Vestel 65UA9600 vs 65UA9090

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Peki ışık sızması için servise vermelimiyim ? Çok olmasa da sol alt köşede sadece siyah ekran da belli olan hafif biraz daha parlak kalma durumu var
Oluyor be, olmaz desek yalan olur IPS mi idi sizin panel ?
Bu gün 30000 TL lik panelde de bukutlanma ve sızma var. Bir sonraki dahada kötü gelebiliyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
İnanın paneli bilmiyorum. Nereden bakabilirim ? vestel 65ua9090 modeli
Çok ufaksa, her durumda belli edecek kadar değilse hiç değişim riskine girmeyin.
Sonuçta el ile montajlanan ürünler, bir sonraki daha fazla ışık sızdıracak şekilde de gelebilir.
Forumda üst seviye Samsung alan bir üyemiz de ışık sızması yaşadı.
O fiyat segmentinde bizde beklemezdik ama kalite kontrol Samsung'ta bile eskisi gibi değil belli ki.
Ki zaten eski kalite üretim hiç bir firmada yok.
Amiral gemilerde bile ucuz işçilik tercih ediliyor artık.
Eskisi gibi ileri seviye mühendislik yerine, yeterli seviyede mühendislik + yazılım + süs püs tercih ediliyor.
Android, sesli komut, güçlü ses sistemi, ince tasarım vs göz boyayacak ekstralar parlatılıyor.

Işık sızması sadece dikkat edildiğinde görülebiliyorsa, çok az miktarda köşedeyse hiç değişim yapıp şansınızı denemeyin derim.
OLED olmadıktan sonra arkadan aydınlatılan her sistemde ışık sızması yaşanabilir.
Ki bunun da nedeni yapılan işçilik ve tercih edilen malzeme kalitesidir.
Işığı eşit dağıtan katmanlar yeteri kadar sıkı montajlanamazsa, ışığı geçirgenliği ideal düzeyde değilse, led chipler olması gereken parlaklığa sahip değilse sonuç beklenenden farklı olur.

Panel sizi genel anlamda tatmin ediyorsa hatalara takılmayın derim.
Benim üründe tek beğenmediğim nokta yetersiz depolama.

B Çevrimdışı

Boorock70

Yeni Üye
31 May 2020
17
53
Haydaa... ?
Arkadaşlar resmen dağ, fare doğurmuş. 65UA9090 tam bir fiyasko görünüyor.
2GB RAM, 8GB ROM (ve kullanılabilir 4.3Gb) nedir yahu ?
Hayır, zaten BOE'nin en dandik IPS panelini kullanmışsın, üstüne de 8GB ROM :ciks

Bi kötü haber de benden olsun: TV USB üzerinden "sadece" FAT32 destekliyor, NTFS desteği YOK.
Yani, FAT32 formatında 4GB üstü dosya desteği olmadığı için bırak 4K film/dizileri 1080p yüksek bitratelileri bile izleyemezsiniz diyor...
NTFS lisans bedeli ödememek için NTFS desteği koymamışlar ! :haha

İnanılmaz ama görünen bu... HB'de bir yorumda rastlayınca inanamadım ve kullanım kılavuzundan kontrol ettim.
Aynen kopyalıyorum !
"TV, FAT32 disk biçimlendirmesini destekler, NTFS desteklenmemektedir. 2TB'tan daha büyük bir depolama kapasitesine sahip FAT32 formatlı cihazlar desteklenmez"

UA9090 kullanıcılarından ricam; bu faciayı teyit eder misiniz ?
USB'den NTFS formatlı, 15-20GB büyüklükteki 4K dosyaları oynatabiliyor musunuz ?
(Belki KODI kurulumu ile bu delilik aşılabiliyordur ?)
Eğer ki; aşılamıyorsa... UA9090 fena SIÇMIŞ diyerek noktayı koyabiliriz.

Not: UA9090 wifi network üzerinden modem/routera USB bağlı ve paylaşıma açık, NTFS formatlı HDD'ten, büyük 4K dosyaları 15-30GB okuyabiliyor mu ?
Ben artık HDD veya USB ile taşımıyorum film ve dizileri. Modemin torrent istemcisi ile 5TB HDD'e indirdiği dosyaları KODI üzerinde paylaşıma aldım.
Çalışma odamdaki modeme wifi ile bağlanıp, film/dizi dosyalarını 2.4Ghz wifi networkte kesintisiz, hatasız izliyorum. 5.1 Dolby, DTS ses dosyasını da HDMI - ARC ile YAMAHA AVR'ye gönderiyorum. (TV Vestel değil)
Ancak anladığım kadarı ile VESTEL, NTFS desteği olmadığı için bunu da yapamayacak... Nası ya ?:saskin

U Çevrimdışı

ulkekerem

Aktif Üye
8 Tem 2022
97
25
Yarın hatırlatın sn den bakacağım
Teşekkür ederim hatırlatacağım.

Çok ufaksa, her durumda belli edecek kadar değilse hiç değişim riskine girmeyin.
Sonuçta el ile montajlanan ürünler, bir sonraki daha fazla ışık sızdıracak şekilde de gelebilir.
Forumda üst seviye Samsung alan bir üyemiz de ışık sızması yaşadı.
O fiyat segmentinde bizde beklemezdik ama kalite kontrol Samsung'ta bile eskisi gibi değil belli ki.
Ki zaten eski kalite üretim hiç bir firmada yok.
Amiral gemilerde bile ucuz işçilik tercih ediliyor artık.
Eskisi gibi ileri seviye mühendislik yerine, yeterli seviyede mühendislik + yazılım + süs püs tercih ediliyor.
Android, sesli komut, güçlü ses sistemi, ince tasarım vs göz boyayacak ekstralar parlatılıyor.

Işık sızması sadece dikkat edildiğinde görülebiliyorsa, çok az miktarda köşedeyse hiç değişim yapıp şansınızı denemeyin derim.
OLED olmadıktan sonra arkadan aydınlatılan her sistemde ışık sızması yaşanabilir.
Ki bunun da nedeni yapılan işçilik ve tercih edilen malzeme kalitesidir.
Işığı eşit dağıtan katmanlar yeteri kadar sıkı montajlanamazsa, ışığı geçirgenliği ideal düzeyde değilse, led chipler olması gereken parlaklığa sahip değilse sonuç beklenenden farklı olur.

Panel sizi genel anlamda tatmin ediyorsa hatalara takılmayın derim.
Benim üründe tek beğenmediğim nokta yetersiz depolama.

Yok göze batacak kadar bir durum yok sadece siyah ekranda dikkatle bakılınca belli oluyor. O zaman riske girmeye hiç gerek yok. Bi arkadaş panel ilerde komple yanabilir diyince açıkçası biraz korktum.

U Çevrimdışı

ulkekerem

Aktif Üye
8 Tem 2022
97
25
Haydaa... ?
Arkadaşlar resmen dağ, fare doğurmuş. 65UA9090 tam bir fiyasko görünüyor.
2GB RAM, 8GB ROM (ve kullanılabilir 4.3Gb) nedir yahu ?
Hayır, zaten BOE'nin en dandik IPS panelini kullanmışsın, üstüne de 8GB ROM :ciks

Bi kötü haber de benden olsun: TV USB üzerinden "sadece" FAT32 destekliyor, NTFS desteği YOK.
Yani, FAT32 formatında 4GB üstü dosya desteği olmadığı için bırak 4K film/dizileri 1080p yüksek bitratelileri bile izleyemezsiniz diyor...
NTFS lisans bedeli ödememek için NTFS desteği koymamışlar ! :haha

İnanılmaz ama görünen bu... HB'de bir yorumda rastlayınca inanamadım ve kullanım kılavuzundan kontrol ettim.
Aynen kopyalıyorum !
"TV, FAT32 disk biçimlendirmesini destekler, NTFS desteklenmemektedir. 2TB'tan daha büyük bir depolama kapasitesine sahip FAT32 formatlı cihazlar desteklenmez"

UA9090 kullanıcılarından ricam; bu faciayı teyit eder misiniz ?
USB'den NTFS formatlı, 15-20GB büyüklükteki 4K dosyaları oynatabiliyor musunuz ?
(Belki KODI kurulumu ile bu delilik aşılabiliyordur ?)
Eğer ki; aşılamıyorsa... UA9090 fena SIÇMIŞ diyerek noktayı koyabiliriz.

Not: UA9090 wifi network üzerinden modem/routera USB bağlı ve paylaşıma açık, NTFS formatlı HDD'ten, büyük 4K dosyaları 15-30GB okuyabiliyor mu ?
Ben artık HDD veya USB ile taşımıyorum film ve dizileri. Modemin torrent istemcisi ile 5TB HDD'e indirdiği dosyaları KODI üzerinde paylaşıma aldım.
Çalışma odamdaki modeme wifi ile bağlanıp, film/dizi dosyalarını 2.4Ghz wifi networkte kesintisiz, hatasız izliyorum. 5.1 Dolby, DTS ses dosyasını da HDMI - ARC ile YAMAHA AVR'ye gönderiyorum. (TV Vestel değil)
Ancak anladığım kadarı ile VESTEL, NTFS desteği olmadığı için bunu da yapamayacak... Nası ya ?:saskin
Ntfs desteği yok. Ntfs biçimli belleği takınca direk usb bellekte sorun var biçimlendirin diye hata veriyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
İyi bir panel midir peki ? Led panel değil yani doğrumu anladım ?
LED demek kullanılan panelin yapısıdır. plazma, LCD, LED gibi.
Aydınlatma türü led doğrudur.
Boe kaliteli bir üreticidir.
Ekranı yapan firma markası boe.
Dünya üzerinde 5-10 üretici var zaten bunlar arisinda iyi yerde. Buraya kadar da anlaştık umarım.
Şimdi ips nedir?
Bu ekranın yapısıdır. Renk gamı daha yüksek yanlardan solma yapmayan daha fazla açıya duyarlı bir tip. Siyah performansi düşüktür.

M Çevrimdışı

metinoz92

Aktif Üye
31 Mar 2019
69
31
Kutunun üstünde televizyonun özelliklerinin göründüğü kısmın fotoğrafını çekip paylaşabilir misiniz? Birde tarayıcı var mı Andorid 11’de denediniz mi sorunsuz dizi siteleri açılıyor mu?

Geri
Üst Alt