Vestel Flora Soğutmuyor

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Klimayı aktif olarak 2-3 senedir kullanıyorum. İlk çıkan flora serilerinden. Dün Gece kapattım klimayı bugün açtım. Klima soğuk üflemiyor Çalışmasında hiçbir sıkıntı yok fakat hava ılık geliyor. yaklaşık 4 saattir çalışıyor odanın ısısında bir değişiklik yok. dün sıkıntısız çalışıyordu. Sorunu anlamak için nereyi kontrol etmem gerekiyor ?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Dostlar, kontrollerimiz sonucu üründe ER06 yani iç ünite ile dış ünitenin haberleşme sorunu çıktı.
Ürün sahibi yetkili servise bilgi verdi. Süreç ve detayları zamanı geldiğinde kendisi aktaracaktır.
Ustam ER06 Haberleşme hatası olarak bilinse de topraklama ve dış ünitede sensör yada fan motoru arızasıda çıkıyor. Arkadaş sonucu burada paylaşsın.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
ademhelvaci_ instagram adresime bir mesaj atarmısın oradan sesli mesaj atayım sana.
Bazı kontrolleri yapalım birlikte.
Adem abi konuyla alakalı değil ama bizde bu sene boya yaptırıcaz kısmetse, hem klima deliğinden yağmurda su gelmesinden hemde boyada kolaylık olsun diye ,iç üniteyi kaide den sökmem gerekiyor.

Müsait zamanında klima iç ünite nasıl yerinden çıkartılır , takılır kısa bir video çekebilir misin abi?

Benim gibi boya yapacaklar için de rehber olur.
Aslında sökmeye gerek yok kenarlarını boyasam yeterli biliyorum ama üst kolon ile aradaki boşluk çok dar.Bu yüzden söküp boyamak daha kolay olacaktır.

Şimdiden teşekkürler abi .

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem abi konuyla alakalı değil ama bizde bu sene boya yaptırıcaz kısmetse, hem klima deliğinden yağmurda su gelmesinden hemde boyada kolaylık olsun diye ,iç üniteyi kaide den sökmem gerekiyor.

Müsait zamanında klima iç ünite nasıl yerinden çıkartılır , takılır kısa bir video çekebilir misin abi?

Benim gibi boya yapacaklar için de rehber olur.
Aslında sökmeye gerek yok kenarlarını boyasam yeterli biliyorum ama üst kolon ile aradaki boşluk çok dar.Bu yüzden söküp boyamak daha kolay olacaktır.

Şimdiden teşekkürler abi .
Seve seve kardeşim :)

Birisi tutacak diğeri boyayacak yalnız alıp bir yere koyma şansınız olmaz.

Aksi takdirde gazın toplanması rekorların açılması vs gerekir ki hiç tavsiye etmem mevcut düzenin bozulmasını.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustam ER06 Haberleşme hatası olarak bilinse de topraklama ve dış ünitede sensör yada fan motoru arızasıda çıkıyor. Arkadaş sonucu burada paylaşsın.
İşte ustacım onun için malum IPM kart üstündeki D16 ledine bakmaları lazım kaç atım sayıyor diye, ona da tüketici kendisi bakamayacağı için kısa yoldan ER06 arızası var , hazırlıklı gelsinler dedi tüketici servise.

Bakalım görelim umarım basit sorundur :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Seve seve kardeşim :)

Birisi tutacak diğeri boyayacak yalnız alıp bir yere koyma şansınız olmaz.

Aksi takdirde gazın toplanması rekorların açılması vs gerekir ki hiç tavsiye etmem mevcut düzenin bozulmasını.
Yok abi komple sökemem zaten kaide den çıksın , borulara zarar vermeyecek kadar aralayıp alttaki deliği güzelce tıkayıp ,boyasam yeterli olacak.Gerekirse sopa ile falan desteklerim işlem boyunca.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
İşte ustacım onun için malum IPM kart üstündeki D16 ledine bakmaları lazım kaç atım sayıyor diye, ona da tüketici kendisi bakamayacağı için kısa yoldan ER06 arızası var , hazırlıklı gelsinler dedi tüketici servise.

Bakalım görelim umarım basit sorundur :ok

Adem bey vestel servisi geldi. Sorunun ne olduğunu sordu. Klima soğutmuyor er06 hatası veriyor dedim . Adamlar klimayı açtığında olacak ya klima soğutmaya başladı. Daha sonra kendilerine size gönderdiğim videoyu gösterdim. Klimanın iç ünitesini açtı vidaları gevşemiş mi baktı. Daha sonra voltmetre ile Dış ünitenin sadece topraklamasına baktı 5 saniye kadar. Bir sıkıntı görünmüyor dedi. Fakat videoda hata kodu gösteriyor dedim O önemli değil dedi kartı değiştirsem gene o hata kodunu gösterir dedi. O zaman durduk yerde neden bu hata kodunu veriyor bir sorun yok mu ortada dedim. . Evet bir sorun var şebekeden bir kısıntı olabilir dedi. Ben de 3 senedir bu klimayı kullandığımı ve diğer odalarda 2 klima olduğunu söyledim şebekede bir sorun yok yani. Yukarıdaki Yazınızı daha önce okuduğumdan servise sordum sizin kartı filan ölçmeniz gerek miyor mu dakikada kaç atıyor filan diye bir cevap vermedi. Kartı şimdi değiştirirsem bir hata bulamadığım için faturasını benden keserler dedi. Klima hata verdiğinde o şekilde bekletin bizi arayın dedi gitti.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem bey vestel servisi geldi. Sorunun ne olduğunu sordu. Klima soğutmuyor er06 hatası veriyor dedim . Adamlar klimayı açtığında olacak ya klima soğutmaya başladı. Daha sonra kendilerine size gönderdiğim videoyu gösterdim. Klimanın iç ünitesini açtı vidaları gevşemiş mi baktı. Daha sonra voltmetre ile Dış ünitenin sadece topraklamasına baktı 5 saniye kadar. Bir sıkıntı görünmüyor dedi. Fakat videoda hata kodu gösteriyor dedim O önemli değil dedi kartı değiştirsem gene o hata kodunu gösterir dedi. O zaman durduk yerde neden bu hata kodunu veriyor bir sorun yok mu ortada dedim. . Evet bir sorun var şebekeden bir kısıntı olabilir dedi. Ben de 3 senedir bu klimayı kullandığımı ve diğer odalarda 2 klima olduğunu söyledim şebekede bir sorun yok yani. Yukarıdaki Yazınızı daha önce okuduğumdan servise sordum sizin kartı filan ölçmeniz gerek miyor mu dakikada kaç atıyor filan diye bir cevap vermedi. Kartı şimdi değiştirirsem bir hata bulamadığım için faturasını benden keserler dedi. Klima hata verdiğinde o şekilde bekletin bizi arayın dedi gitti.
Şebeke hatalarında HL kodu verir klima yahu delirtecek bu servisler beni. Hiç mi okumazsınız kardeşim? Firma zibilyon tane bülten yayınlıyor, Hata Kod Kitapçığı bile bastırdı firma bu adamlar için, Hem de cep boyutunda, ceplerinde taşısınlar diye. Arkadaş İstifa edeli 6 yıl oldu ben bile halen kodları hatırlıyorum. Adam kalkmış şebekeden diyor. Bana gelen tüketici şikayet dosyaları da böyle, önüne gelen servis şebekeye bok atıp gidiyor.

HL şebeke kaynaklı sorunlarda
ER11 ER13 Kompresör aşırı akım çektiğinde
ER06 iç ile dış ünitenin haberleşme sağlayamadığında çıkan hata kodlarıdır vs vs

Bunların bir kısmı arıza kodu, bir kısmı hata kodu, bir kısmı uyarı kodudur.

Mesela FL bir uyarı kodudur, ''filtrelerini temizle'' der,

HL hata kodudur , ''Şebeke normal değil bilgin olsun'' der

ER06 ise ARIZA kodudur, ER yazmasının sebebi ise ERROR dan gelir

Daha bunun gibi bir sürü kod var.

Aynı testi o an kendileri yapıp baksaydı o halde ÇALIŞAN klima ER06 kodu veriyormuymuş diye?

Neyse canım, önemli olan kayıtlara böyle bir arızanın geçmiş olması. Siz kullanmaya devam edin lütfen bakalım yine tekleme yapacak mı :alala

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Şebeke hatalarında HL kodu verir klima yahu delirtecek bu servisler beni. Hiç mi okumazsınız kardeşim? Firma zibilyon tane bülten yayınlıyor, Hata Kod Kitapçığı bile bastırdı firma bu adamlar için, Hem de cep boyutunda, ceplerinde taşısınlar diye. Arkadaş İstifa edeli 6 yıl oldu ben bile halen kodları hatırlıyorum. Adam kalkmış şebekeden diyor. Bana gelen tüketici şikayet dosyaları da böyle, önüne gelen servis şebekeye bok atıp gidiyor.

HL şebeke kaynaklı sorunlarda
ER11 ER13 Kompresör aşırı akım çektiğinde
ER06 iç ile dış ünitenin haberleşme sağlayamadığında çıkan hata kodlarıdır vs vs

Bunların bir kısmı arıza kodu, bir kısmı hata kodu, bir kısmı uyarı kodudur.

Mesela FL bir uyarı kodudur, ''filtrelerini temizle'' der,

HL hata kodudur , ''Şebeke normal değil bilgin olsun'' der

ER06 ise ARIZA kodudur, ER yazmasının sebebi ise ERROR dan gelir

Daha bunun gibi bir sürü kod var.

Aynı testi o an kendileri yapıp baksaydı o halde ÇALIŞAN klima ER06 kodu veriyormuymuş diye?

Neyse canım, önemli olan kayıtlara böyle bir arızanın geçmiş olması. Siz kullanmaya devam edin lütfen bakalım yine tekleme yapacak mı :alala
Ek olarak söylemeyi unuttum. Adama dedim ki arızayı verince sizi arayınca hemen nasıl geleceksiniz üstelik klimayı mesai saatleri dışında çalıştırdığımda ne olacak diye. Klima açık kalacak o şekilde biz gelene kadar dedi. :gul
Adem bey kart ölçme işi voltmetre ile mi yapılıyor. Elimde voltmetre var daha teknik birşeyse tabi orasını yapamam.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt