VESTEL Android TV USB disk biçimlendirme FAT32 Var NTFS desteği YOK

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Merhaba arkadaşlar.
VESTEL Android TV'lerde USB üzerinden HDD veya Flash disk desteğinde disk biçimlendirme (format) FAT32 olmalı diyor kullanım kılavuzlarında.
FAT32 disk biçimlendirme ile ise en fazla 4GB boyutunda dosya atılabiliyor HDD veya Flash diske.

4K 5.1 Dolby ATMOS bir film ortalama 25-30GB !
FAT32 biçimlendirme ile bu boyuttaki bir film dosyasını HDD veya USB Flash diske atma imkanı yok.
Bu tip büyük dosyalar için NTFS disk biçimlendirme şart.

Ancak kullanım kılavuzunda ve yorumlarda görüyoruz ki; VESTEL Android TVler NTFS disk biçimlendirmeyi desteklemiyor.
Peki, bu durumda 25-30GB'lık 4K filmleri VESTEL Android TVde nasıl izleyeceğiz ?

NTFS disk biçimlendirme desteğinin olmamasının, "lisans bedeli ödememek" haricinde mantığı nedir ?

Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Android olduğu için TVye torrent olarak atıp Stremio veya başka bir torrent istemcisi ile açabilirsiniz. İnternet hızınıza ve torrentin peer sayısına göre izleme kalitesi değişir tabii (peer çok azsa hep donar izlerken).

Başka bir seçenek PCden Chromecast veya DLNA ile TVye ekran vermek.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Yok, taktım ben bu USB'den NTFS biçimlendirme desteğine.
VESTEL Satellite 24HA5100 61 EKRAN LED TV (24 inç) TV'de bizzat denedim, 6 yaşındaki, giriş seviyesi, 720p TV'de bile NTFS desteği var !
Ama En yeni Android VESTEL'de NTFS desteği YOK !
Şaka gibi...

T Çevrimdışı

talo06

Yeni Üye
10 Kas 2022
3
52
Ben 15 gün önce vestel 9090 tv aldım. Usb taktım ama boşona (NTFS, exFat) hepsini denedim. sadece Fat32 görüyor. Vestelede şikayet başvurusu yaptım. Beni Manisa Fabrikadan teknik birimden aradılar. Sorunun Tv de olmadığının Bunun Andriod11 sürümü ile birlike geldiğini ve tamamen google lisans ları ile ilgili olduğunu ilettiler. Açılırmı onuda bilmiyorlar. Kısaca Goole isterse açar isterse açmaz imiş. Durum böyle imiş arkadaşlar.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Şu yazılımı bir dener misiniz?

Android TV sahibi olmadığım için (hatta Android 11 herhangi bir cihazım olmadığı için) test edemiyorum.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Ben 15 gün önce vestel 9090 tv aldım. Usb taktım ama boşona (NTFS, exFat) hepsini denedim. sadece Fat32 görüyor. Vestelede şikayet başvurusu yaptım. Beni Manisa Fabrikadan teknik birimden aradılar. Sorunun Tv de olmadığının Bunun Andriod11 sürümü ile birlike geldiğini ve tamamen google lisans ları ile ilgili olduğunu ilettiler. Açılırmı onuda bilmiyorlar. Kısaca Goole isterse açar isterse açmaz imiş. Durum böyle imiş arkadaşlar.
Androidte google ne derse o oluyor maalesef üretici firmaların ödediği lisans bedeline göre smart tv de dahil kullanılabilecek uygulama ve kısıtlamalar var. Bu kısıtlamaları aşmak için slowfood slowfood arkadaşımızın da yazdığı gibi harici program yükleyerek denemek gerekir windows işletim sistemi için bile harici biçimlendirme ve kod çözücü programlar var bu android sistemde de çözülebilir tv nin kendine ait lisansı dahilinde google apk marketinde denenecek biçimlendirme veya kod çözücü programı yoksa farklı sitelerden bulup tv ye giriş yapılan mail adresinin driver sitesine yükleyip oradan da tv ye yükleme yapılabilir yada programı telefona indirip dosya transfer programı ile tv ye göderip harici biçimlendirme (Kod çözücü) Programını kurup usb flash belleği farklı formatlarda biçimlendirip biçimlendirmediği farklı formatlarda biçimlendirilmiş harici donanımdaki medyayı çalıştırıp çalıştırmadığı denenebilir.
Ek program ile çözülebilir.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

talo06

Yeni Üye
10 Kas 2022
3
52
Şu yazılımı bir dener misiniz?

Android TV sahibi olmadığım için (hatta Android 11 herhangi bir cihazım olmadığı için) test edemiyorum.

Ben akşam deneyebilirim. Bu yazılım ile birlikte total commander kurup ordanmı işlem yapmalıyız. Zira ben bu yazılımı kurunca programların içinde çıkmıyor bu yazılım... Daha önce kurdum ama yazılım nereye yükleniyor bulamadım.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Ben akşam deneyebilirim. Bu yazılım ile birlikte total commander kurup ordanmı işlem yapmalıyız. Zira ben bu yazılımı kurunca programların içinde çıkmıyor bu yazılım... Daha önce kurdum ama yazılım nereye yükleniyor bulamadım.
Sistem uygulamalarının içerisine bakın sanırım bu program dosya yöneticisi gibi çalışıp farklı formatlarda biçimlendirilmiş harici flash bellek ve hdd içerisindekileri okumaya yarıyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi yazılımı birebir test edemedim. Ancak az önce ilaçlı fakat düzgün çalışmayan bir versiyonu ile test ettim. Test cihazları Android 5.0 Asus Zenfone 2 (OTG) ve WD Elements 2 TB Usb 3.0 Harici disk. "Permission granted - İzin alınamadı ve Device not supported - Cihaz desteklenmiyor." Uyarılarını verdi. Sanıyorum orjinal uygulama içinden NTFS desteği satın alınırsa çalışacaktır. Ancak bunun garantisini veremeyeceğim ve gereksiz masraf yaratmamak adına böyle bir tavsiyede bulunamam. Ücretsiz bir başka seçenek araştırdım ancak play store kapsamında (Diğer marketlerde ve market dışı uygulamalarda arama yapmadım.) alternatif bulamadım.

Programın çalışma mantığına gelirsek;

Öncelikle uygulama listesinde (Android 5.0 Asus Zenfone 2 de) Microsoft ile başlayan bir uygulama adı var.

Ayrıca uygulama dosya yöneticisi değil. Android, Linux ve uzaktan Unix tabanlı olduğu için bu program mount (Veri kaynağı bağlama) komutu mantığıyla çalışıyor. Yani programın tanıyıp sisteme mount ettiği aygıt cihazdaki dosya yönetici uygulamalar ve diğer (Medya oynatıcı v.s.) uygulamalar tarafından erişilebilir hale geliyor. Ancak tekrar söylüyorum fonksiyonelliği konusunda bir garanti vermem mümkün değil. Tek güvenilebilecek tarafı paragon firmasının uzun yıllardır dosya sistemi yazılımları yapıyor olması.

Uygun bir zamanda çalışan bir sürüm elde edebilirsem daha küçük boyutlu bir usb aygıtla deneme yapmayı düşünüyorum. Belki 2 TB diski telefondan beslemek yeterli gelmemiş olabilir.

Bu arada düşünürken bir alternatif daha aklıma geldi. Genelde evlerimizde mutlaka bir modem bulunuyor. Eğer mevcut sistemde bir modem varsa ya da basitte olsa bir iç ağınız varsa gerek modemin usb bağlantısı, yoksa usb dosya paylaşımı özellikli uygun fiyatlı bir router sisteme eklenerek dlna veya doğrudan ağ içi dosya paylaşımı yoluyla (X-plorer gibi yazılımlar ile) media server oluşturup bu dosya sistemi problemlerini aşabilirsiniz diye bir zihni sinir fikri de aklıma geldi. :)

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

buffon42

Yeni Üye
30 Ağu 2022
14
34
Şu uygulamayı deneyebilir misiniz? Tv arayüzü için uyumlu mu bilmiyorum ama kendi telefonumda kullanıyorum gayet başarılı üstelik ücretsiz. Telefonumun dosya yöneticisi NTFS desteklemediği için kullandım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri