voltaj regülatörü

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941
Cvp: voltaj regülatörü

t.taha' Alıntı:
Klima için elzem midir, şimdi  iyi bir mal almaya kalkınca koruma derdi de ortaya çıkıyor, kaliteli klimalarda oynak voltajdan kaynaklı sorunlar görüp duydunuz mu, korumaları var mı?

regülatör olur tabiki neden olmasın.ama bütçeye ek yük ister istemez.aşırı voltaj dalgalanmalarınız yoksa gerekte yok.çünki klimalar belirli aralıkları tolere edebiliyor sıkıntı yapmaz.ama ciddi düşüş ve çıkışlar varsa sorun çıkaracaktır.tabiki sağda solda voltajlar yüzünden arızalar duyabiliyoruz.yada ev tesisatlarından kaynaklı sorunlar olabiliyor.ülkemizde malesef sabit 220 voltaj dengesi çok zor.bir ara benimde çok düşüktü.185 lerde geziyordu akşam saatlerinde.bir sıkıntı yaşatmadı çok şükür ama me ler bu konuda çok hassas performans kaybı yaşanıyor.birçk kere müracatlarım sonucu şimdik bu kadar düşmüyor ama gene 190 lara indiğini gördüm.gerçi artık takmıyorum o kadar sonra paranoya oluyor insan.

elektirik işlerinden @sota iyi anlar görünce oda yazar mutlaka fikrini.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567

Evinizin voltajini olcun
Derim
Sabah ogle aksam gece saatlerinde
Ortaya belli bir egri cikar

Mesala ben hic 220 altini gormedim
235 civari gelir bizim bolgeye

Bir multimetre temin edin oncelikle
Sonra regulatoru konusuruz

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Bizim burada da sizin gibi yüksek zaten voltaja güvenmediğim için bu konuyu açtım ancak artı eksi 10 volt desek klima için güç olur mu esasen bunu öğrenmek istedim.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

t.taha' Alıntı:
Bizim burada da sizin gibi yüksek zaten voltaja güvenmediğim için bu konuyu açtım ancak artı eksi 10 volt desek klima için güç olur mu esasen bunu öğrenmek istedim.

O kadarlık aralıkları tolere eder kardeşim sıkıntı olmaz

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567

Klima marka gore degismekte olup
180v -260v arasinda genellikle guvenli sekilde calisir
Ama
Kataloglarda 220-240v araliiginda olmasi gerektigi belirtilir

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Sota' Alıntı:
Ama

Hocam zahmet olmazsa mesela şu me zen 3.5kw modeline kaç watt regülatör gerekir, nominal 900watt tüketim demiş, listede aşağıda bir yerde de maksimum çalışma akımı 8.5a demiş, maksimum akıma göre hesaplarsak çok yüksek bir değer çıkıyor hangisine göre hesaplamalıyız, bende 3000va 1500w bir regülatör var yeterse takarım kafam daha rahat olur yetmezse hiç girmem bu işlere çünkü yüksek kapasiteli cihazlar çok pahalı ve bizim burası için gereksiz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567

t.taha' Alıntı:
Sota' Alıntı:
Ama

Hocam zahmet olmazsa mesela şu me zen 3.5kw modeline kaç watt regülatör gerekir, nominal 900watt tüketim demiş, listede aşağıda bir yerde de maksimum çalışma akımı 8.5a demiş, maksimum akıma göre hesaplarsak çok yüksek bir değer çıkıyor hangisine göre hesaplamalıyız, bende 3000va 1500w bir regülatör var yeterse takarım kafam daha rahat olur yetmezse hiç girmem bu işlere çünkü yüksek kapasiteli cihazlar çok pahalı ve bizim burası için gereksiz.

3000va ama 1500w
%50 verimli verimligi oldukca dusuk

Klimaya gazlattirma yaptirmadigin surece sorun yasamazsin

Kisin Ilk calistirmalarda yavas yavas dereceyi yukseltirsen
Problem olacagini sanmiyorum

E Çevrimdışı

edward 

Yeni Üye
9 Şub 2019
45
kombi için 500 va yeterli olur sanırım. Baysallar kombiregülatörü nasıldır?

Dns marka vardı arza yaptı tamirci 500 TL dedi. Güçveriyor ama kombiyi çalıştırmıyor. Çıkış voltajı 240 yazıyor. Tamircide dremeli taktılar kesik kesik çalışıyor.
İçini açıp baktım kocaman trafo var onun dışında çok para edecek malzeme yok.

Zaten 500 TL tamirine verecegime 615 TL yenisini alırım.

Acaba üzerinde ki rölelerden birisi mi arızalı?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64

Dns marka vardı arza yaptı tamirci 500 TL dedi. Güçveriyor ama kombiyi çalıştırmıyor. Çıkış voltajı 240 yazıyor. Tamircide dremeli taktılar kesik kesik çalışıyor.

Hımm, regülatörde kocaman kondansatör olması lazım,eskiden siyah-beyaz tvlerde kullanılan regülatörlerde vardı 220 v sabit tutuyordu.şimdikilerde içinde bir de mikroişlemcili gösterge konulmuş,600 tl bana iyi geldi,yıllarca kullanılacak sonuçta.Alınır mı denirse ,alınır bence :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567

kombinin marka modeli yada üzerinde varsa enerji etiketini paylaşır mısınız.

E Çevrimdışı

edward 

Yeni Üye
9 Şub 2019
45
kombinin marka modeli yada üzerinde varsa enerji etiketini paylaşır mısınız.
eca white plus. 230 v 50hz 188 watt

Hımm, regülatörde kocaman kondansatör olması lazım,eskiden siyah-beyaz tvlerde kullanılan regülatörlerde vardı 220 v sabit tutuyordu.şimdikilerde içinde bir de mikroişlemcili gösterge konulmuş,600 tl bana iyi geldi,yıllarca kullanılacak sonuçta.Alınır mı denirse ,alınır bence :ok

Tamirinde 500 Tl tutacak bir malzeme yok. Trafo bozuk olsa zaten çöp hiç çalışmaz. iç kısmı bu şekilde;

DSC_1536.jpg
DSC_1537.jpg

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,567
eca white plus. 230 v 50hz 188 watt

Tamirinde 500 Tl tutacak bir malzeme yok. Trafo bozuk olsa zaten çöp hiç çalışmaz. iç kısmı bu şekilde;

DSC_1536.jpg
DSC_1537.jpg
Cihaza doğrudan regülatöre mi bağlamak istiyorsunuz yada kesintisiz güç kaynağı ups üzerinden mi enerji verme niyetiniz var.

E Çevrimdışı

edward 

Yeni Üye
9 Şub 2019
45
Cihaza doğrudan regülatöre mi bağlamak istiyorsunuz yada kesintisiz güç kaynağı ups üzerinden mi enerji verme niyetiniz var.
kombi regülatör üzerinden elektrigi alacak. Herhangibir kart arızası olmasın diye. Bu kombinin kartı en ufak dalgalanmalarda gidiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt