Türksat Kanalların Gidip gelmesi!

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Bu sorunu bazı kanallarda yaşamaya başladım. Her 2 televizyonda da akşamları bazı kanalların sinyalleri gitmeye başladı, yayın olsa bile mozaiklenme oluyor. Anten sağlam oynamıyor. Kabloları da kontrol ettim. Kablodan gelen %85 kalite ise %30'lara kadar düşüyor. 12380 frekansı da zayıfladı. LNB'yi değiştirmek sorunu çözer mi?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
şayet bulabilirseniz örneğin tam Kalite&Sinyal harbi değerler ölçümü için eski bizim efsane Humax 5400 ler vardı
onunla tets edin bakın bakalım inen sinyal+kalite nedir!!

adam yazıyor yaw sinyal 100 kalite 80 ama yayın yok veya donuyor v.s:haha
ülen o değerleri yazılımla oynayıp fix bazı değerler koyup işte benim değerlerim budur
diye insanlar buna inanıyor ama gerçek böyle değil!

ben çok uzun yıllar Humi 5400 kullandım ve sonra artık bıktım attım yaw 1999 dan beri cihazmı olur yaw
bunu daha sonra böyle testler için kullanıyormdum,abi sinyal tam 100 diyor,hastir ülen 100 olmaz diyorum
ölçüyorum Humiyle 80/85 gibi iniyor ama burada mühim olan "kalite"!! iyi de ona bakıyorum o cihazla
70/80 filan görüyorum halbuki bu değer fake! Humiyle bir ölçüyorum ya 12 ya da 14 filan geliyor!
17 gelse bu sınırdır ve kurtarır,16 gelse kırılır/donar veya hiç açılmaz v.s 18 de ise sorunsuz gerçek
değerler işte budur

Kanalların yayın sinyal güçleri kolay kolay değişmez! bir sıkıntı varsa sizden kaynaklıdır!
bir de bölgesel bazı kısıntılar eekltriksel sıkıntılar v.s olur/olabilir ama bu da yayıncı tarafından dır!
ama büyük çoğunlukla özellikle "Dahili" alıcıların hem HW hem de bağlı olan SW sistemleri başlı başına
sıkıntı demektir
"Bakım" bir başka etkendir ancak bunların hepsi çok daha az olan ihtimaller dir,ana sıkıntı bu tip
konular da Receiver ya da daha çok TV lerin dahilisinde dir!

Tavsiyem özellikle bu tür Dahili den kullananlar için gidip yedek bir tane dandik alıcılar dan almalıdır hani
şu cigara paketi büyüklüğünde olanlar,HDMI çıkışı olsun 4K olması da gerekmiyor,ayrıca bunların 4K lısı
varmı yaw:haha1 hiç dikkat bile etmedim,bununla daha sağlıklı en azından yayın durumunu test edebilirsiniz
100 kağıdın altında bunlar,alın gitsin yedek de dursun

Sinyal kalite&güç v.s ölçümleri için ne TV ler nede Receiver ların neredeyse tamamı kesin sonuç veremiyorlar
orada genel de çok yüksek fake değerler görürsünüz! onlar sizi aldatmasın

"Frekans ların zayıflaması" v.s bunlar daha çok Yayıncı kuruluş ve teknik olarak Uydu işletmecisinin sorunlarıdır!
anlamak için yayıncıyı aramak gerekiyor,ama sağlıklı teknik bilgi gelirmi??? bence pek gelmez

King-Of-Sat dan girin "bit-rate" değerine bakın! ama bunu da hileyle aşabiliyorlar!

örneğin Astra uydusu 19.2 den ZDF de böyle bir sorun olursa ki aslında olmaz ama tutun ki oldu
bunu sorarsanız,ne iş yaw diye kesin ve doğru cevap alırsınız!
Bit-rate değerine bu herifler kesinlikle riayet ederler! yoksa adamı ayağından asarlar orada:kiskis

sonuç olarak benim genel görüşüm,bu yukarıda saydığım bazı teknik konular hariç sıkıntıların TV veya
Receiver kaynaklı olduğudur!

Çanak çap+LNB ve ilgili bazı tesisatlar da bir etkendir ama TS Uydusu için bunlar fazla sorun değildir zira
sinyaller uydudan güçlü ve tam Türkiye odaklı gelmektedir!

ama LNB kablosu çıkmış/kopmuş ya da çanak biraz oynadı veya Diseq çalışmıyor v.s durumu ,olursa da
o da çanak sistemiyle ilgilidir tabiki

Frekans zayıflaması olası bir durumdur,örneğin o frekansa 8 kanal vardır 2 veya 3 tane daha gelir veya yayıncı
çıkış gücüyle oynar bu sefer yine zayıflar v.s bunlar oluyor,bizim yayıncıların çoğu bu konuda iyi değil
onlara göre zaten 1 frekansa 15/20 tane kanal sığdırma gayesi olduğu için(malum Uydu kirası!!)
bunlar da belirlenen bazı kıstaslara hiç uyulmuyor bizde! iş tabiki bu arada "paraya" bakıyor!

TRT zengin ama diğerleri öyle değil:hmm

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Maalesef ölçüm yapacak cihazım yok. Televizyonların biri dahili uydulu diğerinde Next kanky var. Her iki cihazda da tkgs sorunsuz çalışıyor. Dahili alıcılı tv kablodan gelene %100 derken Next kanky %85 diyor, kablo uzunlukları aşağı yukarı aynı. Cihazlar dediğiniz gibi farklı algılıyor. Bazı radyo kanalları da önce sinyal yok diyor bir süre sonra yayın geliyor. Daha önce kullandığım Hiremco uyduda da aynı sorun vardı. Aklıma lnb veya kabloda sorun var gibi geliyor. 2 çıkışlı Hiremco lnb kullanıyorum. Çanak sabit görünüyor ama rüzgarla oynadıysa bilmiyorum. Sorun ilerlerse olmazsa bir uyducu çağırıp baktıracağım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
yukarıda olayı detaylı anlattım,zaten manzara da yaklaşık aynen böyle birisi 100 diyor ki bu olmaz!
diğeri 80 diyor bu olur/olabilir(sinyal gücünden bahsediyorum!)

Ancak mühim olan "Kalite" dir! diğeri 50 olsa normaldir hatta 40 v.s ama piyasadaki çoğu cihazlar
bunu da yüksek gösteriyor! sinyal sizi aldatmasın,daha pratiği "kaliteye" bakmaktır!

Diğer tarafdan işten anlayan ve elinde bazı ölçüm aletleri olan Uyducular bu işi çözer!
belki "mal satmak" adına da ...abi LNB değişecek veya bu kablo olmaz sana bunu çekmem gerekiyor...
diyebilirler!

ancak işi çözecek durum da değilsen ve bazı şeyleri deneme yanılma ile yapıp da hala çözemiyorsan
o zaman elin mahkum Uyducu çağıracaksın,bunlar neyseki artık çok pahalı işler değil diye biliyorum

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
yukarıda olayı detaylı anlattım,zaten manzara da yaklaşık aynen böyle birisi 100 diyor ki bu olmaz!
diğeri 80 diyor bu olur/olabilir(sinyal gücünden bahsediyorum!)

Ancak mühim olan "Kalite" dir! diğeri 50 olsa normaldir hatta 40 v.s ama piyasadaki çoğu cihazlar
bunu da yüksek gösteriyor! sinyal sizi aldatmasın,daha pratiği "kaliteye" bakmaktır!

Diğer tarafdan işten anlayan ve elinde bazı ölçüm aletleri olan Uyducular bu işi çözer!
belki "mal satmak" adına da ...abi LNB değişecek veya bu kablo olmaz sana bunu çekmem gerekiyor...
diyebilirler!

ancak işi çözecek durum da değilsen ve bazı şeyleri deneme yanılma ile yapıp da hala çözemiyorsan
o zaman elin mahkum Uyducu çağıracaksın,bunlar neyseki artık çok pahalı işler değil diye biliyorum
Açıklama için teşekkür ederim. Mesela Powertürk TV dahili alıcılı televizyonda kalite %32'de ama sorunsuzca izleniyor. Bizim sorunlardan biri de sağanak yağışlarda bütün sinyallerin gitmesi. Kendimce deneyip çözüm bulamazsam usta birini çağırırım, ortalama 50 liraya gelip yapıyorlar.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Açıklama için teşekkür ederim. Mesela Powertürk TV dahili alıcılı televizyonda kalite %32'de ama sorunsuzca izleniyor. Bizim sorunlardan biri de sağanak yağışlarda bütün sinyallerin gitmesi. Kendimce deneyip çözüm bulamazsam usta birini çağırırım, ortalama 50 liraya gelip yapıyorlar.

Hava durumu kaynaklıysa ona yapabilecek pek bir şey yok bence.
Bizim buralarda nadir yaşanıyor, o yüzden fazla dert etmiyoruz.
Sizde sık oluyorsa, çanağı başka yere aldırmayı veya daha büyük antene geçmeyi düşünebilirsiniz.

Bir de LNB tam merkezde mi o da önemli. Merkeze uzak mı, yan mı duruyor vs. bunlara da bakmak lazım diye düşünüyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
şiddetli yağmur hatta sağanak yağmur v.s veya Kar yağışları aşırı bulutlu hava v.s
bunlar sinyali tabiki etkiler,benim de başıma geliyor burada Antalya da felaket yağmurlar var yaw:kas

Receiver ların %99 bana göre bu sinyal/kalite değerlerini yalnış gösteriyor(yazılım!!)

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
Sinyal seviyelerini etkileyen bir çok neden vardır.
Kullanılan malzeme(Uydu alıcısı,Kablo,LNB Vb) bunun yanı sıra çevresel faktörlerde çok etkili. Satın aldığımız kablolar ne yazık ki çok kalitesiz bir çoğu bakır diye satılıyor ama alakası yok . Şu da bir gerçek ki neredeyse uydu alıcılarının tamamına yakınının sinyal değerleri gerçek dışı. Örnek verecek olursam TRT kanalının sinyal %100 kalite %80 gösterirken uydu bulucu cihazda bu değer ler %85 ve %60 geçmez en iyi ihtimale bunu diyorum(Çanağın yanında ki değerler), buda kaliteli bir Çanak ve LNB olduğunu var sayarak yazıyorum. Buradan benim önerim satın aldığımız kablo ve LNB ye çok dikkat edelim, bakır olduğu iddia edilen kabloyu bıçak ucunla azıcık kazıyın bir bakın gerçekten bakır mı yoksa kaplama mı? Ben yıllarca amatör olarak çanak anten motor kurulumu sırasında bunlarla çok karşılaştım yazdıklarım tecrübelerime dayanarak tır.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Hava durumu kaynaklıysa ona yapabilecek pek bir şey yok bence.
Bizim buralarda nadir yaşanıyor, o yüzden fazla dert etmiyoruz.
Sizde sık oluyorsa, çanağı başka yere aldırmayı veya daha büyük antene geçmeyi düşünebilirsiniz.

Bir de LNB tam merkezde mi o da önemli. Merkeze uzak mı, yan mı duruyor vs. bunlara da bakmak lazım diye düşünüyorum.
Hava bozukken biz seyredemiyoruz ama yayınları etkilenmeyen tanıdıklar da var. Artık sorun bizim antende mi bilmiyorum. Çanak 65 cmlik ve balkonda kurulu, lnb tam merkezde görünüyor. Mesela dün akşam yine mozaiklenme olmaya başladı, bir süre böyle olup geçiyor. Önceden olmayıp da son 1-2 aydır olmaya başlaması ilginç, o yüzden acaba sorun lnb de mi diye düşündüm.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Hava bozukken biz seyredemiyoruz ama yayınları etkilenmeyen tanıdıklar da var. Artık sorun bizim antende mi bilmiyorum. Çanak 65 cmlik ve balkonda kurulu, lnb tam merkezde görünüyor. Mesela dün akşam yine mozaiklenme olmaya başladı, bir süre böyle olup geçiyor. Önceden olmayıp da son 1-2 aydır olmaya başlaması ilginç, o yüzden acaba sorun lnb de mi diye düşündüm.

LNB merkezdeyse, bağlantılar sağlamsa sorun ondan değildir.
LNB arızası değilse eğer.
Genelde 90 CM anten kullanılır, isterseniz bir tanıdıktan LNB alın, o LNB'de yapıyor mu bir bakın.
Yapmaya devam ederse eğer 90 CM anten taktırın.

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
65 cm çanak Türksat için maalesef biraz sıkıntılı bir durum bazı kanalarda sinyal gitmesi olma ihtimali çok yüksek . LNB yönü tam merkez derken LNB üstündeki çizgi tam düz olmayacak saat konumunu göre anlatacak olursam 55 geçe ile 57 geçe arasında bir yede olmalıdır yani çanağın arkasından baktığınızı varsayarak konuşuyorum biraz o çizgi sol kesimde kalacak.

Yeni-Bit-Eslem-Resmi3559c5d4ad005a42.jpg

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Benim de Türksat'a ayarlı 65 cm digi çanağı var ,bazı frekanslarda sinyal bazen gidip geliyor,bazen de zayıf sinyal yüzünden kırılmalar oluyor.Türksat için en az 90 cm çanak olmalı.Tabii sorunsuz yayın almak için iyi ayar,lnb,kablo,konnektörler,varsa dayzek de iyi olmalı.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
LNB merkezdeyse, bağlantılar sağlamsa sorun ondan değildir.
LNB arızası değilse eğer.
Genelde 90 CM anten kullanılır, isterseniz bir tanıdıktan LNB alın, o LNB'de yapıyor mu bir bakın.
Yapmaya devam ederse eğer 90 CM anten taktırın.
Yeni bir lnb alıp deneyeceğim, bakalım yine olacak mı? Olmazsa dediğiniz gibi 90lık çanak alırız. Galiba 65cm yetersiz kalıyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

65 cm çanak Türksat için maalesef biraz sıkıntılı bir durum bazı kanalarda sinyal gitmesi olma ihtimali çok yüksek . LNB yönü tam merkez derken LNB üstündeki çizgi tam düz olmayacak saat konumunu göre anlatacak olursam 55 geçe ile 57 geçe arasında bir yede olmalıdır yani çanağın arkasından baktığınızı varsayarak konuşuyorum biraz o çizgi sol kesimde kalacak.

Yeni-Bit-Eslem-Resmi3559c5d4ad005a42.jpg
LNB tutucu çubuk düz duruyor. Yoksa dediğiniz gibi lnb konumu aynen şekilde gösterdiğiniz gibi. LNB'nin üzerindeki çizgiler yaklaşık 15 derece gibi bir rakamı gösteriyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt