TV' de harici cihaz kaynaklı HDMI yanığı

S Çevrimdışı

Samety06

Yeni Üye
22 Haz 2021
4
26
Arkadaşlar merhabalar,

Geçen yıl aldığımız Samsung tv daha ikinci ayındayken Stand-by konumunda bir daha açılmadı. Servis çağırdığımızda bunun harici cihaz kaynaklı anakart yanığı olduğunu söylediler ve bu şekildeyken tv ye sadece Kablo tv Receiver' ı bağlıydı. Servisin iddia ettiğine göre HDMI girişinden yanmış dedi. Evde gözümüzün önünde tv yi açtı ve biz kartta yanık olduğunu gördük. Biz tabi daha önce böyle birşeyle karşılaşmadığımız için Hakem heyetine müracat ettik ve süreç sonunda heyet karşı tarafı haklı buldu ve anakartı ücretli bi şekilde değiştirdik. Şimdi ise korkudan HDMI a bişe bağlayamıyorum. Daha önce başına gelen bilgisi olan herkesin tavsiyelerine ihtiyacım var. Adem Helvacı Adem Helvacı abime mail attım ama yoğunluktan sanırım göremedi. İlkinde sağolsun bilgilendirme yaptı ona da selam eder saygılarımı sunarım. Fakat aklımda hala soru işaretleri var :) Anakartın fotoğrafını da ekledim.

1) Bu sorun prizden kaynaklanıyor olabilir mi ? (Topraklama olmadığını varsayarsak lakin tv fişinde de iki uç var bu durumda prizin topraklı olup olmaması bir önem arzetmiyor, Yanlış mı düşünüyorum ? )

2) Böyle bir durumun bir daha yaşanmaması için ne yapmalıyız ? Bizim alacağımız önlemler nelerdir ?

3) HDMI a şuan hala hiçbirşey bağlı değil Tv yi tv+ uygulaması üzerinden izliyoruz. Kablo TV Receiver ı takmadım Conax modül çare olur mu ? ve ikincisi xbox one cihazım var onu da şuan takamıyorum taksam benzer sorun yaşar mıyım? Kısacası HDMI ile alakalı hiçbir cihazı kullanamıyorum.

Anakartın fotoğrafını da ekleyeceğim belki yorumlamak isteyen olur.

Sorularıma cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim ... :)

WhatsApp-Image-2021-07-02-at-12.44.20d076dac59c77f949.jpg

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
akım korumalı prizler korur ama kaliteli ve markası bilinenler... PHLIPS v.s.e...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
6-7 yıllık samsung tv var aldığımdan beri harici uydu alıcısı hdmı kablo ile bağlı.akım korumalı priz kullanıyorum.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
bence modül alıp direkt televizyondaki alıcıyı kullanın... daha güvenli olur... kablo tv cihazlarının HDMI yakmadan sabıkalı olduğunu bilmesek...

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Samety06

Yeni Üye
22 Haz 2021
4
26

akım korumalı prizler korur ama kaliteli ve markası bilinenler... PHLIPS v.s.e...
Şuan apc schneider var onu kullanıyoruz. Orada önlemimizi aldık bakalım ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Cihazlarda enerji varken hdmı a bağlantı yaptıysanız statik enerji kaynaklı bu gibi durumlar olmakta
Yok hocam kapalı durumda bağlamıştık bir daha dokunmadık zaten. Tv stand by konumunda bozuldu bir daha açılmadı.

bence modül alıp direkt televizyondaki alıcıyı kullanın... daha güvenli olur... kablo tv cihazlarının HDMI yakmadan sabıkalı olduğunu bilmesek...
Bina girişindeki binadan eve gelen kabloyu takmış olacağız bu durumda tv ye sorun yaşar mıyız sizce?

Son düzenleme:
grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647

Şuan apc schneider var onu kullanıyoruz. Orada önlemimizi aldık bakalım ?

Yok hocam kapalı durumda bağlamıştık bir daha dokunmadık zaten. Tv stand by konumunda bozuldu bir daha açılmadı.

Bina girişindeki binadan eve gelen kabloyu takmış olacağız bu durumda tv ye sorun yaşar mıyız sizce?
hayır tunerden topraklama yapabiliyor bir çok marka tv sıkıntısız çalışıyor hem tek kumanda hemde kanal listesini düzenlemek...

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Mini uydu alıcıların bir kısmı ucuz malzeme ucuz işçilik ucuz clhazlar hdmı girişinden düzensiz akım verdiği için bu tür arızalar kaçınılmaz oluyor bilindik marka ürünlere yönelin mümkünse mini değil kasalı uydu alıcı kullanın daha stabil beslemesi daha iyi ve ayrı oluyor.

F Çevrimdışı

FlashX

Aktif Üye
16 Haz 2020
148
24
Kablo TV cihazlarında böyle problemler var .İnternette çok kişinin TV yanmış ama genelde Hdmı portu, 1 kişi sizin gibi idi .Ana kart yandığından bahsedilmiş.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
kablotv için modül kullanın modülle güvende olursunuz... hemde kanal bilgilerini dahja iyi gösterir...

S Çevrimdışı

Samety06

Yeni Üye
22 Haz 2021
4
26
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim peki oyun konsolunun ( xbox one) bu tip bir arızayı yaşatır mı başına böyle bir durum gelen oldu mu tv ile kullansam konsolu sorun yaşar mıyım?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim peki oyun konsolunun ( xbox one) bu tip bir arızayı yaşatır mı başına böyle bir durum gelen oldu mu tv ile kullansam konsolu sorun yaşar mıyım?
Hayır sorun olmaz tak kullan bozulacağı varsa bozulur tv bu korkma kullan bişey olmaz

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Çok düşük bir ihtimal.
Microsoft adını kirletecek basit bir hatayı yapmaz eskisi gibi.

Geri
Üst Alt