Windows 11 "Üzerinde çalışılıyor." Uyarısı

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar sistemini komple yeniledim.. Hard disk M.2 ssd. Eski bilgisayarla kıyaslanamayacak derecede hızlandı. Ama ne hikmetse, bir sorun, eski yavaş bilgisayarla aynı gibi. Mesela, 1.33 Gb büyüklüğünde 265 ögeli müzik klasörüne, genelde bilgisayar ilk açıldığında tıkladığımda, " üzerinde çalışılıyor " uyarısı geliyor.. Belki 5-10 sn bekledikten sonra açılıyor. Ama sonraki tıklamalarda böyle bir sorun yok, hemen açılıyor. Ama bazen de sonraki tıklamalarda da aynı şey oluyor.
4,73 Gb büyüklüğünde 142 ögeli müzik-video klasörüne tıkladığımda da benzer durum var: Dosyalar hemen değil de,sanki domino taşlarının devrilmesi gibi, kademeli açılıp simgeleri gözüküyor.. Bu arada üstteki ilerleme çubuğu da yavaş yavaş ilerliyor.
Bu klasöre de ikinci kez tıkladığımda, tıpkı diğerindeki gibi sorun kalmıyor, hemen açılıyor.

Bu durum, hız ve bekleme süresi daha fazla olsa da eski sistemde de böyle idi. Sistemim eski iken de yenileyince de, benzer durumu yaşayıp yaşamadıklarını bazı kişilere sordum, ama doğru dürüst cevap alamadım.

Nedir bu durum ? Normal mi ? Ram'i 8 Gb'tan 16 Gb'a çıkarmama rağmen değişen bir şey yok.

Çözüm
Sırf bu sorunu nasıl çözdüğümü söylemek için üye oldum. Bilgisayarın USB bağlantısına bağladığımız telefon vb. cihazları işi bitince direk çekiyorsanız bu durum oluşabiliyor. Ben de öyle oldu. Hatta "Donanımı güvenle kaldır " kısmın da cihaz bağlı olmasına rağmen gözükmüyordu. Ben de denetim masasından Aygıtlar---Yazıcılar bölümünden kaldırınca tamamen düzeldi. Size kolay gelsin.
Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Windows'un muhtemelen asla çözmeyeceği meselelerden biri bu.

Çok güzel starta basınca uygulama arama getirmiş, yazıyoruz arıyor mükemmel falan... Eğer ilk defa arıyorsak açılış sonrası; bekliyor, bekliyor. Ama sonsuza kadar.

Bir klasörde küçük bir dosya ararız, tarar durur. Indexing mi dedi biri? Var da konfigürasyon gerekiyor. Sanki aya gidecek de, sistemi zorlamasın diye varsayılan olarak kapalı tutuyor. O kapalıyken herşey çok hızlı çalışıyormuş gibi.

Bir güncelleme yayınlar, sanki beta kullanıyormuşuz gibi herşey alt üst olur. Neyse ki geriye dönüş var programlarında da işletim sisteminde de ama zaman kaybediyoruz sonuçta. Sorunun çözüldüğü güncellemeyi öğrenip yapmak da ayrı mesele.

İki ekran kullanımında ekranlardan birindeki büyütmeyi ilkel yöntemlerle yapar, uygulama taşımak eziyete dönüşür. İki ekranı aynı oranda kullanmak gerekir ki bu olmasın. Bu kez de ekran büyüklükleri farklıysa PPI farkından ötürü yine keyif kaçar.

HDR modunu açarız, işletim sistemindeki tüm yazılar gölgeli olur. HDR videodaki yazılarda sorun olmaz ama.

Zamanla format istemesi zaten tam bir saçmalık. Bu konuda apple daha kötü olduğundan yine göz yumuyoruz da androidin telefonunda yok mesela bu gereklilik.

Çok gelişmiş ve güvenlikli işler için tasarlanmış güçlü kök algoritmaları ve aşırı güvenlik önlemlerini sıradan ev bilgisayarlarına uygulamasa bile aynı algoritmaların çalışmasından ötürü pil verimliliğinde geride kalması...

Umarım birgün macos veya başka bir işletim sistemi bu seviyede kapsayıcı bir rakip olur da biraz daha gelişmeye teşvik kazanırlar en azından.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Bahsettiğiniz seçeneklerde serhatr6 arkadaşın videosundaki seçeneği görmedim.. Belki de benim hatam.

Sorun, tam olarak eklediğiniz videodaki gibi. Adınları uyguladım. Ek olarak, "gizli klasör ve dosyaları göster " seçiliydi, onu da iptal ettim.
Bakalım, inşallah düzelir.
Evet eskiye göre hızlandı. Ara sıra, çok kısa (anlık ) "üzerinde çalışılıyor" yazısı görülüyor. Bu kadarına da şükür.
serhatr6 dahil, ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
teee win 95 ten beri yaptığımız disk birleştirme işini ( cücük kadar disk boyutu vardı, saatlerce sürerdi), şimdi "sürücüleri en iyi duruma getir" adıyla veriyor. arada yapmak lazım.

P Çevrimdışı

Purgative

Aktif Üye
3 Tem 2017
56
Evet eskiye göre hızlandı. Ara sıra, çok kısa (anlık ) "üzerinde çalışılıyor" yazısı görülüyor. Bu kadarına da şükür.
serhatr6 dahil, ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.
Bence avastı bir kaldırıp deneyin. Sistem özelliklerini de yazmamışsınız. m2 taktığınız sistem hangi versiyonları destekliyor ve sizin taktığınız m2'nin teknik özellikleri nelerdir?

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Bence avastı bir kaldırıp deneyin. Sistem özelliklerini de yazmamışsınız. m2 taktığınız sistem hangi versiyonları destekliyor ve sizin taktığınız m2'nin teknik özellikleri nelerdir?
Sistem
Anakart : Asus prime H510 soket 1200 DDR4 3200 Mhz (OC) m.2 Prime H510M-K
İşlemci : Intel core i3 10105 soket 1200 10.nesi 3.7 GHz 6 MB önbellek 14nm
Bellek : 16 GB XPGGammix DDR4 3200 MHz CL16 1.35 V
SSD : Adata 1TB Legend 750 NVMe M.2
Ekran kartı : Asus Geforce GT710 2 GB DDR3 64 Bit Nvidia DX12

Sistemi 5 ay önce topladım.. Avast'a gelince, eski sistemde de kullanıyordum. Eğer sorun avast kaynaklı ise, sistemi en az kasan ve en verimli anti virüs nedir ?

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Defender onu bile kullanmıyorum :) dönem dönem değiştirmek lazım ilk bende avasta başladım sonra avira sonra avg, kaspersky, nod32 vs. sonra kullanmayı bıraktım.
Kullanmayı bırakan benim de bir arkadaş var... Ama ben gene de cesaret edemiyorum. Yıllar önce ben de nod 32 kullanmıştım bir ara.. Silene kadar da canım çıkmıştı.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Kullanmayı bırakan benim de bir arkadaş var... Ama ben gene de cesaret edemiyorum. Yıllar önce ben de nod 32 kullanmıştım bir ara.. Silene kadar da canım çıkmıştı.
Zararlıların yapısı değişti. Dolayısıyla en uygun korunma yöntemi kullanım alışkanlıklarınızı, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve kullandığınız uygulamaları ona göre düzenlemektir.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Zararlıların yapısı değişti. Dolayısıyla en uygun korunma yöntemi kullanım alışkanlıklarınızı, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve kullandığınız uygulamaları ona göre düzenlemektir.
Yâni, antivirüslerin önemi mi azaldı ? Eskiden sık sık virüs saldırıları duyarken, son yıllarda pek fazla duyulmaz oldu gibi.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yâni, antivirüslerin önemi mi azaldı ? Eskiden sık sık virüs saldırıları duyarken, son yıllarda pek fazla duyulmaz oldu gibi.
Antivirüslerin önemi neredeyse kalmadı. Virüs yapısındaki yazılımlar geçmişte sisteminizdeki veriyi ve sisteminizi hedef alırdı. Şimdi ana mantık verilerinizi (Kişisel bilgilerinizi) ele geçirmek. O yüzden kullanım alışkanlıklarınızı düzenlediğiniz sürece antivirüs yazılımlarına ihtiyaç duymazsınız.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Antivirüslerin önemi neredeyse kalmadı. Virüs yapısındaki yazılımlar geçmişte sisteminizdeki veriyi ve sisteminizi hedef alırdı. Şimdi ana mantık verilerinizi (Kişisel bilgilerinizi) ele geçirmek. O yüzden kullanım alışkanlıklarınızı düzenlediğiniz sürece antivirüs yazılımlarına ihtiyaç duymazsınız.
Çok anlamam ama pc içinden 2 tane log alsalar yeter zaten :kiskis

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
yani artık "zarar vereyim, sistemi çökerteyim" değil de, " bilgi çalayım, çaktırmayayım" diyen kötü hacker'lar var diyorsunuz. korkutucu.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt