Xigmatek 650w PSU ile Rx570 GPU yardım ?

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Merhaba arkadaşlar

Xigmatek nrp-mc651 650w 80+ silver PSU ım var

Yeni ekran kartı aldım, Sapphire Pulse RX570 4gb 12266-04

Eski GPU 6 pin power isteyen HD7770 idi, bu yeni kart 8 pin power istiyor. PSU nun kabloları Tak-Çıkar model olduğu için kullanmadığım extra kablolar kutusunda.

GPU için 6+2 pin olan PSU dan direkt çıkan kabloyla bağladım fakat ekrana görüntü alamadım. Acaba power yetmeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi ?

Takılabilen kablolar arasında PCI-E olarak 2 tane daha 6 pin kablom ayrıca 1 adet 8 pin 12V kablom mevcut.

8 pin i denedim ama ekran kartına uymadı nedense

Arkadaşa sordum, 6 pin i 8 pine çoklayıcı alırsam işim çözülür dedi. Başka önerebileceğiniz bir yol var mı ?

Not : dönüştürücü ile DVI girişini kullanıyorum, monitörüm Analog VGA. (Dönüştürücü yü yeni aldım ordan henüz şüphelenmiyorum)

Sistem çok güç harcamıyor bildiğim kadarıyla, kalan bileşenler ;

Asus P5NT WS Anakart

Core2 QuadCore Q6600 3.0 ghz O.C

2x SSD 2x 7200 rpm HDD 1x DVD Rom

4x2gb RAM

Not 2 : Darboğazdan haberim var, param olunca Ryzen e geçeceğim komple...

Teşekkürler

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Güç kablolarını ekran kartına bağla kasadan aç ekran kartı üzerindeki fanlar dönüyor mu?

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Güç kablolarını ekran kartına bağla kasadan aç ekran kartı üzerindeki fanlar dönüyor mu?

Selam, ekran kartının fanlar dönüyor, sistem açılıyor, yani windows sesini duyuyorum, ama görüntü yok...

Power yetmiyor mu dememdeki amacım, aslında eski GPU ile sistem açılınca dıt sesi verip görüntü geliyordu, bu GPU yu takınca sistem sanki kasıyor gibi, bi 10 saniye kendini toplar gibi yapıyor, bir süre bekledikten sonra dıt diyor ve açılışa geçiyor. Ama dediğim gibi, hemen açılmaması ve windows açılsa da görüntü gelmemesi power kaynaklı gibi geldi.

O ayrı 8 pin olan kablo işlemci içinmiş sanırım, biri öyle söyledi. Zaten GPU için olan 6+2 kabloda PCI-E yazıyor. O kablonun köşesi yuvarlakımsı, fakat o öbür 8 pin olan kare, zaten yuvaya oturmuyor, o yüzden hiç zorlamadım ben de...
Benim tahminim (yanılıyor olabilirim) zaten psu modüler olduğu için ekran kartı için 6 pin 2 tane ayrı çıkış vermiş, ama o kablolar da 6 pin, bana 6 pinden güç alıp 8 e çeviren gerek sanırım. Çünkü PSU da takılı kalan kablolara herşey takılı, işlemci de anakart ta ordan besleniyor, belki açılışta çok yük bindiği için kasılıyor ya da yetmiyor olabilir ? (Diye düşündüm :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Selam, ekran kartının fanlar dönüyor, sistem açılıyor, yani windows sesini duyuyorum, ama görüntü yok...

Power yetmiyor mu dememdeki amacım, aslında eski GPU ile sistem açılınca dıt sesi verip görüntü geliyordu, bu GPU yu takınca sistem sanki kasıyor gibi, bi 10 saniye kendini toplar gibi yapıyor, bir süre bekledikten sonra dıt diyor ve açılışa geçiyor. Ama dediğim gibi, hemen açılmaması ve windows açılsa da görüntü gelmemesi power kaynaklı gibi geldi.

O ayrı 8 pin olan kablo işlemci içinmiş sanırım, biri öyle söyledi. Zaten GPU için olan 6+2 kabloda PCI-E yazıyor. O kablonun köşesi yuvarlakımsı, fakat o öbür 8 pin olan kare, zaten yuvaya oturmuyor, o yüzden hiç zorlamadım ben de...
Benim tahminim (yanılıyor olabilirim) zaten psu modüler olduğu için ekran kartı için 6 pin 2 tane ayrı çıkış vermiş, ama o kablolar da 6 pin, bana 6 pinden güç alıp 8 e çeviren gerek sanırım. Çünkü PSU da takılı kalan kablolara herşey takılı, işlemci de anakart ta ordan besleniyor, belki açılışta çok yük bindiği için kasılıyor ya da yetmiyor olabilir ? (Diye düşündüm :)

O zaman dönüştürücü alın.
Yukarıda sadece 8 pin deyince 8 pin PCI-E zannettim.

Dönüştürücüye rağmen olmuyorsa kartı farklı sistemde deneyin.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış

650w güç kaynağı o sisteme fazlasıyla yeter. Bu konuyu düşünmene gerek bile yok.
Senin problemin dvi to vga dönüştürücüsünde. Evde varsa hdmi kablosu ile TV'ye bağla kasayı görüntü gelecektir. DVI'ın 2 çeşiti var yanlış dönüştürücü edinmiş olabilirsin.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
650w güç kaynağı o sisteme fazlasıyla yeter. Bu konuyu düşünmene gerek bile yok.
Senin problemin dvi to vga dönüştürücüsünde. Evde varsa hdmi kablosu ile TV'ye bağla kasayı görüntü gelecektir. DVI'ın 2 çeşiti var yanlış dönüştürücü edinmiş olabilirsin.

DVI-I ile DVI-D arasındaki tek fark birinden sesin aktarılabiliyor olması benim bildiğim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Quad 6600 efsane işlemci, kaçırmışım orayı. Lakin anakart modelin Nvidia destekli görünüyor. Server için anakart.

Nvida Quadro için sertifikası var.
Onun dışında Nvidia nForce yonga seti var.

AMD kart kullanmasına engel değil yani.

@m.menguc ün dediği gibi de olabilir. Yanlış dönüştürücü sonucu analog sinyal alamıyor olabilir. VGA monitör ile kullanıyormuş.

Ama arkadaş büyük ihtimal güç girişine yeterli bağlantıyı yapmadığı için sorun yaşıyor olabilir.

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Nvida Quadro için sertifikası var.
Onun dışında Nvidia nForce yonga seti var.

AMD kart kullanmasına engel değil yani.

@m.menguc ün dediği gibi de olabilir. Yanlış dönüştürücü sonucu analog sinyal alamıyor olabilir. VGA monitör ile kullanıyormuş.

Ama arkadaş büyük ihtimal güç girişine yeterli bağlantıyı yapmadığı için sorun yaşıyor olabilir.

Cevaplar için tekrardan teşekkür ederim.

Bildiğim kadarıyla işlemcimde yada anakartımda gömülü gpu yok, çok eski model benimkiler, o zaman onboard gpu varmıydı emin bile değilim :) zaten olası yerleşik bir GPU olsa ayrı bir VGA çıkışı olurdu sanırım, ama anakartta taktığım ekran kartı hariç başka VGA yada türevi girişi yok.

Dönüştürücü için 2 si de var, hatta Hd7770 ile DVI-I ile kullanıyodum, onda sonra çizgi + 4 nokta var,
Şu an ki dönüştürücü DVI-M sanırım, 4 noktasız, sadece çizgiyle bitiyor.

PSU nun manuel ini incelediğimde 12v1 - 12v2 - 12v3 - 12v4 diye 4 kola ayırmış 650watt ı, muhtemelen ben bütün gücü tek kanaldan çekmeye çalışıyorum diye sistem kasılıp açılmıyor, dediğim gibi dönüştürücü ile farklı kanaldan sadece GPU yu bağlayıp sonuca bakıp, ondan sonra tekrar dönüştücüye döneyim diyorum.

Bir diğer kafama takılan konu, çıkışlar 12V 18 amper sanırım, ama kart 30 amper güç istiyor, emin değilim ama belki 2 çıkışı birleştirip, 8 pin yapıp, ordan da kartı desteklemek gerekiyor olabilir. HD7770 kaç amper istiyor onu bilmiyorum, muhtemelen ona yetiyordu, ama yeni kart daha çok ihtiyaç duyuyor olabilir. Gelişmeler için bilgilendireceğim...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt