USTALAR YARDIM BİLGİ

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Evet arkadaşlar dün gelen elektrikçi gelip eve baktı ve dedim ki "ustam nasıl sağlam olacaksa öyle yap" dedim. Önce şaltere bakıldı atıp duran şalter bir mutfak ve yatak odasına bağlı 20C bir şalter takılmış sigorta kutusunu, onun yanına da 32B takılmış bir de 25 AL takılmış. Gelen usta şalter arızalı olabilir dedi bu değişmesi gerek dedi. Dedim ki "değiş ustam gerekirse bir hatta iki tane daha ekle nasıl daha güvenli olacaksa öyle yap" dedim. 20C olanı söktü bide ne görelim onun yanında olan 32B şalter yanında yanık oluşmuş. "Abi bunların hepsini değişelim" dedi hep topu üç şalter zaten "olur "dedim. Usta sırasıyla şunları yaptı

Önce mutfakta sorun olarak görebileceği üç prizi değişti
Tek prizden Fırın, Bulaşık Makinesi, Ve Set üstü ocağı taktığım üçlü uzatma prizi yenisi ile daha kalın bir kablo takarak korumalı üçlü ile değişti
Fırının fişi üçlü prizde takılı iken üçlü prizinin bir girişini eritmeye başlamıştı bir önce ki priz daha beterdi bu sebepten fırın fişini de söktü değişti
Dört adet sigorta kutusuna 25B siemens sigorta takıldı

Bu işlemlerden sonra mutfakta atma etme şuan sıkıntı yok inş. olmazda

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Evet arkadaşlar dün gelen elektrikçi gelip eve baktı ve dedim ki "ustam nasıl sağlam olacaksa öyle yap" dedim. Önce şaltere bakıldı atıp duran şalter bir mutfak ve yatak odasına bağlı 20C bir şalter takılmış sigorta kutusunu, onun yanına da 32B takılmış bir de 25 AL takılmış. Gelen usta şalter arızalı olabilir dedi bu değişmesi gerek dedi. Dedim ki "değiş ustam gerekirse bir hatta iki tane daha ekle nasıl daha güvenli olacaksa öyle yap" dedim. 20C olanı söktü bide ne görelim onun yanında olan 32B şalter yanında yanık oluşmuş. "Abi bunların hepsini değişelim" dedi hep topu üç şalter zaten "olur "dedim. Usta sırasıyla şunları yaptı

Tek prizden Fırın, Bulaşık Makinesi, Ve Set üstü ocağı taktığım üçlü uzatma prizi yenisi ile daha kalın bir kablo takarak korumalı üçlü ile değişti
Fırının fişi üçlü prizde takılı iken üçlü prizinin bir girişini eritmeye başlamıştı bir önce ki priz daha beterdi bu sebepten fırın fişini de söktü değişti

Hadi geçmiş olsun hocam çamaşır makinesi ne durumda?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,563
ynı lınye hattına yuksek akım ceken cıhazların baglanması sonucu yuksek ıhtımal baglantı yerlerının bırınde ızolasyonda erıme/şase yansanmakta

Hadı gozunaydın makına degısımınden kurtuldun :kiskis

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Hadı gozunaydın makına degısımınden kurtuldun :kiskis

Çamaşır makinesini diyorsan ona ediyos dedim çünkü ondan gelen o patlama ve yanık kokusundan sonra hayır gelmez =) Diğer beyaz eşyalar içinse evet çok şükür onlara zarar gelmemiş =) eşim hatta bugün fırını kullanmış bulaşığı da kullanmış sağlamlar =) :affet

Kalenderadam Çevrimdışı

Kalenderadam

Aktif Üye
13 Eki 2018
203
40
1970 lerde yapılan büyük hataları günümüz teknolojisinde tekrar ediyorsunuz azizim.

Eskiden asfalyalar vardı, asfalya atınca daha kalın tel sarılırdı ama kimse neden attığının sebebini araştırmazdı, sonuçta evler yanardı vs.

Şimdi bakın azizim, lütfen yanlış anlamayınız lakin bu işler SANIRIM veya OLMASI GEREK gibi yaklaşımları kaldırmaz.

Gelin şöyle bir teknik varsayımda bulunalım.

Sizin makinenizin çalışma voltajı nedir?
Sizin makinenizin o tesisattan çektiği/çekeceği güç nedir?
Sizin makinenizin tesisata bindireceği yük nedir?

Voltaj 220
Güç yani WATT, içerisindeki rezistans 2000 watt, motor da 70, 30 de elektronik karttaki komponentler deseniz 2100 watt. 100 watt da benden olsun sen yabancı değilsin ayağın alışsın etti mi sana 2200 watt?

Amper = Watt / Volt Yani

X = 2200 / 220

Yani

2200 / 220 = 10

Yani size lazım olan o makine için 10 amper sigorta.

Aynı hat üzerinde bulunan diğer cihazları da eklerseniz 16 amper zaten normalidir.

Derseniz ki aynı hat üzerinde Bulaşık vs vs de var, o zaman öncelikle amper yükseltmeden evvel linye hattı uygun mu ona bakmanız lazım zira linye kesiti uygun değilse sigorta amperini 50 yapsanız ne olur? bu sefer tesisat erir yangın çıkar (biliyorum abarttım, ama siz de küçümsemeyin lütfen)

Sigorta atma durumlarında aklı başında hiç kimse ''Sanıyorum, Belki, Tahminimce'' gibi söylemlere güvenerek hareket etmemeli.

Bu gibi durumlarda herkes susar, TEKNİK konuşur :ok

Önce makine sağlam mı ondan emin olun :ok
Açıklama için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi teknik konuşur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt