driverları silip, o şekilde yeni kartı takıp açmayı deneyeyim. O zaman olabilir. Bunu da deneyeceğim, sağolun

Ya kartınızda sorun var, ya da başka yerde.
Format atmayı denediniz mi?
Kartın güç bağlantıları doğru şekilde yapıldı mı? Dönüştürücü alıp taktınız mı?
Kart yüke girmediği sürece yetmeyen bir PSU'da bile görüntü alabilmeniz lazım.
Şimdi aklıma geldi, HDMI girişli bir monitör bulun ya da HDMI-VGA dönüştürücü alın.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bence kartınızda statik yük de birikmiş olabilir. Kartı anakarttan söküp kutusundaki plastik poşete bi sarın. Üstünüzde yünlü kazak vs varsa çıkarın elinizi de o poşete iyice sürtüp üstünüzdeki statik enerji boşaltın kartı tekrar takın. Taktığınız yere tam olarak oturduğuna emin olun.

Bu arada taktığınız anakart ddr2. Ekran kartı için herhangi bir uyumsuzluk teşkil etmesi mümkün mü? Umut Barış Umut Barış

Şunu da deneyebilirsiniz. Ekran kartını anakarta takın güç girişi bağlayın fakat monitöre onboard anakart girişinden görüntü verin. Sistem görüntü verirse aygıt yöneticisinden ekran kartını algılayıp algılamadığına bakın. Görüntü vermezse ekran kartı takılı değilken sistemi açın. Bu durumda görüntü verirse muhtemel bir kısa devre veya statik yüklenmeden şüphelenebiliriz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence kartınızda statik yük de birikmiş olabilir. Kartı anakarttan söküp kutusundaki plastik poşete bi sarın. Üstünüzde yünlü kazak vs varsa çıkarın elinizi de o poşete iyice sürtüp üstünüzdeki statik enerji boşaltın kartı tekrar takın. Taktığınız yere tam olarak oturduğuna emin olun.

Bu arada taktığınız anakart ddr2. Ekran kartı için herhangi bir uyumsuzluk teşkil etmesi mümkün mü? Umut Barış Umut Barış

Şunu da deneyebilirsiniz. Ekran kartını anakarta takın güç girişi bağlayın fakat monitöre onboard anakart girişinden görüntü verin. Sistem görüntü verirse aygıt yöneticisinden ekran kartını algılayıp algılamadığına bakın. Görüntü vermezse ekran kartı takılı değilken sistemi açın. Bu durumda görüntü verirse muhtemel bir kısa devre veya statik yüklenmeden şüphelenebiliriz.

Uyumsuzluk olmaz.
Anakartında görüntü çıkışı yok.

Sorunun nedenleri belli;

• Kart arızalı olabilir
  • Yazılımsal olabilir, sürücü temizliği veya yeniden sistem yükleme yapmalı.
  • Besleme sorunu olabilir, anakart veya güç kaynağı kaynaklı.
  • Dönüştürücü sorunu olabilir.
Statik yük gibi durumların olacağını zannetmiyorum.

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Update : PSU 4 kanaldan 12V 18amper olarak veriyormuş, yani bağladığım kanaldan ekran kartına 18 amper güç gittiği için yetersiz kalıyor (kart 30 amper istiyormuş)

Sorum şu ki, 2 tane 6 pin çıkışı olan 12V 18 Amper ve 12V 18 Amper çıkışları 12 pin kabloyla birleştirip, 8 pin çıkış verecek bir çevirici var mı ? 24V 36 amper elde etmiş olunacak olup, bu şekilde kart beslenir mi, yoksa kart yanar mı ?

Şu durumda bana 12V tek kanaldan 50 amper üzeri çıkış veren yeni PSU yolları görünüyor gibi... :/

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Update : PSU 4 kanaldan 12V 18amper olarak veriyormuş, yani bağladığım kanaldan ekran kartına 18 amper güç gittiği için yetersiz kalıyor (kart 30 amper istiyormuş)

Sorum şu ki, 2 tane 6 pin çıkışı olan 12V 18 Amper ve 12V 18 Amper çıkışları 12 pin kabloyla birleştirip, 8 pin çıkış verecek bir çevirici var mı ? 24V 36 amper elde etmiş olunacak olup, bu şekilde kart beslenir mi, yoksa kart yanar mı ?

Şu durumda bana 12V tek kanaldan 50 amper üzeri çıkış veren yeni PSU yolları görünüyor gibi... :/
Hocam sorun psu da değil aldığın dvi çevirici kaç pinli 18+1 mi 24+1 mi sizin işinizi görecek çevirici 18+1 olması gerekli aslında yakında çevrende hdmi destekli bir tv ya da monitör bulursan sorunun asıl kaynağını bulabilirsin

Not: anakart bios güncel değilse eski gpu takıp güncelleyin

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Hocam sorun psu da değil aldığın dvi çevirici kaç pinli 18+1 mi 24+1 mi sizin işinizi görecek çevirici 18+1 olması gerekli aslında yakında çevrende hdmi destekli bir tv ya da monitör bulursan sorunun asıl kaynağını bulabilirsin

Not: anakart bios güncel değilse eski gpu takıp güncelleyin

Anakart bios güncel
Sanırım 24+1 pin çevirici...
Tamam, akşam eve vardığımda hdmi olarak TV ye bağlamayı deneyeceğim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Hocam yazdığımı görmediniz galiba, RX 570 300 Watt çekmiyor.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Hocam ekran kartı hiç o kadar amper çeker mi? Koca koca makineler o amperle çalışmıyor. Sen PSU ya taktın ama sorun PSUda değil. Bende GTX 1070 var 620W güç kaynağıyla çalıştırıyorum. Arkadaşların dediği çözümlere yönel PSUyu rahat bırak:affet

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam ekran kartı hiç o kadar amper çeker mi? Koca koca makineler o amperle çalışmıyor. Sen PSU ya taktın ama sorun PSUda değil. Bende GTX 1070 var 620W güç kaynağıyla çalıştırıyorum. Arkadaşların dediği çözümlere yönel PSUyu rahat bırak:affet

Açıkçası ben de anlamadım neden orada takılıp kaldı?:sirit
Sorun ya yazılımdan ya da donanımdan.

Besleme doğru bağlandıysa, güç kaynağı yeterli akımı verebiliyorsa sorun güç kaynağında değildir.
İşletim sistemi ve sürücü doğru kurulmuşsa yazılımdan da değil.

Geriye tek ihtimal kalır, o da ekran kartı sorunlu.
AMD RX 560'larda ya da 460'larda bir sorun ortaya çıkmıştı, PCI-Express hattından 70 Watt'ın üzerinden güç çekiyordu.
Sonra AMD sürücü güncellemesi ile halletmişti diye hatırlıyorum.

Belki arkadaşın RX 570'de anakartın PCI-Express'inden fazla güç çekiyordur?

Bu işin en kolayı ekran kartını başka kasada denemek.
Başka kasada sorunsuz çalışıyorsa ekran kartı seçeneğini kolayca eleriz.

Ki ben sorunun basit bir nedenden olduğunu bulacağımızı tahmin ediyorum. :sirit

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Update 2 :)) Umut hocam, labnet ve Menguc hocam haklıymışsınız, görüntü gelmeme sorunu Dönüştücü kaynaklıymış. Aktif VGA to Display Port dönüştürücü aldım, görüntü geldi. Ama hala ben psu nun kastığına inanıyorum, gerekli testleri yapıp durumu bildireceğim... :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt