TV açıldığında seçilen HDMI girişini sabitlemek

Najaz Çevrimdışı

Najaz

Aktif Üye
7 Ağu 2019
84
46
Merhaba arkadaşlar,

MB130 anakarta sahip olan Hitachi 49HT1800UD model bir TV satın aldım. Geçtiğimiz günlerde TV'nin çekirdek yazılımını, bu forumda paylaşılan 3.62.43 no'lu sürümle güncelledim. Şimdi sizlere bir konuda akıl danışmak istiyorum.

TV'nin HDMI2 ve HDMI3 girişlerine sırasıyla XBOX One X ve PS4 oyun konsolları bağlı. HDMI1 girişi ise ARC özelliğinden dolayı soundbar'a bağlı durumda. Diğer girişleri (TV, Side A/V vs.) ayarlar menüsünden kapattım.

HDMI2 ve HDMI3 girişlerine bağlı olan konsolları kapattığımda TV de konsollarla birlikte kapanıyor. Lakin TV'yi yeniden açtığım vakit, son kapandığında hangi HDMI girişinde kalmışsa o girişten açılıyor ve TV ile birlikte HDMI girişine bağlı olan konsol da otomatikman açılıyor. Ben bunun böyle olmasını istemediğim için, TV her açıldığında soundbar'ın bağlı olduğu HDMI1 girişine geçiş yapsın istiyorum. Ancak TV'nin ayarlar menüsünde buna dair bir bölüm bulamadım.

Uzun lafın kısası, TV her açıldığında bizim belirleyeceğimiz bir HDMI girişini otomatik olarak seçme imkanı var mı? TV açıldığında varsayılan olarak o HDMI girişi seçilsin istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Şimdi elimdeki MB130 profillere baktım ,SW ve HW ,orada maalesef default seçimi yok,olsa iyi olurdu ,en azından öntanımlı seçim yapılabilirdi sürekli otomatik olurdu.
Aslında portlarla alakalı HW profilde HDMI açılır menüde "Swap HDMI Ports" olarak bir düzenleme var,fakat ne iş yaptığını bilemiyorum ,portları takasla gibi bir şey fakat bunu menüye atıyormu,menüden seçebiliyormuyuz bununla alakalı bilgim yok,bir ihtimal eve döndüğümde 9090 tvde denerim ,(çünkü bir sorun yaşarsam en kolay geri gelen tvdir).
Kısaca "şimdilik" yapılacak bir şey yok gibi :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Çok teşekkürler. Vestel'deki yazılımcı arkadaşlara böyle bir talep iletme imkanınız olabilir mi acaba? :) Bu seçimi yapabiliyor olmak, ufak ama çok işe yarar bir ayrıntı olurdu..
Güldüm,ama sana değil sevgili Najaz ,talep iletilsede yapacaklarını sanmıyorum ,ona güldüm işte :)
Eve döndüğümde benim tvde deneyeyim bakayım,neymiş bu swap işi ,olay benim "donanım" dediğim HWprofil ile ilgili olunca köydeki tvde denemek istemedim ,çünkü ona yazılım yükleyecek usb harddiskim yanımda değil,çünkü buna yazılımı atmak tabiri caizse deveye hendek atlatmak gibi :)

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Ya aslında o seçiliyor ben bi ara yapmıştım ama şu an evde değilim bakamıyorum ? menü+4725 ile girip orada seçeneklerin birinde power up mode mi ne öyle birşey vardı ? oradan hangisi seçersen tv ilk açılışta onunla açılıyor ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ya aslında o seçiliyor ben bi ara yapmıştım ama şu an evde değilim bakamıyorum ? menü+4725 ile girip orada seçeneklerin birinde power up mode mi ne öyle birşey vardı ? oradan hangisi seçersen tv ilk açılışta onunla açılıyor ?
Aha,yeni bir şey bu ,hemen deniyorum bakalım :)
NOT:
Bende çıkmıyor ,yani yok böyle bir seçim en azından benim kartta ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Tavsiyem, o konuyu şöyle yapın, konsolların TV ile eşlenik çalışmasını kapatın.

The_SreT The_SreT teraspy teraspy dediğiniz şey açılış durumu sanırım, Bekleme ve Son Durum olarak Ayarlar > Diğer Ayarlar menüsünde öyle bir seçenek mevuct.

Najaz Najaz bahsettiğiniz özellik muhtemelen Vestel TV yazılımında yok.
2014'de aldığımız televizyonda sizin dediğiniz şekilde çalışıyor çünkü. En son hangi kaynakta kapatıldıysa o kaynakta açılıyor.

Aslında böyle bir opsiyon eklense güzel olur fakat TV'nin hafızasında (EEPROM) bunu sığdırabilecek yer var mıdır, Vestel mühendisleri bu özellik için çalışır mı bilemem. :sirit :kiskis

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Tavsiyem, o konuyu şöyle yapın, konsolların TV ile eşlenik çalışmasını kapatın.

The_SreT The_SreT teraspy teraspy dediğiniz şey açılış durumu sanırım, Bekleme ve Son Durum olarak Ayarlar > Diğer Ayarlar menüsünde öyle bir seçenek mevuct.

Najaz Najaz bahsettiğiniz özellik muhtemelen Vestel TV yazılımında yok.
2014'de aldığımız televizyonda sizin dediğiniz şekilde çalışıyor çünkü. En son hangi kaynakta kapatıldıysa o kaynakta açılıyor.

Aslında böyle bir opsiyon eklense güzel olur fakat TV'nin hafızasında (EEPROM) bunu sığdırabilecek yer var mıdır, Vestel mühendisleri bu özellik için çalışır mı bilemem. :sirit :kiskis
Sığacak yer çok var ama yazılımı yapacak varmıdır demen lazımdı sevgili umut :haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri