Vadeli altın ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
selam millet,
bir kaç gündür bunu takip ediyordum, 2 senedir boş yere evde yatan altınları piyasaya çıkardık dedim bankaya mı yatıralım düşüncesine girdik
Vadeli hesapları incelediğimde en mantıklısı Garanti bankası geldi çünkü %2.5 faiz vermektedir.(tabi belli koşullarla)
bende koşullara uyduğum için hesap açmaya karar verdim. aşağıda daha detaylı yazacağım sizden bankalar ile haşir neşir olanlardan veya bu tarz vade kullananlardan yorum alabilir miyiz ?

bu resim temsilidir vade oranları değişse de güvenilir ve daha öncede garanti ile çalıştığım için onu tercih edeceğim gibi
Adsiz20fcb0306e75daa8.png

şu an bana uygun garanti bankası oranı ;

Adsiz2275725178c5126e4.png

tek aklıma takılan konu şu oldu: toplamda 118 gram gelen altın, eksperin ve kuyumcunun kontrolü ile safa çevrilirken 108 gram yazıldı. merak ettiğim konu ben şimdi 118 gram altını kuyumcuya verdiğimde bu saflığı bakırı vs hesaplıyor mu ?
hani diyelim şu an 118 gr altın 26250 TL olsun
benim 108 gr saf altınla aynı fiyat mı yoksa değer kaybediyormuyum ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Eksprer 108gr yazdiysa.
108gr uzerinden vade elde edersin.
ileride altinini geri almak istersen
108gr altin verilir.
Ahmet abi verdin gazı bankayı basiyordum ?
Şimdi verilen altınlar değerleri 22 olsun 12 olsun 8 olsun bunlar külçe yani 24 ayara çevrilince gerçek karşılığını buldurmak için o şekilde olmuş.
Yani 24 değer 108 Gr altın oldu

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Biliyorsundur da ben genede yazayim.
verdigin altinlari verdigin sekil-formda asla geri alamazsin.
(nenemden yadigardı felan moduna girme sonra :hihi )
Vade sonunda gram yada nakit olarak altinini alirsin.

J Çevrimdışı

jomily

Aktif Üye
1 Eki 2018
177
35
vade oranları en az 366 gün olacak.yani ondan önce bozdurmak ,altınını geri almak istediğinde vade kaybı yaşayacaksın.tam emin değılım ama 365 gün bile olsa hiçbir vade alamayacaksınyada kısmi olarak bozdurmak istediğinde geri kalan miktarın üzerinden vade farkı alacaksın
listede oran 2.75 yazıyor ama açıklama kısmında en fazla 2.50 olarak gözüküyor ?
ben genelde para cinsinden gecelık faize yatırırım.vade kaybı olmaz

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
vade oranları en az 366 gün olacak.yani ondan önce bozdurmak ,altınını geri almak istediğinde vade kaybı yaşayacaksın.tam emin değılım ama 365 gün bile olsa hiçbir vade alamayacaksınyada kısmi olarak bozdurmak istediğinde geri kalan miktarın üzerinden vade farkı alacaksın
listede oran 2.75 yazıyor ama açıklama kısmında en fazla 2.50 olarak gözüküyor ?
ben genelde para cinsinden gecelık faize yatırırım.vade kaybı olmaz
O internette bulduğum bı orandi genel içindi gerçi şu an hiç biri o kadar vermiyor

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Hocam merhabalar.
Kişisel tavsiyem keşke hiç elletmeseydiniz. Sonuçta altın bu ham hali ve bir nesne yapılmış hali fiyatları değişiyor. Ayar ve işçiliğe göre. Ama keşke hiç bankaya vermeseydiniz. Yastık altı kalması daha mantıklı. Bankanın kendi kurları bile piyasa ile farklılık gösterir. Yukarda da yazdığıniz gibi 24 ayarin dışında kalanları , hesaplayıp 24 u baz almışlar.bunun yerine kk ile talimat verip , her ay butcenize gore ( 1gr dan 100gr a kadar ) altın alsaydiniz her ay.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Hocam merhabalar.
Kişisel tavsiyem keşke hiç elletmeseydiniz. Sonuçta altın bu ham hali ve bir nesne yapılmış hali fiyatları değişiyor. Ayar ve işçiliğe göre. Ama keşke hiç bankaya vermeseydiniz. Yastık altı kalması daha mantıklı. Bankanın kendi kurları bile piyasa ile farklılık gösterir. Yukarda da yazdığıniz gibi 24 ayarin dışında kalanları , hesaplayıp 24 u baz almışlar.bunun yerine kk ile talimat verip , her ay butcenize gore ( 1gr dan 100gr a kadar ) altın alsaydiniz her ay.
o hesap ta mecburi açılıyormuş, sonra vadeliye alınıyor muş

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
demekki pek bilen yok yada başlığı görmedi :)
gerçi kimseyi yadırgamıyorum, garanti bankasının genel merkezlerinden tut şube, şube müdürü kafayı yediler bizim altın için :sirit. zorla yaptık ama artık aklım evde değil :)
süreçten bahsedeyim genel merkezi arayıp herşeyi teyit ettirdim işte 100gr 2.5 faiz yok hesap yok kitap derken olur dediler , ardından call centerin bize belirttiği gibi cep şubeden altın hesabı açtık, altını anlaşmalı kuyumcuya verdik ve hesaba geçtiler.
sonra gene call centeri aradım bi de ne dese beğenirsin en fazla 0.80 faiz oranı yansır.
Dedim sen ne diyorsun hacı ?
ulan beğenerek aldığımız altınları verdik, iptal et diyoruz bu seferde alış satış fiyatından bahsedip zarar yazıyor.
Sen o an şubeye bi hışım giriş yap, kan ter hava sıcak, oruç kafada, neyse sıra al
sıra geldi gişeye geçtim kadınla konuşuyoruz ne o beni, ne ben onu anlıyorum yaklaşık 8 adet vezne var toplasan 3 kez altın hesabı açtık hele vadeli hiç açmadık demez mi :)
dedim abla çöz şu işi, neyse müdür de geldi diğer vezneler de başımızda; arıyorlar sorunu, çözmeye gayretle çalışıyorlar bu konuda tebrik ederim.
bende tapu gibi İnternet sayfalarındaki şartlar var,
ilk görüştüğüm call canter ile görüşmenin kaydı var, ben sağlam :)
neyse sorunu bulup çözdüler. Cep şubeden açılan altın hesabında bir sözleşme çıkmıyormuş bu nedenle senin hesabın bu semtte gözükmüyor bunların hepsinde sana %0.80 vade çıkıyor

ardından şube ayar çekti net 2.18 faize denk geldi

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Hem orucluyken yazmışsınız hem de faize yatirmaniza şaşırdım doğrusu
selam mesajınızı almıştım,
bu devirde senin üstünden yenilen, ödediğin haksız vergiler, 1/5 kesenler varken bankadan almadığın faizden ne beklersin :)
bu şeye benzer cumaya giden adam imam tarafından kovulur. cemaat sorar neden kovuldun ?
içki içiyordum kovuldum... herşeyin yeri ayrıdır. orucumu tutar cumaya gider kuranımı okurum, müslümanım ama dindar değilim

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt