Xiaomi Türkiye'ye Fabrika Kuruyor: 2 Bin Personel Alımı Yapılacak

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bir kere de ekmek yerine kırmızı et yiyelim, bu yıl da egeye tatile gidelim diyebilen bir işçi olmayacak mı?
Ekmeği fazla yediğimiz için bu günlerde değil miyiz?
Avrupalı işçi egeye tatile gelirken, bizim insanımız oralarda o insanlara hizmet ediyor mevsimlik işçi olarak.
Bıkmadık mı bu ekmek parası edebiyatından?
Bu gün bizi kıskanan toplumlar, kırmızı et yemekten önce, insan gibi 8 saat çalışma uğruna mücadele vererek bu uğurda öldüler... Ne zaman?? 1789 yılında...

2021-1789 = 232 yıl

Bu fark kapanmaz maalesef.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Bu gün bizi kıskanan toplumlar, kırmızı et yemekten önce, insan gibi 8 saat çalışma uğruna mücadele vererek bu uğurda öldüler... Ne zaman?? 1789 yılında...

2021-1789 = 232 yıl

Bizdeki eşekler de internette Osmanoğlu Sülalesi fertleri adına açılmış hesaplara "şehzadem" aşağı, "şehzadem" yukarı diye yalanmakla meşgul. O kifayetsizlerin de hoşuna gidiyor tabi bu durum.

deathhand Çevrimdışı

deathhand

Yeni Üye
31 Ara 2019
44
40
Bizdeki eşekler de internette Osmanoğlu Sülalesi fertleri adına açılmış hesaplara "şehzadem" aşağı, "şehzadem" yukarı diye yalanmakla meşgul. O kifayetsizlerin de hoşuna gidiyor tabi bu durum.
bizde tarihine bu kadar düşman varken bizden bir şey olmaz.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
bizde tarihine bu kadar düşman varken bizden bir şey olmaz.
Tarihi iyi okumak, öğrenmek, tahlil etmek şarttır... Haricinde, insan kendi ideolojisi içinde boğulur kalır.

Tarihten, ders alınır ama bu ülkede yönetimi eline alan her kifayetsiz muhterisler intikam alma peşinde olduğu için tarih tekerrür ediyor.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
bizde tarihine bu kadar düşman varken bizden bir şey olmaz

Osmanlı Sülalesi'nin şu anda yaşayan üyeleri benim tarihim falan değil yahu. Bu kafaları aşın biraz. Bir tanesi "dolarları satın 1 lira olabilir" diyen atanamamış yiğit bulut, diğeri müteahhit tipli Türkçe yazmaktan aciz bir tosuncuk. Ülkeyi ellerine versen 20 yılda bizi Orta Asya'ya sürdürür bunlar.

Günümüz başka, tarih başka. Tarihe girsek ayrıca yazacaklarım var elbette. Ama bir Fatih'le, bir Yavuz'la veya 2. Mahmut'la bu kımıl zararlılarını bir tutmak. kendi tarihinize yapacağınız en büyük hakaret olur. Evvela bunun farkına varmak lazım.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bence bir fabrika üzerinden bu kadar çekişmenin kutuplaşmanın anlamı yok. Niye buraya fabrika açıldığı belli Bulgaristan gibi Avrupa'nın ucuz iş gücü merkezlerinden biri haline geliyoruz. 2000 kişi az değil sırf Türkiye için o kadar büyük fabrika gerekmez tahminimce Avrupa bölgesine dağıtım için de kullanılır. Bu hale düşmemiz iyi bir şey değil tabi ama en azından 2000 işşiz iş bulur da karnını doyurur. Hem belki Çinliler gibi bir süre sonra işi kapıp çakmalarını üretmeye bile başlarız belki.:kas Bu adamlar binlerce kişilik fabrika açtığına göre doların yakın zamanda düşmesini beklemiyor demek ki bu da bir gösterge diye düşünüyorum zaten diken üstünde ekonomi her an Xiaomi beyin parası 3000 işçi alacak kadar değerlenebilir.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777

2021-1789 = 232 yıl

kafa karışıklığı olmuş sanırım. 2021-1886= 135 yıl olması lazım hesabın. 1 mayıs 1886 , 8 saat çalışma hakkı için önemli tarih.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
kafa karışıklığı olmuş sanırım. 2021-1886= 135 yıl olması lazım hesabın. 1 mayıs 1886 , 8 saat çalışma hakkı için önemli tarih.
1789 Fransız ihtilali; bu gün Avrupa'da ne kadar insani olay Varsa milat olarak kabul edildiği için yazdım... Tek tek ele alacak olursak; olayların, kanunların kronolojisi farklıdır tabi. Bilgilendirme için teşekkürler.

deathhand Çevrimdışı

deathhand

Yeni Üye
31 Ara 2019
44
40
Tarihi iyi okumak, öğrenmek, tahlil etmek şarttır... Haricinde, insan kendi ideolojisi içinde boğulur kalır.

Tarihten, ders alınır ama bu ülkede yönetimi eline alan her kifayetsiz muhterisler intikam alma peşinde olduğu için tarih tekerrür ediyor.
Domestos Domestos
hocam yazdığınızın ucu çok açık. Birisi gelir ittihat terakki sonrası yönetimi eline alan herkes intikam alma peşinde olmuştur der, mecburen haklısın demek zorunda kalırsınız. O hariç, bu böyle değildi diyemezsiniz.
Umut Barış Umut Barış
hocam nereden aklınıza geldi bilmem ancak harf devrimini gereksiz ve uygulanışını yanlış buluyorum. Haklı bulanların da ideolojik nedenlerden dolayı haklı bulduklarını düşünüyorum.
EXcomZkko EXcomZkko
Şu an yaşayan hanedan mensuplarının tarihimiz olduğunu iddia etmiyorum ancak tek suçları (suçsa tabi) soy isimleri olan insanlar hakkında kifayetsiz yakıştırmanız da hoş değil.

Konuya dönersek; Çin'de yaşamış, orada Çince öğrenmiş, çalışmış, Çin'in bundan 15 yıl önce ne seviyelerde olduğunu bilen biri olarak ben xiaomi ve diğer firmaların yatırımlarını faydalı buluyorum. En basitinden buradaki satış adetleri yüksek olursa uygulamalarına Türkçe dil desteklerini arttırırlar, burada yazılım geliştirme ofisi kurarlar, vestel, gm, vergilerle değil daha iyi donanım ve yazılım ile satış yapabileceğini anlar vs..
Çinliler yatırım yapsa hükümet halkımızı sömürülecek duruma düşürdü, vw yatırım yapmasa hükümet yüzünden yatırımdan vazgeçtiler. Gerçekten bazı muhalif insanları anlamak çok zor.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Kifayetsiz yakıştırmasını ben yapmıştım... ? tarih boyunca yönetimi ele alanlar kifayetsiz olmasaydı, biz bu satırları yazıyor olmazdık... Kanuni dahil sonrasındaki yöneticilerin yaptığı icraatların sonu bir şekilde halk yararına olmadı... Gücünü halkından almayan devletlerin (biz dahil) hali ortada...

Sizinle çok güzel tartışmalar olurdu keyif alabileceğim ama yeri burası değil maalesef... Özellikle de cumhuriyetin ilk yılları için.

Saygılar.

Geri
Üst Alt