Windows 11 "Üzerinde çalışılıyor." Uyarısı

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar sistemini komple yeniledim.. Hard disk M.2 ssd. Eski bilgisayarla kıyaslanamayacak derecede hızlandı. Ama ne hikmetse, bir sorun, eski yavaş bilgisayarla aynı gibi. Mesela, 1.33 Gb büyüklüğünde 265 ögeli müzik klasörüne, genelde bilgisayar ilk açıldığında tıkladığımda, " üzerinde çalışılıyor " uyarısı geliyor.. Belki 5-10 sn bekledikten sonra açılıyor. Ama sonraki tıklamalarda böyle bir sorun yok, hemen açılıyor. Ama bazen de sonraki tıklamalarda da aynı şey oluyor.
4,73 Gb büyüklüğünde 142 ögeli müzik-video klasörüne tıkladığımda da benzer durum var: Dosyalar hemen değil de,sanki domino taşlarının devrilmesi gibi, kademeli açılıp simgeleri gözüküyor.. Bu arada üstteki ilerleme çubuğu da yavaş yavaş ilerliyor.
Bu klasöre de ikinci kez tıkladığımda, tıpkı diğerindeki gibi sorun kalmıyor, hemen açılıyor.

Bu durum, hız ve bekleme süresi daha fazla olsa da eski sistemde de böyle idi. Sistemim eski iken de yenileyince de, benzer durumu yaşayıp yaşamadıklarını bazı kişilere sordum, ama doğru dürüst cevap alamadım.

Nedir bu durum ? Normal mi ? Ram'i 8 Gb'tan 16 Gb'a çıkarmama rağmen değişen bir şey yok.

Çözüm
Sırf bu sorunu nasıl çözdüğümü söylemek için üye oldum. Bilgisayarın USB bağlantısına bağladığımız telefon vb. cihazları işi bitince direk çekiyorsanız bu durum oluşabiliyor. Ben de öyle oldu. Hatta "Donanımı güvenle kaldır " kısmın da cihaz bağlı olmasına rağmen gözükmüyordu. Ben de denetim masasından Aygıtlar---Yazıcılar bölümünden kaldırınca tamamen düzeldi. Size kolay gelsin.
S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Sistem yeni kurulu, 4 ay oldu.
İşletim sistemi windows 11 ( windows 10'da da aynı sorun vardı.)
Antivirüs avast
Güncellemeler tamam

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
"Dizin hizmeti."

Aşağıdaki linkte çözüm olarak sunulan tüm adımları uygulayın. En son adımda dizin hizmeti seçeneği de mevcut. Ondan sonra kontrol edin;

Küçük bir not: Söz konusu klasörler ve dosyalar taktığınız m2 ssd disk üzerinde mi? Sisteminiz masaüstü ve dosyalar daha önceki kullandığınız disk üzerinde ise performans farkı olur.

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
bu windows'un sürekli search yapan bir hizmeti vardı. otomatik başlıyor mu sizde?

dizin indexler falan.
Evet otomatikte

"Dizin hizmeti."

Aşağıdaki linkte çözüm olarak sunulan tüm adımları uygulayın. En son adımda dizin hizmeti seçeneği de mevcut. Ondan sonra kontrol edin;

Küçük bir not: Söz konusu klasörler ve dosyalar taktığınız m2 ssd disk üzerinde mi? Sisteminiz masaüstü ve dosyalar daha önceki kullandığınız disk üzerinde ise performans farkı olur.
Hepsi daha önce denenmişti.
Dosya ve klasörler m2 ssd üzerinde.

medya oynatıcısı ne kullanıyorsunuz
Medya player

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
winamp deneyebilir misin? gom player veya vlc player.
Müzik ve video dosyalarının, media player, vlc vs.ile açılmasında sorun yok. Sorun, o dosyaların içinde bulunduğu kasöre girmek için tıkladığımda oluyor. Yani müzik veya videoların içinde bulunduğu klasöre ilk tıkladığımda sorun var. Sonrasında, medya oynatısında sorun yok.
Mesela şu an pc'yi yeni açtım. Hemen müzik klasörüne gidip tıkladım. Yaklaşık 8-10 sn "üzerinde çalışılıyor" yazısı çıktı, tabii klasör içi boş gözüküyor bu esnada... Sonra, bütün müzik dosyaları normal şekilde gözüktü. Hemen çıkıp, tekrar aynı klasöre tıklayınca, bu kez ya hemen açılıyor ya da "üzerinde çalışılıyor" uyarısı anlık (1 sn kadar ) gözüküp hemen dosyalar görüntüleniyor.
Bir müddet ara verip tekrar aynı işlemleri yaptığımda, bazen hemen açılıyor bazen yine başlangıçtaki durum gibi "üzerinde çalışılıyor" a devam. Yani, belirli bir kararlılık yok. Video dosyalarının bulunduğu klasör de benzer şekilde.

S Çevrimdışı

serhatr6

Yeni Üye
26 Ağu 2023
11
39

Sizin sorun bu

Klasörde iken üstte seçeneklere tıklayın , açıulan pencerede Görünüm sekmesi altında "klasörleri sıfırla" butonuna basın.
Alt kısımda da "Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat"ı işaretleyip tekrar deneyin

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Sizin sorun bu

Klasörde iken üstte seçeneklere tıklayın , açıulan pencerede Görünüm sekmesi altında "klasörleri sıfırla" butonuna basın.
Alt kısımda da "Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat"ı işaretleyip tekrar deneyin

Yukarıdaki mesajda bahsettiğim "tüm seçenekler" arasında bu seçenekte mevcut. Üyemiz daha önce denedim gibi birşey söylediği için üstelemedim.

Ayrıca default media player klasör içindeki dosyaların medya alt bilgilerini (albüm kapağı v.b.) çeker. O yüzden oynatmayla ilgili olarak medya player sorulmuyor. Bu prosedürü farklı medya playerlar hızlandırabilir, yavaşlatabilir.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
disk ile windows arasında bir sorun var gibi. ya windows diske ulaşırken virüs koruma vb. yapıp, zaman kaybediyor.(disk içerisinde bir dosya kaynaklı olabilir. gizli dosya ve klasörleri göster seçili olmalı) . veya diskin kendisi kaynaklı bir şey. harici bir diske aynı müzik klasörü komple yedeklenip, başka bir pc de bakılmalı. o kadar çok seçenek var ki. ama çıka çıka saçma sapan bir şey çıkacaktır. hep öyle olur. :krotey

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
57
Yukarıdaki mesajda bahsettiğim "tüm seçenekler" arasında bu seçenekte mevcut. Üyemiz daha önce denedim gibi birşey söylediği için üstelemedim.

Ayrıca default media player klasör içindeki dosyaların medya alt bilgilerini (albüm kapağı v.b.) çeker. O yüzden oynatmayla ilgili olarak medya player sorulmuyor. Bu prosedürü farklı medya playerlar hızlandırabilir, yavaşlatabilir.
Bahsettiğiniz seçeneklerde serhatr6 arkadaşın videosundaki seçeneği görmedim.. Belki de benim hatam.

üstte seçeneklere tıklayın , açıulan pencerede Görünüm sekmesi altında "klasörleri sıfırla" butonuna basın.
Alt kısımda da "Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat"ı işaretleyip tekrar den

Sizin sorun bu

Sorun, tam olarak eklediğiniz videodaki gibi. Adınları uyguladım. Ek olarak, "gizli klasör ve dosyaları göster " seçiliydi, onu da iptal ettim.
Bakalım, inşallah düzelir.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt