VA vs IPS Panel Performansı

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Tüplü TV nin canını yiyim hiç böyle sıkıntılarımız yoktu ?

Parlaklık mı düştü saldır eht trafosuna bulanıkmı saldır eht trafosuna sesmi yok kesin anfi devresi zaten ses yoksa illaki biseyler patlak çatlak çıkıyor

Hiç unutmam lise yıllarımda pentium bi bilgisayarım vardı çıkma parçalardan toplamıştım birde monitörüm vardı oda sıcaklığına göre eht trafosundan her açtığımda ayar yapmam lazımdı hatta monitör ısındıkça yine ayar yapmam lazımdı ??

Şimdi derdimiz yandan az önden çok bakıyorum alttan siyah hm burdan parlıyor ?? sanırım Adem abinin videoları fazla izledim ben neyse gideyim bir doz daha alayım ? size Allah kolaylık versin ?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Sadece standart panellerin tepkime süreleri üzerinden konuşuyorsak, VA paneller piksel diziliminden dolayı daha yavaş diye biliyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Ben panel konularına üretici specleri üzerinden bakmayı tercih ediyorum o nedenle marka model veya ürün+teknoloji bazlı GENEL yorum yapmak yerine daha lokal bilgiler üzerine yorum yapmayı tercih ediyorum.

Herkesin görüşüne saygım sonsuz, lakin her paneli halen VA ve IPS olarak değerlendiren avrupalıları da anlamıyorum zira VA var, MVA var, SVA, SMVA var PMVA var SPVA var IPS var SIPS var, EIPS var, AS IPS var, yani var var oğlu var şimdi Hangi VA ile Hangi IPS? :kas

dodgexander isimli moderatör dostumuzun yorumlarına katıldığım çok yer olmakla birlikte eksikleri çok. Dar bakmışlar bence konuya.

?
VA'de çeşit çok tabi ki.
Arkadaşın argümanı da dar abi, Sony IPS kullandı diye IPS iyi olamaz. :kiskis

Detaylara takılanlar IPS'de daha çok kusur bulur bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
TN'ci Benq'yü hiç sallamam kimse kusura bakmasın.
Monitörleri de gereksiz pahalı.
O afilli dönemi de bitti bana göre.
AOC gibi, MSI gibi, ASUS gibi güçlü rakipler var artık.
Gigabyte'ı da listeye dahil edebiliriz.

Kim takar Benq'yü.

Oyun dünyası da E-spor'dan ibaret değil.
Çöp panelle gidip GTA 5 veya Metro Exodus oynamanın da güzel yanı yok bana kalırsa.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
VA'de çeşit çok tabi ki.
Arkadaşın argümanı da dar abi, Sony IPS kullandı diye IPS iyi olamaz. :kiskis

Detaylara takılanlar IPS'de daha çok kusur bulur bence.
Benden bahsediyorsan IPS kullanmıyorum ben; her 2 televizyonum ve monitörüm VA panel.
Sony 55XH9077
Samsung UE40H6470AS
Asus VG27VQ

IPS seven biri değilim, tv tavsiye konusunda bunu defalarca belirttim. Ayrıca aynı konuda özellikle LG markasının led tv'lerini başarısız bulduğumu da belirttim her fırsatta. Hatta bu konuda Albanez ile bile tartışmıştım; kendisi Rtings sitesinin IPS düşmanı olduğunu, aslında IPS'lerin anlatıldığı kadar kötü bir panel çeşidi olmadığını, VA'ların kağıt üstündeki kontrast oranlarının abartılı olduğunu, IPS'in kaliteli bir panel kullanımı ve sağlam bir mühendislik ve yazılım ile (full array ve local dimming destekli olarak) VA'ya yakın kontrast ve siyah verebileceğini söylüyordu.

Olaya neden fanatikçe yaklaştığını anlayamıyorum. Her iki panelin de kendine göre iyi ve kötü yanları var. Benim burada kast etmek istediğim mesele şu, zaten sen de VA tarafında çeşit çok demişsin ki bu olay IPS için de geçerli; IPS paneller doğası gereği VA'lara göre tepkime süresi bakımından daha iyiler. Yukarıda bununla ilgili AVforums vb. kaynaklardan referans da gösterdim sana.

Fakat üreticinin kalitesine göre her 2 panelin de verdiği performans farklı olabiliyor. Sony, Samsung gibi markalar VA panelin de tepkime süresini düşük yapabiliyorlar. Ancak marka ve ürüne göre bu çok farklılık gösteriyor. Örneğin benim monitörüm VA panel fakat siyah renk homojenliği ve ışık sızması yönünden oldukça kötü;

Yukarıda bahsettiğim Samsung televizyonum kenardan aydınlatmalı olmasına rağmen hiç ışık sızması yok ve kontrast süper. Fakat arkadan direkt aydınlatmalı olup siyah renk ve bulutlanma sorunu yaşayan VA panelli tv'ler de var piyasada. Burada olay tamamen üretici kalitesiyle ilgili.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sadece standart panellerin tepkime süreleri üzerinden konuşuyorsak, VA paneller piksel diziliminden dolayı daha yavaş diye biliyorum.
VA paneller daha yavaş değil.
IPS oyuncu monitörü kullananlar neden VA panele geçiyor sizce?
Çünkü IPS'deki tüm veriler aldatma, yalan.
IPS tasarımcı olmak isteyene gider.
Oyun oynamak isteyene gitmez.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Umut biraz sakin ya devlet meselesi değil kardeşim, benim için de Va candır gerisi heyecandır ancak bir başkası ips daha iyi diyebilir hatta tepkime süresi de iyi diyebilir, görüştür bunlar ve bizim forumumuzun renkleridir. Başka hiçbir yerde böyle samimi ortam var mı:krotey

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Zorlarsam ne yaparsın mesela?
Zorlamasın kaçsın bence umut geliyor zıplaya zıplaya ....:haha

goat-attack.gif

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri