USTALAR YARDIM BİLGİ

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Merhaba ustalar; benim yakın zamanda çamaşır makinesi ile bir sıkıntım oldu. Çamaşır makinesine direk bağlı olan B20 amper şalter atıp duruyor. İlkten makine içinde ki çamaşır bitmek üzere iken attı, sonra şalteri kaldırdım, elektrik geldi, çamaşır makinesinin ışıkları yandı, sonra makineyi açma kapamadan kapadım ve makine kapalıyken yine attı. İçinde ki suyu boşalttım üç gün bekledim, sonra şalteri tekrar kaldırdım ve bu sefer direk attı, hatta ikinci kaldırışımda şalter daha kalkmadan evin şalterini de attırdı... Özetle durumu tanıdık bir teknik servise sordum, "Sorun büyük ihtimal şalterden" dedi ve "25 Amper bir şalter takman gerekli" dedi. Şimdi bu olaylardan özetle bu şalterin üzerinde B-C ve yanında ki rakamlar nedir diye baktım. İlk aklıma klima geldi. Zamanında ilkten 18 lik aldığım C25 amperlik şalteri klimayı taktıramadığım için kullanmadım daha sonra 12'lik İnverter klima aldım ve bu C25 amper şalteri bu klimaya kullandım. Zamanında klimayı takan adama sorup bağladım şalteri ve bir şey olmayacağını söyledi.. Ancak şimdi az biraz araştırdığımda bunun yanlış olduğunu öğrendim.. Özetle ustalar

Sorularım Şunlar:
1. Çamaşır makinesine bağlı olan B20 şalter bu anlatıklarım doğrultusunda gerçekten bozuk olabilir mi ?
2 Çamaşır makinesine B25 mi C25 mi tak malıyım
3. Ve son sorum klima için takılı olan C25 şalterden kurtulmalı mıyım ? Ve nasıl şalter tak malıyım?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Sigorta türünden olabilir ya da makinede kısa devreye neden olan bir durum söz konusu olabilir.
Ben elektrik tesisatına fazla hakim olmadığım için hangi tür sigorta o cihaz grubu için gider bilmiyorum.

A Ado TEKNOwest teknovest Sota Sota bilir.

Belki tesisatınızda çamaşır makinesinin takıldığı prize giden kablo da o iş için uygun olmayabilir.

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Kablo direk prizin içinde ki kablolardan çekildi yani prize takılı değil ve aynı prize tost makinesi takılıp çalıştırıldı kablolarda ve elektrik tesisatında sıkıntı yok. Yıllardır bu şekilde gitti. Küçük detay; dört yıllık evimde ilk kez makineyi 90 DERECE kullandık ve sonuç şalter iflas =) Teknik servis tanıdık arkadaş aşırı yükten şalter gitmiştir dedi =)

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
incelemeden şundandır diye meyiz. elektrik bilginiz yoksa servis çağırın derim.şuraya bakın deriz Allah mahafaza elekrik akına kapılabilirsiniz.

C Çevrimdışı

canciger

Aktif Üye
5 Ocak 2018
163
makinenin fişini çekip şalteri değiştirin, aynı prize başka bir elektrikli alet takıp deneyin şalter atmıyorsa makinede problem vardır. şalter yine atarsa tesisatta kısa devre vardır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

B tipi şalter kullanmanızı öneririm marka olarak legrand veya Siemens olabilir.

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Peki ustalar B tipi kaç amper olmalı şuan ki B20 ve Klima C25 onuda ilerde problem olmaması için değişmeli miyim ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

incelemeden şundandır diye meyiz. elektrik bilginiz yoksa servis çağırın derim.şuraya bakın deriz Allah mahafaza elekrik akına kapılabilirsiniz.

O konularda aşırı pinpirikliyim evin tüm sigortalarını indirmeden o tarz işlere kalkışmam. Bu zamana kadar evin tüm prizleri olsun, avizleri monte olsun klima için buattan kablo olsun ben çekip monte ettim ama işte amatör bilgi ile anca bu kadar. O yüzden önerinizi duymak isterim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba ustalar; benim yakın zamanda çamaşır makinesi ile bir sıkıntım oldu. Çamaşır makinesine direk bağlı olan B20 amper şalter atıp duruyor. İlkten makine içinde ki çamaşır bitmek üzere iken attı, sonra şalteri kaldırdım, elektrik geldi, çamaşır makinesinin ışıkları yandı, sonra makineyi açma kapamadan kapadım ve makine kapalıyken yine attı. İçinde ki suyu boşalttım üç gün bekledim, sonra şalteri tekrar kaldırdım ve bu sefer direk attı, hatta ikinci kaldırışımda şalter daha kalkmadan evin şalterini de attırdı... Özetle durumu tanıdık bir teknik servise sordum, "Sorun büyük ihtimal şalterden" dedi ve "25 Amper bir şalter takman gerekli" dedi. Şimdi bu olaylardan özetle bu şalterin üzerinde B-C ve yanında ki rakamlar nedir diye baktım. İlk aklıma klima geldi. Zamanında ilkten 18 lik aldığım C25 amperlik şalteri klimayı taktıramadığım için kullanmadım daha sonra 12'lik İnverter klima aldım ve bu C25 amper şalteri bu klimaya kullandım. Zamanında klimayı takan adama sorup bağladım şalteri ve bir şey olmayacağını söyledi.. Ancak şimdi az biraz araştırdığımda bunun yanlış olduğunu öğrendim.. Özetle ustalar

Sorularım Şunlar:
1. Çamaşır makinesine bağlı olan B20 şalter bu anlatıklarım doğrultusunda gerçekten bozuk olabilir mi ?
2 Çamaşır makinesine B25 mi C25 mi tak malıyım
3. Ve son sorum klima için takılı olan C25 şalterden kurtulmalı mıyım ? Ve nasıl şalter tak malıyım?

1970 lerde yapılan büyük hataları günümüz teknolojisinde tekrar ediyorsunuz azizim.

Eskiden asfalyalar vardı, asfalya atınca daha kalın tel sarılırdı ama kimse neden attığının sebebini araştırmazdı, sonuçta evler yanardı vs.

Şimdi bakın azizim, lütfen yanlış anlamayınız lakin bu işler SANIRIM veya OLMASI GEREK gibi yaklaşımları kaldırmaz.

Gelin şöyle bir teknik varsayımda bulunalım.

Sizin makinenizin çalışma voltajı nedir?
Sizin makinenizin o tesisattan çektiği/çekeceği güç nedir?
Sizin makinenizin tesisata bindireceği yük nedir?

Voltaj 220
Güç yani WATT, içerisindeki rezistans 2000 watt, motor da 70, 30 de elektronik karttaki komponentler deseniz 2100 watt. 100 watt da benden olsun sen yabancı değilsin ayağın alışsın etti mi sana 2200 watt?

Amper = Watt / Volt Yani

X = 2200 / 220

Yani

2200 / 220 = 10

Yani size lazım olan o makine için 10 amper sigorta.

Aynı hat üzerinde bulunan diğer cihazları da eklerseniz 16 amper zaten normalidir.

Derseniz ki aynı hat üzerinde Bulaşık vs vs de var, o zaman öncelikle amper yükseltmeden evvel linye hattı uygun mu ona bakmanız lazım zira linye kesiti uygun değilse sigorta amperini 50 yapsanız ne olur? bu sefer tesisat erir yangın çıkar (biliyorum abarttım, ama siz de küçümsemeyin lütfen)

Sigorta atma durumlarında aklı başında hiç kimse ''Sanıyorum, Belki, Tahminimce'' gibi söylemlere güvenerek hareket etmemeli.

Bu gibi durumlarda herkes susar, TEKNİK konuşur :ok

Önce makine sağlam mı ondan emin olun :ok

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
1970 lerde yapılan büyük hataları günümüz teknolojisinde tekrar ediyorsunuz azizim.

Eskiden asfalyalar vardı, asfalya atınca daha kalın tel sarılırdı ama kimse neden attığının sebebini araştırmazdı, sonuçta evler yanardı vs.

Şimdi bakın azizim, lütfen yanlış anlamayınız lakin bu işler SANIRIM veya OLMASI GEREK gibi yaklaşımları kaldırmaz.

Gelin şöyle bir teknik varsayımda bulunalım.

Sizin makinenizin çalışma voltajı nedir?
Sizin makinenizin o tesisattan çektiği/çekeceği güç nedir?
Sizin makinenizin tesisata bindireceği yük nedir?

Voltaj 220
Güç yani WATT, içerisindeki rezistans 2000 watt, motor da 70, 30 de elektronik karttaki komponentler deseniz 2100 watt. 100 watt da benden olsun sen yabancı değilsin ayağın alışsın etti mi sana 2200 watt?

Amper = Watt / Volt Yani

X = 2200 / 220

Yani

2200 / 220 = 10

Yani size lazım olan o makine için 10 amper sigorta.

Aynı hat üzerinde bulunan diğer cihazları da eklerseniz 16 amper zaten normalidir.

Derseniz ki aynı hat üzerinde Bulaşık vs vs de var, o zaman öncelikle amper yükseltmeden evvel linye hattı uygun mu ona bakmanız lazım zira linye kesiti uygun değilse sigorta amperini 50 yapsanız ne olur? bu sefer tesisat erir yangın çıkar (biliyorum abarttım, ama siz de küçümsemeyin lütfen)

Sigorta atma durumlarında aklı başında hiç kimse ''Sanıyorum, Belki, Tahminimce'' gibi söylemlere güvenerek hareket etmemeli.

Bu gibi durumlarda herkes susar, TEKNİK konuşur :ok

Önce makine sağlam mı ondan emin olun :ok

Ustam ne klimada nede çamaşır makinasında ekstra bir alet veya bişey bağlı değil o yüzden şu şu sigorta işini görebilir görüşü lazım. Yanlış bi durim var ise de onu düzeltmek lazım o yüzden görüş istedim :)

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Daha açık olsam daha iyi olur sanırım salona yakın olan buattan çektiğim hat salona gidiyor salonda ise 100 watt tv 80 watt hoperlör 80 watt konsol toplamda 260-300 watt bir elektrik çekimi var hadi buna arada 2000 watt elektrik süpergesi takılsın.

Mutfağın olduğu hatta ise sadece 480 litre hacimli A+ buzdolabı var sürekli çalışan onun dışında mutfakta ne çamaşır ne bulaşık ne tost nede fırın hiçbiri aynı anda çalıştırılmaz buna çok dikkat ediyoruz
Yani bu bağlamda

Mutfakta çamaşır makinesine takılı şalter 20B
Klimaya takılı olan şalter ise 25C

Bunlar ne kadar doğru yada ne kadar güvenli ?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
O orl1984, sigortayi indiriyorsun.
Tost makinasini fisten cekip. Ilgili prizi sokuyorsun.
Kablolarin erimis olduğu goreceksin.
Kablolar erimisse sonraki asamaya gecelim :ok

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
O orl1984, sigortayi indiriyorsun.
Tost makinasini fisten cekip. Ilgili prizi sokuyorsun.
Kablolarin erimis olduğu goreceksin.
Kablolar erimisse sonraki asamaya gecelim :ok

Şimdi şöyle anlatayım: ilgili prize çamaşır makinesi direk içinden bağlandı yani prize takılı değil priz söküldü ve kabloları direk ekstra monte edildi sonra prizin altından gelen kabloya şalter takıldı. İlgili prizi söktüm altına baktım erime yanma göremedim. Aynı şekilde makine kablosunun ek yeri olsun kontrol ettim yine bir yanma göremedim. Prizde ve prize gelen hatta sorun olsa tost makinesini çalıştıramaz ve bu sefer yine evin sigortasını attırmaz mıydı ?

Ben derdimi anlatamıyorum sanırım tüüü bana =)

Bir diğer konu farzedelim makine bozuldu yada şalterde sorun var

Çamaşır makinesine kaç amper ve hangi sınıf takmalıyım ? şuan ki 20B
Ve bunlardan bağımsız 12000 Btu İnverter Klimaya takılı şalterde 25C bu ilerde sıkıntı çıkarır mı şalter klimaya fazla gibi geldi bana

:affet

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şimdi şöyle anlatayım: ilgili prize çamaşır makinesi direk içinden bağlandı yani prize takılı değil priz söküldü ve kabloları direk ekstra monte edildi sonra prizin altından gelen kabloya şalter takıldı. İlgili prizi söktüm altına baktım erime yanma göremedim. Aynı şekilde makine kablosunun ek yeri olsun kontrol ettim yine bir yanma göremedim. Prizde ve prize gelen hatta sorun olsa tost makinesini çalıştıramaz ve bu sefer yine evin sigortasını attırmaz mıydı ?

Ben derdimi anlatamıyorum sanırım tüüü bana =)

Bir diğer konu farzedelim makine bozuldu yada şalterde sorun var

Çamaşır makinesine kaç amper ve hangi sınıf takmalıyım ? şuan ki 20B
Ve bunlardan bağımsız 12000 Btu İnverter Klimaya takılı şalterde 25C bu ilerde sıkıntı çıkarır mı şalter klimaya fazla gibi geldi bana

:affet

hocam evin ana sigortası da attı demişsiniz sanırsam.Bu durumda makine de sorun olması muhtemel.Hocalarımız daha iyi yorum yapacaktır ancak ilk aklıma gelen makine içindeki parazit kondansatöründe sorun olabilir.

O Çevrimdışı

orl1984

Yeni Üye
8 Ağu 2017
161
Evet şalteri ikinciye zorla kaldırmaya çalışınca ana sigortada attı.
Artık akşam direk prize takıp birde öyle deneyeceğim direk atarasa makine nanay demek

Peki nasip olur da yeni makine alırsam yeni şalteri kaç olarak değişmeliyim? 20B şuan ki
Birde Allah rızası için şu klimanın takılı olduğu şalter bana ilerde sıkıntı çıkarır mı onu cevaplarsa sevinirim

:affet:bilmiyom

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Evet şalteri ikinciye zorla kaldırmaya çalışınca ana sigortada attı.
Artık akşam direk prize takıp birde öyle deneyeceğim direk atarasa makine nanay demek

Peki nasip olur da yeni makine alırsam yeni şalteri kaç olarak değişmeliyim? 20B şuan ki
Birde Allah rızası için şu klimanın takılı olduğu şalter bana ilerde sıkıntı çıkarır mı onu cevaplarsa sevinirim

:affet:bilmiyom
Hocam bilgisayar mezunu , elektrik öğrencisiyim :) Açıkcası pek pratiğim yok tek bildiğim b tipi sigorta çabuk açan c tipi ise geç açan sigortaLARDIR. c tipi sigorta genelde motorlarda kullanılır. b tipi ağırlıklı olarak konutlarda kullanılır. Evlerde prizlerde C16 lambalarda 10 kullanılır.
Çamaşır makinesinin bağlı olduğu hat üzerinde hocamızın dediği gibi linyeyi tehlikeye düşürmeyecek durumlarda 32 ampere kadar yükseltilebilir.

Klima mevsuzuna gelirsek şahsi fikrim 12.000 lik klima da şaltere gerek yok. Zaten aksi bir durumda evde yangın koruma hayat koruma varsa klimanın kendi şalterinden önce devreyi kesecektir.Olması tabi ki artı güvenlik sağlar ancak mevzuat dışında pek de gerekli değil.

Ana sigorta attığına göre sorun makina da olabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt