TV harici sabit diski görmüyor

S Çevrimdışı

soran

Yeni Üye
30 May 2020
10
24
Merhaba nexon 40' MB95 anakartlı bir TV'm var. Bazı usb bellekleri görmüyor. 1 aydır tv'de takılı bir flash bellek vardı, çıkarıp taktım tv görmedi. Sonra ilk kez HDD bağladım HDD'yi görmedi. Sonra başka bir flash bellek denedim onu gördü.(flashların ikiside fat32, hdd ntfs) Sonra HDD'yi bir programla sırayla mbr, gpt yaptım, yine görmedi. Dosya biçimini Exfat yaptım yine görmedi.
Forumdan mb95 yazılımını güncelleyeyim dedim belki olur diye, mb95'e destek yokmuş çünkü genellikle yüklerken tv bozuluyormuş.

Şimdi ben tvmin 160 gb HDD'yi görmesi için ne yapabilirim? Cevap verirseniz sevinirim.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,574
Merhaba nexon 40' MB95 anakartlı bir TV'm var. Bazı usb bellekleri görmüyor. 1 aydır tv'de takılı bir flash bellek vardı, çıkarıp taktım tv görmedi. Sonra ilk kez HDD bağladım HDD'yi görmedi. Sonra başka bir flash bellek denedim onu gördü.(flashların ikiside fat32, hdd ntfs) Sonra HDD'yi bir programla sırayla mbr, gpt yaptım, yine görmedi. Dosya biçimini Exfat yaptım yine görmedi.
Forumdan mb95 yazılımını güncelleyeyim dedim belki olur diye, mb95'e destek yokmuş çünkü genellikle yüklerken tv bozuluyormuş.
Şimdi ben tvmin 160 gb HDD'yi görmesi için ne yapabilirim? Cevap verirseniz sevinirim.

Resimdeki kabloyu veya harici beslemeli hdd kullanın tv deki voltaj yetersiz.

hdd-kablo.jpg
Hdd-kablo-2.jpg

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Benim eski hdd lerim var 0.5 üzeri akım çekiyor harici kutuyla y tipi kabloyla bağlıyorum onda bile bazen çalışmıyor ama yeni aldığım intenso 1 tb kendi kablosuyla sorunsuz çalışıyor, problemin bu olabileceğini düşünüyorum ben de

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
160 gb hdd ,mb95 bunu görmesi için diskin FAT32 olması gerekiyor ,eğer harici kutuya takılı ise 12v --->5v çeviricinin (dahili) akımı yüksek olmalı ki tek kablo kullanılsın,yoksa mutlaka y tipi kablo gerekir ,ama önce olmazsa olmaz FAT32 olmalı.Bizim tvler de MB9x serisi ntfs ,ve kendi sistemi olan ext fs(linux) görmüyor maalesef.

NOT:
Kendimde denediğim için yazdım :ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
160 gb hdd ,mb95 bunu görmesi için diskin FAT32 olması gerekiyor ,eğer harici kutuya takılı ise 12v --->5v çeviricinin (dahili) akımı yüksek olmalı ki tek kablo kullanılsın,yoksa mutlaka y tipi kablo gerekir ,ama önce olmazsa olmaz FAT32 olmalı.Bizim tvler de MB9x serisi ntfs ,ve kendi sistemi olan ext fs(linux) görmüyor maalesef.

NOT:
Emmii birtanesin ya .

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

NOT:
Noktayı koydun abi eline sağlık ?

S Çevrimdışı

soran

Yeni Üye
30 May 2020
10
24
Konuya yazmayı unuttum. Elimdeki HDD bir laptoptan çıkardığım toshiba 2.5" 160 gb'yi dönüstürücü ile kullanıyorum. PC'de ve androidde sorunsuz kullanılabiliyor.

Tv nin usb portlarında hdd için ayrı giriş oluyor sizde yok mu
2 tane USB girişi var. İkisi de aynı.
Ozaman HDD 2'e bölün. Belirli kısmını fat32
kalan kısmını NTFS olarak kullanırsınız.
Fat32'de olacak mı diye fat32 olarak biçimlendirdim. Maalesef değişen bir şey olmadı.
Resimdeki kabloyu veya harici beslemeli hdd kullanın tv deki voltaj yetersiz.

hdd-kablo.jpg
Hdd-kablo-2.jpg
HDD'nin ışığı yanıyor, içinden ses geliyor.(İçindeki plak dönüyor mu emin değilim.) Voltajını bilmiyorum ama TV'deki USB portu telefonumu şarj edebiliyor. Fotoğrafdaki kablo uymaz çünkü HDD'ye [BGCOLOR=rgb(84, 172, 210)] [/BGCOLOR]bir kablo bağlı.HDD'yi otg kablo ile telefonuma bağlayınca kullanabiliyorum. Telefonun gücü yetiyorsa TV'nin de yeter diye düşünüyordum.
TV nin USB girişinde temassızlık olabilir mi? Bazı HDD ler 0.5 Amper'in üstünde akım çektiği için, üstteki gibi Y kabloya ihtiyacınız olacaktır.
Temazsızlık yok. HDD'nin kutusunun ışığı yanıyor. Kaç amper çekiyor bilmiyorum bir sitede 2.7 watt yazıyor.
Abi disk 3.0 ise bu kablo iş görmeyebilir
Bildiğim kadarıyla USB 3.0
Benim eski hdd lerim var 0.5 üzeri akım çekiyor harici kutuyla y tipi kabloyla bağlıyorum onda bile bazen çalışmıyor ama yeni aldığım intenso 1 tb kendi kablosuyla sorunsuz çalışıyor, problemin bu olabileceğini düşünüyorum ben de
Yani problem güç yetmemesi mi? TV telefonu sarj edebiliyor. Bir sitede 2.7 watt çektiği yazıyor. Kullandığınız disk fat32 mi ntfs mi?

NOT:
İnternette TV'nin hangi formatları desteklediği aramıştım ama bulamamıştım. mb9x anakartlar ExFat'te mi desteklemiyor? Exfat Ekstra bir program olmadan androidde bile kullanılabiliyor. Şimdi fat32+usb 3.0 Y kablo ile kullanabilir miyim? Bir sitede elimdeki hdd'nin 2.7w çektiği yazıyordu.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt