Tv nin test menüsüne girdim tv açılmıyor

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Merhaba,

Samsung 40es6340 model tv var, test menüsünden (info+menu+mute+power) elektirik kesintilerinde otomatik açılmayı kapatayım dedim. Menüde dolaşırken dondu, fişi çekip tekrar taktım ama stand-by ışığı da yanmıyor şimdi.
Sanırım yazılımı çöktü.
Yazılımsal hatanın telafisi nasıl olur acaba. Akşam akşam çok canım sıkıldı.

Tv arkasında service girişi var, servis buradan yazılım mı atıyor?

resim_2022-07-25_054602146.png

Son düzenleme:
Çözüm
Zaten yanlış kart yollamış, son anda farkettim ki bana yolladığı kart 40es6300 modeline aitmiş.

İlanda 40es6340 yazmıştı, birde tüm parçaları diye yazmıştı.

Panel kartını yollamadı, o olsa belki yine uyum sağlardı.

Servisi bekleyeceğim artık, stok olursa şansımıza.

Ücreti ne kadar olur onuda bilemiyorum.
Mıdül yuvasının altındakı welternd entegrenın yazılımını bozmuşsundur stand by yok ise

Ekran-Goruntusu-109_LI.jpg
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,289
39
Merhaba. Bende de UE40H6470 mevcut. Daha önce ben de servis menüde değişiklik yapmıştım ancak sorun yaşamadım. Kırmızı led ışığı yanmıyorsa, tv içindeki termal sensör ısınma algılayıp gücü kesmiş olabilir. En kötü ihtimal de güç beslemesinin veya başka bir donanımın arızalanması.

- Televizyonun fişini çekerken sadece duvardaki prizden değil tv'nin arka soketinden de çekin, yani kabloyu tamamen çıkarın. 5 dk bekleyip tekrar takın. Duvardaki prizin arızalanması ihtimaline karşın önce prizi kontrol edin isterseniz. Veya Uzatma kablosu ile farklı bir prize takın tv'yi.
guc_kablosu.jpg

- Kumandanın pillerini çıkarın ve piller dışarıdayken kumandayı tv'ye doğru tutarak güç tuşuna en az 15 saniye basılı tutun.

En son çare olarak tv'nin fişini çekip saatlerce öyle bırakın, sonra tekrar takın. Olmuyorsa büyük ihtimalle donanımsal bir arıza oluştu. Aklıma da başka bir şey gelmiyor.

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Merhaba. Bende de UE40H6470 mevcut. Daha önce ben de servis menüde değişiklik yapmıştım ancak sorun yaşamadım. Kırmızı led ışığı yanmıyorsa, tv içindeki termal sensör ısınma algılayıp gücü kesmiş olabilir. En kötü ihtimal de güç beslemesinin veya başka bir donanımın arızalanması.

- Televizyonun fişini çekerken sadece duvardaki prizden değil tv'nin arka soketinden de çekin, yani kabloyu tamamen çıkarın. 5 dk bekleyip tekrar takın. Duvardaki prizin arızalanması ihtimaline karşın önce prizi kontrol edin isterseniz. Veya Uzatma kablosu ile farklı bir prize takın tv'yi.
guc_kablosu.jpg

- Kumandanın pillerini çıkarın ve piller dışarıdayken kumandayı tv'ye doğru tutarak güç tuşuna en az 15 saniye basılı tutun.

En son çare olarak tv'nin fişini çekip saatlerce öyle bırakın, sonra tekrar takın. Olmuyorsa büyük ihtimalle donanımsal bir arıza oluştu. Aklıma da başka bir şey gelmiyor.

Öncelikle vakit ayırıp ayrıntılı yazdığınız cevap için teşekkür ederim..

Kablosunu çıkarttım, prizi ölçüm, kallonun elektriğini ölçüm normal voltaj var.

Servise sordum, açılmadığı için yazılımsal müdahale edemeyiz dedi, anakarta 2800 civari ücret söyledi, halen daha üretilmesi güzel birşey ama fiyatı günümüze göre normal olsa da bir anda fazla geldi bana.

İçini açıp besleme kartına genel baktım, yanan kopan birşey görünmüyor.

Anakarta giden soketi çıkarttım, enerji verdiğimde tv aydınlatması direk yandı. Ama soketi taktığımda hiç tepki vermiyor.

Cam sigortayı ölçtüm sağlam.

Enerji varken kondansatörleri ölçtüm hiçbiri değer vermedi.

Çok ayrıntısına da inemedim.

resim_2022-07-25_150430808.png

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,289
39

Servise sordum, açılmadığı için yazılımsal müdahale edemeyiz dedi, anakarta 2800 civari ücret söyledi, halen daha üretilmesi güzel birşey ama fiyatı günümüze göre normal olsa da bir anda fazla geldi bana.

Anakarta giden soketi çıkarttım, enerji verdiğimde tv aydınlatması direk yandı. Ama soketi taktığımda hiç tepki vermiyor.

Rica ederim. Servise bakarsanız onlar direkt bileşen değiştirme yoluna giderler, güvenilir bir usta çok daha ucuza halledebilir diye düşünüyorum. Adem abiyi de etiketleyelim, belki bir yorumu olur A Adem Helvacı

Bursa'da sizi yönlendirebileceğim bir yer var ama sanırım başka şehirdesiniz.

Şurada bir video var;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Beslemedeki transistör ve entegreleri kontrol edin bence.
Ya da anakart arızalı.
Anakartı çıkarttığınızda besleme aydınlatmayı veriyorsa, anakartta başlamayan bir şey vardır bence.

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Beslemedeki transistör ve entegreleri kontrol edin bence.
Ya da anakart arızalı.
Anakartı çıkarttığınızda besleme aydınlatmayı veriyorsa, anakartta başlamayan bir şey vardır bence.
Aynen, anakartın beslemesini ayırınca tv aydınlatması otomatik çalışıyor.

Güvenebilsem enerji bağlı iken anakartın soketini takmak istiyorum ama anlık dengesiz voltaj verip kartı geridönülmez duruma sokabilir.

Videodaki gibi kapasitör vb bileşen arızası da olabilir;
kapasitor.jpg

Aslında arıza yazılımsal olduğunu düşünüyorum, gösterdiğin parçalarda bir şişme görmedim hiç.

Anakartı belemeden ayırınca tv aydınlatması çalışıyor.

Arıza yazılımsal işlemde meydana geldi.

Servis açılmayan tv ye yazılım atamayız diyor ama bu karta ilk yazılım nasıl atıldı o zaman.

Arkasında service girişi var, oradan bir işlem yapılması lazım gibime geliyor ama servislerimiz son model olunca bilemiyorlar sanırım.

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
Servis baktı işlemci yandı gibi birşeyler dedi. Sanki çok basit bir işlemi var gibi ama neyse.

Sahibinden den ikinci el kart aldım, bakalım uyum sağlayacak mı?

Özellikle pvr özelliğindne dolayı çok seviyordum bu tv yi.

Yeni tv bakmanın zamanı geldi de geçiyor, güzel bir 4k tv bakmak lazım.

O Çevrimdışı

-oflu-

Yeni Üye
3 Ocak 2021
22
37
F fikoloji, Umut Barış Umut Barış, Samurai Unforgotten,

İkinci el bir kart aldım, kartı değiştim, uyarı ışığı yanıyor ama 5 kez yanıp söndükten sonra tamamen sönüyor, ekran gelmiyor.
Kartın kod numarası ile benim kartın kod numarası birbirini tutmuyor maalesef, acaba, benim panel kartımla uyum sağlamıyor mu?
Bunun bir çözümü var mı?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
F fikoloji, Umut Barış Umut Barış, Samurai Unforgotten,

İkinci el bir kart aldım, kartı değiştim, uyarı ışığı yanıyor ama 5 kez yanıp söndükten sonra tamamen sönüyor, ekran gelmiyor.
Kartın kod numarası ile benim kartın kod numarası birbirini tutmuyor maalesef, acaba, benim panel kartımla uyum sağlamıyor mu?
Bunun bir çözümü var mı?
Paneli bağlamadan deneyiniz?
Voltaj farklılıkları da olabilir. Örnek sizin işlemci 5v ile çalışıyor dur. Yeni gelen 6v bu sefer uyuşmazlık olabilir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri