bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
Adem Helvacı Ado hocam bir forumda Vestel TV yazılım ile alakalı konunuza denk geldim. Sonrada ise bu forumda Admin ve Yöneticilik yaptığınızı öğrendim :) Benim bir sorum var. Benim bir sorumda varda biraz komik gibi oldu ama neyse :) Ben Televizyonu aldığımdan beri yazılım güncelleştirmesi yapmadım. Kullandığım Televizyon modeli: 42FA8200, 6 Haziranda 3 senesini doldurmuş olacak. Eski bir model olduğunu biliyorum fakat belki yeni bir yazılım gelmiştir. Veya kullandığı anakarta uygun custom yazılım yapılmıştır. Versiyon ise: MB96 olarak gözüküyor. Yardımcı olabilirsen sevinirim :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado hocam bir forumda Vestel TV yazılım ile alakalı konunuza denk geldim. Sonrada ise bu forumda Admin ve Yöneticilik yaptığınızı öğrendim :) Benim bir sorum var. Benim bir sorumda varda biraz komik gibi oldu ama neyse :) Ben Televizyonu aldığımdan beri yazılım güncelleştirmesi yapmadım. Kullandığım Televizyon modeli: 42FA8200, 6 Haziranda 3 senesini doldurmuş olacak. Eski bir model olduğunu biliyorum fakat belki yeni bir yazılım gelmiştir. Veya kullandığı anakarta uygun custom yazılım yapılmıştır. Versiyon ise: MB96 olarak gözüküyor. Yardımcı olabilirsen sevinirim :)

Selamlar değerli kardeşim; Aslında MB9X lerde o meşhur atasözünü hep hatırlatmaya çalışıyoru üyelerimize. Neydi o söz? ''Çalışıyorsa Kurcalama'' :kiskis

Ama yine de maceraya atılmak isterseniz elbette ki MB96 için uygun güncellemeler var.
Ancak çekirdek yerine önce sizin mevcut sürümünüz nedir onu öğrenelim (Menu 4725 yapuıp bakabilirsiniz) daha sonra da seri numaranızı paylaşırsanız daha üst sürüm full yazılım var mı ona bakarız :ok

bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
İsteğiniz üzere S/N ve Menu (4725) resimleri aşağıya ekliyorum. Bu arada ben forumda yeniyim de "MB9X lerde o meşhur atasözünü hep hatırlatmaya çalışıyoruz üyelerimize" bu cümlenizde MB96 kullanan TV'lerde yazılım güncelleme ve modlama riskilimi demek istediniz :)

20180519_160604-jpg.jpg

20180519_160708-jpg.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
İsteğiniz üzere S/N ve Menu (4725) resimleri aşağıya ekliyorum. Bu arada ben forumda yeniyim de "MB9X lerde o meşhur atasözünü hep hatırlatmaya çalışıyoruz üyelerimize" bu cümlenizde MB96 kullanan TV'lerde yazılım güncelleme ve modlama riskilimi demek istediniz :)

Yazılım işi koşullar ne kadar mükemmel olursa olsun her zamna RİSK içerir bunu unutmamak lazım.

Yaızlım yükleme işi risktir
Yazılım modlama işi risktir

Hele ki söz konusu anakart MB9X ailesinden ise daha da risktir.

Tüm bunlara rağmen güncelleme yapmak isterseniz full olarak 3.7.5.x sürümü mevcut.
Çekirdek yazılım olarak upgrade etmek isterseniz çekirdek yazılım konumuzun ilk sayfasında 3.7.6 sürüm mevcut güncelleyebilirsiniz :ok

bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
Yazılım işi koşullar ne kadar mükemmel olursa olsun her zamna RİSK içerir bunu unutmamak lazım.

Yaızlım yükleme işi risktir
Yazılım modlama işi risktir

Hele ki söz konusu anakart MB9X ailesinden ise daha da risktir.

Tüm bunlara rağmen güncelleme yapmak isterseniz full olarak 3.7.5.x sürümü mevcut.
Çekirdek yazılım olarak upgrade etmek isterseniz çekirdek yazılım konumuzun ilk sayfasında 3.7.6 sürüm mevcut güncelleyebilirsiniz :ok
Anladım peki yükleme sırasında bir sorun oluşsa ne gibi bir sorun oluşuyor? TV çöküyor mu yoksa anakart yanma riskide var mı. Birde daha sonrasında bir şekilde TV yi kurtarma şansımız olur mu?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
revizyon ürünleri 1000-1500 tl daha ucuza alabileceğim yerler var hocam. ne dersiniz alalım mı? ürünler 2 yıl garantili

Satıcıya ne kadar güvendiğinize göre değişir.

Revizyon ürün konusunda benim güvensizliğim ürüne değil satıcılara oluyor zira ne koşullarla veya ne şartlarla aldıklarını bilmdiğimiz için ileride olası bir sorunda ne ile karşılaşacağınız da belli olmuyor.

Resmi olarak 2 yıl garantili dersiniz doğrudur garantilidir ancak olası bir yedek parça yokluğunda Standart ürünlerde olduğu gibi birebir değişim garantisini kurum verecek mi bakalım?

Ürün değişimi yrine ücret iadesi yapmaya kalktıklarında kullanım bedeli de kestikleri için 2 sene önce ödediğiniz para o dönemin koşullarına göre yeni bir tv alamayacak şekilde kuş gibi kalıyor.

Örnek veriyorum siz bu gün 55ABC123 model tv yi 2000TL ye aldınız. Ödemeyi de TL bazında yaptınız. aradan 22 ay geçti ve tv panel bozuldu, firma dedi ki yedek parç astoklarda yok, ürün üst modeli ile değişimi için ya şu kadar fark ödeyin ya da size ücret iadesi yapalım. Siz ücret iadesi istediniz diyelim. 2 sene önce dolar 4.45 idi, aradan iki sene geçti dolar oldu 6 tl (Bu hızla olur :kiskis) siz tl olarak 2.000tl ödediniz kurum size kullanım payı kesip 1600TL geri ödedi, iki sene önce 2.000TL olan tv ortalama olarak 2.000 / 4.45 = 450USD diyelim. 2 sene önce 4.55 den 450usd eden tv 2 sene sonra 450 x 6 = 2700TL olmuş.

Sizin para 2.000Tl de kaldı aynı emsalde bir tv için, üstüne bir de kesintiniz oldu 1600TL kaldı elinizde. Şimdi aradaki farkı kim kapatacak?

Devletin ysalarına göre kurum üstüne düşeni yapmış, Kurumda sorun yok, Satıcı üstüne düşeni yapmış satıcıda sorun yok, İyi de sizin evde de TV yok, nasıl olacak?

Evet belki kara senaryo yaptım bilerek lakin günlük hayatımızda karşılaştığımız durumlar bunlar.

Bu koşullarda ısrarla UZUN GARANTİ diye ısrar etmemin sebebi, sizlerin, bizlerin daha uzun süre güvenilir bir şemsiye altında olmasını istemeden kaynaklanmaktadır.

Teknik olarak alabilirsiniz sorun yok, Ancak uygulamada sorun olacağı aşikar :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Anladım peki yükleme sırasında bir sorun oluşsa ne gibi bir sorun oluşuyor? TV çöküyor mu yoksa anakart yanma riskide var mı. Birde daha sonrasında bir şekilde TV yi kurtarma şansımız olur mu?
Fiziksel olarak bir yanma olmuyor elbette lakin çöken tv lerin çökme şekilleri de farklıdır, eeprom çökmesi başka, flash çökmesi başka, nandflash çökmesi başkadır vs vs

Her çökmeyi kurtarabileceğinizin de garantisi yoktur :ok

bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
Anladım çok teşekkürler :) O zaman şuan için bir versiyon güncelleştirmesi yapmayı düşünmüyorum. Malum dolar 4.60 :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Anladım çok teşekkürler :) O zaman şuan için bir versiyon güncelleştirmesi yapmayı düşünmüyorum. Malum dolar 4.60 :)

Abi oldu mu o kadar :kop

Allah sonumuzu hayır eylesin ne diyelim :ok

Derli kardeşim şaka bir yana MB9X de ultra mega bir fark göreceğinizi bilsem ''Şunu yükleyin '' derim ancak gerçekten güvenemiyorum, çöker bir de kurtaramayız ben vicdan azabı duyarım sonra. çalışıyorken böyle izle bence. İlgilenmiyor olmak istemem bu benim şahsi düşüncem, yüklemek istiyorsanız benim için sorun yok ne destek gerekiyorsa buradayım :ok

bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
Abi oldu mu o kadar :kop

Allah sonumuzu hayır eylesin ne diyelim :ok

Derli kardeşim şaka bir yana MB9X de ultra mega bir fark göreceğinizi bilsem ''Şunu yükleyin '' derim ancak gerçekten güvenemiyorum, çöker bir de kurtaramayız ben vicdan azabı duyarım sonra. çalışıyorken böyle izle bence. İlgilenmiyor olmak istemem bu benim şahsi düşüncem, yüklemek istiyorsanız benim için sorun yok ne destek gerekiyorsa buradayım :ok
Dediğiniz gibi pek fark yoksa yüklemeye değmez :) Bu arada TV bazen kilitleniyor kendini resetliyor. Misal ben 5. kanalı izlerken bir anda donup kapanıp tekrar açılabiliyor. Veya kanal değişimi sırasında bir anda 20.kanaldayken kapanıp 2 saniye önce olduğum 15.kanaldan açılabiliyor. Bu çok çok nadir oluyor. 3 haftada bir.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Dediğiniz gibi pek fark yoksa yüklemeye değmez :) Bu arada TV bazen kilitleniyor kendini resetliyor. Misal ben 5. kanalı izlerken bir anda donup kapanıp tekrar açılabiliyor. Veya kanal değişimi sırasında bir anda 20.kanaldayken kapanıp 2 saniye önce olduğum 15.kanaldan açılabiliyor. Bu çok çok nadir oluyor. 3 haftada bir.

İçinizde dert olacak sanki yüklememek. :kiskis

bekogluaydin Çevrimdışı

bekogluaydin 

Yeni Üye
19 May 2018
17
27
Yüklerken TV yi çökertip kafama takmaktansa, yüklemeyip kafama takmayı yeğlerim :) Zamanında PSP 2000'e yazılım güncellemesi atarten jailbreak sizin dediğiniz eeprom çökmesi yaşamıştım.

Geri
Üst Alt