ups güç kaynağı dakika sorusu

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ben de aldım zamanında line interaktif 1000VA içinde 2 adet 12v 7 AH akü var hatta durduğu yerde aküleri öldüğünden yenilemek zorunda kaldım. Kullanan biri olarak belirteyim. Yazıları okudum anladığım kadarıyla elektrik gidince kullanmak istiyorsun. Bu amaç için o kadar düşük güçte bu cihaz oldukça fazla ayrıca bu cihazlar saatleri bırak dakikalarca çalışacak diye imal edilmiyor, kullanılmıyor. Kullanma amacı line interaktif olanların şebeke geriliminden bağımsız sabit ve düzgün (en az kirlilikte) çıkış elde etmek ikincisi anlık elektrik gidip gelmelerinde çıkışındaki değerli elektronik veya tıbbi cihazların ve işlemlerinin etkilenmemesini sağlamak. Yani içindeki akülerle 1500 VA de tam yükte bir kaç dakika bile zor çalışacak şekildeler. Boşta bile 20 dk çalışamazlar. Akülerin dolması bile saatler alıyor. Eğer bahsettiğiniz gibi küçük bir güçte kullanacaksanız 600 VA pc için olan ucuz UPS ler var onlardan alın ve kalan paranızla yüksek kapasiteli birkaç akü almaya bakın. Ayrıca ups in ek akü bağlama terminali olmasına dikkat edin, eğer yoksa akülere paralel olarak bağlantı yaptığınızda toplam iç direnç düşeceğinden UPS in şarj devesinin yanmasına sebep olursunuz.

PC de kullanırken yıllar önce elektrik gitmesinde Harddisk mekanik olduğundan yanlış kayıt veya okuma yapıyor ramdeki saklanmayan veriler kayboluyordu. Bunu önlemek için elektrik gittiğinde verileri saklayıp pc yi kapatacak kadar zaman kazanmak için bu UPS ler kullanılıyordu. Elektrik sisteminin enterkonnekte ve lokal kesintilerin çok az olması ayrıca pc üreticilerinin bu soruna karşı koruyucu önlemler alması sonucu veri kaybı olmadığından, yeni olarak pc lerin kendi bataryası olan laptop, tablet hatta cep telefonlarına dönüşmüş olması ihtiyacı ortadan kaldırmış, sorunu ev kullanıcıları için tahammül edilebilir seviyeye indirmiştir.

7 AH 2 akü ile tam kapasitede =12x2x7x3600=604800 watsn verim ve akülerin %100 boşaltılamayacağı voltajın düşeceği ile en iyimser %50 alsak
302400 watsn eder ise 302400/1500 = 201,6 sn oda yaklaşık 3 dk 20 sn falan yapar. Teknik olarak bunu yakalaması bile üstün bir başarıdır. Boşta (yüksüz) bile çalışsa tam yükün en az %20i kadar güç sarf edecektir bu bile boşta 20 dk çalışmaya anca getirir. Varın bunların çin malı akülerle yapıldığını düşünün. Akülerin raf ömrü var kullanılmasalar bile 2 yıl içinde fiziksel ömürleri aşırı gidiyor kapasiteleri çok düşüyor. Aldığınız UPSin aküsü ne zaman imal edildi raf ömründen kaç ay geçti. Ayrıca etiket değeriyle akünün gerçek değeri ne kadar örtüşüyor?

Bence derdinizi bir UPS bayisine uğrayarak anlatıp önerecekleri çözümü de değerlendirin. Hatta almadan önce birlikte bir test isteyin.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Ben de aldım zamanında line interaktif 1500VA içinde 2 adet 12v 7 AH akü var hatta durduğu yerde aküleri öldüğünden yenilemek zorunda kaldım. Kullanan biri olarak belirteyim. Yazıları okudum anladığım kadarıyla elektrik gidince kullanmak istiyorsun. Bu amaç için o kadar düşük güçte bu cihaz oldukça fazla ayrıca bu cihazlar saatleri bırak dakikalarca çalışacak diye imal edilmiyor, kullanılmıyor. Kullanma amacı line interaktif olanların şebeke geriliminden bağımsız sabit ve düzgün (en az kirlilikte) çıkış elde etmek ikincisi anlık elektrik gidip gelmelerinde çıkışındaki değerli elektronik veya tıbbi cihazların ve işlemlerinin etkilenmemesini sağlamak. Yani içindeki akülerle 1500 VA de tam yükte bir kaç dakika bile zor çalışacak şekildeler. Boşta bile 20 dk çalışamazlar. Akülerin dolması bile saatler alıyor. Eğer bahsettiğiniz gibi küçük bir güçte kullanacaksanız 600 VA pc için olan ucuz UPS ler var onlardan alın ve kalan paranızla yüksek kapasiteli birkaç akü almaya bakın. Ayrıca ups in ek akü bağlama terminali olmasına dikkat edin, eğer yoksa akülere paralel olarak bağlantı yaptığınızda toplam iç direnç düşeceğinden UPS in şarj devesinin yanmasına sebep olursunuz.

PC de kullanırken yıllar önce elektrik gitmesinde Harddisk mekanik olduğundan yanlış kayıt veya okuma yapıyor ramdeki saklanmayan veriler kayboluyordu. Bunu önlemek için elektrik gittiğinde verileri saklayıp pc yi kapatacak kadar zaman kazanmak için bu UPS ler kullanılıyordu. Elektrik sisteminin enterkonnekte ve lokal kesintilerin çok az olması ayrıca pc üreticilerinin bu soruna karşı koruyucu önlemler alması sonucu veri kaybı olmadığından, yeni olarak pc lerin kendi bataryası olan laptop, tablet hatta cep telefonlarına dönüşmüş olması ihtiyacı ortadan kaldırmış, sorunu ev kullanıcıları için tahammül edilebilir seviyeye indirmiştir.

7 AH 2 akü ile tam kapasitede =12x2x7x3600=604800 watsn verim ve akülerin %100 boşaltılamayacağı voltajın düşeceği ile en iyimser %50 alsak
302400 watsn eder ise 302400/1500 = 201,6 sn oda yaklaşık 3 dk 20 sn falan yapar. Teknik olarak bunu yakalaması bile üstün bir başarıdır. Boşta (yüksüz) bile çalışsa tam yükün en az %20i kadar güç sarf edecektir bu bile boşta 20 dk çalışmaya anca getirir. Varın bunların çin malı akülerle yapıldığını düşünün. Akülerin raf ömrü var kullanılmasalar bile 2 yıl içinde fiziksel ömürleri aşırı gidiyor kapasiteleri çok düşüyor. Aldığınız UPSin aküsü ne zaman imal edildi raf ömründen kaç ay geçti. Ayrıca etiket değeriyle akünün gerçek değeri ne kadar örtüşüyor?

Bence derdinizi bir UPS bayisine uğrayarak anlatıp önerecekleri çözümü de değerlendirin. Hatta almadan önce birlikte bir test isteyin.
tam dolu akü 12.5v gelir hesaplama yaparken
10.5v yani akünün dip voltajin bir tik üstü olan 11v referans alıyorum.
akünün yaşı, kalitesi, hava ısısı, kaç defa sarj-deşarj olduğu gibi paremetreler büyük etkendir.

ev tipi basit ups verimlilikeri %60 civarında olmakta.

11x2x9= 198watt x %60 = 118watt
en kötü ihtimalle eldeki kapasite

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Cevaplar icin tesekkurler, bu ikisinden hangisi daha iyi siparis vermem gerekiyor...

Sota Sota
A Alperentoy
Ben al da demem alma da, vebali var. Bir kilo süt için adama inek aldırıp salonda besletmeye benzer bu gidişle. Çünkü ben aldım kenarda duruyor, arada aküsünü doldurmak için fişe takıyorum.

Sadece teknik olarak bilgi ve tecrübelerimi anlatıyorum. Anlatım teknik oduğu için teknik terimleri bilenler zaten rahatça anlayacaklardır.

Param çok illa birini alacağım diyorsanız, karar vermeniz için ikisi arasından lineinteraktif olanı alın, laboratuvararlar ve tıbbi cihazlar için tercih ediliyorlar. Ayrıca bu modellerin pc ye bağlanan USB, com, lan gibi program erişim bağlantıları ve extra akü bağlayabilmek için dışında terminalleri oluyor aksesuar olarak bunlarında olmasına dikkat edin.

Ek olarak UPS ler için çoğu satıcı garanti vermez, aküler için altı ayı zor verirler. Satarken garanti (zorunlu süreyi belirterek) belgesini verirler, arıza olunca yada akü gidince, kullanıcı hatası, yok şebekeye laf atar, garantiden tamir etmezler, yenisini almaya yönlendirirler. Ya da küçük arıza için servis ücreti alır keyfine bakar. İyi bir aracıdan (kurumsal olarak garanti işlemlerinin takibini üstlenen) alırsanız, belki onun hatırına hiç yoktan garanti süresince rahat edersiniz.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ben al da demem alma da, vebali var. Bir kilo süt için adama inek aldırıp salonda besletmeye benzer bu gidişle. Çünkü ben aldım kenarda duruyor, arada aküsünü doldurmak için fişe takıyorum.

Sadece teknik olarak bilgi ve tecrübelerimi anlatıyorum. Anlatım teknik oduğu için teknik terimleri bilenler zaten rahatça anlayacaklardır.

Param çok illa birini alacağım diyorsanız, karar vermeniz için ikisi arasından lineinteraktif olanı alın, laboratuvararlar ve tıbbi cihazlar için tercih ediliyorlar. Ayrıca bu modellerin pc ye bağlanan USB, com, lan gibi program erişim bağlantıları ve extra akü bağlayabilmek için dışında terminalleri oluyor aksesuar olarak bunlarında olmasına dikkat edin.

Ek olarak UPS ler için çoğu satıcı garanti vermez, aküler için altı ayı zor verirler. Satarken garanti (zorunlu süreyi belirterek) belgesini verirler, arıza olunca yada akü gidince, kullanıcı hatası, yok şebekeye laf atar, garantiden tamir etmezler, yenisini almaya yönlendirirler. Ya da küçük arıza için servis ücreti alır keyfine bakar. İyi bir aracıdan (kurumsal olarak garanti işlemlerinin takibini üstlenen) alırsanız, belki onun hatırına hiç yoktan garanti süresince rahat edersiniz.

Tıbbi cihaz, laboratuvar, otomasyon sistemleri gibi sistemlerde online ups kullanılır. Lineinteraktif ups bağlı olduğu cihazı şebekeden tam olarak soyutlayamaz.

Sota Sota

tekrar merhabalar, şu iki güç kaynağından hangisini almalıyım 100 TL gibi fark var hangisi daha iyiyse onu alayım hocam...

makelsan lion 1500va
tescom leo+ 1500va
ikisininde teknik döküman sayfası şurada...

Line interaktif olan iki aynı güçteki üründen seçim yaparken, satış sonrası desteği en iyi olanı alın. Kullanıcı yorumlarını okuyun.

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Tekrar merhaba, konudaki güç kaynağının dakika performansını denedim, denediğimde 195 watt mı çekti bilmiyorum ancak maksimum 195 watt çekmiş olabilir. 2.5 saat hatta daha fazla tüm sistemi taşıdı, benim beklentimi fazlasıyla karşıladı, birinin işine yarar belki diye yazmak istedim. teşekkürler...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tekrar merhaba, konudaki güç kaynağının dakika performansını denedim, denediğimde 195 watt mı çekti bilmiyorum ancak maksimum 195 watt çekmiş olabilir. 2.5 saat hatta daha fazla tüm sistemi taşıdı, benim beklentimi fazlasıyla karşıladı, birinin işine yarar belki diye yazmak istedim. teşekkürler...
Geri dönüş için teşekkürler :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Tepe tüketim 195 olmuştur yoksa o kadar süre dayanması mümkün değil.
anlık tüketiminiz ortalama 50-60w bandında kalmış olmalı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt