Vestel ses kontrol problemi

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Menüden görsel atın ya da kullanım kılavuzuna bir göz atın.
Gözden kaçan bir kısım olabilir.
Muhtemelen TV'deki ses çipinden kaynaklı saçma bir durum.

16333032244234579013528758632682.jpg

16333032523894958379748817787867.jpg

Ses ayarları fotoğraflarda olduğu gibi. Tv hoparlörünü kapatma ile ilgili bir seçenek yok. Kulaklık çıkışına hoparlör yada kulaklık bağladık diyelim. Tv hiçbir şey olmamış gibi kendi hoparlöründen ses vermeye devam ediyor. Harici bağlanan kulaklık ya da hoparlör ise ikinci resimde kulaklık sesi 0-100 arası kaç ise o derece ses veriyor. Kumanda tv hoparlörünü kumanda edebiliyor. Mute tuşuna bastım diyelim. Tv sesi kapanıyor harici cihaz ses vermeye devam ediyor. Harici ses cihazının ayar düğmesi yok ise menüye girip kulaklık sesi bölümünden ayar yapılmak zorunda. Bu da hiç pratik değil.
birde güncellemesi var mı bakıver...
Güncellemeleri kontrol ettim tabii ki. Hatta firmaya durumu anlatan mail yazdım. Servis yönlendirelim demekten başka çözüm önermediler. Uzaktan yazılım desteği vs olabilrdi. Garantiden değişim cihazı olduğundan garantisi de yok. Uğraşmak istemedim bu yüzden. Arçelik bu televizyon işini beceremiyor Adem beyin de dediği gibi.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
16333032244234579013528758632682.jpg

16333032523894958379748817787867.jpg

Ses ayarları fotoğraflarda olduğu gibi. Tv hoparlörünü kapatma ile ilgili bir seçenek yok. Kulaklık çıkışına hoparlör yada kulaklık bağladık diyelim. Tv hiçbir şey olmamış gibi kendi hoparlöründen ses vermeye devam ediyor. Harici bağlanan kulaklık ya da hoparlör ise ikinci resimde kulaklık sesi 0-100 arası kaç ise o derece ses veriyor. Kumanda tv hoparlörünü kumanda edebiliyor. Mute tuşuna bastım diyelim. Tv sesi kapanıyor harici cihaz ses vermeye devam ediyor. Harici ses cihazının ayar düğmesi yok ise menüye girip kulaklık sesi bölümünden ayar yapılmak zorunda. Bu da hiç pratik değil.

Güncellemeleri kontrol ettim tabii ki. Hatta firmaya durumu anlatan mail yazdım. Servis yönlendirelim demekten başka çözüm önermediler. Uzaktan yazılım desteği vs olabilrdi. Garantiden değişim cihazı olduğundan garantisi de yok. Uğraşmak istemedim bu yüzden. Arçelik bu televizyon işini beceremiyor Adem beyin de dediği gibi.
AD dönüştürme kısmında ne var?
Ses modu kısmında ne var?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
IMG_20211004_195934.jpg
IMG_20211004_195925.jpg
IMG_20211004_195919.jpg
IMG_20211004_195911.jpg
IMG_20211004_195902.jpg
IMG_20211004_195851.jpg
IMG_20211004_195840.jpg

Ses ayarlarının içerikleri bu şekilde. Hepsini denedim. Bu cihazda optik çıkış ta mevcut. Belki optik çıkış normal çalışıyordur. Deneyecek cihaz yok. Optik var diye kulaklık çıkışını öylesine koymuşlardır.
İlginç acaba 3.5 mm çıkış arızalı olabilir mi?
Elinizdeki jakın 3.5 mm olduğuna emin misiniz?
Servisi çağırın baksın.
Yani mantıken o sesin kesilmesi lazım.

TV'de Dolby'den tutun Passthrough'a kadar özellik var maşallah.
Kulaklık takınca ses kesme yok. İlginç.
Passthrough seçeneğini bir deneyebilir misiniz acaba? (SPDIF MODU)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Servisi çağırın baksın.

Olmaz ,arızalı değildir ,yazılımsaldır umut.Bizim vesteller gibi ,bazı modellerde sesi kesmiyordu kulaklık jakı,hem tvden hem kulaklıktan geliyordu ses.Hatırlarsan yazılımla çözmüştük olayı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Olmaz ,arızalı değildir ,yazılımsaldır umut.Bizim vesteller gibi ,bazı modellerde sesi kesmiyordu kulaklık jakı,hem tvden hem kulaklıktan geliyordu ses.Hatırlarsan yazılımla çözmüştük olayı.
O ile bu aynı değil gibi.
Orada Vestel böyle bir seçeneği kapalı bırakmıştı.
Bu üründeki kulaklık diye koydukları çıkışta ya bir sorun var ya da line out sadece.
Ses seviyesi kontrol edilmeyen türden yani.

Biz istediğimiz kadar konuşsak da yapabileceğimiz bir şey yok zaten, Arçelik'le ilgili bir şey yok elde çünkü.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Servisi çağırın baksın.

Elimdeki jak 3.5 mm. Önceki tv de ve telefon vs cihazlarda da kullanıyorum.
Aynen dediğiniz gibi kulaklık takınca ses kesilmiyor.
Passthrough seçeneğini de denerim akşam.
Sizleri de yorduk biraz teşekkür ederim. Yazılım ile çözebilirim belki diye düşündüm. Ancak Umut Barış Umut Barış 'ın ifade ettiği üzere vestel olsa seçenek çok yazılım konusunda ama konu arçelik olunca ne yazık ki durum farklı.
Önceki televizyonum çok sorunluydu ama ses menüsünde bu yapmaya çalıştığım şeyi yapabiliyordum. Örneğin kulaklık takılı iken tv hoparlörü açık/kapalı seçeneği vardı. 3 kez ledler yandı 4. de garantiden değişti. Değişim cihazı olduğu için şimdiki tv garantisi de yok haliyle. O yüzden servisle falan uğraşmak istemiyorum. Zaten çok çalışmaz bu bozulur yakında. Öteki 10 ayda bir serviste 10 gün kalmazsa çalışmıyordu. Evini özlüyordu demek ki.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elimdeki jak 3.5 mm. Önceki tv de ve telefon vs cihazlarda da kullanıyorum.
Aynen dediğiniz gibi kulaklık takınca ses kesilmiyor.
Passthrough seçeneğini de denerim akşam.
Sizleri de yorduk biraz teşekkür ederim. Yazılım ile çözebilirim belki diye düşündüm. Ancak Umut Barış Umut Barış 'ın ifade ettiği üzere vestel olsa seçenek çok yazılım konusunda ama konu arçelik olunca ne yazık ki durum farklı.
Önceki televizyonum çok sorunluydu ama ses menüsünde bu yapmaya çalıştığım şeyi yapabiliyordum. Örneğin kulaklık takılı iken tv hoparlörü açık/kapalı seçeneği vardı. 3 kez ledler yandı 4. de garantiden değişti. Değişim cihazı olduğu için şimdiki tv garantisi de yok haliyle. O yüzden servisle falan uğraşmak istemiyorum. Zaten çok çalışmaz bu bozulur yakında. Öteki 10 ayda bir serviste 10 gün kalmazsa çalışmıyordu. Evini özlüyordu demek ki.
Yine de servis ve firmayı arayın derim.
Yani çıkış kulaklık değil de line out o zaman.
Adını kulaklık yapmışlar sadece.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
Yine de servis ve firmayı arayın derim.
Yani çıkış kulaklık değil de line out o zaman.
Adını kulaklık yapmışlar sadece.

IMG_20211005_215447.jpg

IMG_20211005_2151150e4b76007032a7ff.jpg

Bağlantı portları fotoğraflarda görüldüğü gibi. Diğerleri hdmi, usb, anten.
Tüm ayarları kulaklık takarak denedim.
Tv sesi kulaklık takınca kapanmıyor. Tv sesini kumandadan tamamen kapatıp ayarlardaki kulaklık sesi kısmından sesi azaltıp artırabiliyorum. Bu da film falan izlerken hiç kullanışlı değil.
2. fotoğraftaki service portu da 3,5 mm girişine benziyor ama kulaklığı takınca ses falan gelmiyor. Service yazdığı halde orayı bile denedim. Neyse sağlık olsun.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Orası USB veya RS232.
Oradan olmaz.

Ya portta sorun var ya da line out o.
onunu line out olarak seçebiliyorsa o line out kalmış olmasın?... arçelik öyle yapmış... + kulaklık takınca hoparlör sesi açık ses denetimi hoparlörü direkt kontrol ediyor menüde kulaklık sesi ayarlıyor... line out seçince ses denetimini yapıyor...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben yazılımsal olduğu konusunda ısrar ediyorum :)
Bağlantı portları fotoğraflarda görüldüğü gibi. Diğerleri hdmi, usb, anten.
Tüm ayarları kulaklık takarak denedim.
Tv sesi kulaklık takınca kapanmıyor. Tv sesini kumandadan tamamen kapatıp ayarlardaki kulaklık sesi kısmından sesi azaltıp artırabiliyorum. Bu da film falan izlerken hiç kullanışlı değil.
2. fotoğraftaki service portu da 3,5 mm girişine benziyor ama kulaklığı takınca ses falan gelmiyor. Service yazdığı halde orayı bile denedim. Neyse sağlık olsun.

Y Çevrimdışı

Yusufclp 

Aktif Üye
10 Şub 2021
74
45
teraspy teraspy, Aynı fikirdeyim. Yazılımsal ya da servis menüsünden de değişebilir belki.
Bulabildiğim tüm servis menüsü kodlarını denememe rağmen menüye de giremedim. Garantiden değişim diye sanırım arçelik en uyduruk cihazı itelemiş bize.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
teraspy teraspy, Aynı fikirdeyim. Yazılımsal ya da servis menüsünden de değişebilir belki.
Ben o olayı vestel ve ürettiklerinde yazılım modlama ile çözmüştüm,aramızda arçelikçi de vardı (arçeliği kurcalayan diyeyim),ama sanırım bayadır foruma girmiyor nedense ,veya ben göremiyorum ,nikini de unuttum ki etikeyliyeyim.O kesin bir şey yazardı bu konuda ,sanırım servis menüye de giriyordu arçelikte.Bende 24 cm ufak arçelik var ,bunda giriyorum servis menüsüne ,menü+9301 veya menü+8500 ile ,ama sendeki tvyi bilemiyorum ,bu kod ile girermi,girse de çözümü bulabilirmisin,risklidir servis menüsü ile oynamak :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt