Tv üniteye sabitleme

E Çevrimdışı

ec038

Yeni Üye
1 Ocak 2021
13
33
Selamlar. Fikir olması anlamında paylaşmak istiyorum. Her hırdavatçıda satılan malzemelerle yaptım. Tv nin duvara asılma yerine vida taktım üniteye de metalin diğer ucunu vidaladım. Çok sağlam oldu. Tv vestel

2597C693-6164-4462-B4CB-6A910BDE04E6.jpg

E Çevrimdışı

ec038

Yeni Üye
1 Ocak 2021
13
33
Elinize sağlık. Düşük maliyetli çözüm olmuş.
köşebent mobilyaya sabitlendiği yere 1 adet civa attığınızı görüyorum.

mümkünse her kösebente enaz 1 tane daha civata atın.
Normal vida değil o. Normalden çok kalın ve sadece vidalanırken zemine suntada öncesinde vidanın gövde çapı genişliğinde delik açtım. Çok daha ağır yüklere dayanacaktır yani.

Tavsiye için teşekkür ederim

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Normal vida değil o. Normalden çok kalın ve sadece vidalanırken zemine suntada öncesinde vidanın gövde çapı genişliğinde delik açtım. Çok daha ağır yüklere dayanacaktır yani.

Tavsiye için teşekkür ederim
Vida her ne kadar kalın olsa da tekrarlı hareket sonrasında MDF'yi ya da suntayı deforme edebilir.
Benim tavsiyem bu tip bağlantılarda aşağıda resmini koyduğum çakma somun diye adlandırılan bağlantı elemanı olacaktır.
Metrik diş yapısına sahip olduğundan vida yerine civata kullanmanız gerekecek ancak istediğiniz kadar sök-tak yapın deforme felan olmayacaktır.
Ayder A 0904 Çakma Somun(Ağaç) M8 (10 Adet)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,558
Vida her ne kadar kalın olsa da tekrarlı hareket sonrasında MDF'yi ya da suntayı deforme edebilir.
Benim tavsiyem bu tip bağlantılarda aşağıda resmini koyduğum çakma somun diye adlandırılan bağlantı elemanı olacaktır.
Metrik diş yapısına sahip olduğundan vida yerine civata kullanmanız gerekecek ancak istediğiniz kadar sök-tak yapın deforme felan olmayacaktır.
Ayder A 0904 Çakma Somun(Ağaç) M8 (10 Adet)
Çift taraflı pul atılırsa normal şartlarda sorun yaratmaz ama dediginiz gibi titreşime maruz kalırsa mdf iç kısımlarda parçalanmasına neden olabilir.

Ayrıca Çakma somunu bilmeniz beni şaşırttı.
Hangi meslekle uğraşıyorsunuz.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Çift taraflı pul atılırsa normal şartlarda sorun yaratmaz ama dediginiz gibi titreşime maruz kalırsa mdf iç kısımlarda parçalanmasına neden olabilir.

Ayrıca Çakma somunu bilmeniz beni şaşırttı.
Hangi meslekle uğraşıyorsunuz.
Vida yerine civata olduğu sürece (arada yumuşak malzeme olduğundan rondela zaten şart) hepsi kullanılabilir. Çakma somun ise bu iş için üretilmiş biçilmiş kaftan çünkü tek taraftan sıkma ve çözme yapıldığından tek bir takım ile tek bir yönden iş yapılabiliyor.

Makine mühendisiyim. :hihi

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,651
59
Evet sağlam olmuş ancak herhangi bir arıza veya boya,badana veya üniteden sökmek durumunda kaldığınızda her seferinde üniteyi çekip zahmetli bir söküp,takma işlemi olacak ,ki sota başkanın dediği gibi bu çakma somunları kullanmana gerek yoktu bence her söküp,taktığında üniteye zarar verecektir ayrıca herhangi bir kuvvetli darbe,de tv,nin arkasındaki bağlantı kısımlarından kopma ve kırılma olabilir kapakta umarım böylesi bir darbeye maruz kalmaz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,558
İsmi lazım değil.
Otomotiv ana sanayisi bir firmanın geliştirme departmanında tasarım mühendisiym 🙂
Memnun oldum 🙂
Tanıştığımıza çok memnun oldum.
Bende Kamu ait bir şirket (KİT) Teknik personel olarak çalışıyorum (Jetty Man)

Otomotivi çok sevmiş olsamda ne yazikki
mesleğimi yapmıyorum
(Hafta da birkaç saatimi işim olmamasına rağmen saniyide oto tamirci arkadaşların yanında geçiririm. Merak işte vazgeçmiyorsun)

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Evet sağlam olmuş ancak herhangi bir arıza veya boya,badana veya üniteden sökmek durumunda kaldığınızda her seferinde üniteyi çekip zahmetli bir söküp,takma işlemi olacak ,ki sota başkanın dediği gibi bu çakma somunları kullanmana gerek yoktu bence her söküp,taktığında üniteye zarar verecektir ayrıca herhangi bir kuvvetli darbe,de tv,nin arkasındaki bağlantı kısımlarından kopma ve kırılma olabilir kapakta umarım böylesi bir darbeye maruz kalmaz.
Yanlış anlamış olabilirim ancak çakma somunlar ahşabın zarar görmemesi için kullanılıyor. Bozulursa (o da çok düşük ihtimal) ya civata ya da çakma somun zarar görür ve değiştirilmesi son derece kolay bir parça.

Tanıştığımıza çok memnun oldum.
Bende Kamu ait bir şirket (KİT) Teknik personel olarak çalışıyorum (Jetty Man)

Otomotivi çok sevmiş olsamda ne yazikki
mesleğimi yapmıyorum
(Hafta da birkaç saatimi işim olmamasına rağmen saniyide oto tamirci arkadaşların yanında geçiririm. Merak işte vazgeçmiyorsun)
Kara delik gibidir. Bir kere bulaşınca çıkışı yok :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt