Vestel 65U9600 ve 65U9700 bulutlanma sorunu

E Çevrimdışı

EagleClaw

Yeni Üye
26 Ocak 2023
7
28
Merhabalar, bu ay başında Vestel 65U9600 model televizyon aldım, bulutlanma sebebiyle müşteri hizmetleriyle görüştüm ve değişim talep ettim. Aynı modeli istemediğimi aksi halde iade hakkımı kullanacağımı söyledim onlarda müşteri memnuniyeti açısından 65U9700 modelini gönderdi. Buraya kadar herşey güzeldi fakat ardından gelen televizyonda da bulutlanma sorunuyla karşılaştım, görselleri sizinle paylaşacağım, sizce bu normal midir? Aksine tekrardan yenisini talep etmeli miyim. Şunu da belirtmeliyim ki; en karanlık filmi izlerken dahi fark edilmiyor bu durum, birkaç paylaşıma baktım bunu yaşayan var. Görüşleriniz için teşekkürler.

20d7d1bb-6efc-41ff-8e5f-97c80de2fc65.jpg

25764975-38e5-4ce1-b0cc-a732c72f7241.jpg

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İki görseldeki oranlar birbirinden farklı olduğu için kadraj yanılsaması nedeniyle net yorum yapmak zor.
Ayrıca %0 bulutlanma hiçbir üretimden beklemeyin. Samsung Q80B modelde bile bulutlanma var, bu konular rahatsız ediyor ise OLED teknolojisine yönelmeniz gerekir.

''Eskilerde yoktu'' diye itiraz edecekseniz yormayın kendinizi zira eski üretimlerde bunların olmadığını, yeni üretimlerin yüksek teknoloji ama ucuz malzeme nedeniyle artık eski ürünler kadar stabil ve konforlu olmadığını milyonlarca kere yazdık sanırım :ok

E Çevrimdışı

EagleClaw

Yeni Üye
26 Ocak 2023
7
28
İki görseldeki oranlar birbirinden farklı olduğu için kadraj yanılsaması nedeniyle net yorum yapmak zor.
Ayrıca %0 bulutlanma hiçbir üretimden beklemeyin. Samsung Q80B modelde bile bulutlanma var, bu konular rahatsız ediyor ise OLED teknolojisine yönelmeniz gerekir.

''Eskilerde yoktu'' diye itiraz edecekseniz yormayın kendinizi zira eski üretimlerde bunların olmadığını, yeni üretimlerin yüksek teknoloji ama ucuz malzeme nedeniyle artık eski ürünler kadar stabil ve konforlu olmadığını milyonlarca kere yazdık sanırım :ok
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ve şunu belirtmek istiyorum. Yıllarca forum kullandım, forum kültürüm vardır. Televizyon alışverişim olduktan sonra da tv'lerle ilgili google'da arama yapınca sizin youtube videonuza denk geldim ve şuan buradayım. Gerçekten yaptığınız iş kaliteli onu söylemeden geçmek istemedim.

Evet, açı fark ettikçe değişiyor bir görsel paylaşacağım sizinle yukarıdan bakınca çok daha kötü.

52cfeba2-265b-4f38-8789-087df4e00095.jpg

Fakat sağ üstteki sarılığı gözümle de görebiliyorum. Sarılığın bulutlanmadan farkı nedir.
AYRICA; Tam karşıdan mı çekmeliyim burada fikir almak için

E Çevrimdışı

EagleClaw

Yeni Üye
26 Ocak 2023
7
28
Öncelikle konu sahibi için; https://tavsiyeforumu.com/konu/vestel-65u9600-ve-65u9700-bulutlanma-sorunu.16538/ vestel alışverişim bu şekilde oldu. Bende fiyat performans açısından bu markaya yöneldim. Bulutlanma ile ilgili kısa not düşmüştüm izlerken herhangi bir şey görmüyorum sadece ışık sızması testinde görüyorum. Marka ile ilgili şunu söyleyeyim, birçok markanın müşteri hizmetleriyle muhatap olmak zorunda kalıyoruz, bu kadar kibar ve ilgili müşteri hizmetleri ben görmedim daha. İlk televizyonumun değişim kararı teknik servis evden çıktıktan 5 dakika sonra geldi ve ben otomatik mesaj olarak düşünmüştüm.

Eminönü spotcu mağazalardan Samsung TV peşin parayla TV aldım. Sanırım yıl 2014-2015. TV hem fiyat yönünden hem kalite yönünden çok güzel gözüküyordu. Kullanmaya başladık, 1 sene sonra ekran açılmamaya başladı, bir açılıp bir açılmamaya başladı. O arada garantisi bitmiş ama çoğunlukla da tüketici olarak ne yapabileceğimizi bilmediğimiz için tv gözümüzün önünde 1-2 sene içinde öldü gitti. Dönemine göre hem kaliteli hem de üstün özelliklere sahip bir cihazdı. Sonra bu forumda takılmaya başlayınca COF denilen Chip on Film ifadesiyle karşılaştım. Ekrana görüntüyü oluşturmakla mesul chip'lerin adedi ne kadar azsa o kadar çok ısınıyor ve ömrü o kadar kısa oluyor. Artık Vestel - Samsung vs değil tamamen olması gereken COF, bit adedi, işletim sisteminin kullanılabilirliği, anakartın işlem kapasitesi gibi şeylere bakıp almak lazım. Geri kalan da destek ağı ve garanti süresi. Bunları sağlayıp fiyatı uygun olduktan sonra her şeyi gözü kapatıp alırım.

Kayınpederim galiba 5 sene evvel LG'den o zamanın en üstün teknolojisi olan 65" OLED model TV aldı, yine o zamanın parasıyla 15bin TL verdi. Dolar cinsine çevirsen herhalde 2-3 bin dolar. Son 1 senedir ekranın ortası renk değiştirdi, maviye döndü. Kafalar oraya geldiği zaman şirinlere dönüyor. LG teknik servis 2-3 ay önce 8bin TL para istemiş. Diyeceğim yine aynı noktaya geliyor. LG - Samsung - Sony vs doğru karar doğru nedenlerle alınmadığı zaman kesinlikle patlıyor. Türkiye'de satılan mallar ve modeller ekseri itibariyle dandik ve bu forumda Adem bey gibi kişiler kaliteyi yükseltmek için bizleri bilgilendiriyor ki doğru kararlar verip paramızı çöpe atmayalım.

Bulutlanma testi için gece çekip görsel atma şansınız var mıdır?

P Çevrimdışı

pn211

Yeni Üye
29 Eyl 2022
15
43
Ben de 10 gün önce Vestel 65U9700 model televizyon aldım. Işık açıkken ve kapalıyken çektiğim siyah ekran fotoğraflarında görüleceği üzere ekranın sol alt köşesinde ve üstte 2 noktada ışık sızmaları var ama izlerken bir rahatsızlık duymadım için kafaya takmayacağım dedim. Televizyondan da gayet memnunum, BOE panel varmış seri numarasına göre. Zaten forumlarda değişim yapanların yorumlarında gördüğüm kadarıyla ve A Adem Helvacı Bey'in dediği gibi gelecek panellerde de büyük ihtimal aynı durum olacak. Benim TV'de sarılanma dediğiniz durum yok farklı olarak.

20230114_180239.jpg
20230114_180329.jpg

A Adem Helvacı Bey'den öğrenmek istediğim bu ışık sızmaları hep bu ölçüde kalacak mı? Yoksa bunlar büyüme veya başka teknik sorunlar açma potansiyeli olan düzeltilmesi gereken şeyler midir?

E Çevrimdışı

EagleClaw

Yeni Üye
26 Ocak 2023
7
28
Ben de 10 gün önce Vestel 65U9700 model televizyon aldım. Işık açıkken ve kapalıyken çektiğim siyah ekran fotoğraflarında görüleceği üzere ekranın sol alt köşesinde ve üstte 2 noktada ışık sızmaları var ama izlerken bir rahatsızlık duymadım için kafaya takmayacağım dedim. Televizyondan da gayet memnunum, BOE panel varmış seri numarasına göre. Zaten forumlarda değişim yapanların yorumlarında gördüğüm kadarıyla ve A Adem Helvacı Bey'in dediği gibi gelecek panellerde de büyük ihtimal aynı durum olacak. Benim TV'de sarılanma dediğiniz durum yok farklı olarak.

20230114_180239.jpg
20230114_180329.jpg

A Adem Helvacı Bey'den öğrenmek istediğim bu ışık sızmaları hep bu ölçüde kalacak mı? Yoksa bunlar büyüme veya başka teknik sorunlar açma potansiyeli olan düzeltilmesi gereken şeyler midir?
Merhaba, benim gibi tam karanlıkta çekip buraya atma ihtimalin var mı acaba? Siyah ve beyaz ekranda.

P Çevrimdışı

pn211

Yeni Üye
29 Eyl 2022
15
43
Akşam eve gittiğimde unutmazsam çeker gönderirim. Yalnız benim evin önünde sokak lambası olduğu için oda öyle kapkaranlık olmuyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

20230114_180239.jpg
20230114_180329.jpg

Durduğu yerde azalmaz veya çoğalmaz ancak o tv nin yerini değiştirmek istediğinizde (Örneğin) tv nin yüzüstü koyulup geri alındığını düşünün, o zaman azalır veya artar 😎

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ve şunu belirtmek istiyorum. Yıllarca forum kullandım, forum kültürüm vardır. Televizyon alışverişim olduktan sonra da tv'lerle ilgili google'da arama yapınca sizin youtube videonuza denk geldim ve şuan buradayım. Gerçekten yaptığınız iş kaliteli onu söylemeden geçmek istemedim.

Evet, açı fark ettikçe değişiyor bir görsel paylaşacağım sizinle yukarıdan bakınca çok daha kötü.

52cfeba2-265b-4f38-8789-087df4e00095.jpg

Fakat sağ üstteki sarılığı gözümle de görebiliyorum. Sarılığın bulutlanmadan farkı nedir.
AYRICA; Tam karşıdan mı çekmeliyim burada fikir almak için
Aslında sizin sarılık dediğiniz durum bizim genelde IPS ışıldaması dediğimiz durum, mesela BOE panellerde çok sık görürüz bunu.
Hatta Samsung ve LG işbirliği sonrası NANOCELL ve QUANTUMDOT birleşimi ile ortaya çıkarılan panellerde yine bu durumu çok görmeye başladık.
Açınız değiştikçe o da değişir ve bunun bir çözümü yoktur.

E Çevrimdışı

EagleClaw

Yeni Üye
26 Ocak 2023
7
28
Aslında sizin sarılık dediğiniz durum bizim genelde IPS ışıldaması dediğimiz durum, mesela BOE panellerde çok sık görürüz bunu.
Hatta Samsung ve LG işbirliği sonrası NANOCELL ve QUANTUMDOT birleşimi ile ortaya çıkarılan panellerde yine bu durumu çok görmeye başladık.
Anladım, teşekkür ederim.

Seri numaram bu şekilde;

b2834bba-b787-4f6b-b398-7034992e32a4.jpg

Panel nedir öyleyse?

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
BOE Display

Servis menüsüne girip kendiniz de teyit edebilirsiniz panel üreticisini.
`bu konuyla pek alakasi yok ama bu mesajla ilgili bir soru var aklimda araya bende ilistireyim

:hmm

Benim tv nin panel ve icindeki cip cart curt bilgilerini tv yi acmadan sökmeden "klasik kumanda" kullanmadan ögrenmenin bir yolu varmi , cok önemli degil ama merak ettim
tv samsung ve akilli kumanda denilen tussuz kumandalardan var

eski derken ne kadar eski tv lerde yoktu? bunun üretim yeriyle alakasi olabilirmi? benim 2018 model qled tv de ben bulutlanma göremiyorum tv nin üretim yerini bilmiyorum ama ülke alamanya

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
`bu konuyla pek alakasi yok ama bu mesajla ilgili bir soru var aklimda araya bende ilistireyim

:hmm

Benim tv nin panel ve icindeki cip cart curt bilgilerini tv yi acmadan sökmeden "klasik kumanda" kullanmadan ögrenmenin bir yolu varmi , cok önemli degil ama merak ettim
tv samsung ve akilli kumanda denilen tussuz kumandalardan var

eski derken ne kadar eski tv lerde yoktu? bunun üretim yeriyle alakasi olabilirmi? benim 2018 model qled tv de ben bulutlanma göremiyorum tv nin üretim yerini bilmiyorum ama ülke alamanya
Abi sadece üreticiyi öğrenebilirsiniz servis menüden, geri kalan detayını o şekilde öğrenmenin olanağı yok ne yazık ki.

Diğer konuda ise üretim yerinin fark ettiği konusunda sizinle aynı düşüncedeyim ama %100 tek etken o olmuyor.
Mesela Samsung ürünlerin ithal gelenlerinde her 100 üründen 60 70 i bulutlanma sorunlu ise, Sunny fabrikalarında montajlananların 80 95 i bulutlanmalı gibi düşünün :)

P Çevrimdışı

pn211

Yeni Üye
29 Eyl 2022
15
43
Merhaba, benim gibi tam karanlıkta çekip buraya atma ihtimalin var mı acaba? Siyah ve beyaz ekranda.

Karanlıkta çektiğim fotoğraflar bunlar.

Siyah Ekran

20230126_201803.jpg

Beyaz Ekran

20230126_201856.jpg

Durduğu yerde azalmaz veya çoğalmaz ancak o tv nin yerini değiştirmek istediğinizde (Örneğin) tv nin yüzüstü koyulup geri alındığını düşünün, o zaman azalır veya artar 😎

Siz böyle deyince aklıma TV'yi kurmaya gelen servis çalışanlarının TV ayaklarını takmak için cihazı kutusundan çıkarır çıkarmaz yüzüstü kanepeye koymaları geldi. Belki de hiç sızma yoktu panelde, daha açılışını yapmadan bu hamleden sonra sızma noktaları oluştu 😀

Ben artık yerinden oynatmam, zaten bu ölçüde bir televizyonunun evde koyulabileceği yeni bir yer bulmak zor. ileride artmayacaksa benim için problem yok.

Benim ekranda da varmış bir sarılık, sol açıdan bakınca gözüküyor. açı arttıkça o da artıyor dediğiniz gibi.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt