TV Araştırırken Promotör Tuzaklarına Düşmeyin.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Promotör denen kişiler aslında bilgisiz.. Biriyle ufak bir tartışma yaşamıştım. Kala kaldı öyle.. Hatta iş başvurusunda bulunmuştum. Beni almadılar çok şey kaybettiler.. Yanlış anlaşılmasın tabi ?
Satış pazarlama bölümü mezunu olan ancak teknik olarak hiç bir bilgisi olmayan (Mesela Mezun olduğunda büyük oğlum pazarlama mezunu olmuş olacak ancak bu işlerle uzaktan yakından ilgisi yok) kişileri bu pozisyonlara ya satış temsilcisi ya da idari amir gibi alıyorlar, sonra şenlik başlasın.

Teknik bölümlerde olanlara belli dönemlerde adı eğitim olan toplantı düzenliyorlar. Burada da genelde müşteri psikolojisi ve alışverişe yönlendirme taktikleri anlatılıyor teknik detay yerine.

K Çevrimdışı

Karacakal

Yeni Üye
29 Eki 2018
18
41
Selam Adem bey 12 yildir sony brave kullaniyorum bozulmadi gitti artik yeter ,isi ehline birakarak bord vs ozellik sorarak degil ,size sadece su kadar soruyorum ,3bin tl max 3500 olmadi su seviyede olursa butce bu daha iyi gibi 4 bin tl diyelim ,50 veya 55 inc alti olmayacak sekilde tercihim 55 diyelim , marka vs hic muhim degil bim a101 olsada olur max verim alacagim(hz hdr vb panel ayni ozellikde markaya para vermek istemiyorum uygun butceye en verimlisi mantigi ile) ve cocuk youtube izliyebilecek android veya smart, tavsiyenizi bekliyorum ayrica ambilight teknolojisi severim sizin gibi.. size biraktim siz hangi veya hangilerini alirdiniz? aklinizda 2 3 secenek varsa onlardan sasmadan , ben degerlendiririm..yoksa gidip bimden 55 inch dijitsu alacagim 3 bine:)saygilarimla

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Selam Adem bey 12 yildir sony brave kullaniyorum bozulmadi gitti artik yeter ,isi ehline birakarak bord vs ozellik sorarak degil ,size sadece su kadar soruyorum ,3bin tl max 3500 olmadi su seviyede olursa butce bu daha iyi gibi 4 bin tl diyelim ,50 veya 55 inc alti olmayacak sekilde tercihim 55 diyelim , marka vs hic muhim degil bim a101 olsada olur max verim alacagim(hz hdr vb panel ayni ozellikde markaya para vermek istemiyorum uygun butceye en verimlisi mantigi ile) ve cocuk youtube izliyebilecek android veya smart, tavsiyenizi bekliyorum ayrica ambilight teknolojisi severim sizin gibi.. size biraktim siz hangi veya hangilerini alirdiniz? aklinizda 2 3 secenek varsa onlardan sasmadan , ben degerlendiririm..yoksa gidip bimden 55 inch dijitsu alacagim 3 bine:)saygilarimla

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Dijitsu kötü bir tercih olur.
TV tavsiyesi için ana konuya mesaj atın;

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İşte, sorun tam olarak bu. İnceleme diye yayınlanan şeyler inceleme değil, reklam.
Yani ürünü şu kadara aldık falan gibi bir detay bile yok dikkat ederseniz.
Distribütör gönderiyor ürünü, övüyorlar ve kutusuna koyup geri gönderiyorlar. Olan bu.

LTT'yi ben de takip ediyorum. İngilizce'm iyi olmadığı için bilemiyorum tabi ne kadar objektifler.
Sadece eğlenmek veya merak gidermek için izliyorum.
Sponsor içeriklerini "ücretli tanıtım" olarak YouTube'da belirtiyorlar o cidden güzel.
Bir de bizdekiler gibi "havalı intro" akımına ihtiyaç duymuyorlar.
Bizde üründeki deneyimden çok görsellik ön planda. Niye, sattıracak ya ürünü!
LTT oysa ne güzel işi eğlenceye vurarak anlatıyor.
Ki kendilerinin de sattığı fan ürünleri mevcut. (Kapüşon, matara vs.)
Onları bile eğlenceli bir dille ürün yerleştirme yapıp arada tanıtıyor.
Öğrenmemiz gereken çok şey var cidden.

Alım gücümüz onlarınkine göre düşük evet ama Türkiye'nin enleri olmuş sitelerin de sadece trafikten elde ettiği gelir de hiç azımsanacak boyutta değildir diye düşünüyorum. Tabi çalıştırdığın kişi sayısı artarsa bunun bir anlamı kalmayabilir ama yine de ellerinde ciddi miktarda para kalıyordur bence.

Ülkemizde en ilgi gören ürünlere yüklenseniz yine para kalır öyle söyleyeyim.
Hocam doğrudur onlar işi biraz eğlence sektörü boyutunda inceliyorlar ama şu ana kadar taraflı inceleme yaptıklarını görmedim. Hatta inceleme ya da karşılaştırma videolarına bilerek o sektörden sponsor almıyorlar. Mesela telefon incelemesine ayakkabı şirketini sponsor olarak alıyorlar. LTT bana çok şey kattı, iyi bir seviyede İngilizce öğrenmeme vesile oldu hem de bu bilgisayar hobisine ilgimi ciddi şekilde çeken yine LTT videolarıydı ama somut ve detaylı inceleme konusunda bir miktar sınırlı kalıyorlar hedef kitlelerini de değerlendirince. Bilgisayar konusunda detaylı ve bol veri barındıran en tarafsız inceleme kaynağı benim kanımca Gamers Nexus tur. Adamlar inanılmaz emek sarf ediyorlar, o kadar çok test yapıyorlar ki kafanızda olan tamamen rastgele bir soruyu bile cevaplayacak bir tablo bulunuyor incelemede. Türk inceleme kaynaklarının kat edeceği çok yol var. Ama bir noktada yine maddiyat boyutuna bağlanıyor bence iş. Belki de insanlar inceleme videolarına alıcı gözüyle değil de, vay be nasıl güzel ürün yapmışlar mantığıyla baktığı için bu reklamcı kanallar ayakta kalabiliyordur. Birde bizim insanımız kendi başına çıkarım yapmayı sevmiyor, ona hazır söylenecek bunu al şunu al diye. Forumda da çok görüyorum bu durumu.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

MIŞ GİBİ diye bir kavram var biliyorsunuz.

İşte o bedava ürün gönderip incelenmesini sağlayan firmalar ürünün nerelerinin eleştirilebileceğine dair de (Daha fazla ileri gitmeyin haaaa) uyarısı ile birlikte sufleler veriyorlar.

Düşünsenize mesela XYZ123 model ultra hiper süper xyz özellikli kamera inceliyor, ürünü övüyor övüyor övüyor övüyor ve eleştirmek için de ''ama canım bu askı kayışı bu kameraya hiç olur mu?'' diyorsunuz.

Nasıl? Güzel inceleme değil mi ? :kiskis

İşte bu paralı inceleme kanallarının da stratejisi bu. Eleştiriyormuş gibi yapmak.
Haklısınız, bu konu zaten hem bu sektörü ayakta tutan hem de çok kötü hale getiren etken. Ancak dürüst insan yine dürüstlüğünü korur. Dev şirketlerle tarafsız inceleme konusunda tartışıp, incelemeği örneği hakkından vazgeçen çok fazla kuruluş biliyorum. Hatta ciddi inceleme yapan insanlar en küçük yönlendirme denemesi olduğunda o şirketi yaptıkları teklifle beraber ifşa ediyor, çünkü söylediğim gibi fikirlerinin ciddiye alınmasını sağlayan şey dürüstlüklerine olan güven. Ancak taraflı inceleme, gizli reklam yapan sayısı tabi ki daha fazla. Son dönemde MSI'ın bir skandalı çıktı böyle. Basın danışmanı gönderdiği ürünün kötü incelemesini kaldırmaları için para teklif etmiş, incelemeyi yapan arkadaşlar da bu durumu ifşa etmişti.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt