VA vs IPS Panel Performansı

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Hiper moderatörümüz Umut Barış Umut Barış ile başka bir konuda bu meseleyi tartışıyorduk. TCL ile ilgili açılan konu amacından sapmasın diye burada tartışalım istedim.
TN panel her ikisinden de daha hızlı olduğu için onu dışarı alıyorum, sadece VA ve IPS karşılaştırması yapıyorum.

AVForums vb kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, özellikle ucuz cihazlarda IPS panelin tepkime süresi VA'ya göre daha başarılı. Ancak, orta ve yüksek kalitedeki cihazlar söz konusu olduğunda, VA panellerin kaliteleri arttığından aradaki fark kapanıyor. Lakin ben yine de VA panel IPS'ten performans olarak daha iyidir diyemiyorum.

VA panellerin ghosting (hayalet görüntü) ve motion blur (hareket bulanıklığı) konusunda daha dezavantajlı olduğu; ayrıca siyahtan gri renge geçiş süreleri daha yavaş olduğu için, black smearing (siyah lekelenme) sorununa yatkın oldukları yazıyor. Bu nedenle, oyun oynayacak kişilere (TN panel hariç tutuyorum) IPS öneriyorlar. Çünkü VA panellerde, karanlık sahnelerde hızlı geçen objeler ardında leke bırakabiliyor diyor.

Fakat diğer yandan, Samsung Q80T, Sony X900H gibi orta-üst kalite televizyonların incelemesine baktığımızda, tepkime sürelerinin IPS'ten farklı olmadığı hatta daha iyi olduğu görünüyor. A Adem Helvacı'nın konu ile ilgili görüşünü merak ediyorum. Benim bulduğum bilgiler aşağıda.

Dünyanın önde gelen monitör üreticilerinden BenQ markasının kendi sitesinde yaptığı açıklamaya bakalım;
Panel-Type-1200X600165377f8cab96fda.jpg

AVForums moderatörünün konu ile ilgili yaptığı açıklamaya bakalım;
Dodge.jpg

Yine AVForums'taki ilgili konuya bakalım;
compare.jpg

Başka bir sitedeki açıklamaya bakalım;
compare_2.jpg

compare_5.jpg

DisplayNinja sitesine bakalım;
compare_3.jpg

compare_4.jpg

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ben IPS paneli daha çok seviyorum açı farkı olayını sevmedim

Monitör olarak VA panel tercih edilebilir oyun severler için :kiskis

Televizyon bu olmadık açılardan yandan sağdan soldan görüntü kalitesi bozulmadan izlenmesi lazım bana göre.

Zevkler ve renkler tartışılmaz CRT Tüplü Tv'lerden alışkanlık olmuş onlarda açı farkı diye birşey yoktu .. :haha

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Benim anlamadığım, Benq nasıl bu konuda referans olabiliyor ki? Monitör ile TV aynı şey mi? Hareketli sahnede bence VA dir bu işin zirvesi. IPS ürettiği renk ve açı için tercih edilir. IPS panelde yaşanan bozulmalar için hatta bazı iyileştirmeleri kapatmak zorunda kalırsınız. Bahsettiğin bulanıklık sorunu da benim bildiğim tamamen arka aydınlatma kaynaklı bir durum.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Ben IPS paneli daha çok seviyorum açı farkı olayını sevmedim

Monitör olarak VA panel tercih edilebilir oyun severler için :kiskis

Televizyon bu olmadık açılardan yandan sağdan soldan görüntü kalitesi bozulmadan izlenmesi lazım bana göre.

Zevkler ve renkler tartışılmaz CRT Tüplü Tv'lerden alışkanlık olmuş onlarda açı farkı diye birşey yoktu .. :haha
Siyah kalitesi ve yüksek kontrasta sahip olduğu için ben de VA seviyorum, bütün tv ve monitörlerim VA panel. Sadece 2 panel arasındaki performans farkı konusunda anlaşamadık ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Ben OLED severim mesela ama hareketli sahne isteyene de kolay kolay ips önermem. Adam ips deki sorunları görüp itiraz edebilir çünkü. Sana da tavsiyem otur ips ile maç izle bakalım neler yaşanıyor gör. Bizim evde ucuz lg ips var, maç izlerken seyirciyi adeta seçemiyorsun. ?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Siyah kalitesi ve yüksek kontrasta sahip olduğu için ben de VA seviyorum, bütün tv ve monitörlerim VA panel. Sadece 2 panel arasındaki performans farkı konusunda anlaşamadık ?
İkisinden de var VA panelli TV depoda yatıyor IPS TV Hizmet veriyor bizde ...?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
IPS VA den performanslı olamaz. Ucuz IPS hiç olamaz. Hangi modelleri kıyaslamışlar da konuşuyorlar ki? Aynı engine ve işlemci ile koşturmuşlar mı da aynı paneli, kıyas yapabiliyorlar?

Git 7 serisi LG Nano ips panele bak bakalım, klasik ips sorunlarını görüyor musun görmüyorsun yazarsın.

Sony nin üst seviye de IPS kullanmasını referans alarak konuşman saçma.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
IPS alan input lag e takılır kalır. Renk algoritması çöp panele overclock yapıp piyasaya satıyorlar bariz. Rengi doğru üretemeyen panelde oyuncuyu nasıl ayırt edeceksin ki?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İş panelde bitmiyor donanım yazılım sürücü video işlemcisi extraları var..

En kral panel olsun donanımı anakartı yazılımı yetersiz olursa panel ne yapsın...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Ben OLED severim mesela ama hareketli sahne isteyene de kolay kolay ips önermem. Adam ips deki sorunları görüp itiraz edebilir çünkü. Sana da tavsiyem otur ips ile maç izle bakalım neler yaşanıyor gör. Bizim evde ucuz lg ips var, maç izlerken seyirciyi adeta seçemiyorsun. ?
OLED'i herkes sever ?

IPS VA den performanslı olamaz. Ucuz IPS hiç olamaz. Hangi modelleri kıyaslamışlar da konuşuyorlar ki? Aynı engine ve işlemci ile koşturmuşlar mı da aynı paneli, kıyas yapabiliyorlar?

Git 7 serisi LG Nano ips panele bak bakalım, klasik ips sorunlarını görüyor musun görmüyorsun yazarsın.

Sony nin üst seviye de IPS kullanmasını referans alarak konuşman saçma.
Ya Umut, kendi kafamdan konuşmuyorum, niye kendi fikrinde sürekli en iyisini ben biliyorum tarzında ısrar ediyorsun anlamadım. Tamam BenQ markasını referans alma, oraya başka linkler de koydum. Bir de saçma diyorsun. Genel olarak panel haslıkları bakımından kıyaslıyorlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
OLED'i herkes sever ?

Ya Umut, kendi kafamdan konuşmuyorum, niye kendi fikrinde sürekli en iyisini ben biliyorum tarzında ısrar ediyorsun anlamadım. Tamam BenQ markasını referans alma, oraya başka linkler de koydum. Bir de saçma diyorsun. Genel olarak panel haslıkları bakımından kıyaslıyorlar.
VA daha iyi. Sony'e ne versen o donanım ile iyi sürebilir. Üst seviye işlemci, algoritma, yazılım ile. Önceki amiral gemide VA kullandı, o VA de çatır çatır sattı. Ucuz IPS amatör işi tablo gibidir, sadece resim izlersin. Detaylarla ilgilenemezsin. İyi IPS de yine renk için tercih edilir. Oyun oynayacak insana da IPS gitmez. O Benq IPS panellerin input laginden bahsetmiş mi acaba?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben panel konularına üretici specleri üzerinden bakmayı tercih ediyorum o nedenle marka model veya ürün+teknoloji bazlı GENEL yorum yapmak yerine daha lokal bilgiler üzerine yorum yapmayı tercih ediyorum.

Herkesin görüşüne saygım sonsuz, lakin her paneli halen VA ve IPS olarak değerlendiren avrupalıları da anlamıyorum zira VA var, MVA var, SVA, SMVA var PMVA var SPVA var IPS var SIPS var, EIPS var, AS IPS var, yani var var oğlu var şimdi Hangi VA ile Hangi IPS? :kas

dodgexander isimli moderatör dostumuzun yorumlarına katıldığım çok yer olmakla birlikte eksikleri çok. Dar bakmışlar bence konuya.

?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
OLED'i herkes sever ?

Yıllar evvelki mesajlarım halen duruyorsa siz benim Umutla tartışma mesajlarıma bir bakın :kop
Umut Can'dır ama inatçıdır kardeşim ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt