Türksat merkezli çanak antene azarbaycan uydusu kurulum

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Tam çıktım,hatta çıktım...
Dur kapatmadan bakayım dedim,
Yaklaşık bir haftada ancak ayarını yapabildim çünkü daha önce hiç kollu motorlu anten kurmamıştım.
Evet,kollu motorda klark kuşağını tutturmak zordur,iyi ayar yapamazsan birkaç uyduyu yakalarsın,diğerleri dışarıda kalır,diseqc motor nispeten daha kolaydır,yere 90 derece direğini sabitle, referans uyduyu yakaladınmı diğer uydular çorap söküğü gibi gelirler :)
Bir de bir anımı anlatayım müsadenizle:
Eskiizmir'e çanak kurmaya gittim,o zamanlar cep tel yeni yeni vardı,heryerde çekmiyordu,annem ağırlaşmış,hastaneye kaldırmışlar,hanım beni ev telefonuyla arıyor haber versin diye,ama ulaşamıyor,çekmiyor telefon,aileden herkes hastanede,ben yokum,üstelik annem ...
Zaten 15 gün sonrada annem vefat etti, o oldu,ders aldım,o zamandan beri gittiğim yerin telefonunu alıp hanıma veriyordum ki bana ulaşabilsin,gerçi artık heryerden çekiyor.(bu arada nur içinde yatsın anacağızım,anmış oldum gece vakti)
Velhasıl,kollu motor kurmak gerçekten zordur,bilirim.

Necati_Simsek Çevrimdışı

Necati_Simsek 

Süper Üye
29 Ağu 2018
545
55
Tam çıktım,hatta çıktım...
Dur kapatmadan bakayım dedim,

Evet,kollu motorda klark kuşağını tutturmak zordur,iyi ayar yapamazsan birkaç uyduyu yakalarsın,diğerleri dışarıda kalır,diseqc motor nispeten daha kolaydır,yere 90 derece direğini sabitle, referans uyduyu yakaladınmı diğer uydular çorap söküğü gibi gelirler :)
Bir de bir anımı anlatayım müsadenizle:
Eskiizmir'e çanak kurmaya gittim,o zamanlar cep tel yeni yeni vardı,heryerde çekmiyordu,annem ağırlaşmış,hastaneye kaldırmışlar,hanım beni ev telefonuyla arıyor haber versin diye,ama ulaşamıyor,çekmiyor telefon,aileden herkes hastanede,ben yokum,üstelik annem ...
Zaten 15 gün sonrada annem vefat etti, o oldu,ders aldım,o zamandan beri gittiğim yerin telefonunu alıp hanıma veriyordum ki bana ulaşabilsin,gerçi artık heryerden çekiyor.(bu arada nur içinde yatsın anacağızım,anmış oldum gece vakti)
Velhasıl,kollu motor kurmak gerçekten zordur,bilirim.
Allah rahmet eylesin ustam :cry::cry:

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
622
Aramızdan fedakâr biri LNB çıkışından motor çevirmeyi deneyebilse güzel olur bence.:kiskis:hihi
Açamaz mısın o özelliği hocam? :kas

DİSEQC motorlar lnb çıkışı ile çalışıyor, ekstra bir güce gerek duymuyor maksimum 120 cm çanaklarda kullanılıyor. usals desteği olan diseqc motorlar daha kullanışlı.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Eğer lisans alınmışsa yazılıma eklenebilir, lisans olmadığından dolayı aktif edilmemiş olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bence lisans alınmıştır mutlaka ki yanlış hatırlamıyorsam DiseqC logosu vardı kutusunda sevgili A.Bozoğlu ,mesela bizim model tvlerde görmedim motor ile alakalı bir yer,ama mb97,ve 96 kartlı tvnin ikisinde de var.
Neden sadece 1.0 kullanılıyor tabii araştırmak lazım.Yani bu da ilginç doğrusu :smile:

A Çevrimdışı

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
622
Evet uydu alıcısı kısmı güncellense süper olur, benim gibi (goldmaster sg2100) motorlu çanağı olupta tv'nin uydu alıcısı desteklemeyenler için çok güzel olur.

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Teşekkürler yarın bi deneyecegim. Arkadaşlar çatıda merkezi sistem var. Aslında bu Azeri uyduyu ayarladik ama çanak bozulmuş tekrar. Ben şimdi ondan LNB yi söküp yukarıdaki klasik yöntemlerle dört çıkışlı Türksat LNB yanına sabitlesem olur mu ? Bant vs gibi ? Yani elle yanına tutsak bile evden biri baksa sinyali gorurmuyum? Not çatıda izinde sıkıntı yok :)

Son düzenleme:
Xiaomi Çevrimdışı

Xiaomi 

Aktif Üye
3 Kas 2018
138
36
Teşekkürler yarın bi deneyecegim. Arkadaşlar çatıda merkezi sistem var. Aslında bu Azeri uyduyu ayarladik ama çanak bozulmuş tekrar. Ben şimdi ondan LNB yi söküp yukarıdaki klasik yöntemlerle dört çıkışlı Türksat LNB yanına sabitlesem olur mu ? Bant vs gibi ? Yani elle yanına tutsak bile evden biri baksa sinyali gorurmuyum? Not çatıda izinde sıkıntı yok :sirit
Ayrlaması çok basit hocam tv ye Azerbaycan uydusunun frekanarını gir önce çatıya çıkmadan önce.Çatıya çıktık tan sonra Türksat lnb sinin yanına sabitle sonra tv karışındaki ne bir alo ? sinyal kalitesine göre lnb ye ince ayar ver tamamdır iyi seyirler :ok

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
böyle bir apartla yaparsanız daha sağlıklı olur ben herkese bu aparatla yaptım.(konu komşu akrabaya).rüzgarda yağmurda hiç sorun çıkmıyor.birde ince slim lnb kullanırsanız daha iyi sinyal kalitesi yakalarsınız.(çünkü ince lnb merkezdeki lnbye daha çok yanaştığı için sinyal kalitesi yüksek oluyor.)

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Sabah kabaca bir denedim olmadı . Ama evde kimse yoktu ayar çekemedim tabi şimdi disardayim ... Ucunu biraz yandaki LNB ye doğru eğmek şart o zaman .. ben yukarı bir cm olayına takılmıştım kesin de bulurum diye kabaca bantlamistim ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
böyle bir apartla yaparsanız daha sağlıklı olur ben herkese bu aparatla yaptım.(konu komşu akrabaya).rüzgarda yağmurda hiç sorun çıkmıyor.birde ince slim lnb kullanırsanız daha iyi sinyal kalitesi yakalarsınız.(çünkü ince lnb merkezdeki lnbye daha çok yanaştığı için sinyal kalitesi yüksek oluyor.)
Aparat konusuna aynen katılıyorum,slimler benim zamanımda yoktu,neler çekiyordum :)
Sabah kabaca bir denedim olmadı . Ama evde kimse yoktu ayar çekemedim tabi şimdi disardayim ... Ucunu biraz yandaki LNB ye doğru eğmek şart o zaman .. ben yukarı bir cm olayına takılmıştım kesin de bulurum diye kabaca bantlamistim ?
Aslında en iyisi 37 veya çalışan daha küçük ekranlı tv ve bir receiver ile daha kolay halledersin,uzaktan zor olur, veya görüntülü aramayla da olurmu acaba , frekansı gir tv veya uydu alıcısına(11169 H 27500) ,telefonu görüntülü olarak tutun ekrana,sende yukarıda ekrana bakarak ayarlarsın lnb yi,eğer vestel tve ayarlıyacaksan Menü >Kurulum>Manuel kanal arama buraya gel,frekansı gir ki yukardan baktığında en azından sinyali de görürsün,en yüksek olduğu yerde bağla lnbyi :)

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Yer Silivri..
Üç plastik kelepçe ve biraz elektrik bantla işlem tamam .. iki nolu hotbird LNB yi söküp turksata ilistirdim. Hanım watsap tan destek verdi :mutlu:hihi

İdman TV hem sinyal hem kalite yüksek ..
CBC Sports sinyal yüksek kalite yüzde elli civarı ok ..

IMG_20190310_151740.jpg
IMG_20190310_151733.jpg
IMG_20190310_151728.jpg
IMG_20190310_151723.jpg
IMG_20190310_151717.jpg

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
DİSEQC motorlar lnb çıkışı ile çalışıyor, ekstra bir güce gerek duymuyor maksimum 120 cm çanaklarda kullanılıyor. usals desteği olan diseqc motorlar daha kullanışlı.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Eğer lisans alınmışsa yazılıma eklenebilir, lisans olmadığından dolayı aktif edilmemiş olabilir.
Bende hali hazırda takılı bir santralde 2 uydu ile 2 adet te ayrı ayrı usals desteği olan diseqc motorlar var nasıl yapıyom samsungdan 13 ise lazım olan enlem boylam samsundan önceden girili olduğundan 39, 19, 16, 13, 9, 7 neyse istediğim uyduya çevirip orda bırakıp kabloyu direk lnb den tekrardan vestele takıyom (birçok kez denemişimdir :hmmbazen sinyal düşük olduğunu farkedip test ettim tecrübeyle burda motordan sinyali almak istediğinizde sinyal gücü direk lnb ye göre düşmekte enteresan bi şekilde bende direk lnb ye geri takıyom tvden gelen kabloyu:ok
bi deneme yapılmak istenirse gönderin dosyayı bendeki 65UB9100 de mb120 için istenirse denerim en kötü ne olabilir kart giderse değiştiririz sıkıntı yok :sirit)) korkarak yaşamanın ecele faydası yok derler :sirit)) ajaba atimmi atmimmi o varmı bu nasıl diyene kadar yazılımı atarım baktım iy yada kötü sonuçu görürüm.. tv ye yapmadığım fantezi kalmadı mb130 u bile kabul etmeyip illa atcam diye zorladım e haliyle çöktü tv ama geri fulle kurtardık smartı beğenmediğimden yok lg tvnin yada samsung kart bile takmaya çalıştım eninde sonunda zeki mürende bizi görcek te :sirit)) neysede en azından motor çalışsın :sirit
""""Aramızdan fedakâr biri LNB çıkışından motor çevirmeyi deneyebilse güzel olur bence """ ye destek veririm donanımsal teste :))) gönderin :tara
saygılar

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri