Vestel Tv 4k Film Açmıyor

T Çevrimdışı

Triquetra

Yeni Üye
7 Ocak 2020
27
24
Merhaba arkadaşlar 2 tane 4k Film indirmiştim televizyonda görüntü testi yapmak için.HDD ile Usb girişinden taktım.Bir tanesinde sıkıntı çıkmadı fakat diğerinde görüntü gelmiyor sadece ses geliyor.Sebebi ne olabilir.Görüntü gelmeyen de aşağıdakı panelde ekstra olarak HDR yazıyordu onunla alakalı olabilir mi ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Video bu özelliklere sahip
General
Unique ID : 221553219000191637100958681139832954703 (0xA6AD990E52699BA9B733150D0ECC1F4F)
Complete name : E:\Planet.Earth.II.S01E05.Grasslands.2160p.BluRay.REMUX.HEVC.DTS-HD.MA.5.1-FGT.mkv
Format : Matroska
Format version : Version 4
File size : 16.3 GiB
Duration : 51 min 21 s
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 45.4 Mb/s
Encoded date : UTC 2017-10-18 10:23:09
Writing application : mkvmerge v16.0.0 ('Protest') 64-bit
Writing library : libebml v1.3.5 + libmatroska v1.4.8
Cover : Yes
Attachments : cover.jpg / cover_land.jpg / small_cover.jpg / small_cover_land.jpg

Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L5.1@High
HDR format : SMPTE ST 2086, HDR10 compatible
Codec ID : V_MPEGH/ISO/HEVC
Bit rate : 43.0 Mb/s
Width : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 23.976 (24000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 2)
Bit depth : 10 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.216
Stream size : 15.4 GiB (95%)
Default : Yes
Forced : No
Color range : Limited
Color primaries : BT.2020
Transfer characteristics : PQ
Matrix coefficients : BT.2020 non-constant
Mastering display color pri : R: x=0.000000 y=0.000000, G: x=0.000000 y=0.000000, B: x=0.000000 y=0.000000, White point: x=0.000000 y=0.000000
Mastering display luminance : min: 0.0000 cd/m2, max: 0 cd/m2

Audio
ID : 2
Format : DTS XLL
Format/Info : Digital Theater Systems
Commercial name : DTS-HD Master Audio
Codec ID : A_DTS
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 2 330 kb/s
Channel(s) : 6 channels
Channel layout : C L R Ls Rs LFE
Sampling rate : 48.0 kHz
Frame rate : 93.750 FPS (512 SPF)
Bit depth : 16 bits
Compression mode : Lossless
Stream size : 856 MiB (5%)
Language : English

Text
ID : 3
Format : PGS
Muxing mode : zlib
Codec ID : S_HDMV/PGS
Codec ID/Info : Picture based subtitle format used on BDs/HD-DVDs
Duration : 50 min 43 s
Bit rate : 25.7 kb/s
Count of elements : 718
Stream size : 9.33 MiB (0%)
Title : English-PGS
Language : English

yG72vk.jpg
TV BU

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Video formatı, bit değeri ile TV kullanım kitapçığındaki desteklenen video formatlarını karşılaştırınız. Kodekler uymuyor bence

T Çevrimdışı

Triquetra

Yeni Üye
7 Ocak 2020
27
24
Video formatı, bit değeri ile TV kullanım kitapçığındaki desteklenen video formatlarını karşılaştırınız. Kodekler uymuyor bence
HEVC 4K2K@60fps 160Mbps MP4 (.mp4, .mov), MKV (.mkv), MPEG taşıma akışı diyor hocam galiba uyuyor.Bu arada çok sağolun vestel müşteri hizmetlerine sorunu ilettim biraz konuşmadan sonra 4k hdr olduğunu söyledim 16 dakika sonra TV hdd yi görüyor mu yazdı :)

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
TV seri numarasını paylaşirmisiniz. Kontrol edeyim yarın.
Edit : Televizyonunuz güncel.

T Çevrimdışı

Triquetra

Yeni Üye
7 Ocak 2020
27
24
Servis son sürümü yükleyeli yaklaşık 1 ay falan oluyor.Yeni mi geldi güncelleme yoksa yükleyememişler mi ?Bir de seri numarası arkasında oluyordu değil mi ? Hemen çekip atıyorum.

P7L4RO.jpg

Hocam bir de bir şey farketttim video oynarken ayarlardan ekran açınca orada pixellence demosu başlatma var.Başlatınca pixellence off da görüntü var on da yok.

Servis son sürümü yükleyeli yaklaşık 1 ay falan oluyor.Yeni mi geldi güncelleme yoksa yükleyememişler mi ?Bir de seri numarası arkasında oluyordu değil mi ? Hemen çekip atıyorum.

P7L4RO.jpg

Hocam bir de bir şey farketttim video oynarken ayarlardan ekran açınca orada pixellence demosu başlatma var.Başlatınca pixellence off da görüntü var on da yok.
LG nin 4k HDR Demosunu denedim biraz önce o da görüntü vermedi ve de aynı zamanda pixellence off da garip renklerde de olsa bir görüntü vardı.Acaba HDR mı yok diye düşünüyorum ama yeni yazılımla HDR içerik izleyenler görmüştüm.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

P7L4RO.jpg

LG nin 4k HDR Demosunu denedim biraz önce o da görüntü vermedi ve de aynı zamanda pixellence off da garip renklerde de olsa bir görüntü vardı.Acaba HDR mı yok diye düşünüyorum ama yeni yazılımla HDR içerik izleyenler görmüştüm.
Hepsi için yarın kontrol sağlayıp bilgi vereceğim

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bit oranı uysa bile her MKV'yi açacak diye bir kural yok.
Bu biraz ripleme ve kodlama ile ilgili bir durum.
Ben benzer durumu kendi Vestel Full HD televizyonumuzda YouTube'dan indirdiğim .MKV videolarda yaşamıştım. Oynatmamıştı.
Oysa PC oynatıyordu. Bit oranları ve boyutları da yüksek değildi.
Aynı TV'de 40 GB'lık Blu-ray .MKV film oynatmıştım rahatça.

Yani her MKV açılacak diye bir kural yok.
Bu PC'deki programlarda da oluyor bende.
MPC-HC kullanıyorum, YouTube'dan MKV olarak indirdiğim müziklerdeki görüntüyü göstermiyor mesela.
Albüm kapağı resmi var ama hata veriyor o konuda.
Sesini oynatıyor sadece.

İndirdiğiniz içeriklerin farklı gruplar tarafından riplenmiş sürümlerini deneyin derim. O dosyayı ne yaparsanız yapın açamayacaksınız.
Bu TV'deki çözücü (CODEC) kütüphanesi ile ilgili bir durum bence.
Daha güncel bir kütüphanenin kodlaması ile ripleme yapıldıysa TV haliyle oynatamayacaktır.
Çünkü TV'de o kodlar yok. Dışarıdan da elle yükleyemezsiniz.

Benim tahminim bu yönde. Bu marka temelinde bir durum değil.

T Çevrimdışı

Triquetra

Yeni Üye
7 Ocak 2020
27
24
Ben benzer durumu kendi Vestel Full HD televizyonumuzda YouTube'dan indirdiğim .MKV videolarda yaşamıştım. Oynatmamıştı.

MPC-HC kullanıyorum, YouTube'dan MKV olarak indirdiğim müziklerdeki görüntüyü göstermiyor mesela.
Sesini oynatıyor sadece.

İndirdiğiniz içeriklerin farklı gruplar tarafından riplenmiş sürümlerini deneyin derim. O dosyayı ne yaparsanız yapın açamayacaksınız.
Daha güncel bir kütüphanenin kodlaması ile ripleme yapıldıysa TV haliyle oynatamayacaktır.

Sonradan 3-4 farklı hdr demo denedim.Hiçbiri açılmadı.Daha doğrusu ses geliyor görüntü gelmiyor.

Sesini oynatıyor sadece.

6MRr5P.jpg

Başka bir forumda biri yeni yazılımla birlikte benimle aynı model olan bu televizyona hdr geldiğini söylemiş ve bu fotoğrafı paylaşmış.Ben de aynı videoyu indirdim ama görüntü gelmedi.

e9e44c0880ed5ccbbbe98acc835203e3.JPG

Açan televizyonun yazılımı da bu

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
@umut konudan epeyi bahsetmiş ve ince noktaları da yazmış

1-içerik HDR diye(nasıl bir HDR olduğu önemli değil)panelin sisteminin de bunu açması olmayabilir
en basitin den örneğin bu>>>> Format profile : Main 10@L5.1@High
işte film ilk buradan kopuyor oluyor/olabilir ve sistem işte bu profili açmayabilir!

Bunu genel de HDR/UHD olmasa bile örneğin 720/1080 de yapar/yapabilir

2-ext.USB-HDD ye de güvenme!! şimdi sen o filmi at PC ye bir de öyle açmaya çalış!
tabiki PC de böyle bir içeriği destekleyen config. de olmalıdır aksi halde o da açmayacaktır!

3-Genel de atlanıyor ama HDD ne marka dır??
örneğin Toshiba Canvio ise;en fazla gücü bu illet HDD çeker(örneğin 1TB lık HDD sin den bahsediyorum)
diğer HDD ler(1Tb olsun)0.8/0.9A çekerken Tosh lar 1.2/1.3 gibi çekiyor!!
Bu durum da senin taktığın USB3.0 bile olsa gücü>>> ya 0.5A ya da 0.9A hadi bilemedin 1A olsa bile su koyverir!

4-USB portların>>HDR ile uyumu nedir? bir şekil de buradan da bir güce bağlı sıkıntı çıkar/çıkabilir

ancak bu tip açmalar da genel de profil den sorun çıkar!

Ben de ilk zamanar da paneli yeni aldığım zaman USB den benzer içerikler(HDR dahil ve çok yüksek Bit-rate ler de dahil)
denemiştim ve sorun çıkmamıştı,hatta bunları Sony XF9xx veya Samsung N8xx den bazılarını da açamamıştım:saskin

Ancak aklımda kaldığı kadarıyla VC-1 ki en illet codecdir kendileri! bunları açmamıştı daha düşük profil vs olsa bile!

5-Netice de panellerin bu kabil destekleri sınırlıdır,açmadı diye hayıflanmayacaksınız
"MediaPlayer" cinsi cihazlar olursa hemen hemen hepsini açar veya şimdiki Android TV Box türü cihazlar da
her bir şeyi açıyor ama %100 açar/açıyor diye de bir şey söz konusu değildir!!!

Örneğin yukarıda bahsettiğim VC-1 bazı içerikleri benim en son kullandığım TV Box da açamıyor yada 720 leri
açıyor ama 1080 lerde su koyveriyor!

Netice itibarıyla bu devir de sıkıntısız ve %100 olmasa bile her bir şeyi daha rahat açmak için TV Box türü
cihaz kullanın

6-Ayrıca çok yüksek bit-rate leri de açmaz paneller!!! USB den
bazı üreticiler açar/destekliyor v.s dese de bu da yalnış!

7-HDR li içerikler de sıkıntı çıkarıyor bazen!
örneğin benim panel de 4xHDMI port da 2.0 destekli+HDR destekli
Ayarlar dan her portu duruma göre açmak/kapamak gerekiyor! Sony/Samsung da daha da sıkıntılıdır
bu durum!
Örnein bende 3.numaralı HDMI port PC-Desktop a bağlıdır ama ben o portun HDR desteğini "ON"
yaparsam,ekrana bir uyarı geliyor ve ....bağladığınız cihaz dan HDR desteği yoktur.... ben de haliyle
OFF yapıyorum,gerçi ON yaparsam dazaten açmıyor veya desteklemiyor vs OFF da durursa zırt
pırt o uyarı da gelmiyor!

8-4k-UHD Bluray almış adam,beni aradı abi açmıyor dedi kısaca!
kablo dandik dedim kısaca! şunu tak açar dedim bir marka tavsiye ettim,abi çok paraymış dedi!
ülen dedim panele 12 kağıt verdin 150 kağıdın lafımı olur dedim:haha
neyse kablo değişti hem HDR hem de resim geldi:clap

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

Triquetra

Yeni Üye
7 Ocak 2020
27
24

1-içerik HDR diye(nasıl bir HDR olduğu önemli değil)panelin sisteminin de bunu açması olmayabilir
işte film ilk buradan kopuyor oluyor/olabilir ve sistem işte bu profili açmayabilir!

2-ext.USB-HDD ye de güvenme!! şimdi sen o filmi at PC ye bir de öyle açmaya çalış!
tabiki PC de böyle bir içeriği destekleyen config. de olmalıdır aksi halde o da açmayacaktır!

örneğin Toshiba Canvio ise;en fazla gücü bu illet HDD çeker(örneğin 1TB lık HDD sin den bahsediyorum)
Bu durum da senin taktığın USB3.0 bile olsa gücü>>> ya 0.5A ya da 0.9A hadi bilemedin 1A olsa bile su koyverir!

4-USB portların>>HDR ile uyumu nedir? bir şekil de buradan da bir güce bağlı sıkıntı çıkar/çıkabilir

Ben de ilk zamanar da paneli yeni aldığım zaman USB den benzer içerikler(HDR dahil ve çok yüksek Bit-rate ler de dahil)
denemiştim ve sorun çıkmamıştı,hatta bunları Sony XF9xx veya Samsung N8xx den bazılarını da açamamıştım:saskin

Ancak aklımda kaldığı kadarıyla VC-1 ki en illet codecdir kendileri! bunları açmamıştı daha düşük profil vs olsa bile!

5-Netice de panellerin bu kabil destekleri sınırlıdır,açmadı diye hayıflanmayacaksınız
"MediaPlayer" cinsi cihazlar olursa hemen hemen hepsini açar veya şimdiki Android TV Box türü cihazlar da

Örneğin yukarıda bahsettiğim VC-1 bazı içerikleri benim en son kullandığım TV Box da açamıyor yada 720 leri

Netice itibarıyla bu devir de sıkıntısız ve %100 olmasa bile her bir şeyi daha rahat açmak için TV Box türü
cihaz kullanın

Ayarlar dan her portu duruma göre açmak/kapamak gerekiyor! Sony/Samsung da daha da sıkıntılıdır
bu durum!
Örnein bende 3.numaralı HDMI port PC-Desktop a bağlıdır ama ben o portun HDR desteğini "ON"
yaparsam,ekrana bir uyarı geliyor ve ....bağladığınız cihaz dan HDR desteği yoktur.... ben de haliyle
OFF yapıyorum,gerçi ON yaparsam dazaten açmıyor veya desteklemiyor vs OFF da durursa zırt

kablo dandik dedim kısaca! şunu tak açar dedim bir marka tavsiye ettim,abi çok paraymış dedi!
Sağolun detaylı detaylı yazmışsınız.İlk olarak beni şaşırtan nokta 2 mesaj üstte yazdığım durum.Aynı model başka bir tvde açıp(hatta daha eski yazılımı) benim tvmde açmaması.
2-Pc'de denedim hocam yüksek bitrate ve 4k olduğu için kasıyor tabiki ama açıyor.
3.HDD WD My Passport 2TB Black friday de aldım daha ve şu ana kadar sıkıntı çıkarmadı.
4.Hocam galiba sıkıntısız çalışması lazım çünkü ya Usb den takın demiş ya da HDMI'dan ayarı değiştirin.
5.Evet yeni bir AVR'li ses sistemi kuracağım yazın o zaman almayı düşünüyorum TV Box.
Bir de ekstradan soracağım bir şey var.Sonuç olarak daha soluk olsa bile HDR içeriğin açılması gerekmiyor mu ?

cihaz kullanın

bu durum!

8-Bu konuda haklısınız insanlar ürünlere bu kadar para döküp kabloları falan ucuza getirmeye çalışıyor.Ben de bunu 10bin tllik hoparlör seti alan tanıdığımda yaşamıştım :)

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Sağolun detaylı detaylı yazmışsınız.İlk olarak beni şaşırtan nokta 2 mesaj üstte yazdığım durum.Aynı model başka bir tvde açıp(hatta daha eski yazılımı) benim tvmde açmaması.
2-Pc'de denedim hocam yüksek bitrate ve 4k olduğu için kasıyor tabiki ama açıyor.
3.HDD WD My Passport 2TB Black friday de aldım daha ve şu ana kadar sıkıntı çıkarmadı.
4.Hocam galiba sıkıntısız çalışması lazım çünkü ya Usb den takın demiş ya da HDMI'dan ayarı değiştirin.
5.Evet yeni bir AVR'li ses sistemi kuracağım yazın o zaman almayı düşünüyorum TV Box.
Bir de ekstradan soracağım bir şey var.Sonuç olarak daha soluk olsa bile HDR içeriğin açılması gerekmiyor mu ?

8-Bu konuda haklısınız insanlar ürünlere bu kadar para döküp kabloları falan ucuza getirmeye çalışıyor.Ben de bunu 10bin tllik hoparlör seti alan tanıdığımda yaşamıştım :)

Bence fazla ısrarcı olmayın bu konuda "neden açmıyor" diye,alırsın bir tane güzel "Android TV Box" her bir şeyi açarsın
ama bu işlerin de %100 Garantisi olmasa bile BOX lar her zaman güzel iş görüyorlar:ok

2-aynen benim PC de öyledir ve güçlü bir sistem olmadığı için bu tip içerikleri ya açmaz ya da zorlanarak v.s açıyor

3-HDD ler de fazla sorun çıkmıyor ama benim ki gibi Tosh Canvio olursa sıkıntı da oluyor güç yetmemesi sebebiyle
aklınız da bulunsun!
Ya da ext.adaptörlü HDD kullanmaya bakınız

4-bunun için görmek/bakmak lazım,net bir şey yazamam bu konuda ama işin içine 2.0 desteği+HDR v.s girdimi
bazı paneller de uyum sorunu çıkıp HDR leri düzgün açamıyor!

Benim ext.HDD lere bazı konular da güvenim fazla yok veya panellere!
PC ve BOX lar daha sağlıklı neticeler veriyor,tabi bunlar da yeterli güce sahipse

5-"AVR" zaten son yılların olmazsa-olmaz durumu oldu,şayet işin içinde AUDIO isteği ve bilgisi v.s varsa
Ancak BOX ı sen her zaman alabilirsin,AVR yi sonra bir şekilde alırsın,"Gamer" mısın? ve biraz paraya kıy
NVidia-Shield al o zaman>>>all-in-one gibi olsun sana:hoba1

AVR+Speaker sistemler dipsiz kuyu misali yaw ne versen yetmiyor! bir de TR de aşırı pahalı,dışarı dan
getirmek lazım

++
Ve HDR konusu,kardeş sen bunu unut!
HDR yi neden açacaksın? diyelim ki içerik harbi HDR çekim olsun ki kjaç tane böyle harbi içerik var!

Açarsan normal panelin görüntüsü buzulur,özellikle Backlight-Brightness değerleri;aşırı fazla açılıyor
bu da resmi bana göre olması gereken de çok daha fazla ışıklı hale getiriyor özellikle zifiri karanlık
ortamlar da araba farı gibi oluyor!

Bu arada UHD paneller de "Vivid" pic.mode lar da sorunlu hale geliyor>>>FHD panellere göre

yaw bu herifler ne yapacaklarını şaşırmışlar biz normal/standart özellikle "doğal" bir resim olmasını istiyoruz
bunlar aşırı parlak-sature anime film gibi abuk işler yapıyorlar milleti renk körü yaptılar:cool

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri