TV Araştırırken Promotör Tuzaklarına Düşmeyin.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu konu başlığı altında, Teknoloji mağazalarında görevi sizlere ürün tanıtmak (satmak) olan Promotör kardeşlerimizin (Neticede emekçi bu adamlar, şahısları ile bir derdimiz yok, onlara dayatılan kurallar ile sorunumuz var bizim) sizleri kasıtlı yönlendirmeleri için önceden kurdukları tuzaklara düşmemeniz ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım/bulunacağız.

Bilinen satış pazarlama taktikleri bu konu başlığı altında biriktikçe (Sizlerden gelen bilgiler ile ortak çalışma yapacağız) ilk mesajı sürekli revize edip madde madde ve duruma göre maddeler arası önem sırasına göre düzenleme yapacağım.

Youtube da bir soru cevaplarken, takipçime görsel paylaşmak istedim ve aklıma geldi, görsel yerine direkt olarak konuyu paylaşayım daha iyi. Hemen bu konuyu açtım.

İlk olarak şu foto ile başlayabiliriz mesela

VESTEL Promotörü o gün izinli ve Vestel tv lere dikkatinizi çekerim.
PHILIPS Promotörü ise işinin başında :kas

20150209_115059_Teknosa-Promotor.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
konu ve dikkat çekilen nokta çok güzel,millet uyansın artı!

ama ben daha çok şuna dikkat çekeceğim;malum TR de bir "Forum" denen mekanlar vardır!
ben daha da Türkçesini yazayım ki iyi anlaşılsın;burada her tipde adam barınıyor,yönetim
artık zaten bir şekilde baş edemiyor bunlarla ve üyeler de dikkatli ve hassas değiller bu konularda

malum mağazalardaki "Promotör" dediğiniz adamlar bu forumlardaki iki ayaklı çakallardan
bin kat daha iyi ve de harbidir yaw

bu çakallarını çoğunuda sizler bilirsiniz aslında!

Adem bey güzel bir yere parmak basarken siz asıl bir de forumlara dikkat ediniz!
bir de marka yalakaları vardır ki bana göre en tehlikelileri işte bunlardır!
teknik olarak hiç bir mok bilmezler ama sürekli Sony/Samsung diye ortalıkda dolanıp
millete gaz verirler!
ben satıcıları veya pazarlama v.s işi yapanları daha saymıyorum bile,neyseki bu forumda yoktur
bir tanesi bir zamanlar vardı onuda şutladılar

kısaca buradan birileri asla bu işler için nemalanamazlar!

mağazalara gittiniz kaçının bu tiplerden yanınıza gelince,abi ben öylesine bakıyorum deyip uzaklaşın
soracağınız sorular varsa cevapları da burada zaten bunların!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
mağazalara gittiniz kaçının bu tiplerden yanınıza gelince,abi ben öylesine bakıyorum deyip uzaklaşın
soracağınız sorular varsa cevapları da burada zaten bunların!
Can abi desteğin için çok teşekkür ediyorum.

Yazının tamamına katılıyor olmakla birlikte son paragrafı bilerek alıntıladım zira bölgemdeki mağazalarda beni tanıdıkları için ya Muğla merkezdeki mağazalara gidiyorum, ya da çocukların izin günlerini takip ediyorum artık :kiskis

Ben alışverişte yanıma kim yaklaşırsa yaklaşsın, bakışları ile dahi beni takip ediyorsa huzursuz oluyorum.

Halbuki ben o atmosferi yaşayabilmek adına gidiyorum, tüketici gözü ile bakabilmek, tüketici mantığı ile düşünebilmek ve gözümüzden kaçan durum/konulara odaklanabilmek için gidiyorum.

Çocuklara yakalanırsam mevzu muhabbete dönüyor, Bazen yazdıklarım hoşlarına gitmiyor kalpleri kırık oluyor yüz ifadelerinden anlıyorum ancak hep yazıyoruz bizim emekçilerle hiç işimiz yok, O kardeşlerimiz ekmeklerinin peşindeler.

SİZ burada uyanık olacaksınız değerli tüketiciler.

Bu Promotör kardeşlerimiz size ''Bak gördün mü bu daha iyi gösteriyor'' dediğinde kendisine cevap olarak ''Öyle diyorsun fakat bak senin gösterdiğin modelde Color Banding obvious'' (Çok belirgin anlamında) diyeceksiniz. (Varsa tabi ki)

Arkasından kendisine HDR ın çalışma prensibi, HLG nin temelde ne işe yaradığını ancak aslında HDR ile uyumlu olmazsa (Yani metaveri okuyamıyorsa) bir işe yaramadığını anlatacaksınız.

Bunları nereden bileceksiniz peki?

Tavsiyeforumu neden var?
Biz neden varız?

Zaten siz bunları anlatınca değerli kardeşimiz usul usul yanınızdan ayrılıp başkası ile İlgilenecektir (Veya ilgileniyor gibi yapacaktır zira teknolojinin dibine vurmuş sizlerle başa çıkamayacağını bilir)

En önemlisi ise burada temel amaç hava atmak değil, Kandırılmamaktır. :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Can abinin bahsettiği Forum promotörleri ise cidden başka bir tehlikedir sizler için.

Her şeyden evvel bu kişiler hep gizlidir. Kim olduklarını bilmezsiniz. Akıllarında sürekli bir marka vardır, amaç ya aşktır (Fanboy) ya da ceptir (Komisyoncu)
Yıllardır arkasına saklandıkları sanal isimler vardır fakat gerçekte bu iş ile hangi düzeyde iştigal halindeler bilmezsiniz.

Her ikisi de objektif bakamayacağı için sizlere zarar verir. kendi işine gelen tarafa kasıtlı yönlendirme yapar.

Kendisi objektif bakamadığı gibi sizin de bakış açınızı bilerek saptırır kendi işine yarayacak şekilde.

Temel tek hedefleri vardır o da komisyon aldıkları firmanın bir şekilde ürününü satmak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu işin çözümü aslında belli. Promotörleri ortadan kaldıracaksın ama bu sefer de mağaza gizli anlaşma yapsa onu nasıl anlayacağız değil mi? :hihi
Bu işin en tehlikelisi zaten YouTube ve forum siteleri aracılığıyla inceleme adı altında reklam yapan sözde teknoloji siteleri veya kanallarıdır.
Görseli paylaşman hoş olmuş ama fark etmeleri durumunda illa ki ihtar çekeceklerdir diye düşünüyorum. Logo olmasa da hangi firmaya ait o anlaşılıyor.

İşin teknoloji kanalı & sitesi tarafı sadece ülkemize özgü bir durum değil ne yazık ki.
Dünyada da bu durum ağırlıklı olarak böyle.
Genelde insanlar önce buralara aldanıp sonraki alışverişlerinde işin aslını öğreniyorlardır diye düşünüyorum.
Asıl mesele yaptığın reklamın reklam olduğunu belirtebilme cesaretinde.
Dünyaya hitap edip bunu yapabilenler var.
Yerlide ben bunu pek göremedim açıkçası.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bu işin çözümü aslında belli. Promotörleri ortadan kaldıracaksın ama bu sefer de mağaza gizli anlaşma yapsa onu nasıl anlayacağız değil mi? :hihi
Bu işin en tehlikelisi zaten YouTube ve forum siteleri aracılığıyla inceleme adı altında reklam yapan sözde teknoloji siteleri veya kanallarıdır.
Görseli paylaşman hoş olmuş ama fark etmeleri durumunda illa ki ihtar çekeceklerdir diye düşünüyorum. Logo olmasa da hangi firmaya ait o anlaşılıyor.

İşin teknoloji kanalı & sitesi tarafı sadece ülkemize özgü bir durum değil ne yazık ki.
Genelde insanlar önce buralara aldanıp sonraki alışverişlerinde işin aslını öğreniyorlardır diye düşünüyorum.
Hocam inceleme kaynakları zaten güven üzerine kuruludur. Tespitleriniz de çok haklısınız. Büyük medya kuruluşları hem ayakta kalabilmek hemde ürünleri inceleyecek finansal kaynaklara sahip olmak için mecburen reklam,sponsor,destek almak zorunda. Bu kendi başına kötü bir şey değil, insanlar buradan hem ekmeğini kazanıyor hemde bize ücretsiz inceleme ve içerik sunmuş oluyor. Ancak sıkıntı yanıltıcılık ve kandırma boyutuna taşımak işi. Bütün bir reklam videosu da çek kardeşim, güzel paranıda kazan ama bunu kendi düşüncelerin olarak verirsen, ürünü olmadığı kadar iyi gösterirsen, takipçini herhangi bir şekilde yanıltılsan işte o zaman olmuyor. İncelemenin olayı zaten bilimsel bir temele dayanıp karşılaştırma ve test etme ile ürünü değerlendirmektir. Yapılan her videoya inceleme yazmak kolay ülkemizde ancak yabancı bir kaynakta şeffaflık olmasın, böyle sahte inceleme tarzı bir durum olsun. O kanal,forum,yazar zaten piyasadan silinir. İnsanların güveni kırıldı mı bir daha geri gelmez. Ama ülkemizde ilginç olarak böyle garip bir durum var, insanlar bu konulara hiç takılmıyor her bilgili gibi konuşana da inanıyor :bilmiyom Daha önce de bahsetmiş olmam lazım uzun süredir severek takip ettiğim Linus Tech Tips kanalı var, adamlar 40+ kişiye istihdam sağlayan kurumsal bir şirket haline geldiler ve bu operasyonu ayakta tutmak için sürekli reklam alıyorlar, sponsorlu videolar ve tanıtımlar çıkartıyorlar. Ancak bir kere bile incelemelerine başka birinin müdahale etmesine izin verdiklerine ve yanıltıcı olmaya çalıştıklarına şahit olmadım. Dürüstlük bu işin özü kısaca, kime güvenip kimi kale alacağımıza dikkat etmemiz lazım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bence ülkemizde seçenek çok fazla değil bu durum birazda bundan böyle. Ekonomik olarak ürün alıp inceleme fırsatına sahip insan az, bunlar da para parayı çeker mantığıyla benliklerini reklam geliri karşılığında satıyor.

Bu arada dünya genelinde böyle reklamcı, promotör çok doğru ama nereye bakacağınızı bilirseniz dürüst kaynaklar kendini belli ediyor, ülkemizde maalesef çok az var böyle kuruluşlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam inceleme kaynakları zaten güven üzerine kuruludur. Tespitleriniz de çok haklısınız. Büyük medya kuruluşları hem ayakta kalabilmek hemde ürünleri inceleyecek finansal kaynaklara sahip olmak için mecburen reklam,sponsor,destek almak zorunda. Bu kendi başına kötü bir şey değil, insanlar buradan hem ekmeğini kazanıyor hemde bize ücretsiz inceleme ve içerik sunmuş oluyor. Ancak sıkıntı yanıltıcılık ve kandırma boyutuna taşımak işi. Bütün bir reklam videosu da çek kardeşim, güzel paranıda kazan ama bunu kendi düşüncelerin olarak verirsen, ürünü olmadığı kadar iyi gösterirsen, takipçini herhangi bir şekilde yanıltılsan işte o zaman olmuyor. İncelemenin olayı zaten bilimsel bir temele dayanıp karşılaştırma ve test etme ile ürünü değerlendirmektir. Yapılan her videoya inceleme yazmak kolay ülkemizde ancak yabancı bir kaynakta şeffaflık olmasın, böyle sahte inceleme tarzı bir durum olsun. O kanal,forum,yazar zaten piyasadan silinir. İnsanların güveni kırıldı mı bir daha geri gelmez. Ama ülkemizde ilginç olarak böyle garip bir durum var, insanlar bu konulara hiç takılmıyor her bilgili gibi konuşana da inanıyor :bilmiyom Daha önce de bahsetmiş olmam lazım uzun süredir severek takip ettiğim Linus Tech Tips kanalı var, adamlar 40+ kişiye istihdam sağlayan kurumsal bir şirket haline geldiler ve bu operasyonu ayakta tutmak için sürekli reklam alıyorlar, sponsorlu videolar ve tanıtımlar çıkartıyorlar. Ancak bir kere bile incelemelerine başka birinin müdahale etmesine izin verdiklerine ve yanıltıcı olmaya çalıştıklarına şahit olmadım. Dürüstlük bu işin özü kısaca, kime güvenip kimi kale alacağımıza dikkat etmemiz lazım.
İşte, sorun tam olarak bu. İnceleme diye yayınlanan şeyler inceleme değil, reklam.
Yani ürünü şu kadara aldık falan gibi bir detay bile yok dikkat ederseniz.
Distribütör gönderiyor ürünü, övüyorlar ve kutusuna koyup geri gönderiyorlar. Olan bu.

LTT'yi ben de takip ediyorum. İngilizce'm iyi olmadığı için bilemiyorum tabi ne kadar objektifler.
Sadece eğlenmek veya merak gidermek için izliyorum.
Sponsor içeriklerini "ücretli tanıtım" olarak YouTube'da belirtiyorlar o cidden güzel.
Bir de bizdekiler gibi "havalı intro" akımına ihtiyaç duymuyorlar.
Bizde üründeki deneyimden çok görsellik ön planda. Niye, sattıracak ya ürünü!
LTT oysa ne güzel işi eğlenceye vurarak anlatıyor.
Ki kendilerinin de sattığı fan ürünleri mevcut. (Kapüşon, matara vs.)
Onları bile eğlenceli bir dille ürün yerleştirme yapıp arada tanıtıyor.
Öğrenmemiz gereken çok şey var cidden.

Alım gücümüz onlarınkine göre düşük evet ama Türkiye'nin enleri olmuş sitelerin de sadece trafikten elde ettiği gelir de hiç azımsanacak boyutta değildir diye düşünüyorum. Tabi çalıştırdığın kişi sayısı artarsa bunun bir anlamı kalmayabilir ama yine de ellerinde ciddi miktarda para kalıyordur bence.

Ülkemizde en ilgi gören ürünlere yüklenseniz yine para kalır öyle söyleyeyim.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Primall avmye gitmiştim tvleri inceliyordum birden oradaki eleman geldi tv mi almayı düşünüyorsunuz LG hiç düşünmeden alın derim çok kaliteli çok güzel başladı yok böyle yok şöyle kardeşim LG almam dedim ben elektronikçiyim dedim senden daha çok bilgim var deyince adam tokat yemiş gibi uzaklaştı.Ama ado hocanın dediği gibi emekçi işçi adamlar sonuçta onlarda emir kulu.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben "vatan" denilen yerden bir anımı anlatmıştım :)
Ama her ilçedeki AVM lere girip tüm tvleri inceliyorum,hanım da kızıyor bana,ama kumandalarını mutlaka istiyorum ,mırın-kırın edenlere forumdaki yaşadığım" vatan olayı"nı okutuyorum telefonumdan :kiskis

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Ben promotörleri kendi amacıma uygun kullanıyorum :cak
Gidiyorum A markasının promotörüne; "Neden A televizyonunu satın almalıyım?" ilerleyen safhalarda "B markasının şu modeline göre üstünlüğü nedir?" anlat bakalım diyorum. Ezberlemiş şakır şakır sayıyor.
Sonra B'ye geçiyorum. Aynı soruları sorduktan sonra; "A markasındaki arkadaş şunları dedi, sizin markaya göre üstünlükleri bunlar bunlarmış. Cevabın nedir?"
:cigara
Böylece forumlardan, sitelerden saatlerce araştırıp öğreneceğim temel terimleri , anahtar konuları öğreniyorum. Sonra ben araştırmaya başlıyorum. En azından neyi araştırman gerektiğini, o ürünü alacağında güncel değerlendirme kriterlerinin bir çoğunu bir çırpıda önünüze koyuyorlar. Geri kalanı veya sakladıkları şeyler de forumlarda.
Kısaca vakit kazandırıyorlar biraz bana.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

BU görseli kendim çekmiştim. Sonrasında firmaya da detaylı bir rapor yazdım zira ilk defa karşılaşmıyordum bu durumla.

Daha 15 gün önce gittiğim teknoloji mağazasına durum yine aynıydı. Hangi markanın elemanı izinli veya yok ise, veya ilgilenmiyorsa bu durum diğer markaların promotörleri için bir basamak avantajı oluşturuyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Bence ülkemizde seçenek çok fazla değil bu durum birazda bundan böyle. Ekonomik olarak ürün alıp inceleme fırsatına sahip insan az, bunlar da para parayı çeker mantığıyla benliklerini reklam geliri karşılığında satıyor.

Bu arada dünya genelinde böyle reklamcı, promotör çok doğru ama nereye bakacağınızı bilirseniz dürüst kaynaklar kendini belli ediyor, ülkemizde maalesef çok az var böyle kuruluşlar.
MIŞ GİBİ diye bir kavram var biliyorsunuz.

İşte o bedava ürün gönderip incelenmesini sağlayan firmalar ürünün nerelerinin eleştirilebileceğine dair de (Daha fazla ileri gitmeyin haaaa) uyarısı ile birlikte sufleler veriyorlar.

Düşünsenize mesela XYZ123 model ultra hiper süper xyz özellikli kamera inceliyor, ürünü övüyor övüyor övüyor övüyor ve eleştirmek için de ''ama canım bu askı kayışı bu kameraya hiç olur mu?'' diyorsunuz.

Nasıl? Güzel inceleme değil mi ? :kiskis

İşte bu paralı inceleme kanallarının da stratejisi bu. Eleştiriyormuş gibi yapmak.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt